Elia ve çocuklarının kanı en çok kimin elinde

Stanis bu tip bir durumda ne yapardı diye sorayım sana
"ben sadece ejderha yumurtaları görüyorum" demişti Robert bu mu olmalıydı tavrı sence
onlar esir olsaydı sadece Dorn daha kolay ve samimi bir barış olurdu. Dany nin Vesrysis inde taht iddiası olamazdı

Stannis olsa Tywin ve Gregor’u orada öldürür, Jaime’yi de Sur’a gönderirdi. Robert yalnız kaldığında bu fikrin aptalca olduğunu büyük ihtimalle anlamıştır. Dany’nin idamını engellemek istemesi de buna emsaldır :slight_smile:

Elia’nın kehaneti bildiğine şüphem yok, prens böyle bir şeyi ondan saklamamış. Nereden biliyoruz? Dany’nin Ölümsüzler Evi’nde gördüğü şeylerden biri de Aegon’un doğumu sonrası prensin, karısıyla Buz ve Ateşin Şarkısı’nı konuşmasından anlıyorum.

Lyanna’ya aşık olduğu kısmına herhalde turnuvada yaptığı şeyden sonra sadece Elia değil, tüm diyar farkına varmıştır. Lakin kızı kaçırma meselesi vs. konusunda ne kadar bilgi sahibi idi ilk başta, bilemiyoruz. Rhaegar her ne kadar nazik ve iyi bir kişi de olsa adam prens, Elia’ya hesap verip, izin isteyecek değildir ama ona bir açıklama borçlu olduğu için bazı şeyleri açıklamış olabileceğini düşünüyorum, yine de Elia bile prensin tüm planına vakıf olmayabilir çünkü Selmy’e göre “onu tam olarak tanıyan yok.” Fazlasıyla gizemli bir adam.

Dikkat ederseniz eğer; Stark-Tully ve Arryn ne alaka? diye sorarsanız eğer isyanın çıkması ve isyanın Robert lehine olmasının sağlanması başlı başına zaten Elia ve çocuklarının ölümüne giden yolu sağladığı için -az da olsa- bu kan, onların da eline bulaşıyor… diye yazdım. Yani niyetleri bu değildi, bunu amaçlamadılar; sonuçta isyanda haksızlardı da diye de yazmadım ama sonuç olarak girdikleri bu yol, Elia ve çocuklarının sonunu da belirleyen bir yoldu. Şöyle soralım; İsyan olmasaydı veyahut Robert sadece kendi isyanları oynasa idi Elia ve çocukları ölür müydü? Ölmezdi.

Arryn’nin kadın ve çocuğun ölümü sonrası düzmece bir soruşturma başlattığı ve bu meselede Robert ve Tywin tarafını tuttuğunu iyi biliyoruz. O adam Ned ve Robert’ın andığı kadar iyi bir adam değil bence ama bakalım.

İlla ki bir noktadan sonra haberleri olmuştur(belki dediğin gibi en başta haberleri vardır.)

. Lakin Arthur, Kral Muhafızı olarak sadece kral ve ailesine bağlıdır; azam lorduna vs. değil. O yüzden Martell’ere haber etmek zorunda vs. değil ya da izin almak. Sonuç olarak Dayne ailesi minik lordlar da değil, Dorne’un eski kralları bu adamlar. 7 Krallığın Varisi’ni kendi topraklarında gizlice barındırmak istiyor ise barındırır; oğlan prens, kimse bilmeyecek diyor ise iş bitmiştir.

Ned ile tartışacak takati varsa, her şeye takati vardır. Bu adam Çanlar Savaşında yaralı ve gizlenir iken piç peydahlamış adam, lütfen. Onun becerisini hafife almayın… Ayrıca ortada gizli ve söylenti diye bir şey yok; Tywin Lannister, ölü çocukları Lannister sancağına sarıp Robert’ın ayağının dibine bıraktı. Tywin’in söylediğine göre onları ölü gördüğü zaman rahatlamıştı; çünkü varislerden kurtulmuştu ve bu işi kendisi yapmak zorunda kalmamıştı; çünkü ona göre o kahramandı ve kahramanlar çocuk öldürmezdi. Bu yüzden Tywin’i korudu ve ceza almasına vs. engel oldu; Arryn de düzmece bir soruşturma vs. yaptı.

