Hanedanlıklar ve Gerçek ülkeler?

Forumda baktım ki böyle bir konu yok baya internette araştırdım fakat kimse böyle bir şeye kalkışmamız bizde aramızda yapalım. Sizce hangi hanedanlık gerçekteki hangi ülke veya eski dönemdeki haneleri/birlikleri yansıtmaktadır?

İlk tahminler benden…

Lannister: Amerika veya İngiltere

Stark: Tahminimce Türk yada asyalılar. Kurt başı ve soğuk vs…

-(ırkı): (Bu konuda cidden bir fikir yürütemedim çok düşündüm. Köleliği kaldırmaya çalışan veya diğer insanlara iyi davranan bir ülke pek göremedim. Yine Türk mü desek? Olabilir.)

Dothraki: Araplar veya iranlılar. Ve asyalılar olabilir pek yerleşik hayatları yok genelde at üstünde gitmekteler. Tarihe bakarsak genelde hep bizimde öyledir genelde hep çadır kurarak yerleşik hayattan uzak.

Boltonlar: Rusları çağrıştırıyor biraz ki Roose Bolton zaten ivan diye bir karakteri canlandırmış Ramseyde İngiliz fakat bilindiği gibi oda gerçek oğlu değil.

Konu siyaset içerikli değildir sadece benzetme içermektedir bu yüzden tartışmayalım.

Buz ve Ateşin Şarkısı Gerçek Dünya Esinlenmeleri

Greyjoylar Vikingler , Dothrakiler’de Türkler ve genel anlamda Asyalı göçebe kabileler , geriye kalan hanelerde İngiltere tarihinden esinlenilmiş. Hatta Stark vs Lannister savaşı direk War of the Roses. Starklar : York hanedanı Lannisterlarda : Lancaster hanedanı.

Greyjoylar Viking Görünümlü İrlandalılar
Dothrakiler Türk ve Moğol
Lannister: Plantagenet Hanedanı (Lancaster Kolu)
Stark: Stuart Hanedanı (İskoçya Krallığı) Ama yazarın Türk Tarihine ilgisi olduğundan aslında Jon Snow’la birlikte Türk’leri de temsil ediyor. (Örneğin Arryn: Hilalin karşısında Akdoğan (Bildiğin Türk Simgesi))
Targaryen: Tudor > planTAGAET > NormandY yani İngiltere tarihinin tamamını temsil ediyor. Tudor’dan sonra Stuart’lar İskoçya Kralları İngiltere tahtına çıkmıştı. Bu yüzden Targaryen’lerden sonra da Stark’ların tahta çıkması lazım.

Greyjoylar - Vikingler
Dothrakiler - kesinlikle Moğollar.
Starklar - Türkler
Lannisterlar - İngilizler
Targaryen - Amerikanlar
Marteller - Meksika veya Mısır olabilir diye düşünüyorum.

Hanedan olarak
Stark- Stuart
Lannister-Lancaster
Baratheon-York
Stark-Stuart
Tyrell-Tudor
Bolton-Balliol

Abicim Stark=Türk demenizi anlayamıyorum.Tamam Stark ları hepimiz seviyoruz ama ortada Dothraki gerçeği var :slight_smile: Ayrıca fantastik bir eserde bu tarz şeyler aramak pek mantıklı değil bence.Adamlar ufkumuzu geliştirmeye çalışırken biz biraz daha daraltmaya bakıyoruz.

VSP250g cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Haneleri bilmiyorumda Cersei Lannister İşid’dir.

