Fatih Aegon’un Kral Toprakları Fethi

Fatih Aegon’un Westeros Fethi’ni detaylı olarak biliyoruz zaten ama şunu merak ettim ve çok derin olmayan bir araştırmayla bulamadım. Kral Toprakları fethedilmeden önce kimin elindeydi?

buz ve ateşin dünyası kitabında var.fatih aegon kral topraklarını sonradan kurdu bataklıktı sanırım-ilkten soruyu çok yanlış anlamışım düzelttim :grinning:-

Hoare Hanesinden Demir adaların ve Nehir toprakların kralı Kara Harren yönetiyordu o toprakları. Ondan önce de Durrandon hanesine bağlıydı ama demir adalılar Durrandon hanesini geri çekilmeye zorlamıştılar. Hatta Aegon, Argilac Durrandona diz çökmesi için mektup yollayınca Argilac kızını Aegonla evledirib ittifak kurmak istiyor ve Kral topraklarını çehiz olarak vermeyi teklif ediyor. Ama aslında Kral Toprakları Fırtına Krallığına değil Demir adalardan Hoare hanesine bağlı ve Argilac bu yolla hem Ejder Lordu Aegonla yakın olmak hem de Hoareleri mağlup etmeyi planlıyor. İşler ters gider Aegon mağlup olursa bu zamanda Hoareleri hiç çaba göstermeden zayıflatmış olucaktı. Teklifi Aegon tarafından reddedilince planı suya düşüyor. Aegon şuan ki, KL’de karaya çıkıyor. Kara Harren güçlerini Harrenhallda toplamaya karar verince Aegon zorlanmadan bi kaç küçük zaferle Kral Topraklarını feth ediyor. Bölgenin lordları Aegona biat edib? ilk taç giyme törenine katılıyorlar. Böylelikle Kral Toprakları resmen Targaryen hakimiyyetine geçiyor. Aegonun karaya çıktığı ve taç giydiği noktada ise zamanlar bir kasaba daha sonra ise bir şehir kuruluyor.

Aslında o topraklar tam olarak Demir Doğumluların elinde de sayılmazdı. Taç toprakları genel olarak Durrandon ve Hoare ailesi arasında sınırdı ve kimin elinde olduğu da öyle fazla belli değildi işin aslı.

Kral Toprakları kadar büyük bir sınır bölgesi olamaz. Genel itibariyle Kral Ormanından kuzeydeki tüm topraklar Kırıkpençeye kadar Hoare hanesine ait. Kral Ormanından güneydeki küçük bölge Durrandonlara ait. Bi bakımdan Kral Ormanı ve Karasu Nehri sınır olarak kabul edilebilir.

Ben de Durrandon’ların elinde diye biliyorum. Durrandon, Fatih Aegon’a şuan ki Taç Topraklarının kuzeyini vaadetmişti, ancak kendi elinde değildi o topraklar. Aegon yine de hem orayı hemde Massey’s Hook bölgesini istemişti. Yani şöyle bir baktığımızda Durrandon Hanesine aitmiş gibi duruyor.

Bende tam bu konu hakkında bir konu açacaktım. Aegon Dorne ile o kadar savaş veriyor hatta kraliçesi öldürülüyor, sonra bir mektuplar barış şartları kabul ediliyor. Üstatlara göre mektupta Kraliçe’nin ölmediği, anlaşma olmadığı taktirde acı içinde öleceği vs. bişey yazıyor. Pekii sizce ne yazıyor? Ben şahsen merak ettim baya.

Ben kraliçenin ölmediğini düşünmüyorum öyle olsa Aegon barış şartı olarak teslimini isterdi onlar da vereceğiz bizi rahat bırak derdi
mektupta yıllardır öldü bilinen haber gelmeyen biri yaşıyor dedi diye kim inanır kanıt lazım ki ben sanmıyorum o kanıta sahip olduklarını olsalar bile dediğim şart devreye girerdi
bence vazgeç bitsin ne yaparsan yap Dorn feth edemeyeceksin rezil olacaksın diğer eşin çocukların ejderhalarında ölecek gibi şeyler vardı

Bunlara onca şeyden sonra ok dememiştir. Fatih Aegon’dan bahsediyoruz. Kraliçesi öldürülmüş yıllarca savaşmış etmiş. Ardından bambaşka bişey çıkmalı ki bu olayın üstü kapatılsın.

Yada mektupta kardeşinin el yazısını görmüştür ve son sözlerini okumuştur.

Belki sadece Rhaenys ve Aegon arasında ki bir sırrı kağıda yazmışlardır. Ve Dorne’a saldırmaya devam ederse onu yavaş yavaş öldüreceklerini ancak saldırmazsa ona temiz bir ölüm sunacaklarını söylemiş olabilirler

kesinlikle ama ben kraliçe ihtimalini zayıf buluyorum
@Ulu_Kurt mümkün ama bu mektup en az 10 yıl sonra geliyor Dorn niye o kadar beklesin ki yada neyi bekledi
ben başka birşey çıkacağını düşünüyorum muhtemelen ejderhalar yada Valeria ile ilgili birşeyler
Aegon un bildiği açıklayamadığı bir sır yada sırrı Dorn öğrendi onla şantaj yaptı bence
yada Aegona tehdit olan bir durumu

Taç Topraklarının Kuzeyi kesinlikle Durrandonlarda değil, Argilac bölgeyi Aegona vadetdiyinde bu sadece bir aldatmacaydı. Harrenle Aegonu kapıştırmayı planlıyordu. Massey bölgesi ise Durrandonlara ait ama Kuzey Taç Toprakları fethdilince güneydeki Masseyler Argilac bırakıb Aegonun tarafına geçiyor.