Evrim, Darwin ve Din’e Dair / Makale Çalışması

Din bilimle yürür. Yüzyıllarca da öyle oldu. Ama günümüzde böyle bir durum yok. (Allah’a şükür :P)

Basit bir örnek üzerinden gideceksek eskiden “cenneti” bilimsel yollarla açıklamaya çalışan araştırmalar görüyoruz. Ki öyle boş insanlar değil bunlar. Dönemin önde gelen isimleri. Gene dönemin bağnazlığından kaynaklı bu. Çeşitli toplumsal reformlar doğrultusunda bu Din-İlim “bağlantısı” ortadan kaldırılıyor.

Günümüzde “Canlı yaşamının kaynağı nasılmış, açıp da bir Kur’an’a bakalım, İncil’e bakalım” gibi bir durum yok. “Teori bu hala yea” denilen bilimsel araştırmalar kaynak-referans alınıyor.

Madem din böyle çakılıyor o zaman niye Din yüz yıllarca ordu topladıv.Bilim daha tanrıyı bulamazken sıradan bir insan bir tanrı bulabilir,din insanlara umut verir bilimde.Yeni dinlerde ortaya çıkabilir, yeni bilimlerde.Yeni kitaplarda yazılabilir.İslamiyette bir gün yok olacak bilimde bir gün yok olacak ve ikisi de yeniden başlayacak.Şunu bil bütün düşünürler yöneticilerden aldıkları rüşvetlerle kitap yazmışardır (bana göre) o yüzden düşünürlere pek güvenmiyorum.Peygamberleri soruyorsan her peygamber bulunduğu çağa aykırı fikirleri olduğu için peygamberlere güveniyorum.Onlar gibi Bilim Adamlarının da gerçeği aradıklarına inandığım için ikisine de inanıyorum.

Ekleme yapayım, ben bu tarz sert bir şekilde karşıtlığı yanlış buluyorum. Bilim tarihine bakarsanız geçmişte inançlıdır tamamına yakını. Bugün temelini oluşturacak kazanımlar çeşitli konularda Avrupa’da kiliseye bağlı din adamlarının veya İslam’ın altın çağında bulunan Müslümanlar bilim adamlarının elinden çıktı. Bunu taktir etmeden direk “sallarsan” olmaz.
Düzgün bir şekilde, "Emeğe saygı fakat sizin döneminiz bitti, “gölge etmeyin başka ihsan istemem” demekten başka bir şey kalmıyor.

bunu ben değil Celal Şengör söylüyor… din olduğu yerde çakılı kalır… gelişmez! bilim daha tanrıyı bulamazken mi??? bilimin bir tanrıya ihtiyacı yok ki!!! :DDD düşünürler yöneticilerden para alırmış… wuuuhuuu… Copernicus, Galileo, Pysagoras… bunlar yaptığı bilimsel çalışmalardan kelli din adamları tarafından alaya alında, hapsedildi, katledildi… biz burda hala Darwin’i anlatmaya çalışıyoruz… ama bilim geliştikçe din zayıfladı, bunun sonucunda siz; bilim ve dinin birlikte olabileceğine inandınız… durum bu yani… din bilime çoktan yenildi, lakin insanlar bunu reddetmeye çalışıyor… maalesef!

Ben bir abdest alıp protonu parçalayayım mübarekler

Başına öyle bir olay gelir ki birden Allah’ı bulursun.Benimde başıma bir olay gelir ve bende Allah inancımı kaybederim.Ne olacağını bilim olasılıklarla bulabilir ama asla bir insanın davranışlarını açıklayamaz tahmin eder.Bu durumda bilimde hipoteze dönüştü.Dinde (İslamiyet) sebepleriyle açıklar ve üste çıkar.Gün gelecek her şey yok olacak bilim adamları dahi bunu söylüyor bunu kabul edersen sana saygı duyarım.Kaldı ki sen hala din yenildi diyorsun.Bu ortak noktalar olduğu sürece iki tarafta kavga edemeyecek.

:smiley: bu dediğin David Foster Wllace’ın “Bu Su” metninde anlattığı bi hikayeyi aklıma getirdi…:

“Alaska’nın vahşi doğasında oturan iki adam varmış. Birisi dindarmış, digeri ateist. Tanrı’nın varlığı hakkında tartışıyorlarmış, aşağı yukarı dördüncü biradan sonra gelen o özel tartışma şiddetinde. Ateist şöyle demiş: “Bak, Tanrı’ya inanmamak icin gerçek sebeplerim yok değil. Bu Tanrı ve dua meselelerini tecrube etmedim de değil. Daha geçen ay kamp yerinden uzakta berbat bir kar fırtınasına yakalandım, tamamen kaybolmuştum, hiçbir sey göremiyordum, hava sıcaklığı eksilerdeydi ve ben de denedim. Karda dizlerimin üzerine çöktüm ve yalvarmaya başladım: “Tanrım -eğer bir Tanrı varsa- bu fırtınada kayboldum; şimdi sen bana yardım etmezsen ölüp gideceğim.” Bunun üzerine dindar olanı ateist olanına cok şaşırmış bir halde bakmış: “E o zaman şimdi inanıyor olmalısın; yani sonuçta işte burdasın, hayattasın”. Ateist olan umarsızca gözlerini çevirmiş: “Yok yav, sadece birkaç Eskimo ordan geçiyormuş da onlar bana kampın yolunu gösterdi.””

