Game of Thrones ve Diriliş Ertuğrul

Bizans Yunan mı? Çok sık yapılan bir yanlış. Bizans özünde Doğu Roma olarak geçer, Romalılar Yunan mı? Romalılar en başta Yunan’a Greek diyerek; hizmetçi, köle diye isim vermişler(hala bu ismi kullanıyorlar komik).

Bunun da dışında Anadolu’da ‘Rum’ olarak tabir edilenlere “Yunan” dersen küfür yemiş gibi olabilirler, dikkat et… Onlar kendileri için “Biz Heleniz, Yunan değiliz. Onlar da Helen değil.” diye açıklama yapar. Zaten Yunan da Rumlara Türkleşmiş gözüyle bakıp sevmez. Yani özünde Yunan ve Rum farklı olmakla beraber Bizans da Yunan değil. Yalnız arkadaşlar Bizans’a sahip çıkmış, orası ayrı… Gerçi Roma’ya tek sahip çıkan Yunanlılar değil, bir çok Avrupa ülkesi sahip çıkıyor.

İşin özü muhabbetine girecek olursak biz de aslında Türkleşmiş Rum, Ermeni vesaireyiz. Şuanki Yunan halkı Yunanca konuşan Bizans halkının devamı. Yunanistan’da yaşayanlar Ne kadar Yunansa Anadoludakiler de öyle. Ya da Anadoludakiler ne kadar Yunan değilse Yunanistandakilerle o kadar yunan değil. Etnik tanımlar her zaman kafa karıştırıcı. Ben genelde millet kendisini nasıl isimlendirmeyi tercih ederse onu baz alırım hayır siz bu değilsiniz demek bence fazla tepeden bir bakış. Zaten bunu en son diyebilecsk olan da bin milletle karışmış olan biziz.

Küfür yerler diyorsun da Yunanistan nüfusunun yarıya yakın bir kısmı Türkiye göçmeni. Türkiye’de kalan Rumlar arasında ben Yunan değilim diyenler var elbet ama küfür yemiş gibi olacaklarını sanmıyorum. Mesela bizde de Oğuz, Kırgız vesaire karışıktır. Ancsk bana birisi Oğuz derse sıkıntı yok Yani.

Genel olarak yoruma katılmamakla beraber Rum/Yunan meselesinde babamın kendi yaşadığı tecrübe aktarımını size iletti o kadar; onun arkadaşları vardı, o söylemiş… Zaten Yunanistan’ki Rum göçmenleri için demiştim çok sevmiyorlar diye. Hala Türkçe konuşurlarmış.

Bizans ile Antik Roma çok farklıdır. Bizans İmparatorluğu, kendini Latin kültüründen soyutlamış, Yunan kültürü ve Ortodoks Hristiyanlık geleneklerine göre yaşam biçimlerini şekillendirmişlerdir. Bununla birlikte Rum halkını ‘‘Yunan’’ olarak tabir etmekte hiçbir sakınca yoktur. Çünkü onlar da Yunan kültürü ve Ortodoks Hristiyanlık geleneklerine göre kendilerini şekillendirmişlerdir. Rumlar için ‘‘Helen’’ demek onlara küfür etmek ile eşdeğerdir. Onlar Helen kanı taşımazlar ve onların kültürlerine göre de yaşamazlar. Kürt vatandaşlara Türk demek, Rum vatandaşlara Helen demek ile eş değerdir.

O mesele kişiden kişiye göre çok değişir, mesela Üniversiteli beyaz HDP’li Türk tiki tayfasıyla karşılaşan Amerijalı onlar da çok sevmiyorlar zaten Türklüğü diyebilir.

Antik Yunan’la günümüzdeki Yunan’ın alakası Romalılarla İtalyanların Alakadı kadardır. Ancak şuanki Yunanca konuşan halk Bizans’ın devamı.

Yani Rumlar’ı kesmeye yönelik diziyi Rumlar’a itelemek de diyebilirdim bir şey fark etmez.

Şunu onaylamak yahut yalanlamak için gördüğüm her Rum’a soracağım. :smiley:

Fanları tarafından mermiye dizildiğim dizi. Yok bizim gerçek tarihimizmiş onların uyduruk, yok Game of Thrones bir çomar dizisiymiş… Sırf bu sebepten dolayı nefret ettim Diriliş’den. The Lord of the Rings’de de yaşamıştım bunu. Henüz izlemediğim/okumadığım için mağara da yaşadığım iddia edilen Harry Potter’da da yaşayacağım gibi. Turgut Uç fanları acayip kötü demişti çünkü.

Turgut Uç fanlarını Cahil Cesaretinde gördük :slight_smile:

Yok ya, bir arkadaş hepsini bilmişti ya. Kesin google’dan baktı, şuraya yazıyorum :slight_smile:

Oğlum bu konu hala konuşuluyor mu. Başlığı görünce utanıyorum artık tartışmayın. Geçen Diriliş fragmanında Ertuğrul’un kılıçla havadaki kağıdı kestiğini gördüm midem bulandı.

Havada kesmedi, iki kişi tutarken kesti… Mide bulanacak ne var? Kaldı ki yabancı dizi/filmler de daha akla mantığa sığmayacak şeyler olurken ağzı beş karış açık izlemesini bilen biliyor… Tür ilginizi çekmez, senaryoyu yetersiz görürsünüz vs. tamam da mide bulantısı, iğrenç öö gibi laflar edecek kadar da değil… Bilhassa hiç izlemediğiniz bir dizi hakkında… Eleştirinin boyutunu kaçırmazsanız seviniriz, sevmeyen kadar seveni var.

Hiç bana yabancı dizilerden falan bahsetmene gerek yok. Bana göre Breaking Bad IMDB’de en kötü puanlı dizi olmalı tam bir zaman kaybı. Tür hoşuma gider gitmez insanlar midem bulanıyor derse hak verebilirim. Çünkü aşırı overrated. Ancak birçok rezil diziden de iyi olduğu aşikar.

Breaking Bad hiç izlemedim. İzleyenler ya çok bayılıyor ya da çok overated bulup sıkılıyor. Başlayıp başlamama konusunda kararsız kaldım.

Overrated için sözlük anlamıdır Breaking Bad.

@argos @JaqenHgar Bence Breaking Bad en iyi dizilerden biridir.

Sadece ilk sezonu izledim. Gerçekten aşırı overrated.

images

Ben hepsini izlemiş biri olarak biraz daha sabret ilk sezonda ben de sıkıldım biraz. Ama sonra açıyor hele zaten 4 ile 5 aşırı iyi

Dizinin kalitesinden bağımsız olarak ben yabancı olsam ve şunu görsem tırsarım harbiden de barbarlar deyü. Acaba başka yerlerde Vikings izlerken böyle gaza gelenler de oluyor mudur.

Yalnız hayatımda izlediğim ilk Diriliş Ertuğrul videosu bu oldu ve başıma bir şey gelmeyecekse müzik ve kostüm kaliteli duruyor.

Öyle diyorlar gerçekten. Ama ben “şuraya kadar izle ordan sonrası güzel” denilen serileri sevmiyorum. Zaten ilgimi de çekmiyor. Öyle gizemli bir senaryosu yok hani.