Game Of Vikings (Vikings Spoiler)

Taht savaşlarının anlatıldığı iki dizi (GOT’a salt dizi olarak bakmak gibi amacım yok ama karakter analizlerini dizi üzerinden yapacağım); Game Of Thrones ve Vikings. Vikings 2013 yılında çıktığında Game Of Thrones’a benzetildi. Son sezonla birlikte bir benzerlik var ama kendine özgü şeyler de barındırıyor. Yine de benzerlikler var. Ve bazı karakterler Game Of Thrones’daki karakterlere baya benziyor. Ben de onları derledim.

[color=#ff3333]Cersie Lannister - Princess Aslaug

Şeytan kelimesinin sözlükteki anlamı olan iki karakter. Cersie’nin yaptıklarını zaten biliyoruz. Aslaug’un da ondan kalır yanı yok. Ragnar’ı ayartıp Lagertha’yı koltuğundan etmesi onun ne derece sinsi olduğunu gösteriyor. Hiçbir şey yazmasak bile şu iki resme bakıp bir yorumda bulunabiliriz herhalde. İki bayanın da bakışlarından korkulur.

[color=#ff3333]Jaime Lannister - Rollo

Rollo’nun son yaptıklarından sonra Lothbrok soyadını yanına koyamadım. Elim gitmedi yani. Jaime Lannister kurnaz, hain ve bir o kadar da iyi bir savaşçı olan bir abimiz. Ayrıca kendisinin bir karizması da var. Rollo da aynen böyle birisi. Jaime, kralını öldürerek Kral Katili oldu, Rollo ise önce abisine ihanet etti. Tam iyi oldu derken Paris’te bir kazık daha attı.

[color=#ff3333]Jon Snow - Bjorn Ironside

İki karakterin de içinde bulunduğu psikolojik bunalım çok derin. Jon Snow piç olmanın oluşturduğu psikolojik bunalımla yaşarken (yani bir zamanlar) Bjorn de çocuk yaşta annesi ve babası arasında kalmanın yarattığı psikolojik bunalımı yaşadı. Jon Snow kendisini duvarda bulurken Bjorn de bir ara yalnız kurt gibi yalnız başına yaşamaya başladı.

[color=#ff3333]Brandon Stark - Ivar Ragnarson

İki genç ve engelli kardeşimiz. Tabii ki bu benzetmeyi sadece bundan ötürü yapmadım. Bran Stark sakat olmasına karşın dizinin ana karakterlerinden ve 6. sezonun kilit isimlerinden birisi olacak gibi duruyor. Ivar şimdilik baltayı bir veledin kafasına saplamaktan başka bir şey yapmasa da söylentilere göre gelecekte baya iş yapacak. Eğer mitolojik bir şekilde lanse edilirse Brandon Stark ile aralarında bir fark kalmayacak. İşin fantastik kısmını kenara bırakırsak iki karakter de hırslı. Bran sakat kalmasına rağmen at üstüne binip ok atacak kadar yürekli, Ivar ise oyun esnasında oyuncağını vermeyecek kadar cesur.

[color=#ff3333]Theon Greyjoy - Floki

Herkesin bu hayatta birilerinin beklentilerini karşılama ve bu beklentiler doğrultusunda üstünlük kurma çabaları olmuştur. Bu yaşamın savaşıdır adeta. Hepimizde bu durum vardır. Bu doğrultuda kimileri sadık olduğu kişilere ihanet edebilir. Theon ve Floki için durum bu. Theon hanedanlığının gözüne girebilmek için Robb Stark’a ihanet edip Kuzey’de terör estirmişti. Floki de tanrıların gözüne girebilmek için en yakın arkadaşı olan Ragnar’ın biricik dostu Athelstan’ı öldürmüştü. İki ismin içlerinde yatan şeytan gün yüzüne çıkmıştı böylece. Ve iki isim de yaptıklarının bedellerini ağır bir şekilde ödedi. Theon, Bolton çarmıhını boylarken Floki de Ragnar’ın işkencesine maruz kaldı.

[color=#ff3333]Daenerys Targaryen - Lagertha

Güzellik, güç, liderlik, feminist ruh ve intikam. Bu iki bayanı daha güzel betimleyemezdik herhalde. Daenerys’in hanedanlığı yok olmuştu. Fakat o dişi ile tırnağı ile kazıyıp bir krallık oluşturdu ve 6. sezon içinde bulunduğu durumdan kurtulursa artık rotasını ailesinin intikamı için Demir Tahta çevirecek. Lagertha’nın ise kalbi kırılmıştı. Ragnar onun kalbini kırmıştı ve o kadar çaresiz kalmıştı ki beş para etmez Sigvard ile evlenmişti. Üstelik herif bizim bakmaya kıyamadığımız hatuna etmediğini de bırakmamıştı. Fakat en sonunda Lagertha’nın güçlü karakteri ortaya çıktı ve adamı orada deşip reisliğini aldı. Kalf onun reisliğini alınca da onun düğününü kana buladı. İki karakterde altta kalmaz er ya da geç intikamlarını alır.

[color=#ff3333]Roose Bolton - King Ecbert

Çakal gibi dostum olacağına aslan gibi düşmanım olsun sözü herhalde bu adamlar için söylenmiş olsa gerek. Roose Bolton Red Wedding öncesi Starklar’a yakın göründü ama düğün sonunda Robb Stark’a Lannisterlar’ın selamını iletti ve kuzeyi ele geçirdi. King Ecbert de Vikingler’e Ragnar’a ve özellikle Lagertha’ya yakın göründü. Vikingler’in İngiltere’ye yerleşmesine izin verdi. Fakat o da sonradan yüzünü gösterdi. Ragnar ülkeyi terk ettikten sonra Viking kolonisini katletti ve Vikingler’e olan bölgeyi ele geçirdi.

[color=#ff3333]Tyrion Lannister - Ragnar Lothbrok

Buraya kadar pek itirazınız fazla olmamıştır. Yazıyı büyük bir ciddiyetle okumuşsunuzdur ama buna gelince “Hadi len oradan” diye tepki gösterdiğinizi düşünüyorum. Tepkinizi gösterdiğinize göre şimdi yazdıklarımı okumanızı rica ediyorum. Biliyorum Ragnar cüsse olarak Tyrion’ın iki katı kılıcı ile ezer. Fakat burada karakter analizi yapıyoruz. İlk 7 karakter fiziken de birbirlerine benziyorlardı. Bu iki karakter bu açıdan zıt olsa karakter olarak çok benziyorlar. Hatta Tyrion’da Ragnar gibi cüsse olsaydı eminim kendi krallığını kurmuştu hatta o Demir Tahta bile oturmuştu. Tyrion Lannister sözleri ile insanı büyülüyor. Savaşmaktan vazgeçen orduyu toparlayıp Stannis’e karşı savaştırdığı sahne halen daha aklımızda. Ayrıca cesur da. Ragnar da böyle. İdam mahkumu iken kral oldu. Ragnar’ın sadece iyi bir asker olduğu için bu konuma geldiğini düşünenler çok yanılıyor. Ragnar tam bir kelime ustası. Tıpkı Tyrion gibi. Sözleri ile karşısındakini ezebiliyor, olmayacak şeylere ikna ediyor. İki karakter de oldukça zeki. Tek fark cüsse sadece.

Not: Hızlı resimde sorun yaşadığım için imgurdan yükledim. Resimler bu yüzden açılmamış olabilir. En kısa zamanda düzelteceğim.