Evrim, Darwin ve Din’e Dair / Makale Çalışması

Küfürlerim kadar konuşsam ufkun açılır birşeyler öğrenirsin ama yinede terbiyeli adamım sana bile saygılı yazmaya çalışıyorum.
Dünyaya katkı yapmaya gelince 15 yaşında çocuksun ya bunu bana söyleyebilecek kişiler sıralamasında en sonlarda yer alıyorsun hatta belki o sıralamada yoksun bile
Aaaa pardon gerçi sen yüzyıllar sonrasını görüyosun ve dünyayı bunun için hazırlıyorsun özür dilerim.

Öncelikle şunu söyleyeyim, ben bu sene üversiteye gireceğim ve hayır 15 yaşında değilim. Seninle aramızda 3 yaş var. Yani tatlı çocuk, bana yaş konusunda dayılanma. Benden gram fazla değilsin
Küfür etmekte serbestsin :D. Hunharca küfret istersen.

Ciddi anlamda söylemek istiyorum. Bu tarz konular sizleri baymıyor mu? Rahatlamak kafa dağıtmak için girdiğimiz bir ortamda dünyayı kurtarma havasında herşeyi çözmüş edasındaki kişilerlerbence tartışmaya girmeye dahi gerek yok. Gece gece birbirinizin keyfini kaçırmaktan başka bir işe yaramaz. Saygılar iyi geceler.

Anlayamadığım konulardan biri yaş kavramı neden bu kadar çok sorun ediliyor? Yaşça büyük olmak tecrübe haricinde ekstra bir getiri sağlamaz her zaman.(Ki tecrübe faktörü de her zaman olmuyor) 10 yaşında bir çocuk yeri gelir 30 - 40 yaşındaki birinden daha mantıklı ve akılcı düşünür. Yaşa bağlı tartışmaları her zaman gereksiz bulmuşumdur. Bakın atasözümüz ne diyor: "Akıl yaşta değil baştadır. "

Nasıl ya seni sınava mı alıcaklar çok büyük haksızlık sen direkt istediğin bölüme girmelisin ösymye mail at ben böyle zekiyim herşeyi biliyorum yüzyıllar sonrasını görebiliyorum falan yaz onlar hallederler ama bize burda attığın tribi maildede atmalısın yoksa ikna edemeyebilirsin.

Ha şunu bileydiniz… Aferin :wink::cool:

Konu amacından sapmasın,siyasi yorumlu içerikler devam ederse silinecektir. İyi forumlar.

Yazıda, bilimsel kanıtlar arasından cımbızla seçerek ve onu kullanarak evrim teorisine oldukça sığ bir hakarette bulunmuşsunuz. Ve beslediğiniz niyete göre yorumlamışsınız. “Ben bu meseleye dini sokacam arkadaş!!!” kafasıyla yazılmış çokça yazıdan biri. Bilime karşı, bilimi kullanmak istemişsiniz, güzel ama bunun içine de niyetiniz olan dini serpiştirmişsiniz. Dini serpiştirene kadar aslında her şey güzel gidiyordu. Orada, aniden ortaya çıkan windows uyarıları gibi “bakın darwinciler ne kdar da salak” tarzı yorumlarınız, bence, işi oldukça çirkinleştirmiş.

Forumdada ne kadar ateist varmış ya

Dini yozlaşmış buluyorsanız yenisini yazın.Sınırlarınızda sorun varsa genişletin ama şunu bilin bu yolda ilerledikçe daha az insan olacaksınız.İnandığınız değerlerinizi dahi kendi ellerinizle yok edecek ve insanlıktan çıkacaksınız.En sonunda ruhen başka bir canlıya dönüşeceksiniz.Bedeni insan ama içi insandan farklı bir canlı.

Evrim Darwinden önce bulunmuştur.“Evrim teorisinin Darwin’den 860 yıl önce İbni Miskeveyh tarafından ortaya konulduğu ve daha sonra da Mevlana Celaleddin Rumi ve Erzurumlu İ. Hakkı tarafından da tekrarlandığı ifade edilmektedir.” bu cümle vikipedide ki Darwinizm sayfasında yazıyor. http://www.youtube.com/watch?v=itlC9NOiJSA kaynak olarak burayı örnek gösterebilirim.Bana göre Darwin sadece bu çalışmayı biraz daha irdeleyip kök,adaptasyon,mutasyon,seleksiyon ve varyasyonu buldu.Ama evrimin temellerini o atmadı.

