Gece'nin Kral'ı = Soğukel

Arkadaşlar foruma çok uzun zamandır yazmıyorum. Bu teoriyi westeros.org’ta gördüm. Eğer daha önce çeviren olmuşsa da önemli değil en fazla silinir. Biraz baktım açılmış mı konu diye ancak bulamadım. Site zaten forumdan çok 2005 yılına ait sohbet sitelerine benziyor.

Gece’nin Kral’ı, Kahramanlar Çağı’nda yaşamış, Gece Nöbetçileri’nin efsanevi bir Lord Kumandanıdır. Efsaneye göre Gece’nin Kral’ı, Duvar’ın tamamlanmasından kısa bir süre sonra, Kahramanlar Çağı’nda yaşadı. O korkunç bir savaşçıydı, Gece Nöbetçileri’nin 13. Lord Kumandanı seçildi. sonrasında hakkında “ay kadar beyaz tenli, yıldız kadar mavi gözlü” denilen bir kadına aşık olmuştur. Derisi buz gibi soğuk olsa bile onu sevmiş ve tohumlarıyla birlikte ruhunu da ona vermiştir.
Daha sonra kadını Gece Kalesi’ne getirmiştir ve kendini kral, onu kraliçesi ilan etmiştir. Gece Kalesi’ni kendi kalesi olarak 13 yıl boyunca yönetmiştir. Saltanatının karanlık yıllarında Kuzey’de hala anlatılan korkunç zulümler işlemiştir. Kardeşi olan Kuzey Kralı ile Surun Ötesindeki Kral Joramun güçlerini Gece Kralı’na karşı birleştirmiştir ve onu devirip Gece Nöbetçilerini serbest bırakmıştır. Düşüşünden sonra onun da Ötekiler’e kurban verdiği ortaya çıkmıştır. (Büyük ihtimalle Craster ile aynı yoldan.) Hakkındaki tüm kayıtlar silinmiştir ve adının anılması yasaklanmıştır. Kuzeyin Lordları, Gece Nöbetçileri’nin inşaa edecekleri kalelere öncülük etmiş, her zaman güneyden ulaşılabilmesini engelleyecek şekilde duvar örülmemesini güvence altına almıştır.

Basit viki bilgisini gectiğimize göre başlayalım.

1. Gece’nin Kral’ı dişi bir ‘Öteki’ ile birlikte oldu. (Ki Gece’nin Kraliçe’sini hiç görmedik. Ötekilerin ‘Kraliçe Arısı’ olabilir.)
  2. Gece Kralı’nın tohumunu ve ruhunu aldı. Yani onun bir ‘İnsan’ yapan özelliği aldı diyebiliriz.
  3. Dişi 'Öteki’yi Duvar’a getirdikten sonra kraliçesi ilan etti ve vahşet işlemeye başladı. Belki de bu vahşetlerden biri insan kanı fedakarlığı (insan kurban etme) olabilir.
  4. Yaşlı Dadı bize Gece’nin Kralı’nın hikayesini anlatmıştı. Soğukel’i ilk gördüğümüzde Nightfort’un oradalarda dolaşıyordu. Ki Nightfort Gece’nin Kralı’nın kalesiydi. Soğukel güneye geçemezdi ve bu yüzden Bran’i getirmesi için Sam’i gönderdi. Soğukel eskiden bir Gece Nöbetçisi’ydi ve yeminini bozup bir ‘Öteki’ ile birlikte olduysa ve ruhunu verdiyse Kara Kapı’dan geçemez.
  5. Bran’i aldı ve Kanlıkuzgun’a götürdü. Bran’a, Soğukel için, o bundan çok uzun zaman önce öldürüldü dediler. Biliyoruz ki Gece’nin Kral’ı, Yaybanıllar ve Kuzey’in ittifakı sonucunda yenilgiye uğratıldı ve öldürüldü.

