Euron - Little Finger ve Demir Taht?

Kitap serisinde en gizemli karakterlerden biridir, Petyr Baelish; nam-ı diyar Little Finger. Çocukken aşık olduğu Cat. Tully’nin Brandon Stark ile evlenmesini arzu etmediği için cesaret gösterip Stark’a meydan okumuş ve kaybederek hayatının en büyük dersini almıştır.

Şahsi fikrim Brandon ile olan karşılaşması Petyr Baelish için bir dönüm noktası olmuştur. Bildiğiniz gibi küçük ve önemsiz bir soylu aileden geliyor. Brandon meselesi ve Lysa ile olan ilişkinin sonunda Lord Tully oğlanı evine geri gönderiyor. Muhtemelen zayıf ve güçsüz olmanın insana hiçbir şey kazandırmadığına inanmasını sağlayan şeylerdi tüm bu yaşadıkları; sevdiğin kızla birlikte olmayı bırak bir başkasını hamile kalması halinde bile sırf önemsiz bir aile olduğu için çocuğunu öldürüp, gizlice üstünü kapatmaları ve kovalanması insanda başka bir hissiyat doğurmaz elbette.

Petyr Baelish’in motive amacının bu olduğunu düşünüyorum; siz de farklı düşünmüyorsunuzdur zaten… Güç, konum… Kimsenin arzu ettiği şeyi almasına engel olamayacağı bir makam… Hürmet, saygı görme… Elbette Petyr Baelish’in güçlü ve zengin bir ailesi olmadığı gibi kılıç konusunda da yetenekli değil. O da sahip olduğu tek şeyi; zekasını ve kelimelerin gücünü kullanıyor. Aslında o da Varys gibi insanların zaaflarını, gizli sırlarını öğrenen ve bunlardan faydalanan biri… Saray içinde casusları olduğu aşikar ama ağırlıkta genelevlerini ve kevaşelerini kullanarak bu zaafları öğreniyor.

Çoğu okuyucunun mutabık olduğu şey Petyr Baelish’in kaos yaratıp, bundan beslenen ve konumunu güçlendiren biri olduğu. Bir nevi karga gibi; leşlerle beslenerek ayakta kalıyor ama barışın hüküm sürdüğü yerde leş olmayacağı için savaş onun için bir kaynak.

Dizide LF, Sansa’ya “Tahtı istiyorum.” demiştir. Kitapta da şöyle bir sözü var.

“Lordum, ben… ben anlamıyorum… Joffrey size Harrenhal’u verdi, sizi Üç Dişli Mızrak’ın Azam Lordu yaptı… neden…”

“Neden onun ölmesini isteyeyim?” Serçeparmak omuz silkti. “Bir amilim yok. Ayrıca, Vadi’de bin fersah uzaktayım. Düşmanının kafası sana dair, dâima karışık olsun; senin kim olduğunu ve ne istediğini bilmezse bir sonraki adımını da tahmin edemez. Bazen düşmanı şaşırtmanın en iyi yolu, belli bir amaca hizmet etmeyen hareketler yapmaktır. Oyunu oynamaya başladığında bunu hatırla Sansa.”

“Oyun… ne oyunu?”

“Yegâne oyun. Taht oyunu.”

Buradaki sözlere bakılırsa LF’nin kaos çıkaracağına inandığı her şeyi yapmaya imkanı var, ayrıca Taht Oyunları’nın bir parçası olduğunu da itiraf ediyor.

Bir diğer Demir Taht talibimiz en az LF kadar gizemli bir karakter olan Euron Greyjoy, nam-ı diyar Kara Göz. Onun sözlerine kulak verelim.

Kargagöz onu duymazdan geldi. “Küçük kardeşim, Balon’ın savaşını bitirecek ve kuzeyi alacak. Tatlı yeğenim bizlere barış ve kozalaklar verecek.” Euron’un mavi dudakları bir gülümsemeyle çarpıldı. “Asha zaferi mağlubiyete tercih ediyor. Victarion birkaç dönümlük dar bir toprak parçası değil bir krallık istiyor. Ben size ikisini de vereceğim.

Bana Kargagöz diyorsunuz. Pekâlâ, kimin gözleri bir karganınkinden daha keskindir? Her mücadeleden sonra yüzlerce, binlerce karga, düşmüşlerin bedenlerini yemek için gelir. Bir karga, ölümü çok uzaklardan fark edebilir. Ve ben bütün Batıdiyar’ın ölmekte olduğunu söylüyorum. Beni takip edenler, hayatlarının sonuna kadar bir ziyafet sofrasında oturacaklar.