Uuu evet bizler canavarız leonidas. Kedi kesiyoruz, insan yakıyoruz, seks ritüelleri yapıyoruz, yedi yirmi dört uyuşturucu ile kafayı bulup komşumuzun kapısına sıçıyoruz.
Neyin kafasını yaşıyosun la sen :D. “İnsanlıktan çıkacaksınız, çürüyeceksiniz hıaaa…”.
Baya fantastik konuştun ahahaha :slight_smile:

Unutmadan. @ali7171 bak leonidas 12 yaşında ve kendisi evrime karşı tezler oluşturmakla meşgul.
Hani beni çok bilmiş velet ilan etmiştiniz ya, ideoloji karmaşası yaşayan @“Gılgamış” arkadaşımız vikipediden bakıp buraya yazıyor.

İnsanlıktan çıkmaktan kastım insanlığınızın bozulması ve özünüzü kayıp etmeniz.Orada ne demek istediğimi gayet iyi anladın aslında ama sırf kendini haklı çıkarmak için bu sözleri sarf ediyorsun.Gerçekten merak ediyorum alt paragrafı okudun mu? Benim yazdığım anti-tez değil bir gerçekti.Eğer anti-tez olsaydı evrimi hepten yalanlardım. Ben evrimin Müslüman bilim adamlarına ait olduğunu savunuyorum.Yoksa bende iki fosil bulup bunları sınıflandırıp eski türlerin neden yok olduğunu açıklasam bende evrimi bulmuş olurum.Şimdi söylesene sorgulamamızı istemiştin @the God bende soruyorum: Darwin bir hırsız mıdır?Yoksa bilim adamımı?

Yazı biraz eksik birazda sığ olmus bana göre.Darwinizmi tam olarak bilmesemde evrim diye birşeyin olması ne dinin geçersizliğini ne de Allah’ın olmadığını kanıtlar.Ki evrim dediğimiz hadise çok geniş bir kavram.Ha sizin bahsettiğiniz elementlerin kendi kendine birleşmesi ve hiçbir mudahale olmadan oluşması ise tahminden ibaret çünkü bunu kanıtlayabilmemiz imkansız.Diğer birşey olarak hayvanlar arasında çok değişik tespitler yapılıyor çünkü en azından gözlemlenebiliyor.Özetle şunu demek istiyorum bilimsel bir konuyu dinle çürütmeye kalkmayın çünkü ikisi farklı alanlar.Bilim hiçbir zaman Allah’ın yokluğunu kanıtlayamacağı gibi Dinde bilimsel bir teoriyi çürütemez.Son olarak çok farklı yorumlanabilecek bir ayeti dile getireyim:
Enbiya suresi 30.ayet
İnkar edenler, gökler ve yer yapışıkken onları ayırdığımızı ve bütün canlıları sudan meydana getirdiğimizi bilmezler mi? İnanmıyorlar mı?

[quote=“the_God, post:20, topic:7631”]

Farklı gezegenlerde mi yaşıyoruz? İslam dünyası arasında evrimin hıristiyanların aksine daha kabul edilebilir olduğunu söyleyen gördüğüm ilk kişisinde. [/quote]

demek ki daha çok bu konularda okuyup bilgi sahibi olman gerekiyor. sırf sen bunu ilk defa gördün diye dünyada bunu daha önce kimse söylemedi diye bir şey yok. yeni olan bir düşünce şekli değil bu. sana önerim daha çok araştır daha çok oku.

elbette inanarak söyledim. neden inanmayarak bir şeyler söyleyeyim ki.

[quote=“the_God, post:20, topic:7631”]Ama yazdıklarında hoşuma giden kısım, İslam’ı modern çağa adapte etme çabandı. Geleceği reddederek ayakta kalacak bir sistem olmadığı için dini bilim ile anlaşma ve uyum içine sokmaya çalışmanız güzel.
Sırada ne var acaba. Yarın bir gün tanrının yokluğu bilimsel olarak ispatlansa, “biz biliyorduk zaten biz en başından biliyorduk” mu diyeceksiniz? Yukarıdan çok komiksiniz djjdjd Tanrı olsam size kahkaha atardım.
Çabalayın çabalayın aferin. Bilimi taşlamanın fayda etmediğini anlamaya başladınız :smiley:
Darwin’i de allah yarattı uleyn!!1!1![/quote]