bu insanlar yola masumları öldürelim diye çıkmadı. yola çıkar çıkmazda KL ye ulaşmadılar Kraliçe ve prens onlar ulaşana kadar kaçabildilerse onlarda kaçabilirdi ama kaçmalarına izin verilmedi
ve bunu yapan Dali kraldı. yani bence en büyük kan ona bulaştı diğerleri maşa ise o tutan eldi. Suçu kabul edip yada gizleyenler ise suç ortağı olarak bulaştı. Jon Arryn nasıl bir soruşturma yaptı bilinmiyor evet onada bulaşmış olabilir. ilerde tüm detayları öğreniriz inş

bende diyorum ki Lyannayı kaçırma olayı hariç reagar hakkında söylenen sözlerin hangisi kötü? böyle iken o reagar karısına ihanet edermi ihtimal dahilindeki o gülü vermeden Elia biliyor olabilir diyorum belkide o dedi ona ver diye
böyle düşünüyorum çünkü Martin bizi bu konuda en çok nasıl şiaşırtır bence böyle şaşırtır diyorum

kral muhafızı olsa bile babasına ve kendisinden büyük abisi olduğunu düşünüyorum ona haber vermeden onlardan izin almadan Dayne hanesine ait bir mülkü kullanamaz Arthur bence
Ki kullandılar diyelim isyan sonrası Dayne hanesine Martellerin birşey yaptığına dair birşey okuduk mu ben hatırlamıyorum. İsyan sonrası Martellerin öfkesi için bulunmaz fırsattı Dayneler

kim Dany nin idamını engellemek istedi anlamadım

Yazdığımı okumuyor musun? 3. söyleyişim; niyetleri bu olmasa da girdikleri bu yol, bu olayın önüne açtı. Basit.

Hangi kadın, aşık olduğu kocasına “git, gülü ver.” diye bir şey söyler? Dorne’da şehvet utanılacak bir şey değil belki ama gavatlık herkes için utanılacak bir şeydir. Orada o gün Lyanna meselesinin bildiğin ihtimal vermem, o da diğerleriyle birlikte ilgisi olduğunu öğrendi, o kesin gibi bir şey bence. Lakin sonrasında Lyanna meselesinin ne kadarını paylaştı, bilinmiyor işte.

Marteller bir şey yapmadı Dayne’e; Dayne de Martellere… Kısaca aralarında husumet olmadı bildiğimiz kadarıyla, bu olay yüzünden.

bende onu diyorum ama kaçma şansları varken kaçmamış kaçamışlarsa bunlarda bağıra bağıra(deyim ) gelmişse bunlara suç bulmak bence yanlış ben Deli krala en çok suçu buluyorum

ha işte bende o kısımda diyorum bu kadar olmaz diye ama görücez öğreneceğiz ayrıntıları

işte bu da tuhaf değil mi ? ben Martellerin yerinde olsam öfkemi Daynelerden çıkarırdım gül gibi bahanede hazır

Queen Arianne’nin bu başlıkta aşırı taraflı yorumlarını yapıp sonra diğer insanlara argüman yok elinizde diyerek saçmalaması bu başlığın özetidir arkadaşlar.

Elia da bu işin içindeyse ona bişey diyemem, (aptalca)taht oyunu oynamış ve kaybetmiş biri sadece benim için. Zaten bir Dorneludan da ancak bu kadarı beklene bilir, adı üstende Dornelu. Doran reisin bunların arasından nasıl çıktığını hala anlayamıyorum. Ama çocukların kanı İlk Rhaegar’ın eğer Elia da bu işin içindeyse ikinci olarak da onun elindedir.

sonunda biri beni anladı ama Doran konusunda katılmıyorum sana
bence o da bir oyun oynuyor (çokta sabırlı bir gerçek )çünkü pek çok savaş fırsatı varken kullanmadı, kullandırtmadı. Üstüne Targ yada Lannester fark etmez çocuklarına evlilik ayarlaması sürekli bu düşünceye sevk ediyor

Suç bulmak değil, insanlar istemese bile bazen bazı yanlış şeylere sebep olabiliyor, yahut bir parça ucundan da olsa tutabiliyor. Senin mantığınla yaklaşır isek eğer Deli Kral’ın da hatası yok. Gelininin ve torunlarının ölmesini istemedi; Dorne savaşmaktan vazgeçmesin diye yanında tutmak istedi. Şehrin düşeceğine o zaman ihtimal vermemişti. Lakin iş öyle değil işte; aldığı bu karar, onların ölümüne neden olan yolu, listedekilerle birlikte inşa etti. Dikkat edersen Tywin, Robert ve Deli Kral diye ilk üçe yerleştirdim; en çok katkısı olandan en az katkısı olana kadar… Rheagar bile listede; o da ailesinin güvende olduğunu zannediyordu.

