George R. R. Martin'in İlham Kaynakları

Ana kurgu WW’lerle savaş old. için ben sadece bu konuya değindim. Fark ettiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Gece Kralı=Deccal
*ölüyü diriltme
*kötüler, barbarlar ordusuna liderlik

White Walkers=Ye’cüc Me’cüc
*katliam,vahşet yapmaları
*sur ve set engelinde olmaları
*2. kez gelmeleri

Duvar: Zülkarneyn Setti
*Yecüc Mecücü hapseden SET eşittir WW leri engelleyen DUVAR
*Duvarın yapımında büyü(orman çocuklarının) Settin yapımında 3 harflilerin de payının olması(Mecusilere/Rollor göre)

Azzor Ahai veya Son Kahraman(Aynı kişi): Mesih-Mehdi karması
*Kurtarıcı,insanlara liderlik etme
*Biri WhıteWalkers biri Yecuc Mecuclere karşı savaşta öncü

Vadedilmiş Prens: Var olması şüpheli
*Yecuc mecuc istilasının sona ermesinden sonra Mehdi ve Mesih öncülüğünde Altın Çağ yaşanacak. Mehdi/Mesih görevi AA da; bu yüzden ayrı bir karakter olarak var olması şüpheli. AA halktan biri olarak gelirse ortaya çıkma ihtimali artıyor.
*Olursa da AA ya yardım edecek devlet ordu desteği vs
*Mısır, Roma, Hindu efsane, mit vs lerinde geçen altın çağı yaşatacak hükümdar modellerinden ilham alınmış
*Seride WW istilasının def edilmesi sonrası altın çağ yaşatmak yani refah düzen sağlamak. Bu amaca da en yakın kişi Dany

Joramunun Borusu veya Kış borusu= Kıyamet Borusu/İsrafil
*Duvarı yıkacak olan boru ve Dünyayı yıkacak olan boru
*tabanca patlar kuralına göre de bu boru ötecek sur çökecek

Rollor=Mecusilik temelli
*iyi-kötü, aydınlık-karanlık kurgusu
*ateşi tanrı saymaları
*büyücülük geleneği

7 inancı= Hristiyanlık temelli
*Trinity ve anne-baba-savaşçı mottosu eşdeğer

Orman Çocukları: 3 Harfliler
*duvarın yardımında çocukları yardım etti
*İranlılara göre Zülkarneyn setti yapılırken cinler de yardım etmiş

Valyria=Mu ve Atlantis
*Bilinmez sebeple batışları
*Volkanik faaliyet şüphesi
*Büyüde ileri toplum olmaları
*Güçlü istila seferleri yapmaları

Olabilir :slight_smile: yani insanın aklına başka türlü gelmez bunlar muhakkak ki ilhan almıştır biryerlerden

Cok ince ve basarili dusunmussun eline saglik. Benzerlikleri yakalamissin. Zulkarneyn seddini zulkarneyn yaptirmiuormuydu. Kuranda ona yardim eden 3 harflilerden bahsetmiuor. Zulkarneynin kendi direktifleriyle yapiliyor biliuordum

Eyv. Kuran a gore sadece insanlar yardim ediyor. Parantez icinde Mecusilere gore yazdim zaten. Gozden kacirdin heralde.

Basligi duzelten "Moderator"arkadas bari her kelimeyi buyuk harfle baslatsaydin. Kaş yaparken goz cikarmissin. Aslinda kaş yapmani gerektirecek bir hata da yoktu.

Ramsay’i Stalinden ilham almış.

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bugün GoT hanedanlarının dünya milletleri, devletleri benzerliğini düşünüyordum aklıma bunlar da geldi fakat sen gayet detaylı incelemişsin tebrik ederim :slight_smile:

GRRM nin esinlendiği yazar Muhammedmiş vay be

Ana hikaye war of the roses dan alınma diye biliyodum. İlk 3 sezondaki Stark-Lannister savaşı.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bi alaka kuramadım :confused:

Kurman için hayatını bilmen gerekiyor.

