Game of Thrones FRP

Selamlar, GoTh hayranları!
Öncelikle aynı konu daha önce açılmıştır. Bunu hatırlatmanıza gerek yok. O konu bir anketti. Ve iki yıl oldu açılalı, eskimiş bir konu. Tekrar tasarlayarak fikri tekrar ileri sürüyorum.
Oyunumuz, yani forum oyunumuz, başlıkta yazdığım gibi role play yani rol yapma şeklinde, hikaye yazarak olacaktır. Bildiğimiz gibi, RP yazarken artık biz, biz değilizdir. Karakter taslağımızda oluşturduğumuz kişiyizdir artık. Hane sistemi şu şekilde olacak:
Bir hane kuracak veya kurulmuş bir haneye katılacaksınız. Logo tasarımı, hane adı, sözleri, askerlerinin artı ve eksi yönleri, kullanılan silahlar. Bunları belirterek bir hane oluşturabileceksiniz. (Fikir kesinleşmeden başvuru atmayınız.)
Geldik haritaya… Haritanın nasıl olacağını sizlerin seçimine bırakacağım, birkaç seçimle beraber.
-> Gerçek Dünya haritası
-> GoTh evreni haritası
-> Kendi yarattığımız harita.
Bunların dışında aklıma bir şey gelmiyor. Fikirlerinizi bekliyorum.

Geldik kale ve askerlere.
Unutmadan, bir hanede en az 2-3 (siz seçin) kişi olmalıdır.
Başlangıçta her hane istediği bölgede başlayacaktır. Orada, elli kişilik çok küçük bir kale kazanacaktır. Gelgelelim askerlere. Askerleri birkaç grupta inceleyebiliriz.
Paralı askerler: Savaş başı para alırlar. (sanal kişiler)
Şövalyeler: Kendilerine toprak verilebilir, lordlarına yemin ederler. (gerçek kişiler)
Ve bilinen birkaç çeşit daha asker var. Aklıma gelmedi bir an.

Yukarıda paradan bahsettim. Parayı nasıl kazanacağız? Güzel bir soru. Öncelikle, her kalede kale hazinesi olacak. Kale ele geçirildiğinde altınlar da yeni sahibinin olacak. Para kazanmak için,
Maden işletebilir, askerlerinizi göreve yollayabilir, vergi kesebilirsiniz. Para ise paralı askerlerde, inşaatlarda, birim masraflarında lazım olacaktır. Fikrim ilk aşamayı geçerse detaylı bilgi ve çalışmalar sunacağım.
Savaşın kazananını belirlemek için iki kriter var.
Hikaye kalitesi ve askeri birimler.

Şimdi, seçim sizin…

Edit 1: http://forum.gameofthronestr.com/konu-goth-frp-harita-secimi.html Buradaki bir gün süreli anketime katılarak oyunumuzun geçeceği haritayı siz belirleyin!

Çalışmalara birkaç gün önce başlandı. Herhangi bir sorunuz olursa bana ulaşın.

FRP hakkında açıklama soranlar var.

Yazacaklarım, Fantastik Edebiyat adlı siteden alıntıdır.

FRP nedir?

[spoiler]FRP nedir arkadaş?

Öncelikle en temel bilgi olarak FRP nin açılımı söylenir ki bu oyunu biraz olsun bizlere tanıtır. ‘’ FRP ‘’ yani ‘’ Fantastik Role Playing ‘’ güzel Türkçemiz ile de ‘’ Fantastik Rol Yapma Oyunu ‘’ olarak FRP nin açılımı karşımıza çıkar. Oyun içerisine dâhil yazdığınız her yazı Rp olarak adlandırılır. Yani ‘’ Rol Yapma ‘’ denir uzunca. Hani arkadaşlarınız yanınızda konuşur ya ‘’ Yha hacı şimdi Rp yapıyorum, bitirip geliyorum hemen ‘’ falan. İşte Rp dedikleri şey yazdıkları metinlere denir. Ayrıca FRP yi denetleyen yöneticilerde mevcuttur. Bunlar Orta Dünya’ ya ‘’ uzay gemisi ‘’ indirmemizi, bir kılıç darbesi savurunca ‘’ otuz tane Orku ‘’ yere sermemizi ya da Gondor’dan çıkıp ‘’ İstanbul’a ‘’ gitmemizi engellerler. Kısaca oyunu denetlerler ve bizleri o dünyanın kuralları ve geçerli kurgusu içerisinde tutarlar.

