Evrim, Darwin ve Din’e Dair / Makale Çalışması

Bilim bir yere kadar doğru ama cozulemeyen yerlerde tanrının parmağı var

You know nothing @“the God” Harbi bak.
Bu konuda hiç tartışmaya girmicem demiştim ama buna kayıtsız kalamadım. Okuduğunu anlayacak yeterli olgunluğa sahip olsaydın yanlış düşündüğünün farkında olurdun. Şayet anlamaya çalışacağını ( anlayacağını demiyorum ) bilsem burda uzun uzun anlatırdım.

Bu konuda gerçekten yanılıyorsun birdaha araştırıp anlamaya çalışmanı öneririm. İyi forumlar.

Evet ben dedim,15 yaşındayım ve liseliyim. Dini İlmihal,Kur’an-ı Kerim vb. kaynaklardan,internetten ve küçük yaşta zorunlu olarak gittiğim kurslardan öğrendim ki hepsinde kitabın gökten indirildiğinden bahsediliyor tabir falan uydurduğum yok. Ne Adnan Oktar’ın vb. insanların kitaplarından baktım(bu kitaplar Avrupa’da absürt olduğu için yasak bu arada bilginiz olsun) ne de başka bir kitaptan,araştırdığım kadarını biliyorum ve önceki mesajımda bu konuda iki tarafında yeteri kadar bilgisi olmadığını düşündüğümü belirtmiştim.
Başka sorun var mı?

Gökten indirilme gibi bir olay yok. Cebrail aracılığıyla parça parça Hz. Muhammed’e (s.a.v) vahiy olarak indirilmiştir. Buradaki kasıt bire bir iletişim veya ilham yoludur. Yani gökten kitap halinde yere düştü gibi bir şey düşünmeyin. :smiley: Sedat liseli konusunda bahsettiğim kişi sen değildin, kendisi Stephen Hawking’miş edasıyla evrenin oluşumuyla ilgili bizlere feyiz dağıtan arkadaştı. Bu arada Sedat, Atatürk’ten alıntı yapman ve çözüm süreci-özerklik konusundaki düşüncelerin çok büyük çelişkiler içermiyor mu? :smiley:

Adnan Oktar kitaplarının bir kelimesine bile bakmışlığım yok, yalnızca arada A9 TV’yi açar gülmek için izlerim.

@“King at the Wall” demek istediğim Kuran’ın,Kadir Gecesi’nde toplu halde bir kitap biçiminde gökten indirilmesiydi ki bundan İslam’da bahsediliyor. Alıntı konusuna gelince konu bilim ile alakalıydı ve ben bu özdeyişi seçtim,beğendiğim bir söz açıkcası. Çözüm sürecini ve özerkliği ise destekliyorum. Atatürk,Komünist olmayabilir hatta Komünizm ile ilgili de birkaç sözü var fakat bu Komünistlerin onu sevmediği anlamına gelmez. Kaypakkaya gibi yoldaşlar bunu “Faşizm” olarak görmüş olsalar bile herkes aynı fikirde değil,ideolojilerin ters olabileceği gibi. Ben de İbrahim Kaypakkaya kadar görmesem bile hafiften bunun Faşizm olduğunu düşünmekteyim fakat bu Atatürk’ü sevmediğim anlamına gelmez. Bu ülkede Atatürk’e sahip çıkan ve ona değer veren kısım varsa onlar da bizleriz, o da sol cephedir.

“Bu memlekette Mustafa Kemal’e gerçekten sahip çıkanlar varsa,onlarda bizleriz,sahip çıkmayanlar da ortadadır.” Deniz Gezmiş

Edit:Daha fazla cevap vermeyeceğim konu siyasete kaynayacak yoksa

Arkadaşın liseli dediği benim sanırım. Üstüme alınmamıştım
Tamam ya siz zekisiz ben inanıyorum
Süpersiniz bir numarasınız :d
Evrim kuranda yazıyordu
Maymunu da allah yarattı
Bilim falan hep yalan
Bunları biz ateist illuminatici köpekler uyduruyoruz
Yoksa darwinin müslüman olduğunu bilmeyen mi var

:smiley:

Ya o değilde, sizin gibi insanlardan “bir şey bilmiyorsun” lafını duymak…
Valla ne yalan söyleyeyim hiç koymadı. Anneme küfrettiğinizde de umursamamıştım. Devam edin böyle :smiley:

Düzeltme yapıyım toplu halde kitap biçiminde Kadir Gecesi’nde inmedi. Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlandı yaklaşık 23 sene sürdü.