Arkadaşlar benzerlikler bu kadar. Foruma buda eklensin istedim. Belki de gerçekten Soğukel, Gece’nin Kralı’dır. Ki bu epeyce ilginç olur gibi geliyor. Dizi’de Soğukel’in rolünün Benjen’e verilmesi hoşuma gitmedi. Geçiştirmek için yapmışlar gibi. Tabii birde götlerinden attıklar Night King denen şahsiyet var. Başka isim mi bulamadınız? Kitapla biraz bağlantılı görünsün istemişler sanırım. Ama GoT’un kendi mini serisi olan Histories&Lore’da Gece’nin Kralı’nın hikayesi anlatıldı. Yani dizinin evreninde de var bu karakter. O yüzden isim seçimi başarısız olmuş. Ve ona neden Night King deniyor açıklama zahmetine girmediler. Jon bir sabah uyandı ve ona Night King demeye başladı. Kimsede bozuntuya vermedi. Hayırdır Jon neden böyle sesleniyorsun ona demediler. Sanki Lider White Walker çıkıp kendini benim adım Night King bundan böyle bana bu şekilde sesleneceksiniz demiş gibi davrandılar.

Ve bir teori daha var, Night’s King aslında Son Kahraman. Son Kahraman efsaneye göre Uzun Gece’yi bitiren kişi. Ve düşünülene göre aslında o ilk Lord Kumandan. Ama şimdi diyeceksiniz ki Gece’nin Kralı 13’tü. Evet ancak Yaşlı Dadı’nın hikayesine bakarsak, Son Kahraman 12 arkadaşıyla yola çıkmıştı. 12 arkadaşı yolda öldü. Savaş kazanıldıktan sonra Night’s King ilk Lord Kumandan oldu ve ölen 12 arkadaşının anısına kendisine 13.Lord Kumandan dedi. Baya sağlam bir teori.

Düşüncelerinizi merak ediyorum. Umarım cevap yazarsınız =)

Bence Gece’nin Kralı aslında Tahta isyan etmiş ve bu yüzden sürgün edilmiş bir prens. Kuzeye doğru kaçan prens insanlardan çok uzakda Akgezenlerle karşılaşır ve Gece’nin Kraliçesi ile tanışır. Kraliçeyle evlenen prens böylelikle Gece’nin Kralı olur. Bu kanıya nasıl vardığımı sorucak olursanız. Akgezenler, Azor Ahai ve Uzun gece üzerine şurda ayrıntısıyla açıklamıştım. Çok uzun bir daha yazmak zor olur.
Hikayedeki rakamlara çok takılmamak gerektiğini düşünüyorum. Sonuç olarak binlerce sene geçmiş insanlar hikayeleri daha güzel olsun diye böyle şeyleri hikayeye katmakdan hoşlanır. Surun 13. Lord kumandanı 13 yıl boyunca dehşet saçarak hükm etdi. Bariz buna benziyor.

bu cümleden hareketle Targların atası olabilir mi dedim bu ikisi :smiley:

Bu güzel bir yorum. :joy: Yalnız başlığın ismi de GECE KRAL’ı olarak belirtilmiş, HBO’nun etkisinde kaldın galiba. :stuck_out_tongue:

Kitap serisinde bu WW meselesinin, diziden daha karmaşık ve derin işlenmesini bekliyorum; HBO da yüzeysel işlediği için olan biteni bir NK ortaya attılar, aynen senin dediğin gibi kitapla bir benzerlik olsun diye. WW’ler bildiğim kadarıyla sadece karanlıkta ortaya çıkıyorlar ama dizide gündüz dahi geziniyorlar. Sırf bu yüzden bile GECE KRALI demek saçma, hangi gecenin? diye sormak gerek.

Hayır, Son Kahraman’ın Uzun Gece’yi sonlandırdığına dair hiçbir bilgi yok, Yaşlı Dadı’nın hikayesinde yazmıyor böyle bir şey. O kısma bakalım.

