Evrim Gerçeği

Çoğu müslüman Kur’an’ı okumadan konuşuyor diyelim. İslam dinini Kur’an’da cevap vermediğini nereden biliyorsun? Belki senin şu bazı İSLAMCILAR çürüttüğünü zannediyor falan dediklerin Kur’an’ı dahi okumayanlar? http://www.risaleajans.com/nur-alemi/kuranda-insanligin-ve-kainatin-yasi Şu sayfayı okumanı tavsiye ederim en azından bilgilenirsin.

Öncelikle sanırım Habertürkte Kürşat Demirci dinlerin tarihini anlatırken söylüyordu değişkenlik var diyerek.Kur’an için spesifik bir zaman vermiyor da denilebilir.Allah için 1 günün ne kadarlık bir süreye geldiği hakkında tam bir bilgimiz yok.Bu dediklerin daha çok İsrail ve İncil baz alınarak yapılan söylemler bunu hatırlatayım.

Artı olarak.
Alimlerin demesi bir gerçek, alimler kafalarindan uydurur. Bu kadar basit bir şey varken tabi canım he yavrum demek ne kadar sacma bir şey.

Neandantrellerin opmesinin bir surü sebebi var. Ayak yapıları mesela buzul çağı sonrasi avlanma icin dezavantajdı, yasadıklari bölge de oyle idi vs. Vs.

Sana zaten cevap verilmis ama alıntiladim çünku mesajlarımdan geçmişe giderken bu yazdiklarıniza bakıp gülecegim.
Big bang teorisi tipki dindeki gibi işlenmistir. Onunla evrimi karıştirdıniz. Evrim ise tesaduften cok doğa kanunlari ile alakalı. Şu şu şu kosullarda su olusurun sonucu der bilim. Hayatta bilimin dedigi etkenlerle ortaya çıkmıştir diyebiliriz çünkü gozlem be kafa bunu söyler. Kimlerin yazdığı bilinmeyen bir kitaba guvenmektense şüphelerimin götürdüğü yere gitmeyi tercih ederim. Ontolojik olarak senin inancını parçalayabilirim ama uğraşamam mobilden. Bir ara beraber yazışıriz.

Sana zaten cevap verilmis ama alıntiladim çünku mesajlarımdan geçmişe giderken bu yazdiklarıniza bakıp gülecegim.
Big bang teorisi tipki dindeki gibi işlenmistir. Onunla evrimi karıştirdıniz. Evrim ise tesaduften cok doğa kanunlari ile alakalı. Şu şu şu kosullarda su olusurun sonucu der bilim. Hayatta bilimin dedigi etkenlerle ortaya çıkmıştir diyebiliriz çünkü gozlem be kafa bunu söyler. Kimlerin yazdığı bilinmeyen bir kitaba guvenmektense şüphelerimin götürdüğü yere gitmeyi tercih ederim. Ontolojik olarak senin inancını parçalayabilirim ama uğraşamam mobilden. Bir ara beraber yazışıriz.
[/quote]

Dünya nın yaratılışı din de ayrıdır evrimciler de çok daha ayrıdır. Ateist olman ya da deist olman seni ilgilendirir ama dediğin de ne kanıt var ne deney var hiçbirşey yok sadece teori var.

İstediğin kadar gülüp dünya yı keşfetmiş düşünebilirsin ama sadece kendinizı kandırıyorsunuz. Haline gülmeyeceğin çünkü sen ve senin gibi düşünenler çok günah içerisinde. Kur an da insanlara iman edin ve ilim öğrenin der çünkü şu iki şey den biri sadece yeterli değildir. Çok daha fazla yazabilirim ama çok daha fazla uzatılmasını istemiyorum. Herkesin görüşü ve düşüncesi kendisini ilgilendirir.

Bak hocam
Dunyain yaratilısi evrimde yok. Bu dedigin yanlış.
Evrin teorisi biyolojik bir sey. Big bang teorisi veya cosmos ile fizik bu dedigin konuyo giriyor. Ve biz big bangi bilmesek de geri kalanlari biliyoruz. Baktığı tek kitap uzerinden kalanları biliyormus gibi yapmıyoruz.
Kesfettik demiyoruz. Dogruyu bulduk demiyoruz. Bilim hatalari ve yalanlari ayıkladı. Dogru olmayani biliyoruz diyorum. Tam bir sakasın
Daha evrim ne bilmeden konuya giriyorsun. Senin yaptığin hata kuran isaya inmiştir kadar buyük. Bunu bil.

