Final Teorisi

Öncelikle şunu söyleyelim. İlk defa bu yorumu yazmak için üye olduk. Bizim teorimiz kitapla ilgili. Bir de şunu söyleyelim. Altıncı kitap başlarken Stannis ve Ramsay’ın savaşında kimsenin zafer kazanmadığı ortaya çıkar. Stannis kalan adamlarıyla yeniden Sur’a geri çekilir. Ramsay Winterfell’e döner. Bu sırada Asha Greyjoy (dizide - Yara Greyjoy) kaçarak Stannis’in esirliğinden kurtulur ve Demir Adalara gider.

Son şöyle olmalı:

• Daenerys Targaryen tüm ordusunu toplayıp (Lekesizler, Dothrakiler vb. bir de ejderhalar) Dar Denizi geçmeye hazırlanırken Aegon Targaryen gelip ejderhaların kontrolünü ele alır. Erkek Targaryen olduğu için ejderhalar onun tarafına geçer. Ardından ejderhalara Daenerys’i yaktırır. Yalnız Daenerys değil İblis Tyrion, Cesur Barristan, Andal Jorah, Gri Solucan ölür. Daenerys’in tüm ordusu Aegon’a diz çöker. (Lord Varys zaten Aegon’un tarafında)

• Aegon Dorne ile ittifak yapıp Westerosa yürürken bu zaman Bravoos’un Yüzsüz Adamları’nın Jaqen H’ghar ile birlikte lideri olmuş Arya Stark da ona diz çöker. Bravoos’u da arkasına alan Aegon Kral Topraklarına girer. Ta Batıdiyarına kadar gelir. Lannister ve Tyrell Haneleri tarihe kavuşur. Cersei Lannister, Kralkatili Jaime Lannister, Tommen Baratheon, Myrcella Baratheon, Gül Şövalyesi Loras Tyrell, Margeary Tyrell, Diken Kraliçesi Olenna Redwyne, Mace Tyrell ölür.

• Targaryen ordusuna Vadi diz çöker ve Alayne’nin Sansa Stark olduğu ortaya çıkar. Arya Aegon’dan Kuzeye saldırı için izin alır. Ablası Sansayı da alıp Dehşet kalesine çöker ve Boltonların soyu kurutulur.

• Bu zaman tüm Greyjoylar Demir Adalar’da toplanarak “Ne yapalım?” diye tartışma başlatırlar. Savaş kararı alınır. Ama Aegon’un ejderhaları Demir Adaları denizin dibine gömer. Sadece Asha Greyjoy (dizide - Yara Greyjoy) Aegona’a katılır. Böylece Greyjoy soyu sona ermez.

• Küçük savaşlarla tüm Güney işgal edilir. Akşamgüneşi Kalesi Lordu Selwyn Tarth diz çöker. Targaryen ordusu Winterfell’e ulaşır. Ayı Adası Stark kızlarının, dolayısıyla Targaryen ordusunun yanında yer alır. Karhold Lordu Harrion Karstark Boltonlara ihanet edip Aegon’a diz çöker. Arya Stark Aegon’a evini yakmama ricasında bulunur. Aegon ejderhasız büyük orduyla Winterfell’i ele geçirir. Roose Bolton, Ramsay Bolton (Snow), ve Reek - Leş (Theon Greyjoy) ölür. Ramsay karısı Jeyne Poole’un Arya Stark olmadığını anlar ve kendisi savaşa gitmeden önce Jeyne Poole’u öldürür.

• Bu zaman Winterfell’e Brandon Stark ve ekibi, yani Meera ve Jojen Reed gelir. Howland Reed de Rickon Starkı alıp Winterfell’e gelir. Tüm Starklar toplanmışken her kes Aegona biat eder. Ardından Aegon ve Sansa evlenme kararı alır. Bu sırada Stannis Baratheon Surdan gelerek Aegonun krallığını kabul ettiğini ve Gece Kralı’nın Sura yürüdüğünü bildirir. Bu anda Howland Reed Rhaegar Targaryen ve Lyanna Stark gerçeğini anlatır. Brandon da Jon’un Targaryen olduğunu yeşilgören kabiliyeti ile doğrular.

