Emilia Clarke

Kaşlarını aldırdıktan sonra gözlerime güzel gelmeye başlayan hanımefendi. Emilia ne kadar hoşsa Dany o kadar cins.

Aynen zaten Dany rolüne hiç uymuyor birde kötü oynayınca felaket oluyor

Düşmanlarıyla konuştuğu sahnelerde taştan oyulmuş gibi sert ve ciddi durmasına bayıldığım oyuncu. Barristan’la Rhaegar hakkında konuşurken mimikleri harikaydı, ama düşmanlarının karşısında sert ve ifadesiz durmasına bayılıyorum.

Dany’nin ejderha sahnelerine “kamera karşısında maketle konuşuyor” düşüncesiyle bu oyunculuğu yadırgamamak bana biraz saçma geliyor. Filmlerde dizilerde ejderhalarla konuşup oyunculuğundan ödün vermeyen bir çok insan var. Başından beri söylüyorum. Emilia’nın Dany performansını hiç güzel bulmuyorum. Bu sene iyice berbatlaşmış. Oyunculuğuna birşey demek bana düşmez. Kendisi Broadwayde bir yer edindiyse mutlaka iyi oyuncudur. Ama Dany performası berbat.

HBO gibi bir kanalın ne yaptığının farkında olmaması imkansız. Oralar buralar gibi değil, deneme çekimleri yapılıyor, ince elenip sık dokunuyor. Ama belli olmaz bu işler, belki de biz daha iyisini biliyoruzdur.

Kadın bana Daenerys’i göstermiyor. Daenerys 14 yaşında ergenliğe girmiş ve duygusal bir kız. Dizideyse Hande’nin de dediği gibi soğuk bir karaktere bürünüyor. Kaşları ise komik geliyor.

Sadece düşmanlarıyla konuşurken dedim ama. Düşmanlarıyla konuşurken sert ve keskin bir yüze bürünüyor. Ama Barristan’la Rhaegar hakkında konuşurken 15 yaşındaki kıza geri dönüyor. Bu arada romanda 13 olarak başladı dizide ise 15. Bence düşmanları karşısında soğuk olması çok normal.

Çok vasat oyuncu ya, ayrıca tipi role de gitmiyor. Keşke iskandinav, daha uzun boylu, fiziği daha iyi olan bir kız oynasaymış bu rolü. Ayrıca sarı saç kara kaş iğrenç gözüküyor.

HBO seçmiş, akademi Emmy’e aday göstermiş. Ama biz de az değiliz elbet, biz de anlıyoruz bu işten. Bizim yorumlarımız da önemli. Beğenen beğenmeyen herkes yorum yapabilir elbette. Lakin ben sanat gibi bıçak sırtı bir konuda bilirkişilerin seçimlerinin önemli olduğunu düşünürüm.

Emmy’e aday gösterildiği sene Michael Fairley’e büyük ayıp edilmişti. Zamanında da forum olarak büyük çoğunluğumuz bu görüşteydi. O ödülü de o sezonki performansıyla haketmemişti. Hakeden kişi Cat’i oynayan ablamızdı.

Ayrıca kişisel görüşümü yazmak için bilirkişi olmak gerekiyorsa o zaman kapatın bu forumu, toplanın gidiyoruz.

Emmy adaylığı 3x4’teki performansından gelmişti Emilia’ya. O sene Peter’a da 3x7’den. Demek istediğim aday göstermek için tüm sezonu izlemiyor akademi üyeleri. HBO etkileneceklerini düşündükleri bölümleri oyuncu isimleriyle gönderiyorlar, ona göre karar veriliyor. Ben o sene Emilia ve Peter’ın aday gösterileceğinden adım kadar emindim. Tıpkı bir önceki sene Lena’nın 4x2-3’teki kısa ama aday olmasına yetecek performansını görüp tahmin etmem gibi…

Kusura bakmayın ama Michelle o duyguyu veremedi 3x9’da. He şunu da belirteyim, dizi kişisel olarak sadece Peter’a oyunculuğunu göstermesi adına spesifik oyunlar yazıyor ki her sene aday gösterilsin. Buna rağmen malesef oyunculuk alanında çok iyi diyaloglar yazılmasına rağmen ödül alamıyorlar muhtemelen de bundan sonra alamayacaklar…

Emilia’nın oyunculuğunu 4. sezondan sonra değiştirdiğini düşünüyorum Dany karakteri için. Abartıya kaçtığı sahneler oldu, 4x3’teki gibi… Umarım eski hallerine döner…

Yazdıklarımdan bunu çıkarman şoke etti beni. ne demişim? herkes yorum yapabilir elbette, ama bilirkişileri de göz ardı etmeyelim demişim. yani sen yorumunu elbette yapacaksın kime ne? sadece akademi üyelerini de yabana atmamak gerekir diyorum.

Michael Fairley o sahnede iyiydi ama ödüle aday gösterilmeye yetecek kadar değil. Sahnenin kendisi dramatik olabilir ama siz sadece sahnenin dramatikliğine bakmayın, akademi oyuncuya bakar orada.

Akademi Emilia’nın sahnesini izledikten sonra aday göstermeyebilirdi ama gösterdi. Üzerinden de 2 yıl geçti, Lena da geçen sene aday gösterildi ama olmadı. Aday gösterilmeleri gerekirdi zaten çünkü iyilerdi.