Neden bahane hazır? Öncesinde bir gıcıklığımı var ki onlara, bahane hazır olsun? :smiley: Adamların yeğenlerini ve kardeşlerinin ölümüne sebep olan Dayne Hanesi değil ki! Lannisterlar öldürdü.(hatta neden Robert’a karşı bir kinleri yok bunların, anlamadım. Gerçi Oberyn bir ara isyan etmeye kalkmıştı.)Ayrıca savaşa asker gönderdi bunlar. Dayne’den ne gerekçe ile hesap soracak? Veliaht Prens; Dorne Prensinin kardeşinin kocası; geleceğin kralını, Dayne Hanesine ait topraklarda barındırdığı için mi? Tuhaf bir durum yok. Adam tüm diyarın tapusunu eline alacak kişi… Dorne Prensleri de ona bağlılığı var; izin mi alacak onlardan? Bu biraz komik olmaz mı? O zaman nasıl tüm diyar, bu kral ve prensine ait olabilir?

Doran zeki bir adam hanesinin çıkarlarını gözetiyor. Diğerleri taht oyunları oynamaya hevesli kasaba kurnazından öteye gidemezler.

işte niye yanında tutması gerekti onu soruyorum tahtın varisi zaten Elia nın çocukları olmuştu Kendinden sonra onların çıkarını en çok düşünecek kişiler Dorndaydı niye… ?

katılmıyorum Dorn her yönden savaşı kaybetmiş
önce kanlarından insanlar vahşice katledilmiş tahta çıkacak kral kendi kanlarından o ölmüş, yenik bir savaştan çıkmışlar hiç bir iyi yönü olmamış mantık kalmaz böyle bir durumda kimsede Daynelerden onlardan habersiz bir şekilde birşey yapmışlarsa ben olsam bende delirirdim. Ama demek ki haberleri varmış kızmamışlar. Seni ikna edemeyeceğimi biliyorum ama kime sorarsan sor bir lordluk azamdan habersiz iş yaparsa kim olsa kızar üstüne çöker

bu konuda katılırım ama ne yaptığı da belirsiz yani bana tahta yakın olsun mantığında gibi geliyor kimin kimlerin bu yolda feda edildiği önemli değil gibi…

Deli Kral, herkesten ve her şeyden şüphe eden paranoyak bir adamdı. Kendi oğlundan bile şüphe eden adam(Harrenhall Turnuvasına gitme sebebi bile oğlundan şüphe ettiği içindi, yoksa yıllardır saraydan çıkmamış, kimse adamı görmemişti; haliyle şaşırmışlardı.), Dorne’un sadakatinden elbette şüphe duyacak. Bu yüzden sadakatlerinin kaymasına engel olmak amacıyla Elia ve çocuklarını yanında tuttu. Yoksa elbette ki senin söylediğin gibi; kendi yeğenleri, tahtın varisleri; mantıken sadakatsizlik etmezlerdi ama Deli Kral için öyle değildi.

Beni ikna etmek zorunda değilsin, kimsenin burada böyle bir amacı olmamalı. Sohbet ediyoruz, fikirlerimizi söyleyip, göremediğimiz bakış açılarından olayları anlatıyoruz; burada tartışmanın zevki de bu zaten. :slight_smile:

Ben haberleri yoktu, demiyorum ama izin almak zorunda vs. değildi, diyorum. Belki en başından beri prensin orada olduğundan haberleri vardı(Doran’ın istihbarat ağı baya iyi aslında) veya ilk günler yoktu, sonra haberi oldu. Bu bahsettiğim “bilmiyor ise sonradan öğrenmiştir” meselesi birkaç günlük ya da bir iki haftalık bir süre; yoksa koca isyan boyunca ancak son bir iki ay kala öğrenmiştir, demek değil. Zaten o zaman bu ne biçim prens, topraklarında olan biteni bilmiyor derim Doran için ki bu adamın, böyle bir zafiyeti olmadığını biliyoruz.

