En güçsüz hane tully mi?

Tully’ler güçlü bir hane. Beş Kralın Savaşın’da hiç beklemedikleri anda Gregor Clegane topraklarını yağmalamaya başlıyor sonra ordularını toparlayamadan Taşlı Sept gibi önemli kasabalarını kaybediyorlar sonra Jaime Lannister büyük bir orduyla gelip hazırlıksızlarken meydan savaşında yeniliyorlar ardından Tywin Lannister Roose Bolton’ın komutasındaki Kuzey ordusunu yenip en stratejik kaleleri Harrenhall’u alıyorlar bu sırada vasalları kendi kalelerine çekilip onları yalnız bırakıyorlar topraklarının her karışı yağmalanıyor Robb Stark gelene kadar kuşatma altında kalıyorlar. Sonra Robb Batı Toprakları seferine gittiğinde tekrar ordu toparlayıp Tywin’in karşısına güçlü bir şekilde çıkmayı başarıyorlar kimse Tully’lerin güçsüz olduğunu düşünmesin Edmure Tully’de güçsüz bir Lord değil Tywin Lannister’ı meydan savaşında yenebilen tek kişi savaşın ilerleyen zamanı için kötü sonuçlar doğursa da bu galibiyeti o kadar kötü durumdayken bile almayı başardı. Bu galibiyette topraklarının savunma açısından en iyi yerlerini tespit etti ve hazırlıklı olduklarında topraklarını gayet iyi savunabildiklerini de gösterdi.

evet en güçsüz hane Tully

[font=Trebuchet MS]Çünkü Nehir Topraklarında savunma yapmak aşırı kolaydır demişsin. Tamamen zıttı bir durum var. Kuzey’i koruyan Moat Cailin var oradan geçecek bir ordu yok. Dorne’un güneşi var ve ayrıca Prens Geçidi’ni, geçmek de çok zor. Vadi zaten ele geçirilmesinin imkanı yok orduyla. Batı Toprakları’nda oldukça fazla dağ var bu da kolaylaştırır savunmayı. Nehir Toprakları ve Menzil savunması en zor bölgelerdir bu tamamen coğrafi şartlardan dolayıdır. Ben bu fikirleri Game of Thrones History & Lore’dan edindim.

Nehir Toprakları savunmak için çok elverişli, bölgeyi bir dağ falan savunmuyor ama gene de kaleleri aşırı güçlü ve en büyük saldırıyı püskürtebiliyorlar. Örnek olarak Harrenhal mesela, tam olsaydı ele geçirebilecek hiç bir rejim, hiç bir güç yoktu. Nehir Toprakları’nın bir dağı, bir sıradağları yok ama iyi kullanılırsa onlardan bile iyi ormanları ve nehirleri hah bir de Batı Toprakları’na karşı olan dağların geçitleri var.

Örneğin bu savaş hocam,

Bu savaş düz bir ovada gerçekleşse Edmure Tully’in bu savaşı kazanmasına imkan ya da ihtimal yok.

Nehir Toprakları savaşların ortasında olan bir bölge. Çok verimli bir bölge evet ama çabuk işgal edilebilir. Zaten gördük çabuk işgal edildi. Evet güçlü kaleler ve kasabalar var. Harrenhal çok büyük ve güçlü evet ama garnizonu da güçlü olmalı. Zaten garnizonu yok ki kalenin gelen geçen işgal edebilir. Darry küçük bir kale, Bakire Havuzu büyük bir kasaba ama işgale elverişli. Tuzçukuru seller yardımıyla yok olan ama aynı zamanda işgal ordularının kolayca yok edebileceği bir kasaba. Taşlı Sept zorlu bir yer kabul. Nehirova ve İkizler’de öyle. Taş Çit ve Kuzgunağaç da büyük kaleler ama daha önce işgale uğramış. Denizgözcüsü işgale uğramamış ama büyük bir kale, diğer kalelere uzak olmasa bu büyük bir avantaj. Ve bunların yanında onlarca küçük kale ve kasaba. Bölge kolayca işgal edilebilir. Ama çok büyük ordularda çıkabilir.

