Evrim, Darwin ve Din’e Dair / Makale Çalışması

Eksik olduğum, yanıldığım yerler olabililir bunları yorumlarınızda ifade edebileceğinizi belirterek Darwin, Darwinizm, Evrim, hakkında birkaç kelam etmek isterim.

Şüphesiz ki evrim ve Darwinizm insanlık tarihinde, hayalgücü sınırlarının zirve yaptığı konulardan birisidir. Biraz araştırıldığında materyalist temsilcilerin Allah’ın olmadığı söylemleriyle yandaş aramak için kullandıkları inanıştan öteye gidememiştir günümüze.

Bu düşünceyi biraz irdeleyelim şimdi. Bundan 5 milyar yıl önce Güneş’in etrafında toz bulutu ve kayalar vardır ve minyonlarca yıl çarpışıp birleşerek 4.5 milyar yıl önce yeryüzünü oluşturuyor. Oluşan yeryüzünde karbondioksit ve nitrojen mevcuttur. Su yok, oksijen yok ve sıcaklık 1200 °C Dünya kaynayan bir kazan gibidir. Tia adı verilen gezegen yeryüzüyle çarpışır ve kopan parçalardan şimdiki uydumuz Ay oluşur. Ama Dünya’mız çok hızlı döner ,1 gün yaklaşık 6 saattir ve böylece Dünya soğumaya başlar. Buralar kulağa ne de hoş geliyor değil mi ? Okuduğunuz fantastik kitaplar gibi. Ama kaçırdığınız bir şey var: Peki zamannın başlangıcı nerede ? Bigbang mi, yoksa ebedi varlılık mı ya da belkide bir sırdır açıklanmayı bekleyen. Allah’ın varlığını ilk burada hissetmesi gerekirken hayal dünyasını genişleten beyinler teoriler üretmeye devam ediyor.

Hadi yolculuğumuza devam edelim. Zaman çarkı dönmeye devam ediyor 4 milyar yıl öncesine geldik ve Dünya’mız meteor yağmuruna uğradı bu yağmur aralıklarla 20 milyon yıl sürdü. Ve bir armağan, bir mucize gerçekleşti ; bu meteorlarda su damlacıkları var. Meteorun nereden geldiği ve suyun nasıl oluştuğu bilinmiyor. Ne kadar komik değil mi?

200 milyon yıl geçti, bu yazıyı okuduğunuz andan yaklaşık 3,8 milyar yıl öncesi. Yeniden bir meteor yağmuru başladı. Tesadüfün bu kadarı; geçen sefer su taşıyan meteorlar u sefer de karbon, aminoasit ve ilkel protein taşımaya başladı. Dünya suyla kaplanmaya başladı artık. Teorideki bu maddeleri taşıyan maddeler imana gelirdi ama teoriyi ortaya atanlar imana gelmedi, yazık.

Nasıl ve ne zaman olduğu bilmek imkansız ama bir şekilde bu kimyasallar hayat yaratıyor. Darwinizm çıldırmış olmalı tek hücreli bakterimsi yaşam formları oluştu açıklanamayan bir sebeple birden yaşam belirdi. Tesadüfü reddeden her şeyin bir açıklaması olan bilim Darwinizm ve evrimle ilk olarak tesadüfen su, ardından karbon, aminoasit ve ilkel proteini nihayetinde yine aynı açıklanamayan tesadüfle tek hücreli yaşamı üretti. Daha bitmedi devamıda var ama siz değerli okuyucuları sıkmamak için kısaca anlatacağım.

3,5 milyar yıl önce stromafolitler oluştu fotosentez yaptı. Yeryüzü oksijenle dolmaya başladı ama 750 milyon yıl önce de buz çağı yaşandı. Yeryüzü 3 km kalınlığında buzla çevriliydi. Neyse ki yanardağlar çıktı da 15 milyon yıl içinde buzu eritip yeryüzünü tekrar okyanusla kapladı. Zaman çarkımız dönmeye devam etsin ve 540 milyon yıl öncesine ilerliyelim. Şu ilkel bakteriler evrim geçirmeye başladı çok hücreli organizmalar ve deniz canavarları oluşmaya başladı.