Yapmayın hocam, bazılarının evrim hakkında söyledikleri son derece doğruydu; tabi eğer bunu yüz elli yıl önce söylemiş olsalardı.

Darwin’in ortaya koyduğu teori ile bugünkü evrim farklıdır. Zaman içinde evrim kuramını sağlamlaştıracak bir çok gelişme yaşanmıştır. Hugo de Vries, Gregor Mendel gibi ciddi bilim insanları bu sözkonusu kurama ciddi yenilikler eklemiştir. İnsanların ateist, deist olması evrimi zerre ilgilendirmez. Zira bunlar daha çok felsefi konularken biz burada biyolojik evrimden söz ediyoruz.

Evrim dindir diyen varsa o halde bu dinin peygamberi Darwin mi olmalı, olmaz. Çünkü Darwin’den önce de evrim vardı. Darwin’in yaptığı şey doğal seçilim mekanizmasını bulmaktır. Doğal seçilim özetle şudur: ''Çevre sürekli bir değişim halindedir. Bu değişime en çok uyabilen tür yaşar. En hızlısı ya da güçlüsü değil en iyi uyum sağlayanı. ‘’ Velev ki Evrim bir din ve peygamberi de Darwin: Bu adam daha çok agnostik (bilinmezci) çizgide düşünen birisi. Çok ilginç bir şey Darwin’in bir dindar yönü de vardır. Ancak doğal seçilimi ortaya atmadan diyebilirdi ki yok ya tanrı yarattı bizi böyle bir şey olmaz. Ancak dindar yönüne rağmen bu mekanizmayı açıkladı. Çünkü bilim etiği budur.

Evrim’in tarihi Eski Yunan’a kadar uzanıyor tarihi. Müslüman alimlerden bazılarının bile fikirleri var bu konularda.

Evrim hala bir teoridir safsatasını dile getiren oldu mu bilmiyorum ama söyleyelim: Evrim bir teoridir -ya da Türkçesiyle kuramdır- ve her zaman bir teori olarak kalacaktır. Çünkü bilimsel lügattaki teori ile günlük hayatta teori aynı şey değildir. Günlük hayattaki teori daha çok varsayım anlamına gelir. Ancak bilim dilinde teori (kuram): bilimsel bir yasayı anlatan, açıklayan şeydir. Tıpkı Hücre Yasasını açıklayan Hücre Teorisi, Yerçekimi Yasasını açıklayan Yerçekimi Teorisi veya Evrim Yasasını açıklayan Evrim Teorisi gibi.

Gelelim kuru fasulyenin faydalarına: Evrimin kanıtlanmış mıdır? Evrim bilimsel açıdan en sağlam kuramlardan birisidir. İnsanın vücüdundaki kanıtlardan tutun, diğer türlerdeki kanıtlara kadar onlarca kanıtı mevcuttur. Kısa bir araştırmayla bulabilirsiniz. Evrim Ağacı’nda bu konuda Çağrı M. Bakırcı’nın çok güzel bir yazısı var, öneriyorum. Her geçen yıl evrimi daha da sağlamlaştıran yeni bulunan fosiller var. Sizden ricam lütfen okuyun, korkmayın. Richard Dawkins, Ernst Mayr, Carl Sagan, Charles Darwin vs. bu konuda binlerce kitap bulabilirsiniz.

