Fantastik Severler Buraya!

Arkadaşlar merhaba. Genelde foruma yorum atıyorum ama tanışma konularına hiç yorum atmadım dolayısıyla kim olduğumu bilmiyorsunuz. Adım Esra Gökdemir ve bugün fantastik bir kitabım çıktı. Sizinle paylaşmak istedim. Yayınevinin Türkiye’de fantastik okur pek olmadığı için kitabın satıp satmayacağı konusunda endişeleri var. Ben siz fantastik severlerin ilgileneceğini düşünüyorum. Tecrübeli fantastik okurlar olarak okumayı tercih ederseniz her türlü yorum ve eleştirinize açığım. Ayrıca sosyal medyadan da destekler veya paylaşırsanız çok mutlu olurum. Kitabın arka kapak yazısı şu şekilde :
Yeryüzündeki diğer canl türleriyle karşılaştırıldığında insanların bedenen yapabildiklerinin çok sınırlı olduğu fark ediliyordu. Onlardan daha hızlı canlı türleri vardı. Daha esnek, kemik yapısı daha dayanıklı, daha vahşi, daha yırtıcı… İnsanlar yeryüzündeki diğer canlı türlerinin yapabildiklerini neden yapamıyorlardı? Yaratılışta bulunmayan özelliklere daha sonra da sahip olamazlar mıydı? Bu şekilde düşünen birkaç insan toplanıp yeni bir tür oluşturdular : “evalonlar”.
Doğru ya da yanlış bütün kurallar yıkılır insanların dünyasında. Aykırı biri çıkar çünkü düzeni reddeden. Tüm evalon türünün oluşumunun temelinde aykırılık yatar. ‘Aykırı olan’ diye de hitap ederler kendilerine. Kuralların olduğu her yerde aykırılığın olduğu gibi evalonların dünyasında da kurallar yıkılmaya çalışılacak, 'aykırı olan’ın da aykırı olacaktı.
Detaylı bilgi ve satın almak için : http://bit.ly/2h1ktX5 Şimdiden teşekkürler :slight_smile:

İyi bir kitaba benziyor. Yarın alacağım. Okuduğumda düşüncelerimi sana yazarım :slight_smile:

Up. Konu üste çıksın.
Hayırlı olsun öncelikle. Fakat kitabınızı e-kitabı çıkana kadar satın alıp okuyamayacağım. Fiziksel kitap satın almıyorum. Kindle üzerinden okurum. Ailem ve yakın arkadaş çevrem de genelde Kobo ya da kindle kullanır. Fakat umarım satışlarınız artar. Türkiye’de elektronik kitap henüz yaygınlamadığı için benim gibiler az. şanslısınız :slight_smile:

E-kitap olarak satışa çıkarsa bu başlıkta bilgilendirme yapın. İlk ben alacağım söz.

Bu arada kapakta seri diye belirtişsiniz. Kaç kitap planlanıyor, ilk kitap kaç sayfa vs biraz daha bilgi verebilseydiniz ilgili kişiler için hoş olabilirdi.

Malum GRRM’den sonra henüz tamamlanmamış serilere girmek insanların çok riske girmek istedikleri bir konu olmuyor. Ne sıklıkla seride kitap yayınlanacak, olurda yayın evi vazgeçerse serinin devamını okumak isteyen insanlar nasıl ulaşacak ?

Etkilendiğiniz yazarlar, seriler varsa hangileri ?

E-kitap konusunda ben özel mesaj gönderdim. Yayıneviyle bu konuyu konuşacakmış. Konuştuktan sonra geridönüş yapaccağını söyledi ama muhtemelen kitapyurdu’nun e-kitap satmak için bir altyapısı yok. O yüzden olmayabilir gibi geliyor.