Denizde yaşam başladı peki ya karada ? Onun için temiz hava lazımdı ve 460 milyon yıl öncede ozon tabakasının oluşmasıyla fırsatı değerlendiren Tiktaalik balığımı desem yaratığımı desem bilemedim 375 milyon yıl önce karaya çıkmaya başladı.   Daha sonrası malum şeyler Darwin’in teorisine göre gelişiyor ve en son mükemmel varlık insana evriliyor. Peki ya içgüdüler? Hormonların kusursuz işleyişi?

Efendim bu yukarıda yazanları tek bir cümlede toparlayayım isterseniz. Bunların hepsi Allah’ı yok saymak için çeşitli işgüzarlıkla ortaya atılmış inanış : ” Darwinizm”, “Evrim”. Darwin bu kuramı 1859’da attığı kabul görmektedir. Bu dönemde bilimim pek gelişmediği bilinmektedir ve benim savıma göre Darwin bu kuramı ortaya atarken ileride bilimin kendisini destekleyeceğini düşünmüştü ama aynı bilim kendisini çürütmüştür. Hemen bir iki tanesini örneklendireyim de havada kalmasın bu sözlerim.

[b]Kuyruk Sokumu ( Coccyx):[/b]
  Zamanında evrimciler kuyruksokumunu bir zamanlar insanda bulunan kuyruğun kalıntısı, işe yaramaz olarak görünüyordü. Ancak şimdi anlaşıldıki bu kuyruk sokumu kemiği (coccyx) leğen kemiğininin çevresindeki kemiklere destek olmaktadır ve bu kemik olmaksızın rahatça oturabilmek imkansızdır. Bunun dışındaki bir görevi daha pelvis bölgesindeki organlara ve kaslara tutunma noktası oluşturmaktır. Tabi önceki insanlarda kuyruklu fosilin olmaması ayrı bir konu.

Plantaris Kası ( Plantaris Muscle ):
Öncelikle söylemeliyimki bu kas hayvanlarda özellikle maymun şempanze gibi primatlarda daha gelişmiştir ve hayvanlarda nesneleri ayakları ile kavrayabilme, tutabilme için kullanılır. Darwinci zihniyet bilimi kullanacağını düşünerek bize bunun evrimden kalan önemsiz ve kulanılmayan bir kas olduğunu söyler. Ancak günümüz teknolojisi bunu çürütmüştür. İnsanlarda bu kasın aşil tendonuna bağlanması hayvanlarda ise ayak parmaklarını kontrol ettiği ve Allah’ın insan ayağını bir maddeyi kavramak üzerine yaratmadığı su götürmez bir gerçektir.

Bir de Coelacanth yani ilk omurgalı canlı komedisi vardır . Bu yukarıda kısaca geçtiğim yaklaşık 375 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen karaya ilk ayak basan canlı. Aslında teknik olarak ayağı yoktur süzgeçlerini ayak gibi kullandığı ileri sürülen ilkel bir akciğere sahip amfibi. Neyseki 1938 de Hint Okyanusu’nda balıkçı ağına takılmıştır ancak ne akciğeri vardı ne de yürümeye müsait bir süzgeç. Kuramın sahibi J.L.B Smith bu olaydan sonra “Yolda dinozorla karşılaşsa daha az şaşırdım” diyor. Haberi duyduğunda ki yüz ifadesini gerçekten merak ediyorum.

Tüm bu çevremizde olanları görüpte Allah’a inanmamak gerçekten imkansız bir hal alıyor. Bilimi kullanarak Allah’ın varlığını inkar edenler yine bilimin kendisi ile çürüyor.

Ben mesajı atıp kaçayım.Yazın çok iyiydi 10 üzerinden 9 veriyorum.Tartışmada başarılar ve manevi olarak yanındayım.

Tartışma mesajları atmayacağım. Yorumun için teşekkür ederim.

lol hala evrimi sorgulayanlar mı var. Nerden geldiği belli olmayan yaratıcı bana daha komik geliyor ama neyse.

edit: Ayrıca son cümlene; bazı insanlar düşünemiyor imkanı olduğunu. Olmuyorsa kasmayın.