İngiliz tarihi (Güller Savaşı) üzerinden gideceksek;

Plagenet (böyle yazılıyordu galiba): Targaryen direkt. 1066 Hastings’te kazananın adı Fatih William (bu kolaydı GRRM :/)
Lancaster: İsim bas bas bağırıyor zaten. Uzun süreli bir hanedana karşı savaştan sonra devletin üstüne çullanan arkadaşlar.
York Hanedanı: Kuzey… Zor olmasa gerek.
Kingmaker: Biraz hikayenin içinde kurgu, gelişme ve sonuç farkları olduğu bu kişide aklıma dönemi biraz okuyunca Roose Bolton geldi. Dönemin Kingmaker’i ile benzer özellikleri az (Ekonomik ve saygıdeğerlik anlamında) olsa da savaşlar sırasında bulunduğu taraf savaşın kazananı oluyordu. Kingmaker yanlış hatırlamıyorsam bir savaşta öldü, bulunduğu tarafın kaybettiği bir savaşta…
Tudor: Daha sonra doldurabilirim tam fikir bulamadım

Bahsi geçen hanelerden Lancaster hanesi, tahta geçişini kan bağlarını Plagenetler’e bağlamıştı. Plagenetler için fikrimiz aynı kalırsa (Plagenet=Targaryen) Lancaster Hanesi için Baratheon deriz ama tahtı alan IV. Henry’e Robert diyemeyiz… Çünkü biraz hikayeleme, kurgu burada biraz kopacak. Robert bu kurguda IV. Henry ve V. Henry karışımı bir kişilik. Yani savaş yeteneği çok iyi (Bkz. Agincourt Savaşı) ama savaşlardan (kurgu değişimi) dolayı pek devlet yönetimi görülememiş liderler. V. Henry sonrası gelmiş kişi (VI. Henry), döneminin İngiltere Krallığı’nı mahvetmiştir. Anakaradan düşüş (Yüzyıl savaşlarının kaybı) gibi mesela. Konumuz tam bu değil ama olsun. Sonuçta beceriksiz birisi ve ülkesinde pek sevilmezdi. Yakaladık galiba kişiyi: Cofri (veya Queen Regent Wildfirecımız :D).
Film buradan sonra biraz kopuyor. Çünkü eğer buradan gitmişse GRRM amcamız baya hikaye ile oynamıştır. Karakterler ile tarihi kişileri çok karıştırdığı belli. Ama kimi kişiler hariç belli parçalar yerine oturmaya başladı. Mesela VII. Henry. Buradaki hikaye devamına göre bir kişi çıkabilir: Young Griff. Soyu eski bir kralın legalize olmamış bir oğluna gidiyor. Bu Young Griff’in Blackfyre olabilme olasılığını getirir. Ama daha hikaye bitmedi. O zaman da York Hanedanı Stark-Stannis karması bir hal alır hatta malum teori tutarsa York Hanesi Jon bile olabilir çünkü York hanesinin de soyu Plagenetlere uzanır. Kral IV. Edward York döneminde İngiltere’nin İskoçya ile ciddi bir savaşı olduğunu düşünecek olursak İskoçlar Akgezen bile olabilir. Dönemin İskoç arması da buna uzak değil. Mavi ve Beyaz (Evet Stuart Hanesi’nin kendi arması var kabul). İngiltere bu savaşı atlatıyor ve bir süre sonra savaşlardan IV. Edward ölüyor ve King Regent olarak III. Richard tahta geçiyor. Edward’ın oğlu öldürülüyor ve III. Richard tahta kral olarak uzun süre boyunca istediği şekilde geçiyor. Bakın bakalım böyle uzun süreli hasret kim var: Dany. Sonunda Blackfyre vs. Targ mücadelesi ilginç olabilir. Kış ortasında böyle bir savaş. Saçma ama ilgi çekici.
Sonuç olarak;
Plagenet: Targaryen
IV. ve V. Henry: Robert Baratheon
VI. Henry: Cofri veya Cersei
IV. Edward: Stannis Baratheon veya malum teoriye göre Jon Snow
York Dükü Richard: Saçma ama Robb. Kurguda oyun ile.
III. Richard: Dany
VII. Henry: Young Griff
Kingmaker: Roose Bolton (VI Henry-IV. Edward arasındaki mücadelede etkin rolü var)
Özgür Şehirler: Galler ve Burgundiya. IV. Edward yardım almak amaçlı ve saklanmak amaçlı olarak önce Calais’e, sonra Burgundiya’ya gitmiştir, VII. Henry de Galler’den gelerek Bosworth Field’da zafer kazanmıştır.

