Güzel Ada Savaşı

Güzel Ada Savaşı

Dahil Olduğu Savaş:Greyjoy İsyanı
Yer:Güzel Ada çevresi
Taraflar:Baratheon Hanedanı - Greyjoy Hanedanı
Komutanlar:Kraliyet Donanması Komutanı Stannis Baratheon ve Paxter Redwyne - Demir Donanmanın Lord Kaptanı Victarion Greyjoy ve Aeron Greyjoy
Güçler:Kraliyet Filosu:200 Gemi - Greyjoy Filosu:600 Gemi
Kayıplar:Kraliyet Filosu kayıtlara değer bir kayıp vermemiştir.Greyjoy Filosunun hemen hemen hepsi yok edilmiştir.
Sonuç:Kesin Baratheon Zaferi

Savaş Öncesi

Victarion ve Euron Greyjoy Lannis Limanın da demirli halde bulunan Lannister filosunu yakmasının ardından Kral Robert Demirdoğumluların dargemileriyle yaptığı baskınlara başa çıkmak için Donanma Komutanı Lord Stannis Baratheon komutasındaki Kraliyet filosunu Greyjoy Filosunu yok etmesi için Demir Adalarına gönderdi.

Savaş

Lord Stannis Güzel Ada yakınlarında Greyjoy Filosuna bir tuzak kurup Greyjoy Filosuna baskın şeklinde bir saldırı düzenledi.Büyük savaş gemileriyle Demir Donanma gemilerini ezdikten sonra bütün Greyjoy Filosunu ezerek yok etmiştir.Savaşta Demir Donanmanın sancak gemisi olarak kullanılan Victarion Greyjoy’un kaptanlığı yaptığı Demir Zafer parçalanmıştır.Aeron Greyjoy’un gemisi Altın Fırtına da Kraliyet Filosunun sancak gemisi Hiddet’e komuta eden Stannis Baratheon tarafından ezilmiştir.Ayrıca Victarion Greyjoy da savaş sırasında bizzat Stannis Baratheon tarafından esir alınmıştır.

Savaş Sonrası

Demir Donanmanın ve Greyjoy Filosunun büyük bir bölümünün yok edilmesinin ardından denizlerde azalan tehdit sayesinde, Kral Robert ve Sancaktarlarının ordularının Demir Adalara ulaşması için uygun şartlar oluşmuştur.Kral Robert ve sancaktarları Jon Arryn, Eddard Stark, Tywin Lannister ve Hoster Tully’nin orduları Demir Adalarındaki kaleleri kuşatmaya başlamıştır.

Kraliyet donanması Komutanları Westeros’un en iyi komutanları… denizde yani.

Lord Redwyne’de iyidir fakat Denizlerin Efsanesi Stannis başgandır :smiley:

Stannis’in komuta ettiği filo daha büyük savaş gemileri barındırıyorken Greyjoy filosu seri küçük gemiler ile dolu galiba üstünlük sağlayan bu durum oldu.

aynen.greyjoy filosu dargemilerden oluşuyor ama kraliyet tarafı hep büyük gemilerden.tabi düşürüldükleri tuzak nasıl bilmiyorum ama sonuçta bi tuzak ve bu da avantaj sağlıyor :slight_smile:

victorian esirlikten nasıl kurtuluyo peki ?

Balon diz çökünce bir kişinin esirliği karşılında bütün Greyjoylar kurtuluyor :smiley:

Yürü be Stannis reyiz :smiley:

savaş sonunda balon bile bağışlandı aeron serbest bırakıldı o da serbest bırakılmıştır diye düşündüm :smiley:

Evet Stannis’in gemileri daha büyüktü fakat Preveze Deniz Savaşında da Türk gemileri daha ufak ve daha azdı buna rağmen zafer bizim olmuştu.

yani hem serbest bırakıyolar hemde greyjoylar kurtuluyo, sanki savaşı greyjoylar kazanmış gibi geldi bana :smiley:

Robert aslında Pyke fethedilince Greyjoylara Targaryenlara uygulanan muameleyi yapıcaktı fakat Eddard Stark orada klasını gösterip Theon’un esareti karşılığında bir katliamı engelledi.

Greyjoy’un tek oğlu esir,filosu yok edildi,toprakları harabeye çevrildi.Ne kazandılar ? :smiley:

yapıcı olmak lazım biraz :smiley:

+Kadınlarına tecavüz edildi, tarlaları yakıldı.

Adam zevkine bakıyo gene olsa gene yaparım demişti theona :smiley:

"Balon diz çökünce bir kişinin esirliği karşılında bütün Greyjoylar kurtuluyor " şu cümle için demiştim, anlıyorum o kadarınıda yani dj beyni yok bende :l

Demir Adalarındaki özgürlük anlayışı bu napcaksın :smiley:

Greyjoyların saçma özgürlük çabalarından başka bir şey değil siz kimsiniz koskoca Westeros’a meydan okuyorsunuz . Theon babası Balon a iyi ayar çekmişti .

Evet buna bende katılıyorum Balon mevsimlik kraldan fazlası değildi,Victorian ve Euron olmasa Balon hiçbirşey değil.