Evrim, Darwin ve Din’e Dair / Makale Çalışması

Anarşizmin bugün hakim olamayacağını anlamış nadir anarşistlerdensin açıkçası. Takdir ettim cidden :smile:

Hala geçmişin hayaliyle yaşayan tozlu insanlara yüzyıllar sonrasını anlatmanın faydası yok @“Myles Kennedy”. Onlar Abdülhamid’in torunları vuhuu :cool:
Bilimden ve gelecekten bahsedince çok bilmiş liseli oluyorum. Bunu diyen benden 2-3 yaş büyük birisi tabi orası ayrı. Aklın yaşta olmadığının canlı ispatı! :smiley:
Siz isteseniz de istemeseniz de dinler ölüyor. Mitolojiler de dindi, dinler de mitoloji olacak. Dünün dünyasında biz yoktuk. Bugün siz ve biz varız. Yarın siz olmayacaksınız.
Unutmadan, gelişmiş ülkelerdeki "dinsiz atayız"ların çok fazla olması garip değil mi? Türkiye de gelişmekte olan bir ülkeyse bize alışmaya başlayın. :smiley:
Dünya değişiyor tatlımlar. İnsanlık belki de gerçek anlamda ilk kez karanlık çağını geride bırakıyor. Hayatta kalmak için uyum sağlamaya ve kendinizi geliştirmeye çalışın.

Karanlık çağı geride bırakmanın dini terketmekle olacağını düşünmüyorum. İş dine inanana dini doğru öğretmekte. İnanmayan zaten inanmaz. İnanana da doğru öğretmeli ki mollanın birinin peşine takılıp isyan etmesin, Charlie Hebdo gibi şeyler olmasın. Diğer dinler için de geçerli bu. Mesela Avrupalılar tarihte anlatıyo Barbar kavimler göç etti, Roma yıkıldı, karanlık çağ başladı, sonra insanlar manastırlara kiliselere sığındı, kilisenin ışığında karanlık çağ atlatıldı ama sonra din yozlaştı, kilisenin ve rahiplerin tekeline girdi. Ancak insanlar dini terk etmedi. Dini orjinaline döndürmeye çalıştılar. İncil’i farklı dillere çevirdiler mesela. Kilise baskısı yıkıldı falan filan. Gelişmiş ülkelerde de "dinsiz atayız"ların çok olması inanç özgürlüğünün olması. Daha doğrusu insanların düşünce özgürlüklerinin olması. Kötü mü değil? Bizde inanç özgürlüğü, düşünce özgürlüğü var mı? Yok.
İki türlü de yok ne inananın inanmayana saygısı var ne de tam tersi(Söz meclisten dışarı) Sivasta neler olduğunu biliyoruz hepimiz herhalde. Aynı şey Hristiyan bir toplum olsaydık da olacaktı.
Mesele özgürlükte başlıyor. Gelişmişliğin inanmayıp inanmamakla alakası yok.

İdealist olmak güzel şey ama uzmanı olmadığın konular hakkında bu kadar iddialı cümleler kurmak bana göre kibirden başka bir nitelikle açıklanamaz. Akıllı olmanın şartlarından biri de alçakgönüllülük değil midir? Şu güne kadar yaş muhabbetini yapmamıştım ama o mesajdan sonra nedense böyle bir cevap yazma ihtiyacında hissettim kendimi. Çok da büyük sayılmam zaten, üniversite birinci sınıf öğrencisiyim henüz.

Geçmişini bilmeyen gelecekte var olamayacaktır. Abdülhamid’in torunu olmakta ne var? Ben Abdülhamid’in anısını yaşatmaya çalıştığım için veya bir başkasının yaşatmaya çalıştığını gördüğüm için mutlu oluyorum. İslamofobik ve Türkofobik olmanız ciddi manada bana gurur veriyor, demek ki atalarımız bazı şeyleri doğru yapmışlar. Bir kimse profil fotoğrafına Che’yi ya da Lenin’i koyunca “tiki” oluyor da bir başkası Abdülhamid’i profil resmi yapınca neden ağırınıza gidiyor? İçinde barınamadığınız tarihimizden mi korkuyorsunuz?