“Andallar’ın gelişinden, kadınların Dar Deniz’in ötesindeki Rhoyne şehirlerinden kaçışından önceydi bunlar. O zamanlardaki krallık, İlk İnsanlar’ın krallıklarıydı ve onlar da diyarı ormanın çocuklarından almışlardı. Ama ormanın çocukları sık ormanların içinde, ağaçların arasındaki gizli şehirlerinde ve boş tepelerde yaşamaya devam ettiler, ağaçların üzerindeki yüzleriyle nöbet tuttular. Soğuk ve ölüm dünyayı kaplarken, çocukları bulmaya kararlı son kahraman, insan ordularının kaybettiği şeyleri kadim büyülerle geri alabileceğini umarak ölü topraklara girdi. Yanında kılıcı, atı, köpeği ve bir düzine dostu vardı. Ormanın çocuklarının gizli şehirlerini asla bulamayacağını düşünüp umudunu kaybettiği ana kadar yıllarca aradı. Dostları birer birer ölmüştü. Ve atı ve köpeği. Kılıcı öylesine buz tutmuştu ki kullanmaya kalktığında ellerinde parçalandı. Ötekiler kesilen ellerinden akan kanın kokusunu aldılar ve yanlarında tazı büyüklüğündeki ölü örümceklerle sessizce izini sürdüler…”

Buradan bakarsanız eğer SK, WW’lerin eline geçen insanların topraklarını tekrar geri almak umuduyla WW’lerin hüküm sürdüğü ve hiçbir insanın yaşamadığı ‘ölü topraklar’ olarak ifade edilen yerlere gitti. Bu dönem de Sur var mıydı? Bilmiyorum. Muhtemelen ya inşası tamamlanmış ya da inşa ediliyordu. Andal öncesi dendiğine göre ve Uzun Gece’nin 8 bin yıl önce gerçekleştiğini düşünür isek 7 ila 8 bin önce gerçekleşmiş bir olay. Görüldüğü gibi adamın derdi ormanın çocuklarını bulmak ve kadim büyüler ile topraklarını geri alma… Elbette burada bir WW mücadelesi görüyoruz, gerçi bu toprakların kimden alma derdinde olduğunu söylememiş yazar ama biz ww olduğu sonucunu çıkarabiliyoruz. Belki de bu Son Kahraman bir Yabanıl idi? Çünkü Sur o zaman inşa edilmiş ise Yabanılların topraklarının büyük kısmını kaybetmiş olması şaşılacak bir şey olmaz.

Bunun için Gece Nöbeti’nin kurulma anına bakmak lazım. http://awoiaf.westeros.org/index.php/Night’s_Watch Buradaki bilgiye göre 8 bin yıl önce, Uzun Gece’nin sonlarında kurulmuş.

The Night’s Watch is one of the oldest orders in the Seven Kingdoms, as it survived the fall of the kingdoms of the First Men, the Andal invasion, and Aegon’s Conquest. It was founded over eight thousand years ago, at the end of the Long Night. Under cover of an endless night that lasted for a generation, the Others invaded from the Lands of Always Winter, laying waste to much of Westeros. The Others were finally defeated by the Night’s Watch at the Battle for the Dawn, which is recalled in “The Night That Ended”.[31] The Wall was allegedly built by Bran the Builder in order to protect the Seven Kingdoms,[32] with the brothers of the Night’s Watch choosing their own Lord Commander since that time.[33] During the Age of Heroes it was also recorded that the children of the forest gave the Night’s Watch a hundred obsidian daggers every year.[19]

Other than the corrupting of the thirteenth Lord Commander, the “Night’s King,” further attacks by the Others never came, however. Instead, the most frequent attacks came from the wildlings, sometimes led by their Kings-Beyond-the-Wall, and their constant attempts at raiding in the north.

Burada yazana göre Gece Nöbetçileri, Ötekilerin yenilmesinde pay sahibi asıl kişiler; Şafak Savaşında bunlarla çarpışıp yenmişler ve bunun ansına da The Night That Ended, isminde bir şarkı yazılmış; Kralların Çarpışmasındaki Bran POV’larından birinde ve Sahte Arya’nın düğününde çalınmış şarkı.

Ormanın Çocukları, sık sık onlara ejderhacamı temin etmişler, haliyle bu savaşta onlar da pay sahibi olsa gerek. Bir Son Kahraman, AA veyahut benzer bir şeyden bahsetmiyor.