Biz demir doğumluyuz ve bir zamanlar fatihtik. Dalgaların sesinin duyulduğu her yerde bizim hükmümüz geçerdi. Kardeşim, soğuk ve kasvetli kuzeyle mutlu olmanızı istiyor, yeğenim daha da azıyla… lâkin ben size Lannis Limanı’nı vereceğim. Yüksek Bahçe’yi Arbor’ı. Eski Şehir’i. Nehir topraklarını ve Menzil’i. Kral Ormanı’nı, Yağmur Ormanı’nı, Dorne’u ve Hudutlar’ı. Ay Dağları’nı ve Arryn Vadisi’ni. Tarth’ı ve Basamaktaşı’nı. Hepsini alalım derim! Batıdiyar’ı alalım derim.” Euron, rahibe baktı. “Boğulmuş Tanrı’mızın daha muazzam bir şan sahibi olması için elbette.”

Asha buna itiraz ediyor ve daha kuzeyi bile ellerinde tutamaz iken tüm batıdiyarı nasıl ele geçireceklerini soruyor.

“Bu daha önce de yapıldı. Balon sana savaş yöntemleri hakkında bu kadar az şey mi öğretti? Victarion, görünüşe göre ağabeyimizin kızı, Fatih Aegon’ı hiç duymamış.”

“Aegon?” Victarion, kollarını zırhlı göğsünde birleştirdi. “Fatih’in bizimle ne ilgisi var?”

“Savaşlar hakkında senin bildiğin kadar şey biliyorum Kargagöz,” dedi Asha. “Aegon Targaryen, Batıdiyar’ı ejderhalarla kazandı.”

“Biz de öyle yapacağız,” diye söz verdi Euron Greyjoy.

Daha sonra da halk onu kral seçiyor.

Şu ana kadar kendisi kral ilan edip de Demir Taht’a ilgi duymayan; Balon Greyjoy ve Robb Stark var. Euron Greyjoy halkına “Demir Taht” dedi; Barth kardeşler de “Demir Taht” dedi ve Cersei zaten “taht taht taht” deyip duruyor. Şimdi de LF’mi tahtı istiyor? Hiç ağzı ile dillendirmedi aslında seride… yine de biz öyle olduğunu farz edelim. Elbet arada Targlar da var… Şimdi sorgulamaya geçelim.

Demir Tahtı ele geçirmek bu kadar kolay mı?

Cersei, şu an fiili olarak 7 krallığı yönetiyor/yönetecek ama bunu Lannister isminden gelen güçle değil, resmi olarak Robert’ın çocukları olarak kayda geçmiş üç Barth soyismini taşıyan çocuğu ile yapıyor. Kiminiz dizide olduğu gibi tek başına tahta geçeceğini düşünebilir ama serinin bu kadar sığ ve mantık dışı olmasını beklemeyin. Sebep?

Çocukların ölmesi demek Cersei’nin sabık kraliçe olarak tarihte yerini alması demek. Vesayet düzenine göre de taht Stannis’e ve eğer o ölmüş ise kızına… Kızı da ölmüş ise o zaman muhtemelen yasal olarak yeniden Targlara? Çünkü her ne kadar Robert inkar etse de Targ Hanesi ile olan kan bağı onun hükümdarlığını meşrulaştıran bir etken idi ve doğal olarak meşru Barthların tükenmesi taht hakkının vesayet düzenine göre yeniden Targlara geçmesi demek. Ha kimse “Gel buyur.” demez muhtemelen, orası ayrı bir tartışma…

Uzatmadan devam edelim… Kraliyet ailesi ile hiçbir kan bağı olamayan Lannister Hanesinin yasa gereği tahtta hiçbir hakkı yok, zaten Tywin ölüp, üstüne Jaime de ortadan kaybolduğu için hane artık o kadar korkulacak bir halde değil. Cersei “Ben tahtta otururum.” dese bile 7 krallık arasında onu tanıyacak tek bölge; batı bölgesi olan kendi hanesinin yönettiği yer olur, diğer 6 krallık onun hükümdarlığını reddeder ve büyük olasılıkla ya ona saldırmaya kalkar ya da fırsat bu fırsat deyip (muhtemelen 2.) tek bir 7 krallık yeniden 7 ayrı krallık haline dönüşür ve Cersei en fazla KL’nin kraliçesi olarak kraliçecilik oynar. Yani 7 krallığın hükümdarı, kraliçesi falan asla olamaz. Zaten Vadi, Nehirova, Kuzey, Menzil ve Fırtına Toprakları ile Dorne’un Lannister Hanesine gram sevgi ve saygısı da yok.

