Elia ve çocuklarının kanı en çok kimin elinde

Bi de Roberte kadın düşkünü derler. En azından Robert Cerseinin üstüne kuma getirib diyarı kana bulamadı.

Robert, Cersei öncesi ya da sonrasında sürekli hayat kadınlarını ya da bazı ladyleri yatağa atmış bir kişi. Kendi kardeşinin düğününde Edric’i peydahlamış biri. Bunu da geçtim Çanlar Savaşı’nda; “Lyanna! O ejderha nişanlımı kaçırdı ve tecavüz etti, hem de yüzlerce kez!” diyen adam, Bell isminde bir piç daha peydahladı. Yani aşık olduğunu iddia ettiği kadın için isyanlarda iken onu boynuzlamaktan da geri durmadı. Hem de sevdiği kadının tecavüzlere uğradığını iddia ederken, merak ediyorum o sırada da aklına gelmiş midir, tecavüze uğradığı.

Ayrıca prensi bu kadar tecavüzcü olarak suçlayan bir adamın, kendi karısını/kraliçesini aynı Deli Kral’ın karısına yaptığı gibi, dövmesi ve tecavüz etmesi de cabası.

Robert, iyi bir savaşçı olsa da kötü bir koca, kral ve babadır.

Ben ortada Robertin uçguru yüzünden yakılmış yıkılmış bir diyar ve binlerce ölü görmedim. Ondan sonra çıkan savaşlar Cerseinin suçuydu. Robertin Cersei’e tecavüz etdiğini nerden çıkardın. Öyle bi şey yok. Cersei atdığı tokatdan başka şiddete ait bir örnek de yok. Tokatı maruz gördüğümü sanma ama bu devamlı bir şiddet gibi lanse edilemez.
Rhaegar diyarı kana buladı, karısını, çocuklarının ölümünden o sorumlu. Haketdiğini buldu. tacını, tahtını, her şeyini kaybetdi. En sonunda da Yiğit Kral Robert çekicini göğüsüne gömerek tek atdı ona, Üç Dİşli Mızrakda geberdi gitdi.

Öncelikle savaş, Rhaegar’ın Lyanna’yı kaçırması yüzünden çıkmadı. Kızı kaçırıldı diye Rickard Stark anında isyan bayrağı çekti mi? Çekmedi.

İsyan, Deli Kral’ın bu ikisi dahil olmak üzere Jon Arryn’in da varisi olmak üzere birkaç kişinin öldürülmesi ve bütün bunların üstüne Ned ve Robert’ın kellesini de talep etmesi üzerine Lord Jon Arryn tarafından başlatıldı. Şahsi fikrim onların kellesini talep etmese de bu isyan çıkacaktı, çünkü sonuç olarak Lord Stark ve oğlu ve kendi varisi öldürülmüş.

Bütün bunların yanı sıra bir de Güney Komplosu kuramı doğru ise zaten bu isyan öyle ya da böyle çıkacaktı ama biz çıkma sebeplerine değindiğimiz için bunu dahil etmek doğru kaçmayabilir.

Peki, Deli Kral bütün bunları yapmasa idi, ne olurdu? En basitinden Brandon ve babası esir, alınır kapatılırdı. İlla ki prens de bu olan biteni haber alır ve Lyanna ile olan ilişkisini/evliliğini duyurur; Lord Stark ve oğullarına durumu anlatır vs. derken kuzey, olası bir isyan denkleminden çıkartılırdı. En fazla Robert, gururuna yediremediği için isyanları oynardı.

Cersei meselesine gelir isek; Cersei, Ned’e; daha önce de dayak yediğini ama ilk kez yüzüne vurduğunu, Jaime bilse idi onu öldüreceğini söyledi. 4. kitapta da Cersei POV’larını okur isen Robert’ın sarhoşken kadınlık vazifesini talep ettiği geceleri ‘tecavüz’ olarak nitelendirdiğini görürsün. Bir kadın böyle nitelendiriyor ise yaşadığını, bu asla sorgulanamaz bir şey. Hadi başkalarına anlatsa “tecavüz ederdi” diye, diyebiliriz ki Robert’ı kötülemek ve kendini temiz göstermek için yalan söylüyor ama bu, onun anıları ve iç düşünceleri.

Hafifçe kadının yanağına dokundu. “Bunu daha önce de yaptı mı?”
“Birkaç kez,” dedi yüzünü Ned’den uzaklaştırarak. “Ama yüzüme vurmamıştı daha önce. Jaime görse onu öldürürdü çünkü. Kardeşim Jaime, arkadaşından yüz tane eder.”