GRRM, onun için şöyle demiş_;" … in the books he is a legendary figure, akin to Lann the Clever and Brandon the Builder, and no more likely to have survived to the present day than they have."_

Şafak Savaşı olduğunda Mimar Brandon’un hayatta olduğunu sanmam; Gece’nin Kralı ve Kuzeydeki Kral, onun torunu olsa gerek(arada bir oğul var ve ismi çok geçmiyor). Son Kahraman’ın aslen ilk lord kumandan olması demek, Gece Nöbetinin de yeni kurulmuş ve yavaş yavaş teşkilatlanmaya başlaması demektir ki şahsen böyle düşünmüyorum, çünkü böyle bir askeri yapılanmanın kurulur kurulmaz ww’ler ile savaşabilecek askeri sayıya ulaşabileceğini sanmam. Bu yüzden o kuramın çıkacağını sanmam, zaten yanlışım yoksa bu 12 kişiye köpek falan da dahildi??? Kısacası onların anısına 13. Lord Kumandan denmesi mantıklı gelmiyor, adamlar demez mi “Hayırdır kardeş?” Onları bağlamaz çünkü böyle onlardan olmayan kişileri onurlandırmak vs… O yüzden 13. ise 13. kişidir. 13 rakamı bunların kültüründe uğursuzluk ifade ediyor, bundan herhalde 13. kişi demişlerdir.

Bu kişi Yaşlı Dadı’nın söylediğine göre korkusuz biriydi, bunu da onun hatası olarak görüyor; herkes korkmalı çünkü…

Benim kafama takılan kısım o kraliçenin gerçekte bir ww olup olmadığı… Şimdi Sur’un sahip olduğu büyüler yüzünden hiçbir ww’nin öbür tarafa geçemeceyeğini biliyoruz, amaç bu zira…(Bunları yazdım ve o pov’a bir kez daha baktığımda ‘ceset kraliçe’ olarak tabir edildiğini gördüm, demek bir çeşit ww) O zaman bu kadın bir ww ise nasıl olur da ilk başta Sur’a giriş yapabildi? İlk başta adama Sur’un tepesinden gülümsedi, o da peşine düştü; nasıl da çıktı sura ve sonra geri indi? 6. kitabın Aeron POV’unda şu içkiyi içtikten sonra Euron’un yanında da bu kadına benzer tanımlanan birini görmüştü rüyasında; aynı kişi olduğunu düşünüyorum. Bana kalırsa kitaplarda WW’nin başında Gece’nin Kraliçesini göreceğiz, NK değil.

NK ise büyü ile nöbetçileri esir etmişti, yenilince büyüsü de bozuldu; eğer o da bir ww’ye dönüştü ise bir ölü olarak yaşayanları warglayabilir mi? Zannetmiyorum. Bu durumda Bran da ölüleri warglayabilir. Bence o kadın, gece nöbetçilerini etkisiz hale getirebilmek adına bu Stark bebesini baştan çıkardı hatta belki de gücünü bildiği için onu kullanmak, asıl onu devreden çıkarmak istedi; zira insanları warglama yeteneği olan, korkusuz ve amansız bir savaşçı Ötekiler için de tehlikeli olsa gerek?

Soğukel, Gecenin Kralı olabilir mi? Bunu ben de düşündüm ve çok hoş olacağına kanaat getirdim; geçmişin pişmanlığından kurtulmak adına… Soğukel’in bir ölü olmasına rağmen canlı bir geyiğe bindiğini ve kuzgunlardan bir sürüsü olduğunu hatırlıyorum? Bu durumda ölü de olsa canlıları warglıyor? O zaman Gecenin Kralı da yapabilir gibi? Zaten ikisi de aynı ise tadından yenmez. :stuck_out_tongue:

Biraz karışık anlatmış olabilirim, hoş görün. Konu karışık zaten. :smiley:

1. Lord Kumandan bir Stark, kesin bilgi. :slight_smile: Nasıl Targlar ile bağlantısı olabilir ki? Lakin ben her zaman AA’nın bir Stark kızı ile evlendiğini(Nissa), AA’nın da bir ejderha kanı olduğunu ve zamanla bu ikisinin soyundan Targların ortaya çıktığını düşünürdüm ki Starkgaryen bana AA’nın Essos’da Şafak İmparatorluğu zamanında yaşadığını söylemez mi! Bütün hayallerim çöktü. :smiley:

EKLEME:
Buz ve Ateşin Dünyası kitabından Son Kahraman kısmını gördüm az önce; gecenin bitmesine sebep kendisi değil ama bir payı olmuş; ormanın çocuklarının aracılığı ile gece nöbetçileri meselesi; yukarıda da özetlemişim gerçi vikideki meseleyi ama yine de kitaptan alıntıyı yazalım.

