Evrim Gerçeği

Lenski deneyinde bakteri neye donusuyor ?? Okudugum kadariyla bi tur degisimine ugramiyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bakterinin kendi içinde türü değişiyor. Bir alt tür oluşuyor. Yani bir maddeyi besin olarak sindiremiyorlar ama bu yeni alt tür sindirebiliyor. Tamamen farklı bir tür oluşturması binlerce yıl sürer. Belki de 10-100 bin yıl.

Bakın bu deney laboratuar ortamında belli imkanlar dahilinde yapılmış. Doğanın kaos ortamında değil ama yine de göreceli olarak çok kısa sürede yararlı bir mutasyona uğramış. Daha uzun sürede bu canlı başka mutasyonlara da uğrayacak, kendi eski türü ile alakası kalmayacak. Ama laboratuar ortamında şartlar ve hayal gücü sınırlıdır. Doğanın şartlarını oluşturmak imkansızdır. Doğa kontrolsüz ve vahşidir.

Mesela bu bakteriden beslenen başka bir canlı olsa, bakterilerden bu diğer canlıdan saklanabilecek bir koruma geliştiren olursa türünün devamını o sağlar. Zira canlılar sürekli mutasyona uğruyorlar.

Şuan ki insan evrimi hangi noktaya doğru gidiyor? Bununla ilgili net bir deney yada bilgi var mı? Ayrıca körelen organlar farklı şeylere dönüşebilirler mi?

forumlar; karşılıklı konuşmak, tartışmak, fikirleri tokuşturmak için değil mi? ben mi yanlış biliyorum?

şurada iki evrim tartışması yaptık diye onca yazdıklarımızı silmek hiç yakışık almadı…

ilgililere duyurulur.

Evrimin doğası gereği bir canlının nasıl değişeceği bilinemez. Burada doğal seçilim devreye giriyor, aslında ben “Kendiliğinden Seçilim,” diyorum. Türkçe anlam olarak daha doğru gibi.

Kısacası insanlar artık vahşi doğada yaşamıyor. Hayatta kalmak için yarışmıyor. Sosyal hayatta daha başarılı olanlar, zengin olanlar, daha zeki olanlar, bilim insanları çocuk yapmıyor, ama daha fakir aileler aşiret gibi oluyorlar. Yalnız artık dünyada teknolojiye sahip olmak her türlü rakamsal üstünlüğü aşıyor.

Böyle olduğundan dolayı da sonuç bilinemiyor. Zaten bu anlatımlara teori denmesinin sebebi bu, sonucu bir formüle oturtarak kesin bir şey elde edemşyoruz.

Evrim teorisi her şeyin başlangıcını nasıl açıklıyor. Bir arkadaş bana kaynak gösterebilir mi ? Açıklama da olabilir.

: )) 21. Y.Y hala Evrime inananların olduğunu görmek de ayrı bir güzellik… .)

Evrim canlılığın başlangıcı ile değil canlıların zaman içinde geçirdikleri değişimi ve gelişimi inceler.Canlılığın başlangıcını inceleyen bilim dalı ise Abiyogenezdir.

Peki o söylediğin bilim nasıl acıklıyor ilk canlıyı, ilk varlığı ?

İnanmayanları görmek apayrı bir güzellik.

Canlılığın olması için temel moleküller olan organik moleküller ve amino asitlerin oluşumu gerekiyor.Şuan için birçok teori var bu oluşumların nasıl var olduğu ile ilgili fakat konuya hakim değilim bu yüzden araştırırsanız merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.İyi forumlar.

Arkadaşlar kusura bakmayın ama okuduklarım kadarıyla bu konu hakkında hiçbirinizin, ben dahil, net olarak bir bilgisi yok. Kendinizce birbirinize kaynak vererek yorum yapmışsınız fakat bir şeyi gözden kaçırıyorsunuz. Bilimde doğru veya yanlış diye net bir şey yoktur. Bugün doğru olan yarın yanlış olabilir ki sizin verdiğiniz kaynaklar da sadece bilimle ilgilenen bazı kişilerin görüşleri sadece. Birbirinize neredeyse hakaret noktasına varacak sözler sarfetmişsiniz. Biri demiş senin atan maymun, diğeri demiş çamurdan gelmekten iyidir. Dini inançlarınız, siyasi inançlarınız, BİLİMSEL inançlarınız farklı olabilir ama üsluplarınıza biraz daha özen gösterin lütfen.

