Fırtına Burnu Kuşatması

[align=center][size=large]Fırtına Burnu Kuşatması[/size][/align]

[align=center][color=#1E90FF]Savaş:[/color] Robert’in İsyanı
[color=#1E90FF]Tarih:[/color] 282-283 AL
[color=#1E90FF]Yer:[/color] Fırtına Burnu
[color=#1E90FF]Sonuç:[/color] Baratheon zaferi

[color=#696969]Stark[/color], [color=#006400]Baratheon[/color], [color=#DAA520]Tyrell[/color], [color=#FF0000]Lannister[/color], [color=#000000]Targaryen[/color][/align]

*Fırtına Burnu Kuşatması, isyanın sonlarına yakın bir zamanda oldu.Lord Mace Tyrell ve kuvvetleri Fırtına Burnu’nu kuşattı.Kuşatma, Trident Savaşı ve Kral Toprakları’nın Yağmalanması’ndan sonra Eddard Stark’ın gelmesiyle kaldırıldı.

[color=#1E90FF]Taraflar[/color]
+Baratheon Hanesi -Tyrell Hanesi
+Stark Hanesi(sonradan)

[color=#1E90FF]Kumandan[/color]
+Stannis Baratheon -Lord Mace Tyrell

[color=#1E90FF]Başlangıç[/color]
Lord Robert Baratheon, Fırtına Toprakları kuvvetlerinin çoğunu yanına aldı.Kardeşi Stannis’e Fırtına Burnu’nu tutması için küçük bir askeri birlik bıraktı.Robert’in Ashord Savaşı’ndaki yenilgesi Robert’i temel güçlerinden ayırdı.Tyrell ordusu direk Fırtına Burnu’nu kuşattı.

[color=#1E90FF]Kuşatma[/color]
Lord Paxter Redwyne, Arbor filosunu aldı ve Shipbreaker Bay’ı ticarete kapatırken, Lord Mace Tyrell, Menzil’in ordusuyla Fırtına Burnu’na saldırdı.Kuşatma, Fırtına Burnu’ndaki askeri birliğin atlarını, köpeklerini ve kedilerini yemek zorunda kalana dek devam etti.(Az kalsın kendi birliğinden olanların ölülerini yiyeceklerdi.)
Fırtına Burnu’nda savaş gemisi güvenliği olan Ser Gawen Wylde arka kapıdan sızmayı ve teslim olmaya kalkıştı.O yakalanmıştı ve sonra zindana yollanmıştı.Kuşatma sırasında orada öldü.
Adı çıkmış olan kaçakçı, açlıktan ölmek üzere olan askeri birliğe vermek için soğanlar ve tuzlu balıklarla dolu gemiyle Redwyne filosunu gizlice geçip Fırtına Burnu’na girmiştir.Bu yiyecekler askeri birliğin, Eddard Stark’ın gelip kuşatmayı kaldırmasına kadar yaşamalarını ve dayanmalarını sağladı.
Eddard ile isyancıların gelmesiyle Lord Mace Tyrell sancaklarını indirdi.
Stannis’in isyancıların desteği ile kaleyi tutması, Tyrell ordusunun Rhaegar Targaryen’ın ordusuna katılmaması Targaryen Hanesi’nin Trident Savaşı’nda güçlenmesini engellemiştir.

[color=#1E90FF]Sonuç[/color]
Lord Mace, sancaklarını indirdi ve Redwyne donanması Ejderhakayası’na yönlendirildi.Daha sonra Robert, Menzil’in lordlarını ve şövalyelerinin çoğunu savaştaki paylarını affetti.Davos’a kuşatma sırasındaki yardımları sebebiyle şövalyelik ünvanı verildi.

[align=right]Düzenleme için Sinister’a teşekkürler.[/align]

İlk teşekkür ;D

En önemlilerinden 4 savaş çok iyi çevrilmiş. Ramsay Bolton’a teşekkür ederiz. Bunlar Viki Projesine de kazandırılır umarım…

Storms end fırtına burnu olarak çevrilmişti sanırım fırtına sonu hoş durmamış ramsaycım

aynen katılıyorum fırtına burnu daha iyi olur karışıklık olmaması açısından…

Stannis’in en büyük hakkının olduğu yer ve savaşlardan birisi.

Başlık Fırtına Burnu Kuşatması olarak değiştirilmiştir.
@Joffrey Baratheon
Bana “ramsaycım” diyecek yakınlığı nerede buldun anlayamadım.

Ramsaycığım mı? Hahaha güldürdün beni Joffrey.

tipik cofri hareketi işte :smiley:

Stannis reis sen o kadar kaleyi savun ağabeyin için at, kedi, fare ve ayakkabı derisine kadar ye sonra vefasız ağabeyin senin yasal hakkını gidip Renly’e versin :frowning:

Bence bunu ona Jon önerdi. Onu başkentten uzak tutmayı planlıyordu belki. Son haftalarda bol bol düşünüyorum bu konuda da Ejderhakayasi’ni aldıktan sonra Stannis’in Fırtına Toptaklari’nin basına geçmemesi icin bir sebep yok.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Fırtına Burnu’nun Renly de oluşu senaryoyu daha karmaşık hale getiriyor. Yani yazar sırf senaryoyu karıştırmak için nedensiz olay yazmaz. Erhana katılıyorum. Zaten çok peşin konuşuyoruz sonra yazar bizi ters köşe yapıyor, beklemek lazım…

Robert o kadar kotu biri degil ayrıca. Yani Stannis biraz kızgın o yüzden oyle konuşuyor onun hakkında. Yoksa Robert de biliyordu Renly’nin küçük olduğunu. Kesinlikle bisey var isin icinde.

Stannis’in askeri zekası eskiden çok daha iyiydi :smiley:

Alakası yok. Sadece inatciydi o zamanlar. Kaleyi savunması icin bir caba göstermesine gerek yoktu :smiley:

Adamın elinde ordu yokki, dışarı çıksında yenilsin mi tabikide bekleyecek olduğu yerde, inatçı birisi olabilir belki ama bu konunun inatla ilgisi yok, taktiksel açıdan bekliyor adam…

Öyle bir durumda askerlerinin direncini ve inancını ayakta tutmak herkesin harcı değildir.Ve savaşlarda lidere olan güven ve inanç sayıya bakılmaksızın savaşın gidişatını bile değiştirir.

taktikle alakası yok :smiley: çünkü elinmde yapacak taktik yok. Ya teslim olacak ya da bekleyecek. Beklemesinin sebebi de inatçılıktır. En düz bir insan bile cesarete ve ondaki inada sahipse savunur o kaleyi
Kendisi de diyor zaten gençtim ama çok inatçıydım diye.

Ejderhakayası, Targaryen hanesi için çok önemliydi. Fatih Aegon fetih planını orda yaptı, Rhaegar Ejderhakayası prensiydi. Orası Targaryen destekçilerinin isyan çıkarması için elverişli bir bölgeydi ve Robert savaşı kazanmasına rağmen krallığını sağlama almamıştı. Bence açıkça Robert veya Jon o bölgeyi daha tecrübesiz ve küçük olan Renly’nin yönetemeyeceğini biliyordu. Bu yüzden daha sert ve otoriter yönetim gösteren Stannis’e teslim ettiler Ejderhakayasını.

Young’a kesinlikle katılıyorum…