e-tab4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bildiğim için alaka kuramadım zaten :smiley:
hadi diyelim ki ben stalinin hayatını bilmiyorum, tanımıyorum ama sen biliyorsun (ya da öyle iddia ediyorsun)
o zaman ramsay ile stalin arasında ne gibi benzerlikler var ki martin, ramsay karakterini yaratırken stalinden esinlensin?
vereceğin ilk ve tek cevabı tahmin edebiliyorum: katliam yapması
stalin kendi iktidarı için birçok insan katletmiştir ki bu ramsay-stalin bağlantısı kurmak için hiç yeterli değil zira dünya tarihinde yüzlerce kasap hükümdar vardır. ramsayi hangi birinden esinlendireceksin?
ramsay-stalin arasında 5 tane hadi 5 fazla olur sadece 3 tane benzer ama bu şahıslara has özellik sayman lazım. (misal ikisi de piçmiş, ikisi de deri yüzüyormuş veya ikisinin de kendine has tazı koleksiyonu varmış gibisinden)
ramsayin en belirgin özelliği psikopat olması ve acıdan zevk alması; oysaki stalin kişisel yaşamında oldukça uysal bir ruh haline sahiptir (gördüğün gibi kişisel karakterleri bile farklı)
madem ortaya bir tespit attın bunu açıp-yorumlaman lazım ki bir mantığa bağlayalım
aksi durumda sana söyleyeceğim sadece şu: bilgin olmadan fikrin de olmasın :cool:

Tamam .

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Güzel düşünülmüş doğu kültürünün mitolojisi batıda kendine pek yer bulamıyor.Hikaye basit bir Lannister -Stark savaşından çok yaklaşan bir yıkımı , olaylar karşısında insanların kayıtsız kalması açısından güzel ve mantıklı olurdu.

WhiteWalkers= Ye’cuc Me’cuc kaynaklı demiştik. Dizi WW leri Orman Çocuklarının ÜRETİMİ gösterdi. Pek istemesem de kitapta da böyle bağlanma ihtimali var demek bu. Eğer böyle olacak olursa Yecuc Mecuc mevzusu devam etmekle birlikte konunun Atlantis Mu dan ilham alınan yerini de görmüş olucaz.

Şöyle ki: Atlantis/Mu batmadan önce büyünün alıp başını gittiği, savaşlarda kullanıldığı bir yer. Ayrıca bu yerde İnsanlar ve Cinler beraber yaşıyor. Hatta bu iki tür arasında evlilikler yapılıyor ve ortaya garabet bir kavim çıkıyor. İnsanın biraz mutasyona uğramış hali kulağı büyük, boyu çok uzun vb… Bunlar insan ve cinden güçlü old. için zamanla İnsanlara ve cinlere kök söktürmeye başlıyor. Sonra ortak düşmana karşı büyüyle savaşlar yapılıyor…Sonra batıyor bura.
Yecuc Mecuc hakkında İslam kaynakları da insan soyundan diyor “Ama” garip özellikleri old. da söylüyor. Kulağını yere serip üstünde uyuma gibi. Arastırın anlarsınız.

Şimdi Herşeyin Özeti

İnsanlar ve Cinler Mu/Atlantis denilen bir yerde beraber yaşıyorlardı. Bu yerde büyü çok yaygındı. Savaşlarda kullanılırdı. Ve bu iki tür aralarında evlilikler yaptı. Bu evlilikler değişik türlerin ortaya çıkmasına neden oldu: Devler, Yecucler, Mecucler vb…

Ortaya çıkan bu yeni kavimler Devler, Yecucler, Mecucler insanları ve cinleri öldürmeye başladı. İnsanlar ve Cinler büyüde ileri oldukları için büyülerle karşılık verdiler. Kazanan bilinmiyor. Ama kaçan insanlar old göre savaşı karşı taraf kazanmış. İnsanlardan bir kısmı çeşitli yerlere kaçtı bu savaş yüzünden. Hindistan Tibet Pasifik adaları ve Orta ve Güney Amerikaya. Bu garabet kavimler de insanları takip etmiş olmalı. Çünkü arkeolojik araştırmalarda Türkiye de dahil olmak üzere Orta Doğu, Amerika, Afrika,Asya da DEV iskeletleri bulundu. Yani kaçanların peşini bırakmamış bu türeyen kavimler.

Sonrasında Atlantis/Mu kazananlarla birlikte battı anladığımız kadarıyla. Bu kıtanın batışıyla insanlık asıl dalgayı yemeden kurtuldu. İnsanların peşinden gelenleri ise insanlar zamanla yok etti. Son kalanları da Zülkarneyn bir settin arkasına hapsetti. Ve olay setti yıkıp 2. defa saldıracakları zamana kadar kapandı.