Dinler insanlığın başlangıcından beri vardı, bunu sen de söyledin. Peki insanlar bir başka ata türden evrimleşerek bu haline geldiyse, neden bir başka varlığa inanma ihtiyacı hissetti? Neden bu yönde bilinçlendi?

@"Myles Kennedy"
Hayallerin baya güzel aslında ama maalesef seninde farkında olduğun gibi uygulama kabiliyeti yok.Ülkemizin nüfüsu 70 küsür milyon değilde 500000 falan olsaydı ne biliyim karayiplerde,pasifik okyanusunda küçük bir ada ülkesi olsak belki uygulanabilir diycam ama o bile şüpheli olur.
Ayrıca devletle ilgili yazdıklarının hepsi devletin üst kademelerinin suçu devlet denen kurumun değil.Çok merak ediyorum acaba devletin üst kademesi değişir ve gerçekten müreffeh bir toplum olsak aaaa aslında devlet o kadar da kötü birşey değilmiş lan falan dermiydin?

O değil de gerçekten yaşlarımız ilerledikçe hiç bir b.k bilmediğimizi doğru bildiğimiz şeylerin yanlış yanlış bildiklerimizin de çıktığını görüyoruz. Metafiziksel konularda herşeyin hakimi gibi konuşmaya da gerek yok.

Sonuç olarak “Hiç birşey bilmiyorsun Jon Snow”

hiç bi zaman Türkofobik olmadım… milliyetçiliğine, ırkçılığına, faşizanlığına kılıf arayanların da kullandığı bir kelimedir zaten bu… ki ben burda Türk milliyetçiliğini değil, genel olarak milliyetçilik kavramını eleştiriyorum zaten…

Hayır tatlım o oranın yüksek olmasının sebebi eğitim seviyesinin yüksek olması. Bu seviyenin yüksek olduğu ama insanların dinlerine bağlı kaldıkları bir ülke anarşizmin egemen olduğu barış ortamından daha ütopik geliyor, en azından bana. Sen insanları din konusunda bilgilendirirsen onları dinden uzaklaştırırsın. Martin Luther’in reformda yaptığı gibi. Çıkıp “hayır gerçek din budur ve bugün inandığınız insanlar düzenbazdır” dersen insanlara gerçeği verirsin. Ne yazık ki gerçekle başlayan masallar mutluluk verici değil.
Din özgürlüğü ise dominant bir dinin olmamasından kaynaklanıyor. Orta Çağda krallara taç giydiren papa Charlie Hebdo aleyhine yorum yapınca devlet başkanlarından eleştiri görüyor. Sence avrupada hıristiyanlık gücünü gün geçtikçe daha da kaybetmese böyle özgür bir ortam olabilir miydi? Hangi otorite kendisinin eleştirilmesine olanak sağlayan özgür ortama müsaade eder?
Dinler dogmatiktir. Egemen oldukları bölgede sorgulanmaya ve sorgulamaya izin vermezler. Zaten dinleri din yapan budur. Sözleri ve varlıkları reddedilemez, eleştirilemez, değiştirilemez.
Din ve özgürlük? Sanmıyorum

Avrupa özgür mü neye göre kime göre özgür oluyor?

“Sadece aptallar ve çocuklar özgür olduğunu düşünür.”

müreffeh bi toplum ülkemiz için bana baya uzak gözüküyo maalesef…devletin üst kademesinin değişmesi netice de bi şey fark ettirmez, sadece birazcık daha iyi olabilir, lakin bunun için de şu an için pek umut yok! devlet insana sınırlar koymaya devam ettikçe hiç bir şey değişmez ayrıca…

Dine laf aden arkadaşlarda şunu görüyorum insanların işlediği suçları veya kendi çıkarları için koydukları engelleri dine yıkıyorlar.İnsanlar bilinçlenmediği sürece siz sanıyor musunuz ki ateist, sınırların olmadığı bir düzen olsa mutlu bir hayat süreceksininz?