@" Ozzy Osbourne"
Kuran kadir gecesinde toplu olarak inmedi kadir gecesi inmeye başldaı(Vahiy yoluyla) ve 23 sene sürdü
Ayrıca Allahın gökte olduğu bizim islamiyetten önceki Gök Tanrı inancından kaynaklanıyor.Diğer islam ülkelerinde Kuranın gökle bi alakasının olduğunu zannetmiyorum.

@“ali7171”

@“Ozzy Osbourne” Kur’an Kadir gecesinde toplu olarak indirilmedi ki. O gece indirilmeye başlandı, ilk ayet o gece indirildi. Kur’an’ın tüm ayetlerinin indirilmesi yaklaşık yirmi üç yılı buldu. Benim bahsettiğim komünizmden öte özerklikle ilgiliydi. Hele de Atatürk’ün Tunceli olaylarındaki tutumunu göze alırsak bunu daha iyi kavrayabiliriz. Olayı sağ veya sol diye ayırmak istemiyorum. Zira çok alakasız bir boyuta girmiş olacağız.

Deniz Gezmiş gibi şehir teröristlerini sevmesem de, gönülden milliyetçi olan solculara saygı duyarım. Sonuçta sağ kesimin de milliyetçi sol kesimin de amacı farklı vasıtalarla da olsa ülkeyi daha da iyi yerlere getirebilmek. Atatürk’e değer verilmesi konusunda söylediklerinin ile ilgili konuşursam tamamiyle alakasız bir tartışma konusu çıkar zaten.

@"Ozzy Osbourne"
Kuranın bir gecede indiğini iddaa ediyorsun hem de daha önce bu kitabı okuduğunu kitap hakkında bilgin olduğunu söylüyorsun çok büyük bi çelişki yok mu?

Merak etmeyin tek gecede indirilmediğini ben de biliyorum. Hatim etmedim fakat birşeyler biliyorum. Bu arada sormak istiyorum da 68 Kuşağının, İkinci Kurtuluş Savaşı’nın ve 1970’li yıllardaki devrimci hareketlerinin lideri Deniz Gezmiş şehir teröristi oluyorsa o zamanlarda mücadele vermiş ve sizinle aynı görüşe sahip olan insanlar ne oluyor acaba? Hiçbir sivil, asker vs. katletmiş birisi olan Deniz Gezmiş şehir teröristi, sizin savunduğunuz adamlar iyi niyetli değil mi? Pes doğrusu.

Edit:Vaktime yazık ya

Cidden deniz gezmiş veya ekibinin kimseyi öldürmediğine inanacak kadar saf mısın?

Devlet en büyük teröristtir!..

sonunda tartışmaların ustası geldi - sendeyiz @“myles kennedy” hmshsjs

“Vatanlarını yaşanmaz bulanlar, vatanlarını yaşanmazlaştıranlardır.”

Cemil Meriç

vatanı yaşanmaz bulmuyorum, ama kendi vatanlarını kutsallaştıran insanların vatanı “yaşanmazlaştırdığını” düşünüyorum… bu devirde milliyetçilik çok gereksiz bi şey… sırf kendi milletim için değil, evrensel olarak böyle düşünüyorum…

@"Myles Kennedy"
Senden hep eleştiri görüyorum bir de yorumunu görmek isterim devlet en büyük teröristtir milliyetçilik yok olmalı falan diyosunda devletimizin olmadığını farz edelim nasıl bir toplum yapısı olacak?