• Büyük Sur Savaşında Sur yıkılır ve tüm Ötekiler (Ak Gezenler) Ejderhalar tarafından yok edilir. Yabanıllar Kuzeyde yerleşirler ve artık Gece Nöbeti kalmaz.

• Aegon Targaryen Aegon VI olarak Demir Tahta oturur ve Sansa Starkla evlenir. Targaryenlerin abla - ağabey evliliklerini yasaklar. Brandon Stark Aegonun Kral Eli olur.

• Rickon Stark Winterfell Lordu ve Kuzey Muhafızı olur. Babası Eddard Stark’ın kemikleri bulunmadığı için Mahzen Mezarlarda onun için temsili mezar yaptırır. Winterfell’in önünde Demir Taht heykeli yaptırır. Tahtta Kurt Kafalı Robb Stark oturmuş. Dizlerinde babası Eddard Stark’ın kılıcı “İce” (Buz), sağ yanına Greywind (Bozrüzgar), sol tarafında Stark sancağı. Aşağıda yazılmıştır: “” The North King and King İn The North, King İn The Trident, King İn The Riverrun. He Is Robb Stark The Young Wolf. Son Of Lord Eddard “Ned” Stark. The Man Who No War Has Been Lost. He Was Killed In The Twins With His Army"". (Kuzey Kralı ve Kuzeydeki, Üç Dişli Mızrakdaki ve Nehirovadaki Kral. O Genç Kurt Robb Stark. Eddard Starkın oğlu. Hiç bir savaşı kaybetmemiş adam. İkizler’de Ordusu İle Birlikte Öldürüldü)

• Jon Targaryen Kuzeye alıştığı için Aegon’un Ejderha Kayası Lordu olma teklifini reddeder. Onun için Ayı Adası Lordu olur. Çünkü Sur’da olarken Jeor Mormont’un kahyası olmuştur. Arya Stark Jon Targaryen ile evlenir. Arya Stark Ayı Adasında “Buz ve Ateşin Evi” isimli Yüzsüz Adam okulunun temelini koyar. Jaqen H’ghar da Bravoosta “Siyah ve Beyazın Evi” Yüzsüz Adamlar okulunu işletmeye devam eder. Böylece dünyada iki Yüzsüz Adamlar Suikast Birliği olur.

• Essosda Daenerys’in emrinde olan Qarth, Astapor, Yunkai ve Meeren Aegon Targaryenin emrindeki Lekesiz orduları ile
    yönetilir.

• Stannis Baratheon Fırtına Burnu Lordu olur. Davos Seaworth’ün soyu devam eder. Melisandre de Stannis’in yanında olur.

• Tüm piçler meşrulaştırılır. Gaspçı Kral Robert Baratheon’un bilinen ve kanını taşıyan oğlu yalnız Gendry olduğu için Gendry Baratheon Casterly Kayası Lordu olur. Robert Arryn’in Petyr Bealish’in piçi olduğu anlaşılır. Petyr Bealish Kartal Yuvası Lordu olur. Varisi Robert Bealish olur.

• Ejderhalar Ejderha Kayasına yaşarlar. Onların da soyu devam eder.

Fatih Aegon I Targaryen Westerosu fethettikten sonra yeni bir zaman başlar. AL - Aegon’s Landing (Aegon’un Karaya Çıkışı) Türkçede kısa olsun diye Fetihten Sonra - FS kullanılmıştır. Artık SC - Secon Conquest yani İF - İkinci Feth zaman terimi kullanılır.

@Dharrake2313, Gerçekten üzerinde bayağı düşünmüşsün. Tebrik ettim. Eğer dizi ve kitap ayrı giderse dediklerinin çoğu olur. Ama maalesef kitap serisi dizinin -dolayısıyla popüler kültürün- kurbanı olacak gibi geliyor bana.

@Dharrake2313 teorini okudum ve nereden tutsam elimde kalıyor. Gerçekten hiç sağduyuyla yaklaşmamışsın yazarken bazı noktalar özellikle iyice saçmalık olmuş. Şimdi tek tek açıklıyayım neden olmaz bu teori.