Çok teşekkür ederim. Yorumlarını bekliyorum :slight_smile:

Ben bu konuda sana mesajla cevap attım ama görmedin sanırım. Yayınevi ne yazık ki e-kitap olarak satışa çıkarmıyormuş fazla satmadığından dolayı. Ancak kitabevleri ya da d&r, idefix ve kitapyurdu’nun sitelerinden alabilirsin. Ancak kitap yeni olduğu için şu an sadece Ankara içine yayılmış durumda onu da belirteyim. D&R ve idefix’in sitesinde gözükmüyor yeni fark ettim. Yarın o konuyu soracağım. Yani alabileceğiniz kitabevleri dışında sadece kitapyurdu var şu an. Orası da indirimle satıyor dolayısıyla tavsiye ederim.

Kafeinn teklifin için çok teşekkür ederim. Tabii ki de isterim. Planladığım kitap sayısı şu an üç. Daha fazla artacağını sanmıyorum. İlk kitabın sayfasını kitapyurdu sitesinde yazdığı için paylaşmadım. 306 sayfa. Yazı boyutu ve paragraf sayısını da Harry Potter kitaplarındaki gibi düşün.

Henüz ikinci kitaba başlamadım ancak kafamda birkaç bölüm oluştu diyebilirim. Kitapta yeni karakterler de olacak şu an onlar üzerinde düşünme aşamasındayım. Uzun zamandır da yazdığım için azıcık ara vereceğim ve ilk kitabın biraz yayılmasını bekleyeceğim. Malum satmazsa ikinci kitabı yazmanın bir mantığı kalmaz. Kafamdaki plana göre ikinci kitabın 1-1,5 yıl içerisinde çıkacağının sözünü verebilirim. Ayrıca bu kitabı yazma hızım düşünüldüğünde 306 sayfalık bir kitabı 1,5 ayda bitirdim. Yazma konusunda GRRM gibi yavaştan almıyorum yani :slight_smile: Yayıneviyle bu kitap için beş yıllık bir anlaşmamız var ve şahsen ben şu ana kadar bir serinin ilkini basıp ikincisini basmayan bir yayınevi görmedim. Sadece telif hakkını başka bir yayın evi alınca farklı bir yayıncı tarafından basılıyor. Şimdilik o konuda yayınevinden sadece sözlü onay aldım. Kitap tamamlanmadan önce o konuda bir sözleşme yapılamıyor. HBO nun her sezon için yeni bir anlaşma yaptığı gibi düşün ve hiçbir sezonu yayınlamayacağız gibi bir şey yapmadılar.

Biz Harry Potter’la büyüyen bir nesil olarak J.K. Rowling’ten etkilendiğimi söyleyebilirim ancak bu sadece fantastik yazmamdaki adım oldu. Konular ve öykülerin içinde bulunduğu dünya tamamen farklıdır. Ayrıca fantastik yazmaya sadece ondan etkilenerek değil, içinde bulunduğumuz dünyayı çok sıkıcı bulduğum için de yazmaya başladım. Bu dünyadan binevi kaçış oldu benim için fantastik yazmak ve 10 yaşımdan beri roman denemeleri yapıyorum. Şu an ise 21 yaşındayım. J.K. Rowling’ten en çok etkilendiğim nokta cümle yapılarını çok beğendiğim için birkaç yerde çok fazla olmamakla birlikte onun yapısına benzettim. Onun dışında okuduğum tek fantastik seri A Song of Ice and Fire. Bu seriyi çok sevmekle beraber kitaptaki karakterleri öldürmek açısından beni etkilediğini söyleyebilirim. En sevdiğim Türk yazar Elif Şafak’tır. Onun yazdığı konular çok farklı zaten ama ileride fantastik kurgu yerine kurgu roman yazmaya başlarsam onun karakterlerinden esinlenebileceğimi düşünüyorum.

Şimdilik bu kadar. Yarın sabah ekşi için genişletilmiş bir özet yollayacağım dolayısıyla ben atmadan konuyu açmazsan sevirim :slight_smile: dediğin gibi denemekten zarar gelmez. Hem ekşi’nin yaş ortalaması bizimle aynı. Çok da geri kalacağını düşünmüyorum. Şimdiden uğraştığın için sağ ol.