Makaleyi yazarken yararlandığınız kaynaklar nedir? Onlara da yer vermeniz gerekirdi.

Başlık aklıma bunu getirdi. Güldüm :smiley:

Bilim, inanç değildir. Bilinçtir. Bilmektir, öğrenmektir ve kanıtlamaktır. Ben size big bang teorisini anlatabilirim, yüksek sıcaklıklarda atomun parçacıklarında oluşan değişimleri izah edebilirim, bulunan ara tür fosillerini gösterebilirim. Bugün sizin dinsiz gördüğünüz bütün bilim adamlarının kabul ettiği, ispatlanmış bilgileri önünüze serebilirim.

Ama uğraşmaya değmez. İnançla bilinci birbirine karıştırdığınız müddetçe kalbinizdeki hisleri desteklemek için beyninizi ona köle edeceksiniz. İnançlarınız ve dininiz uğruna bilimi görmek istediğiniz gibi görecek, istemediğiniz kısımları çürütmeye çalışacak, kesecek ve sansürleyeceksiniz. Ta ki “evrim bilimsel kanıtlarla desteklenmiş bir olgudur” cümlesini “evrim bilim tarafından çürütüldü” yapana kadar bilimi elinizde oyuncak haline getireceksiniz.

O yüzden; boşverin gitsin. Sizden istediğim küçük bir miktar sorgulamaydı. Ufkunuzun ötesine geçmeniz biraz düşünmenize bağlıydı. Ama siz yapamadınız. Tebrik ederim. Aynı yerde saymaktan başka bir işe yaramadınız. Düşünmediniz. Düşünemediniz. Ödül sizin.

Evet evrim falan hep yalan.
Bir miktar balçık, su ve ruh. Ve tanrı, insanı yarattı…

son cümlelerini okuyunca İslam hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığın tescilleniyor sanırım . sorgulamadan, okumadan inanmamak daha çok keyfen gibi geldi .

Bilime fantastik kitaplar gibi denilmiş kulağa komik geliyormuş bunu diyen bir insana ayın ikiye yarılması,denizlerin ikiye ayrılması,gökten kitap indirilmesi vs. gibi şeylerin fantastik gelmemesi de çok komik bence. Forumda sizin sürekli söylediğiniz bir laf var hani “dinime saygı duy” gibi cümleler hani bunları yazarken o kurduğun cümleleri hiç düşündün mü acaba evrime laf atmışsın da o yüzden söylüyorum.
Bilimin yanılacağını sanmıyorum açıkcası belli başlı bir kaynağın bile yok. Hiçbir şeye kafa yormayıp müslüman olsanız dahi direk Allah yaptı demek de çok saçma geliyor bana açıkcası. Darwin haklıdır ve evrim vardır fakat burada bunu tartışmayacağım sonuçta iki tarafında yetkili derecede bilgiye sahip olduğunu sanmıyorum. İkili adlandırma,ortak ata,Homo Sapien-Homo Erectus vb. kavramlar,insan ile maymun DNA’larının %98 benzerliği gibi birçok kanıtı da bulunmaktadır. Siz inkar etsenizde :slight_smile:

“Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.” Mustafa Kemal Atatürk

yıl 2015… insanlar hala Darwin hakkında carcar edip duruyor… HALA!!!

bu yozlaşmış zihniyet karşısında ne desem boş…

bu arada bu yazıyı okumak bildiğin zaman kaybı…

Adnan Oktar ile iletişime geçmeni öneririm. Yazdıklarını bir hayli beğenecektir. Ancak başlıkta belirttiğiniz ve olduğunu sandığınız gibi bu bir “makale” değil.

