En güçsüz hane tully mi?

Freylerin güçsüz olduğuna inanmıyorum.İlk kitapta kuzey ordusu ikizlerin önünde beklerken Roose Bolton İkizlere saldıramayacaklarını söylemişti.İkizlerin konumundan dolayı çok zenginler ve 5000 askerleri var.

freyler nasıl en güçsüz hane oluyor küçük hanelerin en zengin ve güçlülerinden birisi freyler

evet, tullyler’in güçlü gözüktüğünü söyleyemem. çok dezavantajları var adamların. ama… guys, seriously? blackfish!!!

Donundan ordu çıkarabiliyor evet ama Walder öldüğünde lordluk kavgası ile frey yıkılacak bence.

Bu freylerde Kara Walder diye bi şerefsiz var tahminime göre walder ölünce diğerlerinin hepsini ortadan kaldıracak.

Ben de öyle tahmin ediyorum ama güç kaybı yaşayacaklar. :smiley:

Tamam tullylerin onurunu korumak için saçmalayıp rezil olduğumu kabul ediyorum :smiley:

Şu Tully Hanesinden bi Edmure Tully yi severdim esir alınmasaydı :smiley: Bence tüm hanelere bakarsak en güçsüzler arasında Tully

Savaşlar da Nehir Toprakları çok hasar gördü.Şu an hanenin başında kimse yok ve bu yüzden vasıfsız kaldılar.Yoksa en güçsüz hane olduklarını düşünmüyorum.

Abi şuan Tully sürgün bir hane Starklarda öyle bir Koyu stark aşığı olmama
rağmen Starklarda Tullylerde Şuan için bak dikkat et şuan için en güçsüz
aile ama şuan için ilerde tabiki starlar eski gücüne kavuşur e onlarda
tullyleri unutmaz savaşta robbun yanındaydı starklara bağlı yani

Aegonla başladı Tully egemenliği zaten. Bölgeleri çok kritik menzil kadar bereketli ama menzil kadar asker çıkaramıyor ayrıca kendi içlerinde kavgalı lordlar var yine de Hoster Tully zamanında çok güçlülerdi.

Toprakları çok düz. Bu çok kötü bir durum çünkü ne avantaj sağlar ne de koruma.
baktığın zaman süvari birlikleri ile kolayca talan edilebilir bir durumda.
Ayrıca bizim gördüğümüz tully hanedanlığı maalesef infirm birine aitti. bu yüzden sırf diğer lordları tam olarak himayelerine alamadılar.
diziye baktığımızda en iyi zırhlar onlara ait. Hem hareketi kolay hem sağlam hem de şık.
Tarım ve ticaret çok büyük bir avantaj. Ulaşı için geçmek zorundasın. geçmek içinde iyi geçinmek zorundasın. nehir ve denizler sayesinde donanma konusunda da yetenekli kişilere sahipler.
Lordları cidden güçlü.
Kesinlikle güçsüz değiller. Büyükler arasında güçsüz diyebileceğimiz tek grup demir adalar.
Ulaşım düşük, ekonomi yok, askerler belli ki karaya yoğunlaşmamış vs. vs.

Bu topraklar nedense Balkan ovalarının Ortadoğu karışıklığıyla birleştiği yer.Topraklar verimli ama küçük parçalara ayrıldığında kaostan geçilmiyor.Birleşincede vasıflı yönetici istiyor.Ben böyle düşündüm.Tullyler ister istemez avantajsız başlıyor oyuna.

Güçsüz demeyelimde karışıkların ortasında kaldığı için başı beladan kurtulmayan bir hane diyelim.Westeros’daki neredeyse her savaşın bir parçası bu hanenin topraklarında oluyor dolayısıyla hane de zayıf gözüküyor.

Güçsüz değiller aslında, belki biraz basit olacak ama güçsüz olsalar bana göre çok önemli bir konuma sahip olan Nehir Topraklarını onca yıl ellerinde tutamazlardı, ama bunu bir şekilde başarmışlar.
Ben daha çok pasif bir hane diyorum, hep öyle oldu benim gözümde Tully hanesi. Bir güç, bir ağırlık, bir soyluluk var ama çok içine kapanık, çok kendi halinde, sancaktarlarına karşı biraz yumuşak başlı gibi.
Aslında her şey hanenin başındaki lordun kim olduğuna bağlı. Biz hasta, yatalak Lord Hoster’un başında olduğu bir Tully hanesi tanıdık. Lordun durumu, kişiliği yansır haneye. Biz en başta Hoster değil de kardeşi Karabalık Brynden’in lord olduğu bir Tully hanesi ve onun tarafından yönetilen bir Nehir Toprakları okusaydık, izleseydik eminim ne güçsüz, ne de pasif diyebilirdik Tully hanesine.