FRP oyunumuz genellikle sitemizde de görüldüğü gibi belirli haritalar üzerinde oynanır. Harry Potter Dünyası ve Orta Dünya bunların en bilindikleridir. Ben konuyu anlatırken, Orta Dünya haritasına göre sizlere örnekler vereceğim.
[/spoiler]

Nasıl oynanır?

[spoiler]FRP nasıl oynanır yha?

Sitemizin uyguladığı sistem hem basit, hem de oldukça zevkli bir uygulamadır. Bu aynı hikâye yazmak gibidir. Siz kendi karakterinizin ne halt yediğini yazarsınız, ama bunu hikâye anlatır gibi yazarsınız. Şimdi size bunu açacağım, o zaman ‘’ Nasıl hikâye? ‘’ sorunuza cevap bulacaksınız.

FRP oynayabilmek için önce bir dünya gerek. Ahanda Orta Dünyayı önüme koyuyorum. Peki, bu Orta Dünyada kimler yaşıyor? Tabi ki bildiğimiz üzere Elfler, İnsanlar, Cüceler, Orklar, Goblinler, Büyücüler vs.

Şimdi oyuna öyle hop diyip başlamak imkânsızdır. Çünkü başlayamazsın, hadi gittin Gondor’lu bir savaşçı yaptın kendini. Ne yapacaksın? Heh, bu güzel soru bizlere çok şey açıklayacak.

FRP oyununa başlamadan önce sevgili yöneticilerimiz bir kurgu hazırlarlar. Bu kurgular genellikle her şeyin bitmiş, yüzük yok edilmiş, işte Aragorn’lar falan gideli yüzyıllar olmuş olan zamanlarda kurgulanır. Kurguların amacı oyuna bir amaç, gaye, olay gibi şeyler katmaktır. Bizler ise bu kurgu dâhilin de karakterlerimizi yaratır, o kurguya göre oyunumuzu oynarız. Böylece Gondor’lu savaşçımız bu kurgu içerisinde yerini almış olur. Kurguya örnek veriyorum şimdi, dikkat!

Kurgu şöyle olsun basitçe;

‘’ Orta Dünya son yüzük savaşından sonra huzura kavuşmuştur. Ancak bu huzuru bozmak isteyen, karanlığı yeniden Orta Dünyada egemen kılmak isteyen gizli güçler vardır. Orta dünyanın kuzeyinde karanlığın tohumları atılıyordur. Bu güçler gizlice işlerini yürütmektedir. Büyük bir güçle Orta Dünya’nın kadim topraklarına ayak basacakları günü bekliyorlar ve egemen olacakları günün hayaliyle yaşıyorlardır. Bu gizli güçlerin başında Datranul ( Salladım ) adında güçlü bir büyücü bulunmaktadır. Nereden geldiği, kim olduğu, gerçek gücü bilinmemektedir. Ancak adı yavaş yavaş Orta Dünyada duyuluyordur ve masum kalpleri gittikçe korkuyla dolduruyordur ‘’

İşte böyle bir kurgu kurgular yöneticiler. Tabi bunun daha ayrıntılısı, daha gelişmişi ve daha fazla olay içeren kurgulardır. Kurgu hazırlanır, yöneticiler yerlerini alır ve start verilir. İnsanlar önce bir kurguyu okur ve iş burada başlamış olur.
[/spoiler]

Nasıl Karakter yaratacağım? Bu karakteri oyuna nasıl dâhil edeceğim?

[spoiler]Güzel bir soru. Gelin bir karakter yaratalım sizinle.

Öncelikle kurguyu okuduk. Ve karakterimizi seçme zamanı geldi. İster Elf olup zarafetiniz ve gücünüzle bu kurgudaki karanlık güce karşı durun. İsterseniz de Gondor’lu bir savaşçı olup, bu savaşta saf tutun. Ya da bir Hancı olup, hanınızı işletin. Ben Gondor’lu bir savaşçı olmak istiyorum mesela.

Hemen önce adımı belirliyorum. Eddric Begrin olsun bu savaşçının adı. Ve ben bu savaşçıyı tanıtmaya başlıyorum. Çünkü sen bir karakter yaratıyorsun ve öz geçmişinden tut, sevdiği şeylere kadar onu bizlere tanıtman gerekiyor. Hemen gidip bir Word dosyası açıyorum ve başlıyorum karakterimi anlatmaya. Ancak abartmamaya dikkat ediyoruz. Bir terminatör olmanız kötü olur. Bu arada karakterinizi yarattıktan sonra, bu metni gidip FRP sitesindeki ‘’ Karakter Kartları ‘’ bölümüne karakterinizin adıyla bir başlık açıp oraya koymalısınız. Bizde oradan gidip bakalım kimsiniz diye.