Nitekim eğer LF de tahta oturmak istiyor ise Cersei ile aynı hatta daha büyük sorunlarla karşılaşır. LF’nin ileride bir yerde- her şey istediği gibi giderse- Cersei’yi de devre dışı bırakacağı bir planı olduğunu, Sansa’ya söylemesinden anlıyoruz.

Kraliçenin adını duymak Alayne’i kaskatı etti. “O nazik biri değil. Beni korkutuyor. Eğer nerede olduğumu öğrenirse…”

“…onu planladığımdan daha erken oyundan çıkarmak zorunda kalırım. Önce o kendi kendini çıkarmazsa tabii.” Petyr hafifçe gülümsedi. “Taht oyunlarında, en mütevazı taşların bile kendi iradeleri olabilir. Bazen onlar için planladığın hamleleri yapmayı reddederler. Bunu iyi belle Alayne. Cersei Lannisterin hâlâ öğrenmediği bir ders bu."

LF’nin hanesi hala önemsiz ve küçük kabul ediliyor, her ne kadar kendisi çok güçlü ve zengin bir adam haline gelmişse bile… Lannister Hanesinden Cersei tahta geçemiyor ise Petyr Baelish nasıl geçebilir? Kendisini 7 krallığına nasıl kabul ettirebilir? Ettiremez ve Petyr Baelish bunu bilecek kadar zeki. Bu durumda tahta oturmaktan ziyade daha farklı amaçları olacağını düşünüyorum, bunlar nedir tam olarak kestirebildiğimi söyleyemem(Belki kral eli? Tywin gibi geriden yönetmek, bu yapılabilir çünkü ama o zaman soru şu; kimin kral eli?). Şu an için Petyr Baelish hala güç kazanma ve bir yandan kendince kaos çıkartma derdinde… Üç kraliçenin savaşına odaklanmış durumda (Cersei, Marg. ve geleceğinden emin olduğu Dany.). Muhtemelen- Aegon’u hesaba katmadığı için- planlarında bazı değişiklikler olacaktır.

Euron Greyjoy, ejderhalar ile 7 krallığa diz çöktüreceğiz diyor, ne ile? Borusu ile… Bu konuşma ona taç kazandırdı, boruyu kardeşine verdi ve insanlara vaat ettiği gibi yağma/savaş/ganimet ile ağızlarına bal çalıyor… Yani bana kalırsa oyalıyor… Euron ejderhaları ele geçirip, kontrol etmeyi becerir ise gerçekten de Aegon gibi 7 krallığı ele geçirme şansını kazanabilir ama gerçekten de kontrol edeceğine inanıyor mu yoksa kral olmak ve asıl amacını gerçekleştirmek için ortaya atılmış boş bir vaat mi?

Siz ne düşünüyorsunuz? Şahsen LF ve Euron’un demir taht amaçlarını ciddi manada sorguluyorum.

GRRM’nin yaptığı bir konuşmada hikayenin sonunu sadece Baelish biliyor demiş. Tüm diyarı manipüle edebilen bir adam boş bir taht için bunu yapmaz. Bana göre onun amacı göründüğünden daha büyük, göründüğünden daha önemli.

Ben de tahta oturma derdi olduğunu sanmıyorum ama taht oyunlarından da uzak değil aksine ortasında… Kral olmak değil ise Baelish ne istiyor?

Euron gerçekten tahta geçmek istiyor mu? Ve bunu gerçekten ejderhaları ele geçirebileceğine inandığı için mi istiyor? Ejderhalar olmaz ise Cersei ve LF gibi aynı sorunla karşılaşacaktır çünkü.

Baelish ne istiyor sorusuna cevap vermek gerçekten zor, seride görevi gereği neredeyse hiç amacını belli etmiyor görevi gereği, bu yüzden en çok onun POV’unun olmasını istiyorum.

Euron’a gelince isminden anlaşılabileceği gibi Kargagöz tabi ki Demir Taht’ı istiyor. Kendisi ayak basılmamış diyarlara giren bir mahlukat olduğu için bence ejderhalardan haberi vardır. Bu durumda savaş gerçekten Taht Oyunları ve Ejderhalar arasında geçecek!

Baelish’in povu olsa hikayesinin tadı çıkmaz :slight_smile:

Haklısın! Ama planlarını öğrenmeyi ve fikirlerini gün yüzüne çıkarmayı yeğlerim ben.

Alayne Taş’tan öğreniyoruz planlarının bir kısmını.