Ben vatanımı çok seviyorum. Ve vatanımı aşırı derecede yaşanmaz buluyorum. 17 yaşında bir genç olarak bu benim suçum mu oluyor? Ben bu şekilde eğitim görmek istemiyorum. 12 sene zorunlu eğitim var diyorlar. E istemiyorum diyosun, ananı da al git diyorlar. Bunu özellikle şu anki hükümet için söylemiyorum. Sağlıklı örnek verecek başka alternatifim yok çünkü hatırlayabildiğim kadar eskiye gittiğimde bile aynı hükümet varmış ve açıkçası geçmişte ve gelecekte de farklı hükümetler olsa da durumun farklı olacağını düşünmüyorum vatanımda.
Beyin göçleri de böyle oluyor, insanlar çalışmaya da böyle gidiyor. Kimse meraklı değil yoksa. Tamam diyebilirsiniz ki oku iyi adam ol vatanını ülkeni değiştir. Amenna.
İyi de Evrimden buraya nasıl geldik?
Edit: Milliyetçiliğin aşırısına (Türk Kürtten üstündür gibisine) ben de karşıyım. Milletini sev orası ayrı. Özerkliğe karşıyım.

ben saf anarşizm istiyorum!

günümüzde devlet dediğin şey şirket mantığında yönetilir, ve bu gün bürokrat denilen kişiler birer şirket çalışanıdır. devletin tek derdi üst tabaka denen yapıyı korumaktır, zaten devleti var eden de budur, hukuk da bu üst tabakanın ürünüdür, anayasa da bu üst tabakanın ürünüdür, devlet de bu üst tabakanın ürünüdür. amaç orta tabaka ve alt tabakayı elde tutmaktır. hepsini firmalar için çalışan birer köle yapmaktır. dolayısıyla anarşizm şirketi ortadan kaldırmaktır. bir de devletin özgürlük anlayışı tüketim alanında sınırsızdır. herkesin tüketmesi iyidir ve ulaşılabilir. ayrıca bankalar devletin köleleştirme aracıdır, bol kredi, bol faiz her zaman borçlu insanlar oluşturur, devletin burada görevi gerek hukuk gerek askeri olarak yaptırım uygulamaktır. yani kişi borçluysa bunu her şekilde ödemeli. bunlardan korkan vatandaş da sürekli bu borçları ödemek için daha çok çalışır, işte bu gün olan da budur…

ben şahsen hayatı Martialis epigramlarında yaşamak istiyorum… hayatın bireysel olduğunu ve insanın bi şeye bağlı olarak değil de kendi hazlarıyla yaşaması gerektiğini düşünüyorum…

mutlu hayatın yolu bunlardan geçer:
çok sevgili martialis: uğraşa didine
zenginler yok olur, acı kalmaz arkalarında;
bereketli topraklar üzerinde, sakin bir kafa;
eşit dostlar, ne haset var ne de kavga;
ne hüküm var ne de hükümdar;
hastalıksız, sağlıklı hayatta;
irfan, sadelikle birleşir;
geceler sessiz, karmaşasız,
sarhoş olmadan kaygısız geceler;
sadık bir eş, tartışma olmadan;
geceyi cezbedermiş gibi uyumak:
kendi mülkünden hoşnut, yeğlemeden daha fazlasını;
ne ölümün dileği ne de onun korkusu olmadan bir yaşam.

bunlar sana hayal gibi gelebilir… ki zaten öyleler de bu dediklerimin tamamını bulan hiç bi insanoğlu çıkmadı… ama sonuçta devlet hayallerime de sınır tanımaz ya… :smiley:

Spinoza devletin "keder"den başka bi şey vermediğini düşünür… cidden öyle… devletler, insanları terörize ederek varlıklarını sürdürür. Anarşizm ise kaos gibi algılansa da aslında tam bir dinginliktir. bu böyle… evet bi hayaldir, lakin yüzyıllar sonra ben inanıyorum ki dünyaya anarşizm hakim olacak… insanlar devlet denen kavramın ne kadar gereksiz olduklarını anlayacaklar… tıpkı din gibi…