Bu konuda tartışmak istemiyorum. Ciddili yazmadım. Zaten bu konunu açılış nedeni de forumda kavga çıksın diye idi zamanında:D
Nitekim dediğim gibi nasıl tek attı ama Rhaegara Robert

ahahhahaha gaza gelmem ben böyle şeylerle :smiley:

Nasıl tek attı domuz, Robert’a :smiley:

Robert 1-2 gün daha yaşadı yaralandıktan sonra teknik olarak tek olmuyor :smiley:

Sanırım kafamızdaki ‘tek yemek’ birbirinden farklı? :slight_smile:

Tek yemekten kasıt, tek seferde ölümcül yaraya sebep olup, ölmesidir. Bağırsaklarını deşiyor, domuz. İki üç gün daha yaşıyor olması mühim değil. Sonuç olarak tek darbede ölümcül yara alıyor.

Mukayeseye devam edecek ise; Rhaegar, savaş alanında, şerefiyle, temiz bir darbeyle ölüyor. Robert ise bir domuz tarafından bağırsakları deşilip, iki gün acılar içinde sürünerek ölüyor. Bizim evrende olasaydı millet “ilahi adalet” derdi. Bence yazar da pek sevmiyor adamı. :smiley:

Sen galiba Cersei’nin yaptığı şerefsizliği unuttun. Robert’ı zehirlemişti. Robert Baratheon o şişmanlıkta bile domuzu deşip geçebilecek bir adam :smiley: Sör Gregor’un bile kafa tutamadığı bir adamdan bahsediyoruz :smiley:

Ama hak verdiğim kısım da var sana. Rhaegar şerefiyle savaş alanında ölmüştür.

Tek atmak bilgisayar oyunlarından gelen bir terim. Ve bir oyunda bir NPC’ye veya bir oyuncuya tek atıyorsanız vurduğunuz an mevta olması gerekir.

(Mefta yazamamış bu adam Türkçe bilmiyor mu demeyin Mevta diye yazılıyor).

Bu gönderi topluluk tarafından bildirildi ve geçici olarak gizlendi.

Ne zaman Robert’ın ölme meselesini konuşsam, adamın ölümünü hafifletmek adına “Lakin Cersei onu zehirledi!” diye, karşıma çıkan sevdalıları oluyor. Kitabı okurken cümleler işinize geldiği gibi mi hatırlıyorsunuz? :smiley:

Kadın onu zehirlemedi. Hatta Cersei’nin tabiri ile ‘ona yardım etti’ ölümü için. Loras’a, Robert’a içirsin diye çok güçlü bir şarap verdi. Normalde zaten avlanırken içen bir tip, hatta malum 7/24 içen ayyaş bir adam. Hal böyle iken sarhoşluğun dibini vurup, gitti domuza saldırdı. Yani zehirlenen adamı domuz mu öldürür? Hayır, zehir öldürür.

Sör Gregor’un “Ben bile onunla baş edemem!” diye bir sözü nerede ne zaman kime söylenmiş? Bu adam dizi ve kitapta kaç kere iki cümle kurdu ki? Robert’ı son haliyle ben bile öldürebilirim.

@Alayne Rhaegar meselesine gelirsek; bir kızı, isteği dışında, kaçırmış olsa ve esir tutsa, eyvallah. Derim ki sonuna kadar haklısın. Her ne kadar kitapta daha işlenmese de dizide yüzeysel olarak geçtikleri gibi, aralarında bir aşk meselesi doğduğunu ve Lyanna’nın da zaten en başta Robert ile evlenmek istemediğini Ned ile olan konuşmasından anlayabiliyoruz.

“Aşk tatlıdır, Ned ama bir adamın doğasını değiştiremez.”

Robert’ın sadakatsiz bir adam olduğunu anlamıştı ve kendine saygısı olan hiçbir kadın kendini boynuzlayacağını bildiği bir adam ile evlenmez, sonuçta aşk evliliği değil politik bir evlilik bu. Gerizekalı mı bu Lyanna da acı çekeceğini bile bile evlensin? Nitekim Çanlar Savaşında peydahladığı Bell(Çan) isimli piç kızı da Lyanna’nın sözünü haklı çıkartıyor; Robert nişanlısını bildiğin boynuzlamış, hem de “sevdiğimi kaçırdılar, tecavüz ediyorlar!” naraları atarken. He besbelli ki zaten en başta Lyanna, prense kaçmış, bu yüzden ödeşmişler diyebiliriz. :slight_smile: Sonuç olarak bir Targ (geleceğin kralı) olarak Rhaegar Targaryen 2 kadın ile evlilik yapabiliyor, sanki kendi karısını ve çocuklarını terk etmiş gibi yorumlamak yanlış bir yorum. Fatih Aegon ve Zalim Meagor çok eşli krallara örnektir.

Vallahi Elia ölürken Rhaegar yanında değildi. Yeni doğum yapmış karısını çoktan terk etmişti. Elia’yı deli babasına emanet etmişti yani. Lyanna’nın da yanlışları var ama burada bir söz vermiş olan kişi Rhaegar. Bu sözü tutması gereken de oydu. Dikkat ettiysen vayy Robert’ın nişanlısını kaçırdı şerefsiz demiyorum. O kısım Lyanna’nın tutması gereken sözdü. Lyanna gibi biri bence böyle bir şeye karşı gelebilirdi rahatça

Babası gibi bir adama karşı geldi mi gelmedi mi? Geldi ise neler oldu? Bunlar ne ara aşık oldu da kaçmaya nasıl karar verdiler? Gibi bir sürü bilinmez nokta var. İsyan konusunda seri bittiğinde, hiçbir soru cevapsız kalmayacak dedi yazar. Öğreniriz inşallah. Lakin Lyanna karşı gelerek bu nişandan kurtulacak olsa idi bunu zaten yapardı, bence son çare olarak kaçmışlar.