LF POV’u olsa baya ilginç olabilirdi elbette ama maalesef yazar, yeni bir karakter POV olmayacak demiş. Sanırım şimdilik LF’nin amacı meselesinde gerçekten tıkanmış durumdayız. Neler yapmayı planladığını tahmin edebiliyoruz aslında ama hedef muamma…

Ejderhalardan haberi var zaten, belki görmüş bile olabilir. Lakin onları gerçekten kontrol edebilir mi? Edeceğini söylediği boruyu, kendisinden nefret eden kardeşine verdi… Euron gibi bir adam bunu yapacak kadar ahmak mı? Bilmiyor mu duygularını? Biliyor. Ayrıca unutmayalım “Euron’un hediyeleri zehirlidir.”

Şimdi şu var, kan bağından çok güç esastır. Aegon’un diyardaki hiçbir krallıkla bağı yoktu. Tamamen yabancıydı ve belki de ufak birköylünün bile daha fazla hak iddiası vardı. Cersei Rains of Castemere eşliğinde tüm diyarı fethetse kimse onu sorgulamaz benzer biçimde. Yani Baelish ayak oyunlarıyla en tepeye çıkabilir.

Ama Baelish hikayenin sonunu bilen tek kişi. İşte bu söylem önemli. Bu söylemden sonra Kraliçe Elizabeth-Sansa teorisi güç kazanıyor. Petyr Sansa’yı kendie ciddi anlamda eş olarak görüyor. Bir kukladan fazlası. Kuklaya, kukla iplerini göstermezsin. Bir şekilde Sansa’yı kraliçe yapıp onunla evlenip kral olma derdinde olabilir. Bana Catelyn’i vermediniz mi? O zaman ben de kendi Catelyn’imi kendim yaparım üstelik kraliçe!!

Euron’a gelince, bu abinin çok daha büyük amaçları var. Westeros’un ölmekte olduğunu görüyorum diyor. Yani bence uzun gece tehlikesinin farkında. Bu sırada soğuk olanlara oynayarak hayatta kalma ve güçlü olma derdide. Aeron pov’u bence bunu tartışmasız olarak doğrulayan bir chapter.

Aegon, 3 ejderha ile yardıra yardıra geldi ve tüm krallığı birleştirip, diz çöktürdü. Yeni bir krallık kurarak başa geçti. İtiraz edenlere cevabı ejderha ile olacağından kimse ses çıkartmadı zaten, Dorne hariç

Cersei hangi güçle 6 krallığa birden dalacak? Bir de üstüne Dany ve 3 ejderhası geliyor… 1 ordu karşısında en az 7 ordu + 3 ejderhaya karşı nasıl savaşacak? Bunları düşünmüyor musunuz? :slight_smile:

Aynı şey LF için de geçerli, hangi güçle kendini kabul ettirecek 7 krallığa? LF en fazla Vadi’yi ele geçirir, krallık ilan eder; Sansa’yı da kraliçesi yapar. Lakin bunu bile çok zor yapar; Robin hadi şu tatlı süt ile devre dışı kalır, Harry? Harry öldürülse bir şekilde diğer lordlar nasıl ikna edilecek? Sansa, Arryn Hanesi ile uzaktan akraba; baba tarafından değil ana tarafından akraba Robin’in; bu yüzden Vadi’de hak da iddia edemez.

Ben Euron’un bir şekilde Ötekiler ile iş birliği içinde olabileceğini düşünüyorum ama destekleyecek çok bir şey var, diyemem.

Yav onu örnek olsun diye söyledim Cersei Kralin Şehrindeki bir sokağı bile ele geçiremez. Yani demek istediğim şey Peter eğer doğru hamlelerle baskın gücü ele geçirirse kral da olabilir.

Ben bu olaya şu şekilde bakıyorum, bundan 10 sene önce Peter sadece parmaklar lorduyken bu adam bir krallığı resmi, ötekini de fiili olarak elini tutacak dersem yamalıyüz’ün de evine ekmek getirmesi lazım hiç utanmıyor musun onun ekmeğini almaya derlerdi.

Öte yandan nasılla ilgili güzel bir teori görmüştüm, kendisi Harrenhal’ı restore edecekmiş de, kş geldiği ve savaşlar yüzünden millet ekmek bulamayınca Peter’a muhtaç kalacakmış da, tam Hollywood tipi distopik dünya senaryosu :D.