Şu saatte bu kadar düşünebildim. Biraz daha ayrıntılı daha sonra düşünebilirim galiba.

Dostum zaten misalen veriyoruz görüş bunlar bu kadar abartmaya gerek yok. Hem yaptıkları hemde zaman zaman kötü bir şekilde ezildiğinden dolayı hemde bayrakları vs her şeyi dahil edince böyle bir sonuç çıkardık. Dothrakiler kesin zaten Türk’e benziyor özellikle sürekli kamp kurmaları ilk sebebidir Türklerde tarihleri boyunca bu şekilde kamp kurarak yaşadılar hiç yerleşik hayata geçemediler(uzun bir süre)

Kurt sembolü türklere özgü değil ki.
Aynı şekilde çektikleri vs. Şekli de de starkları türk yapmak çok kötü bir bağdaştırma.
Kültür,coğrafya,fizik vs. Olarak benzemiyoruz. Bir tek old gods şamanistik inanca bağlanabilir, o da bize özgü değil.
Yaptıkları da türke benzemiyor(onur cesaret vs. Evrensel kavramlardır. Türkler avrupaya tanıtmadı bunu.)
Haa anlamadım ezilijce nasıl türk oluyorlar ama…
Neyse dotharakiler tam bir türk/moğol. Göçebe hayatları, sert bağlılıkları,at sevgisi…
Neyse

Greyjoylar, Vikingler para açlığı fakirlik Vikingleri yağmaya itmişti.
Stark, İskoç Kralları (Stuartta örnek verilebilir) güneyden nefret etmeleri ve uzak durmalarıyla
Vadi, Galler doğudan savunulabilir ama batıya karşı savunmasız.
Nehir Toprakları ,Mercia savaşlar çoğunlukla orta İngilterede oluyordu.
Menzil ve Batı Toprakları, Wessex (doğruluğundan emin değilim) görece istilaları başarıyla atlatmıştı.
Dorne, Marakeş,ben Dorne’u İspanya olarak değilde hep Kuzey Afrika olarak düşündüm.

Türklerin sembolü “Bozkurt” dostum. Şu saçma konuyu daha da uzatmayın isterseniz “GÖRÜŞ” yani herkesin kendi kararı anlatamadım galiba? Benim bağdaştırdığım Starklar Türk’e benziyor alt metni anlatırsam baya siyasete gireceğim o yüzden burada noktalansın şu konu.

Arkadaşlar konuyu uzatmış olucam ama söylemek istedim.
Yazarın Türk tarihine ilgisi var. Çünkü yazar Güller Savaşın’ı örnek alarak GOT’u ortaya çıkarmış. Çünkü Güller Savaşından sonra biz Türk’lrer dünyaya hükmetmeye başladık.

Mesela:
Dothrakiler: Aslında Kırım Tatarlarını yansıtıyorlar. Viyana kapısına dayanan Kırım Tatarları. Çünkü normal Anadolu ve Rumeli Türk’üne göre daha entersan gelmiş yazara Kırım Tatarları.

Kızıl Düğün: Kavalalı Mehmet Ali Paşa, Mısır’daki Memlük beylerinden kurtulmak için bir ziyafet verir. Ziyafete gelen herkes ziyafet çıkışı arbalet atışına tutulur ve hemen hemen hepsi öldürülür. O vakitten sonra Kavalalı tamamen Mısır’a hakim olmaya başlar. Osmanlı’da öyle. Ta ki Mısır’ın yeni efendisi isyan edene kadar.