Peki insanda evrim gözlenebilir mi ? Hayır. Çünkü ortalama yetmiş yıllık insan ömrü bu olayı gözlemleyemeyecek kadar kısadır. Evrim için milyonlarca yıl da gerekmez. Sadece birden çok nesil gerekir. Zaten siz bunları şuan okurken evrim vücudunuzda mikro düzeyde gerçekleşmekte. Peki insanın evrimi gözlemlenemiyor ise nasıl insanda evrimin olduğunu biliyoruz? İşte o vakit fosil kayıtlarına bakıyoruz. Ne yani geçmişten ‘‘asılsız’’ kayıtlara mı inanacağız ? İnanma ama o halde bütün tarih bilimini de çöpe at çünkü o da kayıtlara dayanır gözleme değil ! Ayrıca bu ‘‘Evrim toptan kayıtlara dayanır gözleme değil’’ demek de değil. Ömrü yirmi dakika olan bazı bakteriler var. Laboratuvar ortamında bir haftalık bir deney ile bu canlılarda birçok nesil oluşmakta ve evrim açık bir şekilde gözlemlenebilmekte.

Ben on beş yaşında Dawkins, Şengör, Mayr ve Sagan ile büyümüş bir genç olarak bunları öğrenmişsem herkesin yapabileceğine inanıyorum. Bu saydığım ve daha bir çok biyoloğun, kozmoloğun, jeoloğun bir çok kitabı bende mevcuttur. Şiddetle tavsiye ediyorum evrenin ve çevrenizdekilerin bir izahını arıyor iseniz okuyun, daha çok ve bıkmadan okuyun.

Bunun günahı çok büyük diyen arkadaş var ya; çalıp çırpan ama beş vakit namazını kılan, her hafta genelevlerde bulunup bir gusül ile bunu hallettiğini sanan, sokakta görsen ne tatlı bir çocuk diye seveceğin bir kıza iğrenç bir düşünceyle bakan, ama tüm bunlara rağmen tövbe edip üstüne bir de namazını haccını yapmış ise cennete gidecek olanlarla aynı ‘‘alemde’’ olmak inan bana hiç de imrenilecek bir duygu olmadı benim için.

İman ve ilimden söz etmişsin. Çevir türkçeye: İnanç ve bilim. Bak köklerine; inan- ve bil-.
Hocam, ben inanmak değil bilmek istiyorum.

Arkadaşlar olaya sadece kuran bazından bakarsak evrim ile dinin birbirine tezat olacak argumanı yok.işin içine hadis ve sözde alimdenilen ama yaşadığı dönem itibariye dünyanın düz oldugunu düşünen kimselerin yazdıkları girince olay karışıyor.

O zaman maymun dan neden tekrar insan olamıyor açıklayın hadi. Evrim teorisi hala teoride istedikleri kadar deney yaptılar yine sonuç değişmedi.

maymundan gelmedik abi.
bak maymun da evrimleşmiş bir tür.
basitçe demem gerekirse sana
x türü var
x türü 4 bölgeye gidiyor
4 alt tür oluşuyor. çöldeki çölde yaşamaya ayak uyduruyor, sudaki de suya vs.
bu çevre faktörlerden birisi yok olunca da o koşula uyum sağlayan yok oluyor.
maymun ve insanın ortak atası var
burada ikiye bölünüyorlar. ortak atanın diğer alt türleri uyum sağlayamadığı için yok oluyor.
maymunlar farklı gelişiyorlar, insanlar farklı gelişiyorlar.
orrorin tugenensis: 6 milyon yıl önce.
ardipithecus ramidus: 4.4 milyon yıl önce.
australopithecus anamensis: 4.2-3.9 milyon yıl önce.
australopithecus afarensis: 3.6-2.9 milyon yıl önce.
kenyanthropus platyops: 3.5-3.3 milyon yıl önce.
australopithecus africanus: 3-2 milyon yıl önce.
australopithecus aethiopicus: 2.7-2.3 milyon yıl önce.
australopithecus garhi: 2.5 milyon yıl önce.
australopithecus boisei: 2.3-1.4 milyon yıl önce.
homo habilis: 2.3-1.6 milyon yıl önce.
homo erectus: 1.8-0.3 milyon yıl önce.
australopithecus robustus: 1.8-1.5 milyon yıl önce.
homo heidelbergensis: 600-100 bin yıl önce.
homo neanderthalensis: 250-30 bin yıl önce.
homo sapiens sapiens: günümüz insanı .
bu şekildeyiz biz. bu şekilde olduğunu da dna dizilimlerinden, bilimsel çalışmalardan, coğrafyalardan anlıyoruz. maymun ile de tugenensiz civarı ayrıldık. ortak atamız olmasaydı aids bize bulaşmazdı mesela.
çok sığ örneklerle geliyorum şu an gençler kusura bakmayın. şayet bir bardağa okyanus sokamayacağım için bir bardak dolduracak su yeter dedim.