Ayrıca neden sözü Lyanna tutuyor? O nişanlanma sözü vermedi ki, öyle bir talebi vs. olmadı. Yanlışım yoksa eğer 13 yaşlarında nişanlandırılıyor Robert ile; aynı dönemlerde de Cat ve Brandon(zaten bu ada ayrı bir vaka, Güney Komplosu meselesi ile ilgili başlık var, bir bak ilgini çekerse kuram kısmındaydı sanırım.) Kısacası sözü, ona sormadan, baba veriyor. Ben neden arzu etmediğim bir evliliği gerçekleştirmek zorundayım? Kimse bana ne istediğimi sormazken hem de! Üstüne önüne gelen kadınla yatan sadakatsiz bir adamı layık görüyorlar, sebep? Fırtına Burnu Lorduymuş! Bir bayan olarak bu bakış açısını anlayacağından eminim.

Prens, karısının ve çocuklarının başına geleceği bilemezdi; onların da annesi ve kardeşiyle beraber Ejderhakayasına gideceğini sanıyordu. Sonuç olarak Üç Dişli Mızrağ’a gitmeden önce sarayda idi,yani Elia ve çocukları ile bir görüşmesi vs. illa oldu. Terk etmiş olsa, ayrılmış olsa zaten çocukları alır kadını yollar Dorne’a.

Sonuçta nişana karşı gelmediği zaman o da bu sözü vermiş oluyor. Bu arada bayan değil kadın lütfen.

Rhaegar babasını tanıyordu, babasının çocuklarını bile sevmediğini biliyordu, böyle bir şey yapabileceğini tahmin edebiliyor olmalıydı yani

Bayan kelimesinden rahatsız olunma sebebi nedir, pek anlam verebilmiş değilim. Bay kelimesinden türediği için mi? Bay kelimesi zengin varlıklı, soylu demek olduğu için Eski Türkçe’de, bundan türeyen bayan kelimesi de bayın kadın versiyonu gibi bakmak gerekir, neden kelimenin kendisinde bir kötü kasıt aranır, anlamam. Neyse, sizin tercihiniz kadın ise, saygı duyup; o zaman size hitap eder iken kadın kelimesini kullanmaya özen göstereceğim.

Nişana karşı gelip gelmediği konusunda bir bilgi sahibi olmadığımız gibi gelmedi diye “o da söz verdi.” demek, bence mantık biliminin dahi kabul etmeyeceği bir çıkarımdır. Bu mantık ile yola çıkarsak eğer; Sansa, Joffrey konusunda yalan söyledi; bunun üstüne masum bir çocuk öldürüldü, o zaman Sansa da katildir, demek gerekiyor. Yahut teyzesinin öldürülmesine karşı çıkmadı, Sansa akraba katilidir, demek gerekiyor. Lakin istemeden de olsa sebebiyet vermesine rağmen, asla ve kati katil değildir. Aynı şekilde bir sürü örnek verilebilir seriden. İnşallah anlatabildim?

Rhaegar babasının son yaptığından sonra illa ki öyle ahım şahım güvenmiyordu adama; söylenene göre Rhaegar bile en sonunda babasının ne olduğunu görmüştü ama hak verirsen ki o senin kanın, baban; insan, ailesine, sevdiği kişilere karşı kör olur. Burada sırf x karakteri seviyor diye, yediği haltları savunan insanlar gördüm. Düşün prensi, babasına karşı nasıl kör olmasın? İnsan, kolay kolay torunlarını bu şekilde kullanacağını düşünmemiştir. Çocukları demeyelim de kızından hoşnutsuzdu; Valirya özelliğini almamış, diye. Oğlanda sıkıntı yoktu. Kaldı ki sonuç olarak Deli Kral tarafından da öldürülmediler, Deli Kral da şehrin düşeceğine ve oğlunun öleceğine ihtimal vermedi. Sayısız hatadan biri.

Yalniz bu bahsettigin kafa tutmak degil, Kral’in emrini yerine getirmektir.
Turnuvada Sandor, Loras’i Gregor’a karsi savundugu zaman gerçeklesen olay. Robert Kral olmasaydi ve o emri verseydi, büyük ihtimalle Gregor gibi bir adam Sandor’u birakip Robert’a dalardi.

Ee tabii ki yani. Normal bir insan eleştiri getirecekse aynı senin gibi yazmalı. Diğer arkadaş gibi egosunu tatmin etmek için alaycı konuşmak şeklinde değil.

Bana göre kralsa kraldır yani olmasa dalardı falan beni çok ilgilendirmiyor.