Bu hikayeyi standart bir beşeri bilimler analizinden geçirmek kolay: Ayrı inanç şablonlarına sahip ve yaşadıkları tecrübelerden anlam inşa etmenin farklı yollarını benimsemiş iki insana aynı tecrübe çok değişik şeyler ifade edebilir… yani insanların yaşadığı olaylar her insan için farkı düşünceler yaratır…

Metafizik,din ve dini figürleri karşılaştırmamanızı öneririm. Hem metafizikçiler hem de din yetkilileri bunu kabul etmiştir. Eğer bir durumu dinsel olarak incelersen metafiziği yok sayarsın veya bir durumu metafizik öğeleriyle incelersen dini yok sayarsın.
Sana göre makale olan yazında hiç bir bilimsel veri görmüyorum hepsi orda burada okuduğun ufak kesitler ve sırf din konusunu katmak için böyle bir inceleme yapmışsın.
Sorgulamadan itaat etmeyiniz. Ailenizin veya çevrenizin din konusunda size anlattığı herşey doğru olacak diye bir kural yok. İşin hoş tarafı ise bunu yapmak için Ateist olmanız gerekmiyor…

Din ile bilimin bir arada yürümeyeceğini iddaa edenler emeviler zamanında arapların bilime o zaman ki altın çağını yaşattığını biliyorlar mı acaba?

@ali7171 Görünen o ki sizin bakış açınız hem bilim-adamlarının hem de din yetkililerinin önünde. Sizde bize altın çağ yaşatıyorsunuz teşekkürü bir borç bilirim.

Bu tarz bir iddaada bulunmadığım halde böyle bir sonuç çıkarmayı başarabilen beynini daha fazla zorlamamanı öneririm.Üzüntü verici sonuçları olabilir.

Sizin gibi insanlarla aynı havayı solumak zorunda olmak daha çok acı veriyor bana. Sorgulamayı öğrenin belki o zaman “iddaa” kelimesiyle “hipotez” kelimesinin farkını öğrenirsiniz. İyi forumlar.

Okullarda okuma yazma öğretmenin yanında ilk olarak kişisel görüşlere saygı, empati ve tartışma kültürü de aşılanmalı bence. Münazara nasıl yapılır? Bir konuyu iddia ederken hangi delillere dayanılır? Kanıtlama ihtiyacı hissedilmeyen olgular ne tür bir düşünsel süzgeçten geçirilir vs. Gibi konular en az matematik, Türkçe, hayat bilgisi kadar önemli konular bana kalırsa. Kabul edelim arkadaşlar mevcut eğitim sistemi ve toplumsal algı bizi çoğu zaman bir hiçliğe sürüklüyor. Bakıyorsunuz en iyi eğitimleri aldığı görülen insanlarda bile bir hazımsızlık, Saygısızlık ve tartışma edebinden yoksunluk hakim. Düşünceleriyle dans edemeyenler bel altı söylemlerle kendini haklı çıkarma çabasına girişiyor. Toplumsal bakış, kişisel algılar ve eğitim düzeni bu laçkalıkla devam ettiği sürece biz daha çok burada tartışma yaptığımızı sanıp kendimizle oyun oynarız. Araştıralım, öğrenelim ve düşüncelerimizi aklı selim bir şekilde ileri sürelim. Yoksa her zaman başkalarına bakar ve bizim sorunumuz ne diye düşünüp dururuz.

Konu uzadıkça uzamış ama 10 sayfanın 5inde sırf birbirimize sataşmışız.
Eee evrim var mı yok mu şimdi? :confused:

kanıtlanmış bir şey yok ki. ama var olmuş ya da olmamış dini açıdan çok da önemli değil.

Burdaki arkadaşların çoğu dine laf ederken aslında kendi dinleri olan bilim dinini savunmayı ihmal etmiyorlar tebrik ediyorum.Sürekli din dogmatiktir diyip bilimin her dediğini doğru ve mutlak kabul eden insanlar olması ne kadar da ironik.Üstüne üstlük bu insanlar bilimin sorgulanabilir yapısını savunup evrimi sorgulayanlara “yıl olmus. 2014” minvalinde cümleler kurması aslında insandaki kibri ortaya koyuyor.Lütfen herkes karşıdakinin inancı hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasın.

arkadaşlar 1 (bir) yıl öncesine kadar ben de ateisttim ama sonunda gerçek dini buldum…

Hepinizden tek isteğim Kitap’ı okumanız…

Yoksa şafak bir daha hiç sökmeyecek O.O

İlber Hoca’yı dinleyin

Darwin Kızıldeniz’i ortadan ikiye yaraydı şimdi herkes ona inanıyor olurdu
Ah darwinim ah

[hr]