Meeren: Mısır denebilir bir nevi. Çünkü yazarın Türk tarihine ilgisi olduğundan Mısır’da dikkatini çekmiş ve Meeren’i bildiğin Mısır gibi yapmış.

Arryn: Hilal’in karşısında Akdoğan.
Stark: Ulukurt
Tully: Alabalık
Baratheon: Geyik

Ayrıca Stark’lar Kuzey’in hükümdarıdır. Aynı ünvanı Göktürk’lerde kullanıyorlardı. Onlar aynı zamanda Sibirya hükümdarıydılar. Ama o devirde oralarda çok fazla insan yaşamadığından hiç o bölgeye doğru düzgün hükmedememişlerdir. Ruslar bile anca 17. yy’da Sibir Hanlığını devirince o bölgeye hakim olmaya başlamışlardır. Yani Türkler 17. yy’a kadar Kuzey Hükümdarıdırlar ve bu ünvanı da olduğu gibi kullanmışlardır.

Ayrıca bu ünvan genel olarak Göktürklerde kullanılmıştır ve Göktürklerin bayrağı Bozkurt şeklindedir.
Yani GOT’daki Kuzey Krallığı, Göktürk olarak nitelenebilir.
Ama şekil olarak ayrıca Bolton (Balliol) hanedanı olmasından dolayı ve Stark (Stuart) Hanedanı tarafından yönetilmesinden dolayı İskoçya olarak da nitelenebilir.

İkisinin karması gibi birşey yani. Hem Türk hem İskoç karması.

Yemliyor musun ciddi misin?
Bu arada 2 yukarı için diyeyim. Orda kastım br tek türkler kullanmıyor.
Iskandinav topraklarında kullanıldı
Germanik kültürler tarafından kullanıldı
Türkler ve moğollar tarafından
Akadlarca
Romalılar tarafından vs. Vs.
Hani tek bir sembol birden fazla oluşum tarafından kullanıldığı için bunu kanıt olarak göstermek abestir. Hani o zaman siyah saçı var diye jon da sivası. Hadi bakalım. Siyasal olarak da feudal yapıya hiç geçmedi türkler.
Konum olarakda sibiryalıları saymazsak o kadar büyük bir kış ortamında da kalınmadı.
Üstelik askeri taktik,ordu biçimi,toplum olarakda benzerlik yok.
Bir ağaçlara tapınma gibi adetlerinibir de şovalyelara sahip olmamaları ile hafif zırh giyinmemelerini bağdaştırabilirsin bence.

ülke olarak değil de bizim ülkenin bölgeleri üzerinden düşündüm ve kendii siyasi görüşümden mümkün mertebede uzak duraraktan bu benzetmeyi yaptım. umarım siyasi tartışmalara sebebiyet vermez (lütfen)

king’s landing-ankara
diğer bölgeleri fetheden bir kralın kurduğu başkent, şimdi başka bir soydan kral tahtta oturmakta
lannister hanesi-iç anadolu
bu bölgenin haneleri şuanki krala çok destek vermekte onu korumaktadırlar
tyrell hanesi-marmara
bu bölge haneleri kralla arasını iyi tutup yönetimde söz hakkı almaya çalışmakta
baratheon hanesi-ege
bu bölge haneleri şuanki kralı sevmemekte onu devirmek için savaşmakta
stark hanesi-güneydoğu
bu bölge haneleri krala başkaldırıp ayrı bir krallık olmayı istemekte
tully hanesi-doğu anadolu
bu bölge haneleri arasında starkları sevenler de var kralı sevenler de
martell hanesi-akdeniz
bu bölge haneleri sarhoş olup yiyişmekten başka birşey yapmamakta
arryn hanesi-karadeniz
bu bölge haneleri olup biteni pek umursamamakta

yabanıllar-pkk
duvarı geçmeye çalışmaktalar
gece gözcüleri-tsk
duvarı korumaktalar
akgezenler-suriyeliler
çoğalarak geliyorlar mk

ha bir de unutmadan
greyjoy hanesi-kktc

ben martell hanesindenim xd

Kıbrıs nerde.
Nerde yavru vatan?

kktc KuzeyKıbrısTürkCumhuryeti

Lannister: Alman
Starklar: Yohudi
Dothrakiler: Türk
Boltonlar: Rus
Marteller: Meksikalı

Martell- Kartel falan.