Bilginin kesin olmaması, güncellenmesi gibi ifadeler doğrudur. Fakat bu ''Şuan evrim teorisi var belki ilerde biri bunu çürütür. O yüzden dinlere devam. ‘’ gibi bir mantığın oluşmasına neden olamaz.
Doğru ve yanlışlar değişebilir, evet. Bu dogrultuda aklı başında bir insanın yapacağı yeni gelişmeler kazanılana kadar güncel verileri kabul etmektir.

Bilimde doğru ve yanlış diye bir şey yoktur, haklısın. Ancak bilgiye ulaşma kaynaklarını göz önünde bulundurursak kişisel deneyimler, gelenekler ve otorite figürleri gibi kaynakların aksine bilim en güvenilir bilgi kaynağıdır. Bu başlıktaki tartışmalarda anlamsız olan nokta burada. Bilim bilgiye ulaşmadaki en güvenilir bilgi kaynağı ve evrim teorisi şu anda kesin olarak bilim insanları tarafından geçerli görülüyor. İnanıyorum veya inanmıyorum diye bir muhabbet bana çok garip geliyor. İnanmakla alakalı bir durum yok burada. Yerçekimine inanıyorum dediğinde nasıl garip duruyorsa evrime inanmıyorum dediğinde de o kadar garip duruyor. Bilimin çalışma mantığını ve güvenilirliğini anlamak için de evrim biyoloğu falan olmana gerek yok. -Başlıkta önce gidin evrim profesörü olun sonra gelin burada evrim savunun tarzında mesajlar olduğu için böyle diyorum.- Kaldı ki sosyal bilimler alanında çalışan birçok bilim insanı da burada konunun altına yorum yapan ve hayatının hiçbir aşamasında bilimsel bir çalışma yapmamış insanlar kadar evrim teorisine uzaktır. Önemli olan bilimi ve sürecini anlamaktır.

Bu konu altına yorum gönderenler arasında “evrimi savunanlar” ve “karşısında olanlar” diye iki grup oluşmuş gibi görünüyor. Bilimsel konularda tartışırken zaman kaybına yol açacak en tehlikeli durum budur. Çünkü böyle bir gruplaşmanın olduğu yerde insanın doğasında olduğu gibi, merak eden, öğrenmek isteyen insanlar değil; fanatizm yapan insanlar var demektir. O yüzden de bu konunun gereksiz açıldığını düşünüyorum.

Bu konunun altına yorum atan evrim geçersizdir, dünyada şöyle reddedilmektedir falan diye mesaj atan insanların düşüncelerini ciddiye alamıyorum çünkü bunu savunan üyelerin “araştırma” diye paylaştığı şey düz yazı metni bile sayılacak düzeyde ve güvenirlikte değil. Bilimsel bir fikir öne süreceksen bilimin en temel, basit unsurlarını anlaman gerekir. Mesela kaynak göstermeden kafana göre sallayamazsın. Bunu yaptığında dalga geçilecek duruma düşersin.

Zaten belirli bir yaşı geçmiş birisi şimdiye kadar yaşadığı dünya hakkında merak edebileceği en popüler şeylerden birisi olan evrim hakkında açıp araştırma yapmadıysa ve burada “Şimdi biz maymunlardan mı geldik?” diye soruyorsa bu insana bir şey anlatmak buradaki birilerinin yapması gereken bir şey olmamalıdır. Yine bu yüzden, bu konunun açılmasının gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’de de dünyada olduğu gibi (dünyada daha yaygın ve nitelikli olsa da) ilgili bölümlerin üniversitelerinde evrim bir ders olarak veriliyor. Samimi merak duygusuyla bu konu altında soru soranlar için üniversitede evrim dersi veren insanlardan birisi olan Çağrı Mert Bakırcı’nın önderlik ettiği Evrim Ağacı projesini öneririm. (Sanırım daha önce de söylemiştim.) Evrim dersi almamış ya da resmiyette almış ama evrimden bir haber biyologların bulunduğu, bazı üniversitelerinde evrim konuşmanın bile çok zor olduğu bir ülke için bence çok çok ilerici bir proje. Aynı kişinin “Evrim Kuramı ve Mekanizmaları” adında bir kitabı da var, merak edenler için güzel bir başlangıç. (Bende .epub formatında e-kitap versiyonu var, isteyenlere gönderip illegal işler yapabilirim.)