Ya da Sansa’ya krallık da verebilir. Baratheonlar en güçlü lordluk değillerdi hatta ilk 4 içinde de değildi. Ancak güçlü bir ittifak zinciri sayesinde kazandılar. Starklar da bunu yapabilir. Ama kan bağı diyorsan Renly’e havale ediyoruz

Baratheonlar ve Targaryenler arasında bir kan bağı olduğu söyleniyor. Ancak bunu üstatlar dışında umursayan yok

Yani uzun lafın kısası küçümseme reyizi.

Ama Alayne Taş buzdağının görünen kısmı oluyor, sadece Baelish onu kullanmak istediği doğrultuda manipüle edip planları açıklıyor.

Baelish’in planlarını ayrıntılarıyla açıklayacaksa hiç okumayalım daha iyi zaten.

Nasıl bir baskın güç? Ne şekilde? Kim niye “kralım” desin 7 krallıkta ona? Bunu soruyorum işte.

Üstatlar zaten Targlardan nefret ediyor, onlar niye umursasın Barthlarda Targ kanı varmış yokmuş? Adamlar açık seçik Aemon döneydi Hisar’a ölüsü çıkardı, dediler. Gayet açık bir nefret besledikleri ortada… Robert, Vadi, Nehirova ve Kışyarı’nın desteğini aldı; prensi öldürünce Tywin de onun yanında yer aldı… Dorne ve Menzil af diledi, yapacağı başka şeyi yoktu.

LF’yi hangi krallık destekleyecek? Daha Vadi lordlarını ikna etmeye çalışıyor… Dorne yüzüne bakmaz,Menzil “hadi oradan” derken Kışyarı siye çeker… Nehirova ise kağıt üzerinde onun ama tüm lordların sadakatleri Tully’lerde… Onlar da Stark destekçisi zaten.

LF zeki ve kurnaz olabilir ama tüm krallığa kendini kral kabul ettirecek kadar güçlü ve becerikli değil; Sansa da her kapıyı açan maymuncuk anahtarı değil, ister karısı yapsın ister bilmem ne… yine kuzey desteği alamaz, yine 7 krallığın başına geçemez.

Bu direkt Renly’nin sözü.

Aslında ben çok genel ve kabul edilir bir şey söylüyorum. Sanırım fazla ayrıntıya odaklandığınız için tam anlaşamadık.

Tahtta en önemli olan şey güçtür. Yani isterse köle olsun, isterse hadım olsun güçlü olup 7 krallığa baş eğdirebilen biri kral olur bu kadar. Anlatmaya çalıştığım şey sabahtan beri bu :joy:

Bence ayrıntıya takılma meselesi değil; sen fazla yüzeysel yaklaşıyorsun. Düz mantık derken bunu diyordum sana :joy: Yani o güç nereden gelecek kardeş? Onu de bana :wink:

Yanlış anlama nispet yapmıyorum ams bence sen de genel olarak dar yaklaşıyorsun olaylara. Yani sanki 5 kitapta evrene dair her şey, tüm planlar ve buna benzer şeyler açıklanmış, Evren’in manrığı çoktan çözüme ulaşmış ve başka bir şey eklenemezmiş gibi yaklaşıyorsun. Mesela bunun en açık örneğini Craster konusunda az önce gördük. Yav Crasterla ilgili olan şey basitçe Ejder kanı taşıması. Onbin farklı şey gerçekleşmiş olabilir. Valyria kanı taşıyan onlarca insan var. Sadece bizim bildiğimiz iki tane Targaryen var surda ve bunların genç hallerine ilişkin fazla bilgimiz yok. Ancsk hayır, sanki Brynden(Brynden belki Geralt of Rivia gibi biridir?) ve Aemon’u tamamen biliyoruz, sanki gece gözcülerine katılan herkesin listesini elimize aldık, anasını, babasını atasını inceledik böyle bir sonuca ulaştık.

Aynı şey Peter meselesi için de geçerli. Bu adam sıfırdan geldi ve şuanda bir Azam lordu. Yani teknik olarak tahtta oturabilecek 9 büyük aileden birisi haline geldi. Üstelik bunları sıfırdan yaptı. Nasıl daha yükseğe çıkacağı ile ilgili onlarca teori var.

Sansa’yı kraliçe yapıp onla evlenebilir.
Az önce bahsettiğim Harranhal teorisi meydana gelebilir.

Bütün bunların nasılı tartışılır tabi. Eminim aratsan daha onlarca farklı teori bulursun. Ancsk işe Randyll tarly gibi yaklaşıyorsun sadece. Para saymaktan başka bir işe yaramayan adam nasıl olacak falan.

Not: İşbu mesaj sadece dostane bir eleştiridir. Görüşlerini genel olarak mantıklı bulsam da bazen fazla takılıyorsun bazı yerlerde.