Kitabın genişletilmiş özeti : @kafeinn
Kitap, istedikleri her türe dönüşebilen evalonların dünyasında geçmektedir. 12. yüzyılda insanların bedenen yapabildiklerinin çok sınırlı olduğunu düşünen bir grup insan toplanmış, on yıllar süren bilimsel araştırmalar sonucu 13. yüzyılda kendilerini evalona dönüştürmüşlerdir. İnsanlar varlıklarından haberdar olmadan Dünya gezegeninde kendileri oluşturdukları bir kıtada yaşamaya başlamışlardır. Evalon dünyası tam bir ütopyadır. Eşitsizliğin, fakirliğin ya da açlığın, ırkçılığın, siyasetin ya da savaşların olmadığı bir dünyadır. Ancak kuralsız bir toplum hayatı düşünülemez. Evalon dünyasında üç büyük kural denilen kurallar vardır.

Bunlardan ilki, insanları evalona dönüştürmenin yasak olmasıydı. Söylenene göre çok acılı bir evreydi ancak evalonlar insanların dünyasıyla çok ilgilenmedikleri için nasıl dönüştürüleceği de kimse tarafından bilinmiyordu. Aykırı olarak doğduğu türün dünyasını merak etmezlerdi.

İkinci kural ise gizlilikti. İnsanlara evalon olduklarını söylemeleri yasaktı. Zaten insanlardan farklı bir dünyada yaşadıkları için bu pek bir sorun olmazdı. Üçüncü kural ise aşkın onlar için yasak elma olmasıydı. Aşk, tehlikeli bir duygu olarak görülmüş ve evalonlar ilk dönüştüğü sırada ninpatülüs adlı devasa bir bitkiye hapsedilmişti. Bu bitkiden evalon dünyasında herkes için birer tane bulunmaktaydı. Ninpatülüs yok edilemez bir bitkiydi. Yanmazdı, köklerine değdiğiniz anda sizi boğmaya başlar, kesmeye çalışırsanız içindeki sıvı fışkırır ve kriz geçirerek ölmenize neden olurdu.

Kitabın ana karakterleri olan Burossiyo, Erosa ve Arrieta bebekliklerinden beri yakın arkadaş olan 15 yaşındaki üç evalondur. Burossiyo ve Arrieta dişi, Erosa ise erkektir. Kitabın ilk bölümü bu üçlünün karakterlerine ve günlük yaşamlarına kısaca yer verir. Burossiyo sorgulayıcı, Erosa zeki, Arrieta naif olandır. İkinci bölümde ise esas konu başlar. Bu üçlünün yaşadığı şehir olan Obsidyen’de sadece bu şehirde bulunan Yasak Kökler adlı bir orman vardır. Bu ormanda her biri zehirli bitki meyveleri ve tohumları bulunmaktadır. Ninpatülüs bu ormanı çevreler. Burossiyo’nun çok sevdiği dedesi hayatını bir ekiple beraber bu ormanı araştırmaklla geçirmiş ve elde ettiği bilgileri kimseye söylememesini tembih ederek Burossiyo’ya bırakmıştır. Burossiyo 9 yaşındayken de vefat etmiştir. Dedesinin ninpatülüs köklerini araştırmak için kazdığı tünelin yerini evalon dünyasından sadece bu üç kişi bilmektedir ve kendi özel yerleri olarak ara sıra uğrarlar. İkinci bölümde Burossiyo ve Arrieta birkaç saat geçirmek üzere tünele giderler. Tünelin bir kısmı topraktır ve diğer kısmı da ninpatülüsün kökleriyle kaplıdır. Tünelde Burossiyo’nun dedesinin neden araştırma bilgilerini gizli tutmaya çalıştığı hakkında sohbet ederler ancak sohbet sırasında Arrieta yere düşer. Bunun üzerine Burossiyo kahkaya boğulur ve dengisini kaybeder. Dengesini sağlamak amacıyla refleks olarak ninpatülüslerle kaplı olan duvara tutunur ve kökler onu saniyesinde boğmaya başlar. Şimdi Arrieta’nın yapması gereken onun hayatını kurtarmaktır.