Doran’ın taht sevdası vs. yok veyahut tahta oturana yakın olalım şeklinde bir arzusu; Dorne insanları şu ana kadar bundan uzak bir çizgi çizdiler ve en başından beri de ‘intikam’ güdüsü ile bir tablo çizmeye başladılar. Onlar hala 17 yıl önce olmuş şeylerin intikamını almak istiyorlar; Doran ve Oberyn yıllarca bunun için çalıştı; planları tam olarak ne, bu ifşa olmadı pek ama kuramlar var. Birkaçından bahsetmiştim sanırım daha önce sana?

Doran’ın kızıyla konuşmalarından birkaç alıntı yapayım.

“Aslına bakarsan seninle aynı fikirdeyim. Siyah Yıldız dışında, komplocu arkadaşlarının hepsi aptal çocuklar. Bununla birlikte, bu zararsız bir
cyvasse oyunu değildi. Sen ve arkadaşların ihanetçilik oynuyordunuz. Onların kafalarını kestirebilirdim.”

“Yapabilirdin ama yapmadın. Dayne, Dalt, Santagar… hayır, bu hanedanları karşına almaya asla cesaret edemezsin.”

“Tahmin bile edemeyeceğin şeylere cesaret edebilirim… ama bunu şu an için bir kenara bırakalım…"

“Lord Tywin ve Lannisterlar’a karşı her daim Kutsanmış Baelor’un tahammülüne sahip oldun ama kendi kanma karşı hep tahammülsüzdün.”

“Sabırla tahammülü birbirine karıştırıyorsun. Elia ve çocuklarının haberini aldığım günden itibaren Tywin Lannister’ın çöküşü için çalıştım. Onu öldürmeden evvel, değer verdiği her şeyi elinden almayı umut ettim ama Tywin’in cüce oğlu beni bu zevkten mahrum bıraktı. Onun, kendisinin peydahladığı canavarın elinden gelen zalimane bir şekilde öldüğünü bilmek beni az da olsa avutuyor. Lord Tywin şimdi cehennemde uluyor…"

"Kardeşin en büyük arzumuzu gerçekleştirmeye gitti.”
Arianne gözlerini kıstı. “En büyük arzumuz ne?”
“İntikam.” Prens alçak sesle konuşuyordu, birinin onu dinlemesinden korkuyormuş gibi. “Adalet.” Prens Doran, oniks ejderhayı Arianne’in avcunun içine bastırdı ve fısıldadı,
“Ateş ve kan.”

Bu alıntılar Doran’ın amacının ne olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

ha işte bende diyorum ki niye müsade etti haberi olmasa öğrendiği an bilemedin isyan sonrası öfke ile hesap sorması lazım haberi var umursamıyorsa var bundabişey diyorum

Viserys Arriane
Dany Quantin
cersie nin kızı ile küçük oğul
Aegon gerçek yada sahte belli değil yine Arianne i evlenmek için yolladı (sahte ise iş değişir tabiki ) kesinlikle orda bir evlilik muhabbeti dönecek
öncesinde kız kardeşi Reagar
bu kadar evlilik görüşmesi ayarlamaları bana taht sevdası gibi geliyor ben onun yerinde olsam Targlarıda istemezdim mesela
ve alıntılar bana pekte intikam ister gibi gelmiyor intikam isteseydi 7 krallıktan ayrılırdı dorn bir sürü bahanesi oldu sonrada savaşı kendi topraklarına çekerdi ama çekmedi olur biterdi

Ne demek neden müsaade etti? Nasıl engel olacak? Rhaegar, 7 Krallığın varisi; damatları ve yeğenlerinin babası… Hiyerarşi olarak kraldan sonra gelen adama izin mi vermeyecek? Gücü yeter mi buna? Aklın alıyor mu senin? “Seni topraklarımda bulundurmak istemiyorum.” dediğini farz edelim, Prens Doran’ın; Rhaegar sence ne der? “Tamam, kayınbirader; sen istemiyorsan bana gitmek düşer.” mi diyecek? Böyle bir konuşma hayal edebiliyor musun? Anladım, kız kardeşinin üstüne gül koklamış, topraklarında saklamış kızı, bir de bebek yapmış… Lakin Doran’ın da yapabileceği bir şey yok, olsa olsa “Neden 2. bir kadına ihtiyaç duydun? Kız kardeşimiz ne olacak?” diye sorabilir.