Bu sene Utanç Yürüyüşü sahnesiyle Lena aday gösterilecektir, hatta alabilir. Eğer Dövüş Çukuru sahnesi aslına uygun çekilirse Emilia da aday olabilir.

Oyuncu sanat için soyunmalı.ama bu bayan artık soyunmayacam dedi.sınıfta kaldı

Hayır, aday olmak için bir bölüm falan izlenmiyor. Televizyonda yüzlerce dizi, binlerce oyuncu var, herkesin performansını tek tek izleyemezler. Oyuncu aday olduktan sonra kendisi en iyi oynadığı bölümü seçerek onu gönderiyor, o gönderilen bölüm de adaylar arasından kimin kazanacağını belirliyor.

Ve bu akademi üyeleri dediğiniz kişiler de dizi-sinema eleştirmenleri veya bu alanda master yapmış bir grup insan değil, onlar da sadece oraya üye olan oyuncular.(Her önüne geleni de üye yapmıyorlar tabii ki, belirli bir yaşın ve saygınlığın üstünde olması gerek sanırım) Emmy için de Oscar için de aynı şey geçerli, sizi kendi meslektaş oyuncularınız aday gösterir ve ödüllendirir. Bir nevi oyuncuların sandığa gitmesi gibi bir şey. Yoksa Hande’nin de dediği gibi sanat bıçak sırtı bir iş, kime göre neye göre iyi oyuncu? Eleştirmenler seçiyor olsaydı zaten bu ödül törenleri bu kadar önemsenmezdi, ama sektör içinde popüler olmak çok değerli bir şey. E tabii popülerlik için de biraz yeteneğin olması illa ki şart
Emilia da Lena da o sene için en popüler tercihlerdi, o yüzden aday oldular. Ve Catelyn’in o sene yeteri kadar materyali olmadığına ben de katılıyorum, 9. bölümü izlememiş olan biri öyle bir karakter olduğundan bile bihaber olabilirdi.
Ama eğer aday olsaydı, bölüm tercihinde 3x9’u seçerek kesinlikle Emilia’dan daha büyük bir kazanma oranına sahip olacağı da bir gerçek. Daenerys’in kendi bölümde yanılmıyorsam sadece 4-5 dakikalık bir sahnesi ve çok az bir diyaloğu vardı ve sanki sahnenin bu kadar ses getirmesi onun oyunculuğundan ziyade, senaryonun gidişatından kaynaklanıyordu.

Emmy ve Oscar’ı eleştirmenler vermiyorsa ikiside bitti gözümde zaten ikisininde değeri gözümde sıfıra yakındı şimdi hepten sıfır oldu

En başta nasıl aday oluyor peki? Neye göre aday yapılıyor? Popüler olması tabii ki önemli ama yalnızca buna bakılsaydı oho…

Haklısın aslında, ciddiye alınması gereken törenler değiller :smiley:
Ama yukarda sadece aktörlük branşının nasıl işlediğinden bahsettim.
Hem Emmy hem de Oscar akademilerinde 1000’e yakın oyuncu, buna yakın sayıda yönetmen, senarist, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, makjay&saç uzmanı vs. gibi sinematik alanda emeği geçen hemen hemen her türlü daldan sanatçılar mevcut.
Bunların hepsi sadece kendi branşlarındaki kişilere oy kullanabiliyor, sonra hepsinin bir de en iyi film/dizi’nin seçilmesi için de bir oy kullanma hakkı var. Yani en sonunda en iyi film değil de sanatsal açıdan en ‘kaliteli’ film birinci çıkıyor genelde.
Oscar kazanan filmlerin çoğunun seyir keyfinin pek yüksek olmaması; birçok seyir keyfi yüksek filmin de Oscar kazanamaması bundan dolayı olabilir :smiley:

Altın Küre’ler sadece eleştirmenler tarafından veriliyor sanırım, onları takip edebilirsin :slight_smile:

Kanallar her sene kendi yapımlarından kimleri ‘‘aday adayı’’ olarak oylamaya sunmak istiyorlarsa ücretini ödeyip başvuruda bulunuyorlar ve en sonunda da bütün kanallardan gelen bilgiler sonucunda bir liste oluşuyor. Bu liste de bütün akademi üyelerine gönderiliyor, onlar da direk sadece isimlerine ve resimlerine bakarak oy veriyorlar. Şurdan örnek olarak geçen senenin oyuncu listesine göz atabilirsin.
Tabii sanatçı ücreti bizzat karşılamak şartıyla listeye kendisi de girebilir. (200 dolar gibi bir miktar sanırsam)
3.sezonda Sibel Kekilli öyle yapmıştı mesela. Natalie Dormer da kanal tarafından hiç seçilmemesine rağmen son 2 yıldır kendisi giriş yapıyor, muhtemelen bu sezon da yapmıştır.

Dilersen buradan da konuyla ilgili daha detaylı bilgiye erişebilirsin :slight_smile:

Harika olmuş, Emilia da çok güzel söylemiş. Sesinin güzel olduğunu biliyordum, zaten müzikal oyuncusu. Ama bu kadar tatlı söylemesi :slight_smile:

http://https://www.youtube.com/watch?v=RfI_mUIvYq8

Gittikçe kilo alıyor yakında bir ejderha ebatında göreceğiz.:smiley:

5.sezon yine oyunculuğu yerlerde sürünüyor.Kadının karşısına bir ekranda replikleri göstermişler.Öylesine okuyor.Yüzünde zerre duygu yok mimik yok.