Bilimsel anlamda teorinin ne anlama geldiğini ilkokulda öğrenmiş olmanız gerekiyordu. Din ve yaratıcı ile bağdaştırdığınız için ben özet geçeyim:

“Teori = İspatlanmış Hipotez ≠ Adem ile Havva hikayesi”

Evrim teorisini reddedecek bir makale yazmak için ciddi bir bilimsel birikiminizin olması gerekir ama teori kelimesinin anlamını bilmek için ilkokul mezunu olmak yeterliydi. Türkiye’nin eğitim sistemi ile alakalı bir durum sanırım.

Ben şahsen evrim teorisinin basit bir din tartışmasında argüman olarak kullanılmasını da gereksiz buluyorum. Bu arada her dinden birçok din otoritesi artık evrim teorisini reddetme ‘tribi’ yerine evrim teorisi de yaratıcının kurduğu bir sistemdir tarzında yaklaşımlar sergiliyor. Şu durumda illa inancınızla bağdaştıracaksanız bu daha gerçekçi bir yaklaşım olur, rahat hissettirir. Çünkü burada hepimiz toplanıp sabaha kadar yalan desek, evrim teorisi yalan olmayacak.

Bu konuda son derece bilgisiz olduğunuz yazdıklarınızdan anlaşılıyor. Üzgünüm ama böyle bir düşünce yazısıyla (düşünce diyorum, makale değil) bilimi reddetmek bilgisiz bir insanın yapacağı türden bir şeydir. Cevap bile vermek istemedim başta ama söylemeden de geçemedim. Talihsiz bir durum.

Bu arada Evrim Ağacı diye güzel bir girişim var bu ülkede. Şu sayfadan arama motorlarına düzgün bir bağlantı verelim.

Konuya mesaj atanların arasında biyolog,genetikçi vs işin uzmanı olduğunu zannetmiyorum(Bildiğim kadarıyla).Uzmanı olmadığınız konularda tartışmaya girmenizin bir fayda getireceğini zannetmiyorum.Ben demiyorum ki bir görüşünüz olmasın ama yukarıdaki yorumlara bakınca(Hele ki 14-15 yaşındaki çocukların yazdıklarını görünce) insan hayret ediyor doğrusu
Hele bir arkadaşımız var o arkadaşın direkt Harvarda ne biliyim yale üniversitesine falan alınması lazım hiç vakit kaybetmeden o kadar bilgili yani.

15 yaşında dediğin insanlar batırmaya çalıştığınız barışçıl, gerçekçi, anarşist dünyayı kuracak insanlar. Akıl yaşı ondan yukarı çıkamayıp yaşının kendini zeki yaptığına inanan, evrim teorisini anlamak için genetikçi olmak gerektiğini ortaya atan insandan çok daha olgunlar.

Hadi bakalım kolay gelsin. Bence sancılı bir konu olacak.
Ayrıca evrim ve din konusu geçtiğimiz yüzyılın konusu bence. Demek istediğim fosillere bakarak bir şeyler öğreniyoruz, evrim teorisini oluşturuyoruz. Buradan sonra araştırmaların tüm felsefesi kayıyor bence. İnsanlığın elinde bu kadar imkan, bilgi, yetenek varken olay birden “Allah var mı, yok mu?” gibi kahvehane muhabbetlerine dönmemeli. Elimizdeki teknolojiyle 5 milyar öncesi hakkında konuşabiliyorsak, elimizdeki teknolojiyi geliştirerek, işte yazıda “meteor nereden geliyor” gibi bir ifade vardı, o meteorun nereden geldiğini bulmalıyız. Allah var mı yok mu tartışmaları bilimin hızını yavaşlatıyor. Ayrıca şöyle bir şey de var ki Allah’ın varlığı ya da yokluğu atıyorum matematiksel işlemlerle, formüllerle ne biliyim bilimde kanun olsa bile illa ki yine inanan da inanmayan da çıkacaktır.

Sen istediğine inan kardeşim, birkaç yüzyıl sonra insanlık tanrılarınıza sırt çevirdiğinde, din dediğiniz hastalık artık engel olamayacak buna.

Az konuş,çok oku demiş eski topraklar. Benim sorum basit; söyledikleriniz gerçek mi yoksa inandığınız için mi gerçek geliyor? Herşeyden önce biraz sorgulamanızı öneririm.