En başta bir ön kabul üzerine yazmışsın teoriyi iyi güzel hoş da bunu yazarken sanki bu savaş yaşanmış da gerçekten iki taraf berabere kalmış gibi anlatmışsın. Neyse bu çok önemli değil.

Ejderhaların kadın erkek Targaryen diye ayrım yapması nereden aklına geldi acaba? Ejderhalar neden sadece erkek Targaryenları izlesin ki? Erkek Targaryen daha fazla Targaryen mı oluyor? Asıl Dany daha fazla Targaryen’dır Aegon’a göre zira kendisinin hem annesi hem babası Targaryen iken Aegon’un babası Targaryen annesi bir Martell’dir. Eğer senin dediğin gibi bir mantık olsaydı yani ejderha sahiplenmesi kuçu kuçu gel deyince ejderhanın gelmesi olsaydı ejderhaların dansında Aegon Rhaenyra’nın Ejderhalarına gel gel derdi onlar da Rhaenyra’yı bırakıp Aegon’a koşarlardı. Tyrion, Barristan gibi insanların bağlı oldukları kraliçeyi öldüren kişiye diz çökeceklerini düşünmen de çok saçma. Hadi Tyrion yapsın böyle bir şey de Barristan? Adam 7 krallıktaki en sadık adam ve ölümden korkmuyor. Hadi korktu diyelim Gri Solucan? Daha da fazla saçmalama bence. Lekesizler sahiplerine o kadar çok bağlılar ki sahipleri bir kılıcın üstüne düş dese düşecekler. Gri Solucan ve lekesizler asla boyun eğmezler.

Yüzsüz Adamlar ejderhalara boyun eğecek? Lütfen yüzsüz adamların ortaya çıkış hikayesini oku. Bu adamlar ejderhaların yaptığı baskıdan kurtulmak için köleleri öldürerek işe başlıyor. Braavos tarihini de oku. Bu şehir köle kökenli şehir ve hepsi de dibine kadar ejderhalardan nefret ediyor. Braavos bütün gücüyle savaşır hatta baştan aşağı yanar da kabul etmez diz çökmeyi.
Arya diz çöker mı bilmiyorum ama bana mantıklı gelmiyor sonuçta Targaryenlar dedesini halasını amcasını öldürmüş. Bence o da savaşmayı seçer.
Evet Aegon bence de Dorne’la ittifak kuracak ama bu ittifak evlilik aracılığıyla olacak. Arianne ve Viserys evliliği vardı başta. Sonra bu Quentyn Daenerys evliliğine dönüştü şimdi de Arianne ve Aegon evliliğine dönüşecek. Çünkü Dorne yönetime ortak olmak istiyor. Öyle boş boş destek çıkmaz.

En son Jeyne Poole kaçmıştı ama hadi yakalanmış sayalım kendisini.

Tüm Starkların da sorgusuz sualsiz Aegon’a biat etmesi de ne kadar mantıklı acaba? Targaryen ve Starklar çok hoşlaşmıyorlar çünkü Targaryenlar Starkların soyunu kurutuyordu az daha.

Stannis’in Aegon’a biat etmesi? İmkansız. Bak Gri Solucan gider Dany’e ihanet eder ama Stannis Aegon’a biat etmez. Çünkü Stannis’e göre taht fetih hakkıyla Baratheonlara ait ve taht sırasında kendisinde. Stannis kendisinden başka hiç kimseyi kral olarak kabul etmez şu anda.

Aegon da başa gelir gelmez binlerce yıllık bir kültürü yasaklıyor ve asla nedeni yok.

Robb heykeli baya leş yani ne diyim o ne ya? Winterfell’in önüne anıt dikiyorlar kocaman. Robb demir tahta oturmuş bir de. Tam bir pembe dizi sonu. En basitinden Robb asla demir tahta oturmak istemedi. O hep Kuzey kralı olmak istedi.

Yüzsüz adamlar okulu??? Buna açıklama bile yazmak istemiyorum.

Tüm piçler neden meşrulaştırılıyor? Edrick Fırtına ve Mya Taşın da Robert’ın çocuğu olduğu biliniyor. Ve neden Casterly Kayası lordu oluyor?
Robert Arryn Baelish’in piçi değil. Lysa’nın Baelish’ten olan çocuğu babası tarafından ay çayı verilerek düşürülüyor. Robert Arryn Jon Arrynın oğlu. Baelish’ten değil. Hatta sima olarak da Jon’a benziyor.