Yönetici olarak ricam: Lütfen samimi olarak merak etmiyorsanız, farklı sebep ve değer yargılarınız sebebiyle bu konu altında anlamsız mesajlar göndermeyin.

Arkadaşlar, ben konuyu okurken insanların birbirlerine takındığı tavırdan rahatsız olduğumu belirttim. Ne evrim teorisini savunuyorum ne de evrim teorisi saçma gibi bir şey söylüyorum. Bu konu hakkında bilgi sahibi değilim. Konuyu okuma amacım da konunun içinde neler konuşulduğunu merak ettiğim için girdim. Konu ilgimi çekti ama tekrar söylüyorum bilgi sahibi değilim. Sadece üsluptan rahatsız oldum ve bunu belirtmek istedim. Mesajımın bitiş cümleleri sadece bununla ilgili.

Bu arada üstteki mesaja binaen söz hakkım doğdu. Evrim bilimsel bir gerçeklik değildir. Sizin bahsettiğiniz evrim ile ilgili benim bildiğim net bir kanıt bulunamadı. Siz biliyorsanız lütfen beni aydınlatın. Bence evrim teorisinin dayanağı mutasyonun olması. Ben bizzat şahit olduğum bir şeyden bahsetmek istiyorum. Halamın oğlu akvaryumuna 4-5 tane deniz ya da göl balığı atmıştı tam emin değilim, neyse onları besliyordu. Balıkların çoğu öldü 1 ya da 2 tanesi sağ kalmıştı. Onlar da mutasyona uğramıştı. Farklı bir tür gibi gözüküyorlardı. Evrimciler de bunu tüm canlılara yıkmaya çalışıyorlar gibime geliyor. Gerçekten NET bir kanıt varsa lütfen paylaşın. Rengimi de belli ettim biraz :slight_smile: ama gerçekten kanıtlanmamış bir şeyin gerçek olduğunu düşünmüyorum. Evrimi kabul edenler kadar etmeyenler de var sonuçta hatta daha fazla.

İşte bence bu yüzden de bu konunun açılması gereksiz. Merak ediyorsanız lütfen bu konuda araştırma yapıp kendinizi aydınlatın. Son derece basit bir yanılgıdan bahsediyorsunuz. “Evrim teorisi” yani adı teori olan bir şeyin nasıl bilimsel olarak bir gerçekliği olmadığı düşüncesine kapıldınız? Sizin bilim olarak gördüğünüz şey nedir? “Evrim teorisi bilim tarafından reddediliyor” iddiası sadece bilimi Adnan Oktar’ın yazdıkları olarak kabul ettiğinizde geçerli olur. Bilimsel anlamda teorinin ne anlama geldiği ile ilgili araştırma yapmalısınız. Yaşadığımız dünyadan ve gelişmelerden bu kadar uzak olmanız beni gerçekten şaşırtıyor.

Yanlış anlamanızı istemem. Gerçekten merak ediyorsanız önce bilimin işleyişi, bilginin kaynakları vs. biraz araştırma yapmalısınız. Daha sonra evrimle alakalı kitapları okursanız size biraz fikir verecektir. Çünkü şu anda bilimin ne olduğu ile ilgili bir yanılgıya düşmüşsünüz gibi görünüyor. Önce bilimin ne olduğunu öğrenmeniz gerekiyor.

Halanızın oğlunun balık beslemesi çok güzel bir hobi. Ben de uzun süre balık besledim. Ama halanızın oğluyla ilgili anlattığınız şey de maalesef bilimsel değil, bilgiye ulaşmak için en zayıf yollardan birisi olan “kişisel deneyimler”.

Yorumun için teşekkür ederim

Evrim demek düpedüz aklı bırakıp batıla inanmak demek…

Açıkcası duyduğum en saçma şeylerden biri. Evrim mantığın yönlendirdiği bir gerçektir. Batılla ne alakası bunun?

JXJJXJDFJCICOXOKSKAKSDODKCKDKK