“Darwinci Zihniyet” falan demişsin de bunlar komik tabirler. Herkesi kendiniz gibi belli kişilere ölümüne bağlı fanatiklerden sanmayın. Darwin’in gözüne koyayım bilime bişey olmasın. Bilim yeri gelir Darwin’i de yalanlar evrim teorisini de, zaten bilimin olayı budur lakin bazı kokuşmuş fikirler yüzyıllar boyunca yanılmaya ve kendini tekrar etmeye mahkumdur.

Buradaki tartışmalar beni güldürüyor artık.Dünyayı tanımayan sadece televizyondan izleyip ve bazı kitapları okuyan iki grupsunuz bence.Gözünüzü açsanız Dünyayı fark edebilirsiniz ama bu gidişle Dünya olduğu gibi kalacak hayal ettiğiniz gibi değil.
Hepinize “Hepsi Gerçek” kitabını okumanızı tavsiye ederim.Yaşadığı gezegeni tanımayanlar şuan Tanrı var mı yok mu onu tartışıyor.Dediğim gibi Dünyayı tanımadan Tanrıyı bulmak isteyenler beni güldürüyor.

not:Yazını okudum ve yukaridaki yorumum hala geçerli.

Gökten kitap indirilmesi, bu hepsinden fantastik bir tabir olmuş. Dini nereden öğreniyorsunuz gerçekten bilmiyorum ama oradan buradan tabir uydurmak cidden zevkli olsa gerek.

Liselilerin gelip uzmanı olmadıkları konular hakkında bir prof. dr. havasıyla ahkam kesmeleri de ayrı bir çelişki olmuş doğrusu. Biyoloji konu anlatımlı kitabın son ünitesi "Adaptasyon ve Evrim"den mi alıntı yapıyorsunuz nedir?

Edit: imla

evrimin gerçek olması islam dinine göre ters midir bu da ayrı bir soru zira değil. biz hristiyan değiliz hristiyanlar kesinlikle evrime karşı çıkarlar. müslümanlar arasında da hristiyanlardan etkilenip evrime karşı çıkma durumları başlamış uzun zaman öncesinden. hristiyanlar uzaylıların da var olduğuna inanamazlar çünkü dinlerine göre terstir. oysa ki bir müslümana göre uzaylının var olup olmaması ya da canlıların evrim yasalarıyla bugünkü hallerini almalarında hiçbir sakınca yoktur. hristiyanların bunları reddetmesinin sebebi isa’nın tanrı olarak kabullenilmesi ve bir tanrının insandan daha başka bir şekilde görülemeyeceği inancıdır. bir müslüman için tanrı insan kılığında değildir. o yüzden evrim var olsun ya da olmasın bu islamı yanıltmaz ya da aşağıya çekmez. allah eğer dünyayı evrim kanunlarını gözeterek yaratmışsa bu o istediği içindir bu kadar basit.

Farklı gezegenlerde mi yaşıyoruz? İslam dünyası arasında evrimin hıristiyanların aksine daha kabul edilebilir olduğunu söyleyen gördüğüm ilk kişisinde. Olmayan bir şeyi mi düşledin kim bilir. Yazdıklarını okuyunca ne bileyim… Sen bunları inanarak mı yazdın? Böyle bir olaya örnek vermeni isteyebilir miyim?

Ama yazdıklarında hoşuma giden kısım, İslam’ı modern çağa adapte etme çabandı. Geleceği reddederek ayakta kalacak bir sistem olmadığı için dini bilim ile anlaşma ve uyum içine sokmaya çalışmanız güzel.
Sırada ne var acaba. Yarın bir gün tanrının yokluğu bilimsel olarak ispatlansa, “biz biliyorduk zaten biz en başından biliyorduk” mu diyeceksiniz? Yukarıdan çok komiksiniz djjdjd Tanrı olsam size kahkaha atardım.
Çabalayın çabalayın aferin. Bilimi taşlamanın fayda etmediğini anlamaya başladınız :smiley:
Darwin’i de allah yarattı uleyn!!1!1!