Şimdi de maymundan gelmedik diyorsunuz. Karar verin artık.

Şu game of thrones forum sayfasında şöyle konular da var ne diyeyim :D. Neyse daha da yorum yazmayacağım çok açık şekilde fikirler değişmiyor.

Evrimde maymundan geldik argumanı kullanılmaz, bunu onların savlarını bilimsel olarak çürütemediklerinden dinciler kullanır.Normali tüm canlıların tek bir noktadan çıkıp evrimleşip bugünkü hallerini almasıdır ve kısa zamanda olacak bişeyde değildir milyonlarca yıl gerekir.

Homo neanderthalensis (Neandertal İnsanı): %98-99
[i]Pan troglodytes /i: %86-98
Pan paniscus (Bonobo): %88-96
[i]Canis familiaris /i: %86-90
[i]Bos taurus /i: %75-87
Mus musculus (Ev Faresi): %70-85
[i]Rattus norvegicus /i: %72-87
[i]Gallus gallus /i: %57-68
[i]Danio rerio /i: %74-78
[i]Arabidopsis thaliana /i: %50-65

Yukarıda yeryüzünde ki diger canlıalrla genetik benzerlik oranımız veriilmiştir.

Yaşamın kaynağıın su oldugunu ve Biliminde canlıların sudan oluştugu belirtiğine göre,

İnkar edenler, gökler ve yer yapışıkken onları ayırdığımızı ve bütün canlıları sudan meydana getirdiğimizi bilmezler mi? İnanmıyorlar mı? (enbiya 30)

Sonuç olarak evrim vardır,islamlada tezatlık oluşturmaz,ayrıca Adem ilk insan degil ilk akıllı varlıktır.Şunu da belirtmek isterim Ateistlerin çogu şu andaki dine araştırıp akıl mantık dışı şeyler gördüklerinden ateist olmuşlardır,Muhafazakarlar ise çogunlugu atadan gördükleri,çevre faktörü dolayı araştırmayıp kulaktan kulaga gelen söz ve eylemleri din sanmaktadırlar.Sorgulamadan inanılan din din değildir.Bak garanti veriyorum cüppeli,nihat hatipoğlu vs Hindistanda dogsaydı inege taparlardı…

nerede maymundan geldik dediğimiz göster
ya da hangi bilimsel kaynakta denmiş göster.

Eleman ciddi ciddi “şimdiki maymunlar neden insan olmuyor” dedi ya la :d

Bir kişiye asla evrimi anlatıp ikna edemezsiniz. Eğer o kişide yeterli kapasite varsa zaten kendisi öğrenmeye gayret gösterecektir. Aziz Sancar’ın dediği gibi evrimin varlığı - yokluğu üzerine yapılan tartışmalar çok gereksiz.

Evrim tesadüfi olmak zorunda değil.Yapay yollarla oluşturulmuş canlılar var.İnsanlık tarih boyunca bir ineğin hem daha çok süt,hem daha çok et verebilmesi için bu iki özelliğe sahip türü çiftleştirmiştir.Aynısını köpeklere,bitkilere yapmışlardır.Bugün mesela bazı köpek türleri hayatta değil sebebi belkide saf ırk politikaları.Şuan mesela GDO lu gıdalar üretiyoruz bunlar bir ara geçiş forumu diyelim sonraki 100 yılda belkide buğday 200 yıl (20. yüzyıl) farklı olacak.Sürekli öne sürülen tesadüf lafına karşılık bu örnekler verilebilir ve çoğaltılabilir.Lenski deneyi örnek verilmiş bence lenski bakterileri 3 ayrı gruba ayırıp her birini farklı koşulda yetiştirse ve sonuçları izleseydi şimdiki kadar bilgimiz olurdu.Dediğim gibi insan sırf doğayla oynayarak tesadüfe kafa atıyor.Tesadüf akıllı bir canlının olmadığı ortamda geçerli olabilir ama şimdi asla.