islamı mordernleştirmeye çalışmak gibi bir amacım yok ki zaten kime göre neye göre modern. sen çok komiksin gerçekten. doğru düzgün bir yorum yapılınca bile bunun samimiyetini sorgulamaya çalışacak kadar komik. inançlı birinin mantıklı bir şeyler yazması ve buna karşıt olarak bir şey yazamamış, onu zor duruma düşürememiş olmak çok rahatsız verici olmuş olacak ki benim söylediğim şeylere yönelik sadece ‘‘çok komik, bunu gerçekten inanarak mı söyledin’’ gibi şeyler söyledin. bilimi hiçbir zaman da taşlamadım. bir tane örnek göster gösterebiliyorsan. bu sitede kimse de bilim kötüdür yontma taş devrine dönmemiz lazım gibi bir yorum atmadı. ama tabi senin kendi kafanda yarattığın öcü müslümanlar böyle düşünüyorsa o tamamen senin kendi kafandaki bir sorun. çözümünü de yine kendin yapabilirsin. sırf bir inanca mensup, en kötü örneklerin birtakım saçma düşüncelerini genelleme yapmak ne kadar doğru? sen kafanda öcü müslüman genellemesi yapabiliyorsan başkalarının yaptığı yok ateistler şöyle kötü böyle kötü yorumlarını da normal kabul etmen gerek. ve son olarak evet darwin’i de allah yarattı seni de tüm dünyayı da, ister evrimle yarattı ister değil ister uzaylılar var ister yok. daha önce de söylediğim gibi bunun müslümanlar açısından hiçbir sakıncası yok. hristiyanlar açısından var.

Zaten Dünyada dinler kalırsa(ki her daim kalacak istediğinizi söyleyin) tektanrıcı(monoteist) olan Müslümanlık ve Yahudilik kalacak . Hıristiyanlık tarihe gömülecek gibi.Bu problemler Hıristiyanların problemi Müslümanlar yüzyıllar öncesinden önlemlerini aldı.Bu önlemleri yakarak ya da taşlayarak değil araştırarak aldı.Bizi 3000 İncile sahip Hıristiyanlarla karıştırmayın derim.İslamiyet bilimi destekler iki soysuzun çıkıp kendini halife ve mehdi ilan etmesi yüzünden İslamiyet yanlış anlaşılıyor.Ayrıca bir Tanrının varlığı veya yokluğu ispatlanamaz insan manevi olarak buna karar verir.Şimdi merak ediyorum bundan 1200 sene önce size bu hayatın temellerini atan bilim adamları Müslüman ise niye Müslümanları sevmiyorsunuz?
Modernleşebileceği için mi, işinize gelmediği için mi,yoksa size zarar vereceğine inandığınız için mi?

Bilim ve din arasından seçim yapanlar asıl yobazlar artık!Bilim ve din birlikte yürür.

DON’T FOOL YOURSELF! THAT’S NOT GONNA HAPPEN!!!

THİS SİTUATİON WİLL CONTİNUE TO!IF YOU COULDN’T SEE THİS İS YOUR FOOL!

not:İngilizce için özür cümleleri yanlış yazmış olabilirim

bu iki kavram tam anlamıyla ZITLIKtır!!! din 1000 yıldır bilimden dayak yemektedir. görünen o ki binlerce yıl daha dayak yemeğe devam edecektir… öyle ki; zamane tatlısu dindarları bu yadiği dayaklardan sonra bilim ve dinin birlikte yürüdüğüne bile inanmıştır… ki öyle bi şey yoktur… Celal Şengör’ün çok sevdiğim bi sözü var… : “din test edilmemiş hipotezler topluluğudur. bilim ise hipotezleri test eder. işte din ve bilim burada ayrılıyor. bilim sürekli gelişir, din ise bir kere ortaya çıktı mı çakılır kalır!” öyle işte…

din neden birlikte yürümesin bilimle?. din bilimi yasaklar mı? bunun mümkün olamayacağını kim nasıl ispatlar merak ediyorum. ha bir de şöyle bir durum var. din bilimle birlikte yürümek zorunda da değil. dinin böyle bir şeye ihtiyacı yok. kendisini kanıtlamaya ihtiyacı yok. bu iman meseledir. inanırsın veya inanmazsın. mesele şu, evrime inananan dinden çıkar mı? daha önce de belirttiğim gibi islam’a ters değil. o yüzden bizim için sakınca yok. diğer dinlere sahip olanlar düşünsün.