''
Adı: Eddric Begrin
Bağlı olduğu Krallık: Gondor
Mesleği: Asker

Silahları: Kılıç kullanmakta yeteneklidir. Küçüklüğünden bu yana kendini kılıç kullanma konusunda geliştirmiştir. Ayrıca çok iyi bıçak fırlatır.

Fiziksel görünüşü: Uzun boylu, atletik yapılıdır. Sarı saçları, mavi gözleri ve kısa sarı sakalları vardır. Yakışıklı denilebilir.

Kişiliği: Sakin bir yapısı vardır. Çabuk sinirlenmez vs.

Öz geçmişi: Babası Mitrow, Gondor’lu bir komutandır. Oğlunu da kendisi gibi bir asker olarak yetiştirmiş ve Gondor ordusuna onu dâhil etmiştir. Eddric’in annesi, Eddric’i doğurduktan kısa bir sonra ölmüştür. Eddric tek çocuktur. En iyi arkadaşı Erilen’dir. vs.

Sevdiği şeyler: Kılıç antrenmanları yapmayı sever. Kızları kesmek ve içki içmekten hoşlanır vs.

Siz bunu daha da uzatıp, karakteriniz hakkında çok daha bilgi verebilirsiniz. Zaten karakter kartı örnekleri mevcut FRP sitemizde. Ona bakarak karakterinizi tanıtabilirsiniz. Ne kadar inandırıcı ve kaliteli bir karakter olursa, o kadar iyi olur.

Şimdi karakteri yarattık. Şimdide onu kurguya sokalım ve oyuna başlayalım. Frp sitesinde mekânlar bellidir. Orda Gondor için, Kuyutorman için, Rohan için zaten ayrı yerler mevcuttur. Sen Gondor’lu bir asker olduğun için, o yüzden gidip Gondor’dan başlayacaksın. Hemen açıyoruz Gondor sayfamızı ve içeriye bakıyoruz. İşte Kralın odası, Karargâh vs. başlıklar vardır içeride. Sende Kralın odasına giremeyeceğine göre karargâhtan başla işe.

Öncelikle unutulmamalıdır ki, her karakter kurguda bir görev yapar. Yani sen Gondor’lu bir askersin diye, karargâhtan çıkmadan aynı yerde yaşadıklarını, yaptıklarını yazacak değilsin. Kral seni özellikle çağırabilir, sana bir görev verebilir. Bildiğiniz gerçek düzen. Şimdi karargâhtayız ve bizi kral çağırsın. Bu arada Kralı oynayan bir üye de var. Onunla anlaşarak aranızda küçük bir kurgu yapabilirsiniz ve oda sizi çağırdığına dair bir rp yapar. Yani siz kendi kendinize kral beni çağırdı diyip kralın yanına gidemezsiniz. Neyse ben bir Rp yapıyorum şimdi bu olayı anlatan.

‘’’’’’’'
Eddric uzun bir kılıç antrenmanından sonra yorgun bir şekilde yere yığılarak dinlenmeye başladı. Kılıcı öylesine sert tutmuştu ki, avuçlarındaki kılıcın izi halen geçmemişti. Matarasından bir yudum su içip gökyüzüne baktı. Yağmur bulutları doğudan yavaş yavaş Gondor’un üzerine geliyordu ve akşama doğru yağmur yağacağı belliydi.

Eddric bir ses duyarak arkasını döndü. Biri onu çağırıyordu. Ayağa kalkarak ileriye baktığında, gelenin kralın muhafızlarından biri olduğunu gördü. Birden heyecanlanmıştı. Zira kralın muhafızları neden ona sesleniyor du ki? Muhafız ciddi bir şekilde Eddric’in önünde durarak selam verdi. Eddric’de muhafıza selam vererek adamın ağzından ne çıkacağını merakla beklemeye konuldu. Muhafız koşmuş olacaktı ki, nefes nefese kalmıştı ve konuşmaya biraz geç başladı.

‘’ Kralımız sizi çağırıyor. Görüşmesi gereken önemli bir konu hakkında sizi çağırmamı istedi ‘’

‘’’’’’’’

İşte böyle Rp yapılır. Dahası da gelir sonra. Siz karargâhta yazarsınız bunları, sonra karargâhtan çıktığınıza ve kralın odasına gittiğinize dair başka bir Rp yaparsınız ve diğer Rp nizi kralın odasında yazarsınız. Ama hemen öyle direkt gidemezsiniz o odaya. Gerçekte de öyledir, önce bir kapıya gidin çalın falan. Her neyse. Kral sizi içeri alır ve söyleyeceğini söyler.