@Ulu_Kurt kardeşim sana diyeceklerime tercüman olmuştur. O savaşların hepsini ben okudum kardeşim zaten onların bir kaçını da ben çevirdim. Ancak dediğimiz gibi Nehir Toprakları tam ortada kalıyor. Belki de en iyi kalelere sahip olmalarının nedeni hem budur hem de sulak alanların verdiği avantajla daha iyi stratejik noktalara kale yapabilmeleridir.
Not: Bir Tully fanının olmasına acayip sevindim. Ben de kendimi o haneye yakın bulabilirdim ancak hanenin lordu Karabalık gibi biri olsaydı.

konudan eksik kalmayayım dedim
son 5 kralın savaşı ile Tullyler çok güç kaybetti evet ama en güçsüz ailenin tullyler olduğunu düşünmüyorum Tyreller bence daha güçsüz ve bir meşriyet arayışında bunu kızlarını kraliçe, torunlarını kral yaparak yapmak istiyorlar ki artık hizmetçi uşak sıfatından sıyrılsınlar (tyrellere garezim yok ama böyle düşünüyorum)
ben genç tully lorduna çok kızmıyorum tully lafı aile görev onur bu sıradan gitti ve ailesine sahip çıktı bana göre yanlışmıydı yanlıştı ama ailesinin ilkelerine ne kadar sadık olduğunu da gösterdi bence çok genç elbette hataları olacaktı karabalık lord olsaydı o sadece savaşmayı, asker, şovalye olmayı biliyor bana göre bir lordda çok daha fazlası olmalı

Freyler nehirovayı daha fazla ellerinde tutamayacak. Tully ler tekrardan yükselecek bunu önümüzdeki kitapta göreceğiz. Edmur dizideki gibi ahmak biri değil aslında karizmatik ve liderlik vasıfları var. Savaşlar kazandı. Nehirtoprakları halkı ve lordları ona çok sadık. Bir sözü ile kaleyi teslim ettiler. Bence en güçsüz hane şu an Baratheon Hanesi. Fena dağıldılar. En güçlü hane ise Arryn Hanesi.

Arryn demişken aklıma geldi. Lysa Arryn(Tully) kendi ailesinin sözlerine kardeşleri ve amcası gibi sadık ne kendisi ne de ailesinin başına onca felaket gelmezdi. 50 bin vadi ordeusu Robbun yanında olsaydı ne Karstarkların, ne Freylerin bir önemi kalırdı, Boltonlar ihanet edemezdi, 3-5 demir adalı çapulcunun kuzeye saldırması sinek vızıltısı gibi gelirdi. Biz de Robb şu hataları yaptı bu yüzden kaybetdi demezdik.

bana göre şuanda en güçlü hane marteller hem orduları hazır olası bir savaşa hemde bu savaşta liderlik edecek prens ve prensesleri var vadi güçlü ama bir savaşta lider kim olacak Bealish gibi bir manipülatör var orda da (bu hem + hem - bir durum bana göre ) robert arryn yetişkin olsaydı kesinlikle marteller ile yarışırlardı güçte ama kesinlikle dorn diyorum ben en güçlü haneye
Lysa arryn (tully) hakikaten robb a yardım etse iyi olurdu ama ben orda da bealish in parmağı olduğundan eminim

Varis Harry’i unutuyorsunuz ama. Sümüklü çocuk ölünce Harry Arryn olacak. Sansa ile nişanlı. Ben onun yerinde olsam çoktan kendimi vadinin Kralı ilan etmiştim. Dorne’un donanması yok. Ayrıca tarihlerinde westrosta adam akıllı bir savaş yapmamışlar. Hep kendi bölgelerinde savaşmışlar (akıllıca) ve kendilerine komşu şehirleri yağmalayıp kaçmışlar. Doran Martell in söylediğine göre 90.000 kişilik bir kuvvetleri var ve bu kraliyete isyan etmeye yetmez. Arryn vadisi zaptedilmez. Orada küçücük bir garnizon bırakıp şövalyeleriyle ortalığı toz dumana katabilirler.

öncelikle savaş uzmanlık alanım değil :smiley:
2. olarak varis Henry var evet ama ben Bealish e güvenmiyorum dedim Sansa ile nişanı bence oyalamadan başka bişey değil vadide tüm güç şuan Bealishte o da ne kimse ile paylaşır ne de devreder bu gücü başkasına
vadiyi de kolay kolay kendisi için faydalı olacak bir taht adayı çıkmadan savaşa sokmaz eminim bundan da

Bu yanlış kanı koyun kafalı edmure yüzünden berbat bir kumandan zekadan yoksun. İlk önce Kral katili bunu parçalıyor daha sonra ise lord tywin’e karşı kazandığı askeri başarı Robb’u stratejik olarak mahvediyor. En sonunda ise bizim koyun kafalı edmure Kral katilinden korkarak nehirovayı çatışmasız bir şekilde teslim ediyor. Eğer 5 kralın savaşının başından sonuna kadar askeri bir deha olan Brynden Tully nehirova’nın ordularını komuta etseydi durum çok başka olurdu.