Burossiyo’nun köklere kapılmasıyla başlayan serüven evalon dünyasındaki kuralların yıkılmasına yol açacak ve bu ütopyanın temelinde yatan korkunç sırları ortaya çıkarmaya kadar varacaktır.

Açınca haber ver lütfen. Şimdiden teşekkür ederim :slight_smile:

umarım başarılı olur kitabın ve ülkemizde tarzın gelişiminde katkın olur. Başarılar

@kafeinn @BekirCem arkadaşlar ikinize de buradan çok teşekkür etmek istiyorum. Destekleriniz benim için paha biçilemez. Bu yaptıklarınız benim aklıma dahi gelmemişti. Mesela GoT Türkiye sitesinde yazı paylaşılacağını bilmiyordum. Ayrıca ekşi kullanıcısı da değilim. Umarım emeklerimiz boşa çıkmaz. Yayınevi e-kitap satışa çıkaramayız dedi. Normal alsaydınız ne olurdu :frowning:

kitap yazacak yaratıcılığım yok ama işim gereği marketing konusunda yaratıcı olabilirim.

GOT Türkiye forumuna özel bir etkinlik düzenlemeye ne dersin ?

Bu forumdan kitabı almak isteyenler sana ulaşsa ve senin vereceğin bir adrese kitabı alıp kargolatsa. Sen kitaba alıcıya özel bir yazı yazıp, imzalasan ve sonra alıcıya yine kargoyu alıcı ödeyecek şekilde göndersen ?

Alıcı fazladan 3-5 lira vererek adına not yazılmış ve yazarı tarafından imzalanmış kitap olsa güzel olurdu değil mi ?

belki ben bile bir tane alırdım. kim bilir? :slight_smile:

yani ürününü kişiye özel hale getirip, daha değerli olmasını sağlayabilirsin. Okuyucular ile etkileşim de bağlılığı arttıracaktır. Bağlı okur reklamını çok güzel yapar. O kitabı çevresine gösterip hava atarken reklam yapacaklarına emin olabilirsin.

Şimdilik kitap çok yeni olduğu için kişilerin yazarla pek ilgileneceğini sanmıyorum. Bence bunun için kitabın belli bir miktarda satış yapmasını beklemeliyiz. İstediğimiz rakama ulaştıktan sonra da bu işleme başlarız. Bu süreç için kitabın 4. baskısı gibi bir sayıyı beklememiz gerektiğini düşünüyorum. Yapmaya karar verince bu konuda iletişime geçebiliriz.

@EG
Kitabın gelmiş :slight_smile:

Aaa ne çabuk :slight_smile: okuyunca yorumlarını mutlaka yaz.

Kitabını iki günde bitirdim ve şunu söyleyeyim, çok beğendim. Soluksuz okudum zaten. Çok akıcı bir kitap olmuş ve her şeyden önemlisi daha önce okuduğumuz hiçbir şeye benzemiyor. Tamamen yepyeni bir dünya ve çok orjinal. Kitap hemen içine alıyor, olaylar da çok akıcı. Okunduğu zaman birçok kişinin beğenisini alacağını düşünüyorum. Fantastik severlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap. Diğer arkadaşlara tavsiye ederim. Ben ikinci kitabı alacağım şahsen. Sonu merak uyandırdı. Çok iyi bir iş çıkarmışsın. Tebrik ederim :slight_smile:

Umarım Arrieta düştüğü durumdan kurtulur. Yoksa çok üzülürüm.

@SummerIsComing
Beğenmene çok sevindim. Umarım diğer arkadaşlar da okur ve seninle aynı hisleri paylaşırlar :slight_smile: İkinci kitap için uzun bir süre beklemen gerekecek ne yazık ki. O olayın nereye varacağını görmek için de ikinci kitabı okuman gerek.