Biraz sert eleştirmiş olabilirim ama ilk başta feminist damarım kabarınca böyle oldu.

Ejderhaların Dansı sırasında, Rhaenys Targaryen (Hiç Olmayan Kraliçe)'ın ejderhaları Aegon II’nin tarafına geçmedi. Neden Daenerys’in ejderhaları geçsin ki? Bu teori değil fanfiction…

Arkadaş teorinin bir dayanağı olmalı öyle işkembeden atarak böyle olacak, şöyle olacak olmaz.

Aegon hikayeye 5. Kitapta dahil oldu. Daha Pov u bile yok. Westrosun ona kalacağını sanmıyorum. Dany o kadar kolay harcanacak karakter değil. Ejderyalar niye Aegon’a biat etsin ki. Bir tanesini sürebilir belki.

Aegon kim ya bizim Yossi Kohen efsanesi gibi.

@Queen Arianne Senin söylediklerin bizim yazdıklarımızdan çok daha mantıklı. Gerçekten biraz saçmalama olmuş. Farkındayız. Ama kötü olsa da bir teori olduğu için yazmak istedik. Yanlışları ayrıntı ile yazdığın için teşekkür ederiz.

Amma aslında bazıları olacak gibi. Mesela eğer Daenerys tahta oturursa Stannis ya diz çökecek -ki biz böyle olacağını zannediyoruz çünki Robertdan önce Targaryenler tahtta oturuyordu ve Stannis tahtın onların hakkı olduğunu düşüne bilir- yada ölecek. Eğer diz çökerse Fatih Aegonun Torrhen Starka davrandığı gibi Daenerys de Stannise öyle davranıp Lord yapa bilir.

Yazar röportajlarda hiç kimsenin tahmin edemediği gibi yazmak istediğini söylemişti. Beşinci kitapta Daenerys yönetim işlerinin ne kadar zor olduğunu anlıyor. Ve bu zamanlarda hiç kimsenin varlığından haberdar olmadığı Aegon ortaya çıkıyor. Yani bu tahtta Aegon’un oturacağına bir işaret ola bilir. Tabi bu da bir teori.

Sonra Robert Arryn büyük ihtimalle Petyr Bealishin piçi. Lysa Tully’nin ona ne kadar bağlı olduğu biliniyor. Tabi bu da bir teori.

Targaryen (Artık Daenerys mi Aegon mu yazar karar verir) Westerosa girdiğinde Lannister hanesinin yok olacağ aşikar. Demek ki Casterly Kayası’nın lord koltuğu boş kalacak. Robert Baratheon döneminde ve ondan sonra da Demir Taht Lannisterlerin yanında olduğu için eğer piçler meşrulaştırılırsa Gendry Casterly lordu ola bilir. Ama eğer öyle bir meşrulaştırma olayı olmazsa ve Stannis sağ kalırsa o lord ola bilir. Yani sonuçta koskoca Batı Muhafızlığı boş kalamaz.

Aslında Jon Snow, Arya Stark ve Sansa Stark olayını biraz değişik yazdım. Daha fazla saçmalamayalım diye. Bizim asıl düşüncemiz Jon Targaryen çıkacak. Ve Ötekileri durdursa da ölecek. Arya sağ kalacak Winterfell’da. Sansa da ölecek. Tabi bizim teorimize göre.

Ejderhaların Aegon’un tarafına geçmesi de şıp diye olmayacak. Tabi zorluklar falan olacak. Yada Starklar “Bu Aegon. İşte bizim diz çökmek isteyeceyimiz kral” diyip Targaryen krallığını kabul etmeyecek tabi. Yüzsüz Adamlar Aegona aslında yardım ediyor. Arya Stark ona diz çöktüğü ve Arya da onlardan biri olduğu için. Sonda Qarth, Astapor, Yunkai ve Meeren Aegonun emrindeki Lekesizlerin kontrolünde yazmışdık. Yani Bravoos’un sadece Fetih için Aegon’un yanında durduğunu söylemeye çalışıyoruz.Her şeyi ayrıntıyla yazmadık tabi.