Bu olay sadece burada kısıtlı değil tabii ki. Kim bilir belki bir savaşa gidiyorsunuzdur, ya da çok önemli bir şeyi korumaktasınızdır ve onu bir yere teslim etmelisiniz. Bunlar hep o kurgu dâhilinde olur. Diğer karakterlerle her zaman etkileşim içinde olduğunuz için, olaylar sadece sizden ibaret değildir. Siz karakterinizin ne yaşadığını anlatırsınız. Anlatıcı sizsinizdir, ama o olayı yaşayan karakterinizdir. Şimdi kim bilir belki Kral Eddric’e çok önemli bir mektup vermiş olabilir ve bunu gizlice bir yere teslim etmelisin. Eğer bu karanlığın eline geçerse çok kötü şeyler olabilir. Eddric’de çıkar yollara düşer. Yollarda Rp lerini yapar.

Kısaca karakter yaratımı ve karakteri oyuna dâhil edip yazmaya başlama böyledir. Ama şunu sakın unutmayın ki, bu oyunu sadece siz oynamıyorsunuz. Başka karakterlerde var. Onun için her zaman onları takip de olun. Sadece Gondor’da yapılan Rpleri okumayın. Siz orada kendi halinizde işler çevirirken, Karanlık da kendi mekânında işler çevirmektedir. Orta Dünyadan bir haber olmayın, Rpleri okuyun ve bilgilenin. [/spoiler]

Savaşlar nasıl oluyor?

[spoiler]Savaşlar nasıl oluyor?
Bizim sistemimiz genellikle şöyle. İki taraf karşılaştığında yaptıkları Rp lerin kalitesine ve inandırıcılığını bakılır. Oyun içerisinde ise ‘’ ÖYKÜCÜ ‘’ adında bir kişi vardır ve öykücü tarafsız bir biçimde Rpleri değerlendirir. Kazananı, kaybedeni, ya da beraberliği o belirler. Bunu belirlerken de kendiside kendine has bir anlatım ile yapar bunu. Örnek veriyorum;

‘’ Eddirc karşısındaki adımı iyice süzdü. Kıllı vücudu, korkunç bir yüzü ve büyük bir kılıcı vardı… Edric aniden adamın üzerine atıldı. Kılıcıyla göğsüne hedef alarak hamlesini yaptı. ‘’

Diğer adamda şunu yazar buna karşılık. Tabi Rp ler bu kadar kısa olmamalı orası ayrı.

‘’ Bilburg ona doğru gelen kılıçtan kaçmak için yana doğru tüm gücüyle zıpladı ‘’

Şimdi iki savaşçıda Rp lerini yaptılar ve hamlelerini Rp lerinden bizlere yansıttılar. Sıra öykücüdedir.

‘’ Eddric’in yaptığı hamle Bilburg’un ani kaçışıyla başo savrulur vs. Hamle sırası Bilburg’dadır ‘’

Kısaca böyledir. Hamle sırası kime verilmişse, o kişide kaldığı yerden devam edip hamlesini yapar. Ama yeniden söylemekte yarar var, ne kadar inandırıcı, ne kadar kaliteli ve iyi rp yaparsanız Öykücüde ona göre kararını verir.

Bu çeşit düello tarzı büyük savaşlar içinde geçerlidir. Eğer siz bir orduyu kumanda ediyorsanız, Rp lerinizi de ona göre yapmalısınız. [/spoiler]

Ek Bilgi:

[spoiler]Ek Bilgi:

Oyun Harita üzerinde oynandığı için mekânlar bellidir. Bu yüzden bir yerden bir yere giderken Orta Dünya haritasına göre yolunuzu bulmalısınız. Gondor’dan çıkıp Rohan’a gidiyorsanız haritaya bakın. Nereler var Rohan’a kadar. Eğer yeni iseniz uzun yollara düşmeniz gerekmez. Eğer gerekirse ayrıntılı yardımı Yöneticiden alırsınız zaten.

İşte Frp dediğimiz şey bu. Çok zevkli, yazarak eğleneceğimiz, eğlenirken o olayı karakterimizle birlikte yaşayacağımız, hatta eğitici denilebilecek bir oyun. Zira sizin yazdığınız Rp ler birleşse, bir roman bile olabilir.