7 Krallıkta ‘evlilikler’ bilhassa savaş zamanlarında x kişilere askeri ve lojistik destek sağlar. İttifakı güçlendirir ve diğer lordların, azam lordlarına “Affedersin de biz neden savaşıyoruz?” demesinin önüne geçer. Robert’ın İsyanında Ned, Nehirova’yı savaşta kendisini desteklemesi için Cat ile evlenip, ertesi gün savaşa gitmişti. Taht arzusu ile mi oldu bu şimdi? Aynı sebeple Jon Arryn de aynı adamın diğer kızı ile evlendi; kılıçlar için yani. Cat bu şekilde ifade etmişti.

Viserys Arriane/Dany Quantin meselesi de aynı sebeple; ittifakı güçlendirmek amacıyla. Tamam, ortak düşmanları var ama yukarıda ilk söylediğim sebeplerle bu evlilik gerekliydi. Aegon ile bir evlilik muhabbeti geçmedi daha; onun gerçekten o olup olmadığını öğrenmesi için gönderdi kızını Fırtına Topraklarına. Lakin bir evlilik muhabbeti geçer mi? Belki. Yeğeni olduğu için ittifak güçlendirmesine hiç gerek yok aslında ama taht yeniden Targlara geçtikten sonra senin dediğin amaçla bir evlilik olabilir işte. Tahtı istiyor olaydı eğer zaten en başta oğullarından biriyle Lannister/Barth kızını ya da kızını onların oğullarından biriyle nişanlandırma çabasına girerdi. Oysa Doran en başta kızını Viserys ile nişanlamıştı; hem de isyandan sonra. Marcelly meselesi Tyrion’ın elinden çıkma iş; Doran da siyasi düşüncelerle geri çevirmedi. Zaten Tyrion ve Oberyn konuşmasına dikkat eder isen kızı kraliçe yapıp Lannister kardeşleri arasında iç savaş/taht savaşı çıkarmak istedi ve Tyrion’ı da bu işte kullanmak istediğini üstü kapalı bir şekilde açıkça söyledi. Lakin dövüşte adam ölünce vs. bu plan da suya düştü. Adamlar açık seçik intikam için planlar yaptım ettim, intikam istiyorum vs. derken “Bana hiç de intikam istiyormuş gibi gelmedi.” demen de garip, gerçekten. Adamın niyetini adamdan ve yazardan daha iyi biliyorsun, pes yani. Yapma şunu lütfen demiştim. Kitapta açık seçik yazan şeyi inkar etme. :smiley: İyi mi göremedin? O zaman baştan yeniden oku Martellerin geçtiği tüm povları vs. görürsün.

Dorne, 7 krallıktan ayrıldım deseydi; o zaman Greyjoyların başına gelen aynı şeyle yüzleşirlerdi. Sana ne kadar kolay bir şeyi yapmak böyle. :slight_smile:

Ayrıca tekrar bağımsızlık ilan etmeleri onların intikamını almalarını sağlamaz ki! İntikam, gidip öldürmekle/acı çektirmekle vs. olunur. Bunu yaparken de sen en az zararı alman gerekir.

yine çarpıtıyorsun isyan sonrası niye hesap sormadı dedim daha önce isyandan önce haklısın sinir olsa kızsa da yuttu. Ama İsyandan sonra iş değişti hem acı çekiyorlardı hem yenilmişlerdi o akılla Daynelere bişey demesi lazımdı onu anlatmaya çalışıyorum

hep tahta varisler ile bu evlilikler yapılıyorsa taht sevdasıdır. Kendi adına değil galiba sen onu yanlış anladın ailesi toprakları adına bir taht sevdası bu bana öyle geliyor
evliliklerin niçin yapıldığını bende biliyorum ama Doran çocuklarını hep prens ve prenseslere yolladı Eliadan hiç ders almamış olması da ayrı konu.Ben işte orda da belki Elia kendi yaptığını çekti diye düşünüyor olabilir diyorum açıkcası ama tabi onun Pov u olmadığından bilemeyiz gerçeği
Marteller evet gerçekse Aegona destek olur ama gerçekse yada sahte olmasına rağmen tahta yaklaşırsa her şekilde Arianne ile evlilik gündeme gelecek emin ol. Dorn tahtı bırakmaz o tahta çıkmadan bu evlilik olur

katılmıyorum Dorn kendi toprakları içinde çok güçlü ve haklı sebepleri vardı Greyjoylar kendi başlarına buyruk hareket etti Hırsları ile kaybetseler bile bence daha mertçeydi Düşün kardeşin çocukları katledilmiş yinede yemin hizmet ediyorsun o krala