Yüzsüz Adamlar okulu dememdeki maksat şöyle: Hani Yüzsüz Adamlar Bravoos’ta “Siyah ve Beyazın Evi”-de eğitiliyor ya Arya da Yüzsüz Adam eğitmek için başka bir Yüzsüz Adam Evi açar yani. Okul yerine açıkçası ne yazarız bilemedik. Belki de Siyah Ve Beyazın Evinde eğitilmiyorlar ama yazalım dedik.

Rickon Starkın Brandon Stark yerine Winterfell Lordu ve Kuzey Muhafızı olması daha olanaklı. Ama Eddard, Catelyn, Robb, Jon (eğer ölürse), Sansa (eğer ölürse) hatırasını akıllara kazımak istemesi biraz saçmalamak olur. Onu da kabul ediyoruz. Hele Robb Starkın heykeli tam bir “Pembe Son”.

Biraz Fanfiction kullanılmış olabilir ama ilk defa bir yorum yazıyoruz ASOİAF ile ilgili. Tabi biraz saçmaladık. Ama artık yazdık işte. Fanfiction’u en fazla Daenerys için kullanılmış ola bilir. Hiç sevmiyoruz onu. Bu yazdıklarımıza yansımış gibi görünüyor. Gerçekten eğer tahta o oturursa kafayı yeriz.

Yazar okuyucuları ters köşe yapmayı seviyor. Ve bunu başarıyor da. Bu da belki onun bir oyunu ola bilir.

@Dharrake2313

İlk başta şunu sormak istiyorum siz kimsiniz? Yanlış anlamayın kavga anlamında demiyorum. Bütün paragrafta biz diye bahsetmişsin o biz dediğiniz kim? Aynı hesabı 2-3 kişi mi kullanıyor? Kullanıyorsa neden yapıyor? Kafamda deli sorular.

Stannis’in karakter tahlilini çok yanlış çıkardığınızı düşünüyorum. Stannis serideki en inatçı karakter ve bir şeyin hakkı olduğuna inandığı zaman asla vazgeçmeyecek bir kişi. Bu adam Fırtına Burnu’nda teslim olmaktansa fare yemeyi seçmiş bir insan. O adam diz çökmektense seve seve ölmeyi seçer.

Aegon tahta geçmeyecek diye bir şey demiyorum ben. Geçe de bilir bence şok olmam geçse yani. Çok da ihtimal vermiyorum çünkü çok sonradan olaya dahil olmuş bir insan kendisi.

Bütün Lannister hanesi neden yok olsun ki? Orada Tyrion var. Kendisi seride muhtemelen Daenerys ya da Aegon’u destekleyecek bir insan. O olur Casterly Kayası lordu. Onun dışında hadi diyelim ki bütün Lannister hanesi yok oldu neden özellikle Gendry? Çok mantıksız geldi. Ve Daenerys ya da Aegon’un bütün ailelerini katleden adamın piçlerini meşrulaştırması ne kadar mantıklı? Bir de ne gerek var? Westeros’ta adam eksiği falan mı var?

Ejderhaların Aegon’un yanına geçmesi nasıl olacak peki? Buna kanıt olarak gösterebileceğiniz herhangi bir olay var mı? Ejderhalar sahiplerine çok güçlü bağlarla bağlanıyorlar. Bu bağ o kadar güçlü oluyor ki ejderhalar sahipleri için hiç çekinmeden ölüme gidiyor. Neden özellikle Aegon için kırılsın ki bu bağ?

Starklar Aegon’un boyunduruğunu neden kabul edecek peki? Bu iş nasıl olacak? Bunu da biraz açıklar mısınız?

Koskoca yüzsüz adamlar içlerinden biri diz çöktü diye kurulma nedenlerini falan bir kenara bırakıp Aegon’u desteklerler mi sanıyorsunuz cidden? Hiç anlamamışsınız Yüzsüz Adamları ve Braavos’u. Bütün Braavos kendini ejderha ateşine atar yine de ejderhalara diz çökmez. Kölelerin kurduğu bir şehir zaten Braavos. Özgürlük onlar için her şeyden çok önemli. Yüzsüz Adamların ortaya çıkış felsefesi zaten ölüm bir hediyedir mantığı.