İran’a, Çin’e, Suudi Arabistan’a ve bize göre.
Hatırladığım kadarıyla Assange İran konsolosluğuna sığınmamıştı :smiley:
Şimdi de bu moda oldu. "Avrupa özgür değil ki bir kere .s.s"
Milletimin kendini avutma yolları vol.378182

Bak daha bir iki hafta önce yine bu forumda yaşanmış bir olay geldi aklıma. Bir üye bizi cumhurbaşkanlığına şikayet etmişti değil mi? “Sesiniz daha az çıkacak görürsünüz siz” demişti…
Sonra bir başkası da bize orospu çocuğu demişti. Özgür bir ülkeyiz sonuçta. Lafını yetiremediği yerde küfür hakkını kullandı arkadaşımız. Özgür ses Uncosonic, seni unutmadık! :smiley:

Avrupa’da değil dünyada özgürlük olduğuna inanmıyorum. İnsanlar birbirleri ve topluluklarıyla olan ilişkilerinin esiridir. Bu da insanları özgür yapmaz. Zaten herşeyi yapma özgürlüğünün olduğu sınırsız bir toplumun var olabileceğini inanmıyorum. Böyle bir durum olsa dahi bunun getireceği sorunlar çok daha büyük olur.

O yüzden bir taraflarımızı şöyle daha iyi olacak böyle daha iyi olacak diye yırtmaya gerek yok. Hayatın tadını çıkarın.

@the God yanlış kontekstten bakıyorsun bence. Eğitim seviyesi kendiliğinden oluşmuş bir kıstas değil.
İnsanlar özgürlük veriyorsun. Özgürlük insanı mutlu ediyor. Refah seviyesini arttırıyor. Buna bağlı olarak eğitim seviyesi, ekonomik kalkınmışlık, teknolojik gelişmişlik vb. artıyor. Adam Smith’in de savunduğu gibi bireyin özgürlüğünün kısıtlanmadığı ülkeler en gelişmiş ülkelerdir. Varmak istediğim nokta dinin dominantlığını kaybetmesi, başında yaşlı, uyuşuk bir papa ya da halife olmasından değil, insanların özgürlüğünü kazanması. Hristiyanlığın Avrupa’da gücünü gün geçtikçe yitirmesi, özgür bir ortamın sağlanmasından dolayı.

Bir örnek vereyim: Arnavutluk Halk Cumhuriyeti’nde din yoktu. Halkın ateist olması zorunluydu. Peki neden hiç Arnavut bilim adamı tanımıyoruz? Sonuçta onları sınırlayacak bir din, Tanrı yoktu.
Sıkıntı diktatörlük olmalarıydı işte. Özgürlük yoksa hayat yok.

Edit: Bunu yazarken araya bir iki yorum girmiş. UncoSonic i tanımıyorum falan bi de. Yazdığımdan anlarsın :slight_smile:

kim “usulüncce” anlatmaya çalışmış anlamadım orayı???

Usulünce yani hakaret etmemeye çalışarak

yok yok bunu yapandan söz ediyorum… kim hakaret etmemeye çalıştı?

Haa pardon UncoSonic.İlk başlarda güzel güzel yazıyordu küfür falan yoktu yani

Yıllardır başvurduğunuz yöntem bu tabi şaşırmadık bizde. Sizden başka birisi bunu deseydi durup napıyorum lan ben diye kendimi sorgulardım.
Siz küfür edin, hep küfür edin, daima küfür edin. Küfürleriniz kadar konuşun. :smiley:
Bu dünyaya kattığınız başka bir şey yok zaten ahaha

ve bu onu masum mu yapıyor şimdi??? sırf kendi görüşüne karşı diye ona muhalif olan herkese “sizin anneniz o…u” diyen birini mi savunuyosun bana??? :smiley: sonradan kendisini özgür düşünce ilan ediyosunuz?? :DD yani bak benim de dilim çatallıdır, burda bilen bilir… lakin birine ve ya bi kitleye bu denli ağır küfretmek başka bi şeydir… burda bana gelip de o çocuğu savunma… bunda şaşacak bi şey, doğal deme…