Büyük hanelerin kitaplardaki optimum kapasitesine bakarsak net en güçsüz ve dezavantajlı olanı Tully’ler. Bence Greyjoylar sıralama dışı burda. Tully’lerin müthiş bir deniz gücü olmadığı açık, Greyjoy’ların da ordusu neredeyse yok.
Ama genel olarak en güçsüz haneyi sorarsanız; House Seaworth derim. Adam tek başına hane [emoji1] en fazla oğluyla karısı var

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Yukionna Ejderhakayası Crownlands’a bağlı oranın azam lordu Stannis değil yani.

[font=Trebuchet MS]Merhaba. Şiddetli ve koyu bir Tully destekçisi ve Muhafızı olarak söze başlıyorum.

[font=Trebuchet MS]Tully Hanesi, daima pasifist kalmış bir hanedir yani bu durumu görmemek mümkün değil. Tully Hanesi ayrıca kendini Kral ilan etmeyen tek hanedir, Teague Hanesi gibi bir çok büyük Nehir Toprakları hanesine bağlılık yemini etmişlerdir.

[font=Trebuchet MS]Nehir Toprakları çok avantajlı ve verimli bir bölgedir. Çünkü Nehir Topraklarında savunma yapmak aşırı kolaydır. Örneğin Nehirova kalesinde bir Harrenhal özelliklerini göremezsiniz ama 400 askerle en büyük orduları püskürtebilecek güçtedir. Nehir Toprakları’ndan yaklaşık 45.000-30.000 kişilik büyük bir ordu çıkabilmektedir. Bunu derken ki kaynağım, “awoiaf.westeros.org” sitesidir.

[font=Trebuchet MS]Peki, Nehirova niçin savaşlarda yeniliyor ve yağmaya neden bu kadar açık? Arkadaşlar bilirsiniz, köylüler üretir ve kasabalarda satar. Kasabadakilerde kalelere götürür. Bu sebeple kasabalar açık bir pazardır. Nehir Topraklarında 6 tane büyük kasaba vardır ve hepsi de basitçe ele geçirilebilir. Bu sebeple Tywin Lannister, Pembe Bakire, Taşlı Sept gibi kasabaları yağmalamıştır. E haliyle, ekonominin bozulmasına sebep olur.

[font=Trebuchet MS]Jeoloji tarzından incelediğimizde de gayet savunmaya açık bir alan olarak görülür. Düşman uygun olanda (özellikle nehirlerde) yakalandığı zaman haşamat edilmesi gerekir. Ayrıca şunu açıkca itiraf ediyorum, Nehir Toprakları’nda gerçekten başarılı bir general son zamanlarda yoktur. Ayrıca düşman bir noktaya kadar engellenemez. Doğal savunmalardan geçitleri sayesinde yoksun değillerdir bu onların tek önemli olaylarındandır.

[font=Trebuchet MS]Bu arada Freyler donanım ve ekipman açısından zayıf gözükebilir ama 4.000 asker çıkarabilmektedirler, bunun sebebi ne biliyor musunuz? İkizler’in bir geçit olması ve bir nehirin iki yakasına kurulması tabi ki. Lordların aşağı in-çık meselesi yüzünden zenginler.

Tullyler en güçsüz hane değildir, en içine kapanık ve ya pasif hane de değildir. Sadece son savaşta şansları yaver gitmemişir. Aksine Tully hanesi A.F. sonkari hemen hemen her savaşta yer almış ve çoğunda galip gelen tarafta olmuştur. Ayrıca içine kapanıklığın aksine çoğu zaman entrikaların ve taht oyunlarının içinde bulunmuştur.
Mesela:
Ejderhaların Dansında Tully ordusu 2 yıl süren savaş boyunca, en kanlı mücadelerin sürdüğü bölgede çarpışmış ve ayakta kalmış en güçlü ordu olmuştur(Stark ordularını saymıyorum çünki onlar son anda savaşa girdiler). Yine girdikleri son mücadeleni de kazanmışlardır. Lord Tully Lord Baretheonu’u bire birde öldürmüştür.

Robertin İsyanında savaşı kazanılmasındaki en önemli etken olan hane evliliklerinin ayarlanmasını yaparak hiçte içine kapanık olmadıklarını göstermiş bir hanedir. Ve ya Kare Harren - Fatih Aegon kapışmasında yine önemli rol üstlenerek hem Nehirova Lordu hem de Aegonun savaşı kazanmasına yardımcı olmuşlar.

Haklısın hocam, güzel yazmışsın. Pasifist’ten kastım hiç kral olmayışları ve hiç isteklerinin olmamasıydı.