Lekesizler mümkün değil satmazlar Dany’i. Lekesizler en sadık birlik. Sahipleri için hiç düşünmeden ölüme atlarlar. Daenerys ölse de onun için savaşmaya devam ederler. Aegon’dan intikam almaya çalışırlar. Onların Aegon’un boyunduruğu altına girmesi imkansız.

Okul kelimesi değil takıldığım. Toptan mantıksız geldi o olay. Neden yüzsüz adamlar eğitim yeri açılsın ki? Bu kadar çok suikastçıyı ne yapacaklar?

Daenerys’in tahta geçmesini ben de istemem ama daha mantıklı teorilerle karşı çıkın lütfen.

Birden bire ortaya Aegon çıktığı için biraz kafayı dağıtmış ola biliriz tahtta Danerys’i görmek istemediğimiz için. Her itirazında çok haklısın. Çok uçuk bir fikir olduğunu zaten başından beri belliydi.

Yüzsüz Adamlar işine gelince onu şöyle düşündük. Şimdi Arya Yüzsüz Adam olmaya çalışıyor. Hatta daha iyi duysun, hissetsin diye kör yapıldı. Tüm bu çaba sonunda büyük bir şey olmasını bekliyoruz. O yüzden.

Tüm Lekesizler, Bravoos olayını hepsini yazarın her kesi ters köşe yaptıracağı düşüncesi ile yazdık. O da çöpe gitti. Senin söylediklerin çok daha mantıklı.

@Dharrake2313 neden biz diyerek konuşuyorsun? Gerçekten çok merak ediyorum buna da cevap verir misin?

merhaba arkadaşlar final ile ilgili benim de bir teorim var. ama teorim dizi için. Çünkü kitap şuan çok karışık ve herşey olabilir.
Jon’un Azor Ahai olması dizide kesin gibi(ne kadar istemesem de) ışık getireni elde etmek için dany’i feda edecek bence. Ardından white walker’s ile bir savaş yapılır. Bu savaşta jaime’nin night king’i öldürmesini bekliyorum. savaşın martin’in de söylediği gibi yıkımdan başka bir şey getirmediğini 2 tarafta sonunda anlayıp bir anlaşma yapılacaktır.
Jaime bran’den onu ittiği için özür dileyecektir ve bran de kabul edecektir bu özrü. Ama arya bran’i itenin jaime olduğunu öğrendikten sonra jaime’yi öldürecektir. tabi white walker’s ile yapılacak savaşa cersei bir destek vermeyecektir. arya jaime’nin yüzünü alıp cersei öldürmeye gidecektir. hem listeyi tamamlamak için hem de valonqar kehanetini gerçekletirmek için. bu cinayeti işlerken brienne, arya’yı jaime’nin yüzü ile yakalar jaime’ye olan aşkından saldırır arya’ya. o ara jon gelir ve arya’dan durması ister arya durmaz ve bu yaptığından dolayı jon arya’yı öldürür.
muhtemelen jon westeros’a hükmeder ama krallık değilde başka bir yönetim biçimi ile.
dizi bittikten sonra ölmeyecek karakterler ise; Jon, Jorah, Sansa, Bran, Tyrion, The Hound, Sam ve Theon.
önümüze bir kitap konur. Bu kitap kral muhafızları komutanı hakkında bilgiler yazılan kitaptır(zaten bu kitabı görmüştük jaime okuyordu). ve şöyle yazar;
Sör Jaime Lannister Son kral muhafızı komutanı ve westeros’un kurtarıcısı.

Benim teorimse, " bir yerde okudum. jaime gece kralının ejderha camını göğsunden çıkartıcak. Gece kralı normal insan olacak. Rhegar ve Dragon ateşte kızartıcak gece kralını. Savaş bitecek. Jon reyiz kral olucak diye." artık ne derece teori doğru bilmiyorum. Benim görüşüm bu. Dany de Gece kralının elinde öldü mü boğularak. Müthiş bir final olur. Herkesin içi rahatlar. Yazın bak tarih 02.08.2017. -2018-2019 aralarında demiştim diyeceğim bunu.