Sormak istediğiniz başka şeyler varsa yine bu başlık altından sorabilirsiniz. Ayrıca ekleyeyim, bu anlattıklarım Harry Potter içinde geçerlidir. Aynı sistem. Hadi, sizde FRP deneyiminden mahrum kalmayın. Bizlere katılıp kendi karakteriniz ile en büyük maceralara atılın.[/spoiler]

Aslında birşey diyeyimmi bir westeros haritası belli başlı bölgeler yorum sayısına göre puan ve puanla yapılabilecek şeyler ile fetih yada geliştirme hareketle düzenlenebilir. sonra bunlar yazıya dökülür vs.

bence travian oynayalım forumca daha iyi olur :smiley:

Düşündüm ama amaç forumun arkadaş bağlarını geliştirip iyi bir ortam hazırlamak.

nasıl oynancak tam olarak anlamadım.ayrıntılı şekilde anlatırsan oynayabilirim

Duygularıma tercüman olmuşsun.

Örnek:
Ben A hanesindenim. Kuzeyde yaşıyorum. Kardeşim olan Yugioh, yaşı ve adını sen belirleyeceksin, Potus kalesine bakıyor. Ben hokus kalesine bakıyorum. Güneyden başka bir hane geldi. Savaş şu şekil:
"Gün batıyordu. Kardeşimi ve tüm şövalyelerimi huzuruma çağırdım. Paralı askerler öncü birlik olarak saldıracaktı. Türünden devam ettiriyoruz.

bence ikariam oynayalım forumca. ittifağın adı got forum tr olur. dışarıdan adam almayız

GoTh sistemi istiyoruz. Lordlar, şövalyeler, kaleler. İkariam oynadım, biliyorum. Uymuyor.

iyide öyle bi oyun yok piyasada. varsa link at bakayım

burda kendi aramızda oynayacakmışız.ben tam çözemedim ama anlayan arkadaşlar oynarsa ilk başta bende sonradan dahil olurum

Grafiksiz olarak, oluşturmaya çalışıyoruz

Westeros Total War??? Multiplayer oynanılabiliyor. Hatta daha gelişmiş sürümü Fire And Blood modu… Mükemmeldir onları oynayabiliriz. Hamachi kurmak yeterli

ben anlamıyorum ondan. sen geliiştir bakalım olacak mı

arkadaşlar sistem oyunun oynanma kurallarıdır…
mesela birthright settinginin rulebooku çok yardımcı olur.

İkariam Travian Ogame bunlardan birine başlayacak varsa beni de çağırsın beraber başlayalım. Kaç haftadır adam arıyorum ittifak kurmalık.

2 gündür diyorum travian oynayalım diye.Sen konu açsana travian ile ilgili gelen gelir.(telden konu açılmıyor)

Kuzgunluyorum, oradan konuşalım.

Ya arkadaşlar FRP nedir bilmiyor musunuz? Siz belli zaman aralıklarına askerlerimi vergi toplamaya gönderiyorum, şuraya saldırmaya gönderiyorum falan diyorsunuz DM yani oyunun kurucusuda buna yönelik seneryo yazıyor. İşte Vergi toplamaya giderken askerlerin saldırıya uğruyor şu kadar asker kaybediyorsun, şu kadar para kaybediyorsun diye.

Budur budur!
Tam destek Canation’dan!
Stark Hanedanı’ndan Assasin34, Baratheon Hanedanı’ndan Canation’u selamlar!

[i]Şuan için oy atmadım çünkü karışık ve olabilir de olmayabilir de. Her şey olabilir ama bu para olaylarını ayarlayan bir kişinin olması lazım çünkü bir kişi sürekli askerimi madene yolladım onu yaptım bunu yaptım diyerek hanesine para yazar.

Para Sistemi
[list]
[]Hane üyeleri yazılarını yazar.
[
]Seçilen birkaç yetkili yazılan hikayeleri okur!
[]Hikayelere belli kurallarla 100 üzerinden puan verir.
[
]Aldığı puan hane üyesi ile çarpılır. (Ör;%78 alan bir hane üye sayısı 2 ise 2.78=156)
[]Çıkan sayı 10’a bölünür. (156/10=15,6)
[
]Çıkan sayı milyon cinsinden haneye yazılır. Yani (15,6 milyon tl)
[/list]
[/i]

Bu sistem oldukça uygun.

Nasıl bu oyunlar? Eğer güzelse hep birlikte bir web tarayıcısı oyununa birlikte başlayalım.