Yine? :joy: İnsan “yanlış anlamışsın” der, aşk olsun. Ben ne anladım ise yazdığından ona göre cevap veriyorum. Ben de daha önce de söyledim; neden laf etsin? Adam prens ya hu! prens! Dorne bu oğlana ait! Neyi anlamıyorsun? Kendisi ait bir toprakta Lyanna ile bir süre gizlenmiş vs. Doran’ın da illa haberi oldu bu olaydan. Ne diye Dayne Hanesine hesap sorup, hıncını ondan çıkarsın? Ayrıca ne dedim? Dayne Hanesi büyük hanedanlardan; azam lordu diye Marteller her önüne gelenden hıncını çıkartabilir mi sanıyorsun? Küçük hane olsa belki… Ayrıca kendileri de savaşta Targ Hanesi tarafında oldu… Yani ikisi de aynı haltı etmiş, tencere dibi kara seninki benden kara misali… Lannisterlar dururken ilgisiz alakasız adamlardan hınç çıkarmak da yeni adet değil ama yanlış bir adet. Doran aptal bir adam olmadığı gibi fevri hiç değil; kimin neyden sorumlu olduğunu bilip hıncını zamanı gelince doğru adama yönelten biri.

Adamın kendisi prens, kızı prenses… İntikamını almak istediği kişi/ler kendi prenses kardeşi/yeğenleri… İttifak yaptığı kişi/ler Targaryen prens ve prensesi… Adamlar prens/prenses diye eşittir taht için demek de bir abes kaçıyor. Hala kitapta yazan bilginin tersini iddia ederek zorla olmayan bir şeyi oldurmaya çalışıyorsun.

Kendin söylüyorsun; kendi toprakları içinde güçlü. Olası bir bağımsızlık talebinde; Lannister, Barth ve Stark hatta Arryn Hanelerinin orduları tepesine biter. Dorne bu kadar adama karşı nasıl savaşabilir? Ki zaten Üç Dişli Mızrak Savaşında en az 10 bin adam vardı ve orada çok kişi öldü… Savaştan ağır yaralı ve kaybetmiş olarak çıkmış bir toprağın bağımsızlık ilan edip de hayatta kalması mümkün değildir.

bu konuda vereceğim cevapları verdim sen almıyorsun hala aynı yerlerde dolaşıp duruyoruz

1 Martellerin Prens olması diğer 6 krallık lordundan farklı bir konum vermiyor ona
2 anlamak istemiyorsun çarpıtıyorsun dediğimde bu
Targ. ler Martellere saygı duyuyor yada duyuyordu bükemediğin eli öpeceksin mantığından
ilk hane dışı evliliğide yanlış bilmiyorsam onlarla yaptılar bu sayede Dorn 7 krallığa katıldı
O zamandan beri en çok Dornlular ile evlendi Targlar en çok marteller ile evlilik yaptı hatta bu yüzden diğer 6 krallık zaman zaman zonklanmış çünküğ doğal olarak Dorna vergi gibi imtiyazlar verilmiş
3 Ben evliliklere karşı değilim bir çarpıtma daha Dorn bu kadar olayda hala kimi varsa tahta kim talipse ona yanaşıyor diyorum ben olsam Targlara da güvenmem Elianın ölümünün en büyük suçlusu Deli kralken hala Targlara yanaşma mantığını anlamıyorum. Elia nın uzak akrabasıda değil kardeşi bunu yapan

önce o zamanki duruma bakalım isyan sonrası Greyjoylar isyana hazır, Tyreller Targ sempatizanı, birde Dorn isyan etmiş olsa bu kadar olayın arasında krallık yıpranırdı. Dorn dışarı çıkmasa bile kendi topraklarındaki savaşı kazanırdı. Ki haklı sebepleri vardı bu da bir avantajdı

Kendi açımdan konuyu kapatıyorum, söyleyeceğimi söyledim. Ötesi ikna etmek için yazmak olur ki daha önce de çok kez dediğim gibi kimsenin kimseyi ikna etme amacı olmamalı bu platformda; sadece farklı bakış açısı sunuyoruz.

Tywin Lannister tabiki. Rhaegar nereden bilebilirdi?