Dinimize göre şu an varlar ve setti yıkmaya çalışıyorlar kıyamete yakın yıkacaklar ve 2. defa saldıracaklar. Mehdi ve hz.İsa birlikte bu türe karşı savaşacaklar bir köşeye sıkışacaklar Allahtan yardım isteyip onları helak ettirecekler. Ve tamamen bu bela sona erecek.

Hristiyanlara göre de Mesih halledecek buişi. Yani tüm dinlerde var Yecuc Mecuc. Son ve büyük savaş.

Mu/Atlantisi alın koyun yerine Valyriayı
Zülkarneyn Settinin yerine Duvarı
Devleri zaten var :slight_smile:
Yecuc Mecuc ün yerine Whitewalkersları
Deccalin yerine Night King i
Zülkarneyn yerine Azor Ahai yi
Mehdi-Mesih yerine yine Azor Ahaiyi
ve diğerlerini.Bu böyle gider…

+Taşlar tam da yerine oturdu mu?
-Oturdu.
+Ee yani kardeşim?
-Tüm bunları araştıran inceleyen GRRM adlı vatandaş, biraz harmanlayıp bir romana çevirmeye karar vermiş. Ortaya da bu seri ve dizi çıkmış.

GRRM Britanya adası tarihini Westros tarihine uyarlamış. Hatta Westros haritası Britanya haritasının tersi. Ormanın çocukları Keltlerin pagan inancındaki hobbitler. İlk insanlar ise keltler. Keltler İskoçlar ve Galliler oluyor. Kendilerine celtblood diyorlar zaten. Bu arkadaşlar adanın bilinen ilk yerleşimcileri ve ilk insanlarınkine benzeyen dinleri ve kültürleri var. Sonra westrosu Andallar işgal ediyor. Bunların karşılığı ise Sakson istilacılar. Germenik kökenli sarışın mavi gözlü aynı andallara benzeyen bir ırk. Sakson krallıkların adaya getirdikleri yeni din hristiyanlık yani andalların getirdiği 7 inancı.
Demir adalar ise İrlanda. Sert mizaçlı, denizci ve yağmacılar o zamanlar. Sürekli Britanya adasına çıkıp sorun çıkarıyorlar.
Fatih Aegon için çeşitli rivayetler var. Targaryen hanedanını bende çözemedim. Bir rivayete göre Kral Arthur Roma imparatorunun soyundan geliyor. Yani yıkılmış büyük bir medeniyetin (Roma/Valeria) son varisi.
Westros Lordlarının kullandıkları sancaklarda Britanya adasındaki sancaklara çok benziyor. İngiltere kraliyet ailesinin armasında Aslan vardır. Galler’in sembolü ejderhadır. Ayrıca İngiltere kraliyet ailesinde joffrey gibi ensest vakalar görüşmüş ve yine joffrey gibi piskopat çocuk krallar olmuş.
Benim aklıma gelenler bu kadar

Benim için cesur bir yorum olacak, umarım inançlı arkadaşlarımı incitmem.
GRRM’nin en büyük ilham kaynağı “tanrı"dır.
GRMM ne yaptı? diğer fantastik edebiyat yazarlarından farklı ne yaptı?
Çok onurlu bir aile olarak Starkları tanıştırdı, içselleştirdik. sevdik aileyi ve özellikle Ned’i. Bir zorbanın elinde ölümünü yazdı. İntikam ateşi ile dolduk, Robb ile içimiz eridi. Robb ölümcül bir hata ile öldü, annesi öldü. Bu sırada anlamsız şekilde adaletsiz şekilde içselleştirdiğimiz starklar darmadağan oldu.
Jon parlayan yıldız oldu,herkesi dumur eden şeyler yaşattı. geri getirdi.
Nefret ettiğimiz Jaime son bölümlerde sempatimizi kazandı, “adam haklı ya” dedik. Arya oyuncuları izledikten sonra Cercie rolündeki kadına " bir anne intikam yemini ederdi” dedi. iyi kötü, haklı haksız birbirine girdi ve bu dünyada kimse masum değil.
GRRM diyor ki “bu evrende tanrı yok” … çünkü aslında tuhaf bir kibirle “tanrısı benim” diyor. "size birini sevdiririm ve en beklemediğiniz anda öldürürüm."
Bir agnostik olarak anlatılan tanrının kendisi, yazara en büyük ilham olmuş gibi geliyor.