Evrim, Darwin ve Din’e Dair / Makale Çalışması

Bu konu başlığı altında yazı yazan herkes sadece kendi fikrini karşıya kabul ettirmek için yazmış gibi görünüyor ancak bizim en büyük problemimizde bu aslında “benim bildiğim doğrudur.” Bu benim için en büyük psikolojik sorunlardan biridir. Biz karşı tarafın neden öyle düşündüğünü anlamak yerine kendi fikrimizi ona enjekte etmekle meşguluz bunu yapmak yerine karşı tarafın neden öyle düşünüdüğünü anlamaya çalışsak her şey daha güzel olabilir…

(Evrim, inanç,bilim,din felsefesi, insan psikolojisi gibi konulara ilgim var bu konuya ilgisi olanlarla özel mesaj ile konuşmaktan mutluluk duyarım çünkü biz birlikte yine kendi doğrularımızı bulabiliriz.Ama bunları bulurken karşı tarafada diretmemeyi ögreniriz umarım.)

Özel mesaj ile konuşmalar kitap önerileri veya fikir alışverişi açısıdan yarar sağlar diye düşünüyorum

Ayrıca bu konulardada az çok kitap okudum ve okumaya devam ediyorum.

: ) :slight_smile: Yaratıcıyı inkar etmek gayet çağdaş bir tavır… Ama evrime saçmalık demek cehalet örneği…

Oysa bakmasını bilen çevresine her yerde Yaratıcının izlerini görecektir.

Hitlere yahudi kırdıran zihniyetin adıdır Darwin’cilik Zayıfın yaşamaya hakkı yoktur. Hesabı.

Görmek istediğini görüyorsun gerçeği değil. Ve evet evrimi “maymundan geliyorsak neden hala maymunlar var” tarzı saçma sorularla anlamaya çalışmak cehalet örneğidir.

Varoluşa felsefi ve bilimsel bir açıklama getirilmeye çalışıldığında bu teoriyi değil, dinin akıllara ziyan çocuk masallarını daha mantıklı, daha kanıtlanabilîr bulan insan da bana göre salaktır. Evet

Yahudi soykırımına gelecek olursak, hatırladığım kadarıyla Emeviler de dini kullanarak Arapların diğer ırklardan üstün olduğunu iddia etmişlerdi değil mi? Mesele bir gerçeği yada teoriyi ne kadar bükerek kendi zihniyetine araç ve sebep yapabileceğine bağlı…

bazı arkadaşlar ‘‘Evrim’’ ile ‘‘Evrim Teorisi’‘ni karıştırmışlar anlaşılan. Evrim bilim insanlarının hepsi tarafından kabul edilmiş bir gerçektir. Bütün canlılar evrim geçirir. ‘‘Evrim Teorisi’’ ne gelecek olursak, "Darwin’in Teorisi’’ olarak ta bilinir, bu evrimin nasıl gerçekleştiğini açıklar. Yani “Evrime İnanmıyorum” diye bir şey yok, o gerçek, istediğin kadar inkar et. Darwinin teorisine gelecek olursak, çok büyük bir çoğunluğu bugün bilimde kabul görmüştür. Geçmişte ençok inkar edenlere bakacak olursak:
http://www.radikal.com.tr/dunya/papa_francis_buyuk_patlama_ve_evrim_gercektir-1222060
http://www.sabah.com.tr/dunya/2014/10/29/papa-evrim-teorisini-kabul-etti
http://www.bbc.com/turkce/haberler/2014/10/141027_papa_evrim

Genel kanaatin aksine insan maymundan gelmez; insanlarla maymunların bir üst atası ortaktır.
Evrim sonuç değil bir süreçtir. Evrim’e sondan bakıpta anlamaya çalışmak, uzay gemilerine bakıpta bilimsel ilerleyişi kavramaya çalışmaya benzer. Bir uzay mekiğinde kullanılan teknolojileri gören insan da aynı evrim teorisine “nasıl oluyor da bu kadar kusursuz bir işleyiş seleksiyonmuş, mutasyonmuş, abidik gubidik işleyişlerle açıklanabilir” diyen insan gibi sonuca yolaçan birikimleri kavrayamaz, eldekilerin mükemmeliğini meydana getiren basit, küçük ama ileri adımları göremez. Zira Copernicus dünya’nın güneş etrafında dönmesine rağmen ondan uzaklaşmamasın sebebini kutsal ruh kuvveti - veya ona benzer - bir kuvvetle açıklamıştır ama biz yine de jupiter’e sonda gönderebiliyoruz.

@Peter Petrelli mi ?? Bir heroes fanı gördüm fena mutlu oldum.Bu çocuk ne diyorsa haklı ses etmeyin :confused: