Galatasaray FAN

Galatasaray’ın ve Türk futbolunun unutulmaz ismi Metin Oktay bundan tam 22 yıl önce, 13 Eylül 1991 tarihinde aramızdan ayrılmıştı. Galatasaray’ın efsane bir sporcusu olmasının ötesinde, sarı kırmızı renklere ruhunu katan, Galatasaray’ı Galatasaray yapan değerlerden bir tanesidir Metin Oktay.

[b]Metin Oktay’ı vefatının 22. yılında büyük bir saygıyla ve hasretle bir kez daha anıyoruz.

Taçsız Kral Metin Oktay (1936-1991)[/b]

Metin Oktay, 2 Şubat 1936’da İzmir’de (Karşıyaka-Çiftefırınlar) doğdu. Karşıyaka Soğukkuyu İlkokulu, Alsancak İlkokulu, İnönü Lisesi ve Mithatpaşa Erkek Sanat Enstitüsü’nde (Mobilya bölümü) okudu. 15 yaşında Damlacık Kulübü’nde 8 numaralı formayı -8 numara çok sevdiği Sait Altınordu’nun forma numarasıydı- giyerek futbola başladı. Adnan Suvari’nin futbolcu-antrenör olarak görev yaptığı Yün Mensucat’a transfer oldu ve yeni forması altında 14 gol attı ve Genç Milli Takım aday kadrosuna çağrıldı.

11 Nisan 1954’te Belçika’ya karşı ilk kez milli oldu ve 4-0 kazanılan maçın 2 golünü attı. Aynı yıl İzmirspor’a transferi gerçekleşti ve bu forma altında 17 gol atarak gol kralı oldu. İzmirspor da Mahalli Lig’i şampiyon bitirdi.

1955 yılında Gündüz Kılıç, Metin Oktay’ı 5 yıllık sözleşme karşılığında Chevrolet marka bir otomobil vererek sarı kırmızılı renklere bağladı. Galatasaray formasıyla ilk kez (28 Ağustos 1955) Beyoğluspor’a karşı oynadı ve ilk golünü attı. 1956 yılının Şubat ayında A Milli Takım’ın, Macaristan’ı 3-1 yendiği maçta, 2 golü Lefter, bir golü Metin Oktay ağlara gönderiyordu.

29 Ocak 1959’da İzmir’de Oya Sarı ile evlendi. 10 Haziran 1959’da Fenerbahçe ile oynanan Türkiye Ligi Finali’nin ilk maçının 37. dakikasında rakip kaleye ünlü “ağları yırtan gol”ünü attı. Transfer döneminde İzmirspor’un o gün için büyük bir tutar olan 30 bin liralık transfer teklifini reddederek çok sevdiği kulübünde kaldı ve bu nedenle eşinden ayrıldı.

18 Aralık 1960’da İnönü Stadı’nda oynanan maçta Galatasaray-Fenerbahçe’yi 5-0 yenerken, 4 golün sahibi Metin Oktay oluyordu. Temmuz 1961’de İtalya’nın Palermo kulübüne transfer oldu. İtalya’ya alışmakta zorluk çeken Metin Oktay, İtalya Ligi’nde çıktığı 12 maçta 3 gol attı. Haziran 1962’de yeniden Galatasaray’a döndü ve tekrar Galatasaray’ın 10 numralı formasını taşımaya başladı.12 Mayıs 1965’te İstanbul’da Servet Kardıçalı ile evlendi. Aynı yıl Gönül Yazar ile “Taçsız Kral” filminde başrol oynadı. 1969’da Galatasaray şampiyon, kendiside gol kralı olduktan sonra, İstanbul ve İzmir’de yapılan jübilelerle futbolu bıraktı.

Metin Oktay, Galatasaray’ın ve Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük golcülerinden biridir. 1969 yılında takımı şampiyon ve kendisi de gol kralı olarak futbolu bırakan Metin Oktay’a başka hiçbir futbolcuya nasip olmayan jübile yapılmış, bu unutulmaz futbolcunun uğurlanması İstanbul ve İzmir’deki karşılaşmalarla, gerçekleşmiştir.

İstanbul’da yapılan jübile maçında Galatasaray - Fenerbahçe 1-1 berabere kalmış, İzmir’de ise Göztepe, Galatasaray’ı 1-0 yenmiştir. İstanbul’daki jübilenin en ilginç yanını ise Metin Oktay’ın kısa bir süre Fenerbahçe, Can Bartu’nun da Galatasaray formalarını giymesi oluşturmuştur.

Metin Oktay, 4’ü Genç Milli Takım olmak üzere 40 kez milli oldu. A Milli Takım’da 7 kez kaptanlık yaptı ve toplam 17 gol attı.

Metin Oktay, futbol hayatı boyunca 6 kez gol kralı oldu ve lig tarihinde 217 gollük bir rekora imza attı. Bu rekor 1988 yılında Tanju Çolak tarafından kırıldı. Ayrıca, 1962-63 sezonunda 26 maçta attığı 38 golle bir sezonda en fazla gol rekorunu kırdı. Bu rekor da 1987-88 sezonunda 39 golle yine bir başka Galatasaraylı, Tanju Çolak tarafından kırıldı. Metin Oktay, 26 maçta attığı 38 golle, maç başına 1.4 gol ortalaması yakalamış ve bu rekor günümüzde henüz kırılamamıştır. Metin Oktay derbi maçlarının da büyük golcüsüydü. Fenerbahçe’ye tam 18 gol atan Metin Oktay, Beşiktaş’a da 13 gol attı.

Futbolu bıraktıktan sonra yine futbolla ilgili çeşitli işler yaptı. 1974-1975 sezonunda kısa bir süre Doğan Koloğlu ile birlikte Galatasaray’da teknik direktörlük görevinde bulundu. Son olarak Milliyet Gazetesi’nde spor yazarlığı yapan Metin Oktay, 1991 yılında elim trafik kazası sonucu aramızdan ayrıldı.

Galatasaraylılığını, “Sarı-kırmızılı renklere küçükten beri hayrandım. Galatasaray İzmir’e geldiğinde okuldan kaçar, maça giderdim. Bence Galatasaraylılık din gibi, mezhep gibi yerleşmiş, köklü bir inançtır. Galatasaray’ı işte bunun için tercih eder ve Galatasaraylılığımla her zaman gurur duyarım” sözleriyle ifade eden Metin Oktay, ayrıca 1957 yılında dönemin Fenerbahçe yöneticisi Müslüm Bağcılar’ın dönemin koşullarına göre astronomik olan transfer teklifini “Bizi sevenleri üzmeyelim baba…” cümlesi ile geri çevirmiştir.

Galatasaray-Real Madrid maçı hangi kanalda ?

Geçen sene olduğu gibi Türkiye’de Star TV veya Smart Spor(D-Smart kanalı) verecek. Ama yabancı kanallardan da izleyebilirsin.

Tüm dünya bedava izliyor.Sadece bizim ülkede nedense paralı.Hani takımımız olmasa tamamda bu ne yaa…

Evet ya çok kötü bir uygulama,tavsiyem yabancı kanallarda izlemendir. :slight_smile:

Yok ya internet üzerinden türkçe izlerim.Ercan Taner güzel anlatır :slight_smile:

Bugünkü maç hakkında henüz bişey yazan olmamış. Ben yapayım siftahı. İnşallah alırız maçı. En kötü ihtimal berabere kalmamızı umuyorum. İşimiz çok zor tabi ama bakalım neler olacak.

maçı alabiliriz gibi diye düşünüyorum ama maç tahminim berabere; 1-1

bu maçı alacaz .ligde bunca taviz verdik ama şampiyonlar ligi bizim için öncelik.2-1 bizim bu maç

Gareth Bale’li Real Madrid geliyor :open_mouth: Zor grup zaten… ama Gs’nin sağı solu belli olmuyor.
Fatih Terim bir şeyleri değiştirebilir, kaybetmezse maçı grupta şansını deneyebilir, başarılar Gs…

Sen varya sen başımın tacı gözümün bebeği,
Ben varya ben deplasman yolunda elimde sigara,
Tek Dileğim Koyalım Real’e Koyalım Juve’ye :smiley:
Şampiyon olalım!

Son üç haftadır takımımız gerçekten vasat bir oyun sergiliyor fakat,CL’de herşey değişir umarım kazanırız. :slight_smile:

Maça az kaldı başarılar GALATASARAY!

Umarım bugün Aslan kendine yakışanı yapar. Kareografi hazırlanmış sanırım, meraklanıyorum valla :stuck_out_tongue:

Umarım kareografi geçen Madrid maçındaki gibi olmaz diğerleri gibi 3 boyutlu kareografi olur. Maçı beklediğim kadar o görsel şöleni de bekliyorum.

Tapatalk 2 ile gönderildi.

yaaaa gol :((((((((((

Real Madrid cidden iyi oynamıyor. Bireysel hatalarla yiyoruz. Böyle saçma bi defans görmedim ben.

Bir kaç şey yazıcam ama şimdi herkes sinirlidir diye yazmıyorum bir kaç gün sonra yazarım.

Ronaldo’nun bu kadar iyi olması ilk kez üzdü beni be tuhaf bir duyguymuş :slight_smile: Öncelikle Gs’li arkadaşlar adına üzgünüm tabi sonra Türk futbolu adına. Gsli değilim Beşiktaş’lıyım ama Türküm nihayetinde.

@“Sinister” Geçenlerde gs taraftarı, fb taraftarını öldürdü. Cidden bu dostluğu bekliyor muydunuz lordum?

Herkese katil muamelesi yapacak gücü nereden buluyorsun? Adliyenin kaydını tutmuyorum. Spor aktivitelerini zevkle takip etmeye çalışıyorum. Her suçlu, hangi takımlı olduğunu açıklarsa bu mantığa göre ortada takımlar ve taraftarlar kalmaz. Ve böyle sosyal medyada yapılan paylaşımlar ülkemizin eğitimsiziğinin korkunç bir sonucu. Çoğu böyle diye, yorumlar popüler diye bu cehaletin bir parçası olmayacağım. Geçen yıl en son Fb yarı finaldeydi ben o kez Fb’i tuttum, bu kez Gs, yarın birgün Bjk.

Aman bölünelim, aman birisi dostluktan bahsedince hemen milliyetçi yaftasını yapıştıralım, aman alevisi sunnisi kavga etsin, aman fb gs bjk kavga etsin, türkü kürdü arabı birbirine düşsün, bölelim de nasıl bölersek bölelim… yazık bize.

Forumdaki Galatasaray’lı fanlardan özür diliyorum, bir kez daha maç günlerinde böyle şeyler yaşanmaması için elimden geleni yapacağım. Nefret söylemi içeren yorumu yazanlarla bizzat ilgileneceğim.