Uzun Gece’nin nasıl sona erdiğini yine efsanelerin bize anlattıklarından öğreniyoruz. Kuzeyde söylenene göre, Ormanın Çocukları’ndan yardım istemek için son bir kahraman yanında yol arkadaşları ile birlikte yola düşer. Anlatıcıya göre ya bu kahramanı yol arkadaşları terk eder, ya da yol arkadaşları karşılaştıkları devler, dirilmiş ölüler ve Ötekiler ile yaptıkları mücadelede tek tek yaşamlarını yitirirler. Tek başına kalan kahraman Ak Gezenler’in bütün çabalarına rağmen sonunda Çocuklar’ın olduğu yere varır. Çocuklar’ın sayesinde Gece Bekçileri bir araya toplanır ve Ötekiler’in buzlu Kuzey’e kaçması ve sonsuz kışın bitmesi ile sonuçlanan Şafak Savaşı’nı kazanırlar. Şu an, aradan altı bin yıl(ya da Gerçek Tarih’e göre sekiz bin yıl) geçmesine ve yüzyıllardır Ormanın Çocukları veya Ötekiler görülmemiş olmasın rağmen, diyardaki insanları korumak için yükselmiş olan Sur’da Gece Gözcüleri’nin yeminli kardeşleri görevlerini devam ettirmektedirler.

Demek bunları yenmek için AA şart değil, en başta bunlar nasıl kazanmış savaşı acep?

kadın için dedim kumandan için değil ve öylesine ama düşününce
kadın beyaz tenli ve insan değil bunların çocukları olduysa anne sihirden geliyor baba insan :stuck_out_tongue: :smiley:

He… Ama o kadın buzu temsil ediyor. :stuck_out_tongue:

ben öylesine dedim zaten ama işte beyaz ten yıldız kadar güzel göz sihirden gelen yaratık falan filan :smile: sonrasında bir yerdende ateşi bulsun artık :smiley:

Teori gayet mantıklı geldi bana, aklımda soru işareti kalmadı yani. Ama şu var şimdi de. Benjen nereye gitti?

Yazar, Soğukel’in Benjen olmadığını ve kitapları okumaya devam etmemizi söylemişti, yanılmıyorsam. Kaybolduğundan beri görünmediği kesin ama 6. veya 7. kitapta onu bir WW olarak göreceğiz gibime geliyor.

Mantıklı bir teori ama Gece’nin Kral’ı ruhunu Teni ay kadar beyaz bir kadına (Öteki)ne vermemiş miydi ?
Yani Soğukel Gece’nin Kral’ı ise Soğukel’i kontrol eden Öteki yaşıyor olmalı .
Eğer yaşıyorsa WW’lerin lideri de olabilir.
O Öteki Night Queen ise Bran 'e neden yardım ediyor?
Benim aklıma direkt Brynden Rivers 'ın Ötekilere hizmet ettiği geliyor , Üç Gözlü Kuzgun Bran’in güçlerinde ustalaşmasını bekleyip onu WW’lere sunabilir.
Night Queen,Soğukel,Brynden Rivers Bran’i ortak bir tuzağa sürüklüyor da olabilir.

Gecenin Krali ölmemis miydi yaa? Bir Stark Krali ile Sur’un Ötesindeki Kral Joramun birlik olup adami öldürdüler diye biliyorum ben.

İkisi de binlerce yıl önce öldürüldü Joramun ve Gece Kralının kardeşi Kuzey Kralı tarafından ama Soğukel o olabilir diye teori var baya mantıklı.