Dağ Nehirtopraklarına baskın yaptığında Lord Hoster ölüm döşeğindeydi. Ne olduğunu anlayamadan bir çok yeri yakıp yıktılar. Edmure ordusunu ne ara toparlayacaktıda karşı koyacaktı ?Tüm bunlar olurken Karabalık Arryn vadisini korumakla meşguldü. Ayrıca Robb planını Edmure’a anlatmadıysa Edmure’un suçu ne. Robb westerling kızıyla hemşire hasta fantezisi yaparken Edmure topraklarını savunuyordu.

Stark-Tully-Arryn-Baratheon birleştiğinde o zamana kadar görülmüüş en büyük ve nüfuzlu hanedanı devirdiler Lannister Hanedanı yanında ne kalır ki. Stannis bu ittifaka destek vermese de Lannisterlarla savaşacağından her halükarda Robb Stark kendi Krallığını rahatlıkla muhafaza edebilirdi Baelish kuklası deli bir kadın olmasaydı.

Buna katılmıyorum
Kolay kolay alınamayan bir kaleye ve güçlü sancaklara sahip bir hane. Konumu nedeniyle elverişli ve zenginliklerle dolu bir yer. Ama bu konum savaşlarda çok büyük dezavantaj sağlıyor. Dediğin gibi savaş hemen buraya vuruyor. Ama sadece konuma bakarak güçsüz bir hane de diyemem
En güçsüz hane Greyjoylar bence :d

@JagenHgar bunu söylediğine çok sevindim. :slight_smile:

İleri ki kitapta olur mu bilmem ama Brynden Karabalık’ın bir paralı-asker ordusu toplayıp müttefik arayışına gireceği ve Emmon Frey’den Nehirova’yı alacağına inanıyorum. Kaleyi savunan Emmon Frey, genetik olarak diğer Freyler gibi geri kafalı. Bence böyle yani. Brynden o kaleyi geri alacaktır umarım.

@Ulu_Kurt haklısın hocam.

Ha bu arada, arkadaşlar, bence Edmure Tully bir ahmak değil ama savaş tecrübesi yok. Yani, Targaryen Hanesi’nin devrilişinden başka nasıl bir savaş görmüş olabilir ki?

Brynden ise tecrübeli.

Tully hanesinin verimli topraklarda hüküm sürdüğünü saldırıya açık konumda olduğu belirtilmiş zaten. Bunun avantajı nüfus fazlalığı ve seferberlik halinde sayıca üstün bir ordu çıkarmak, dezavantajı ise Gregor’un yaptığı gibi bir yıldırım harekatında savaş deneyimi olmayan komutan olmadığında (Hoster yatalak, Karabalık Vadi’de, Edmure ise tecrübesizdi) ağır zarar görmesiydi. Beş Kralın Savaşında deneyimli bir komutan Tyrion kaçırıldığı gibi sancaktarlarını çağırır ve Lannisterlara karşı mevzilenirdi ama Tully Hanesi çok geç kalınca malum duruma düştü. Buna rağmen Nehir Geçitlerinde Tywin’e darbe indirmeyi başardılar.
Arazi dağlık değil. Kaldı ki dağlar savaşta yer tutma babında olmazsa olmaz değildir. Nehir geçitlerinde (Geçit savaşı), ormanlarda ustaca yerleştirilen birlikler (Fısıltılı Orman Savaşı) gayet de ölümcül darbe indirebilirler. Usta bir komutan yer tutarken her seçeneği gözden geçirir: Suya yakınlık, toprağın sertliği, çimenlerin boyutu (süvari hücumunun etkisi babında), güneş ışığının konumu vs…
Sadede gelirsek Nehir diyarında o dönem bunları ustalıkla uygulayabilecek iki karakter olduğunu düşünüyorum. Birincisi haliyle Karabalık diğeri Jason Mallister.
Savaş sırasında Edmure sancaktarlarını çağırmak yerine herbirine kendi topraklarını savunma görevi verdi ki Eddard’ın bakış açısından da gördüğümüz üzere çöküş bu kararla başladı. Karabalık orada olsa ya da Mallister insiyatif alsaydı belki de Tullyler kuvvetlerini savaşın hemen başında kaybetmezdi.

Nehir Topraklarını zayıflatan şey ovalar.Ovada rahat savaşır manevra yaparsın yenildiğinde çekilebilirsin.Diğer bölglerin (Menzil hariç) hiç birinde bu lüks yok.Aynı şekilde ara bölge olmasıda onları zayıflatıyor.Eğer Tullyler ara bölgede olmasalardı bir Tyrell Hanesi kadar güçlü olurlardı.Ama bu konumda güçlenemezler.
Bu durumu tersine çevirmek için teknolojiye veya ejderhalara ihtiyaçları var ve ikisine de sahip değiller