Birileri anlasın artık şu BOZKURTUN TÜRK SEMBOLU OLDUĞUNU VE BAŞKA ŞU ANDA HİÇBİR MİLLETİN KULLANMADIĞINI!

Türkler eski zamanlardan beri kullanır bozkurdu.

Ulukurt da bozkurt değildir kitaba göre yeni çeşit yaratmış martin sanırım.
Starklar türklerle alakasız, Dothrakiler de ilkel türk toplumuyla bağdaştırılabilir sadece

Starklar: İskoçya ve York çevresi. Manderly hanesi York’u yöneten hanedan olabilir çünkü güney kökenliler. Hadrian duvarı sur oluyor bu açıkça ortada zaten. Duvarın kuzeyinde kalan Piktlerde doğayla iç içe yaşam yaygındı ağaçlara saygı duyuluyordu Droit adlı rahiplerin büyülü güçleri olduğu düşünülüyordu ve en ünlü büyücü Merlin’de bir Droit’ti.

Targaryenler: Normanlar oluyor kültürleri hiç benzemese de İngiltere’ye gelişleri ejderhaları saymazsak çok benziyor.

Baratheonlar: Plantagenetler. Normanların bir alt kolu bu hane onlara bağlılar Normanlar tükenince taht bunlara geçti. Baratheonların kurucusu Orys Baratheon’un Fatih Aegon’un piç kardeşi oldu söyleniyor.

Lannisterlar: Bunlar bence Hannover hanedanı olabilir daha sonra adı değişip Windsor oluyor günümüzde başta olan hanedan. Alman kökenliler evlilik yoluyla Hannover prensi İngiltere tahtını kralın varisi olmayınca ele geçirdi.

Tyrelller: Fransa. Verimli topraklar, Arbor şarabı = Bordeaux şarabı, Marsilya = Oldtown. Ayrıca güneydeki dağlar Fransa-İspanya arasındaki Pireneler oluyor. Targaryenler Normanlar ise Normanlar ilk önce Fransaya yerleşmişti. Fatih Aegon’da ilk Menzil Krallığını yenilgiye uğratmıştı.

Martelller: İspanya ama Emevilerin denize dökülmediği hatta Emevi kültürünün kabul edildiği bir İspanya. Günümüzde bile İspanyolca’da Arapça kelimeler mevcut. Nymeria’nın Dorne’a çıktığında gemileri yaktırması da Emevi komutanı Tarık bin Ziyad’ın gemileri yaktırmasından ilham alınmış zaten.

Greyjoylar: Vikingler ile İrlandalıların kültürlerinin birbirine karıştığı bir hane. Vikinglerden denizciliği İrlandalılardan isyankarlığı almışlar.

Dothrakiler: Orta Asya’da ki bütün göçebe kavimler. Dünyanın üzerine binecek aygırda Cengizhan oluyor galiba :smiley:

Valyria: Efsaneleştirilmiş bir Roma. Roma en çok bu kadar yüceltilebirdi herhalde. Seri bizim dünyamızın Orta Çağ benzeri bir dönemde geçiyor Orta Çağ avrupasında Roma hakkında çok değişik efsaneler dolaşıyordu İngiltere’de Romalıların dev olduğuna inananlar vardı. Abartılan Roma daha da abartılarak karşımıza Valyria çıkmış.

Arrynler: Galler olmalı ama Gallerin ağır zırhlı şövalyeleri değil okçuları ünlüydü.

Tullyler: Bunlar arada kalıyorlar bir güney bir kuzey güçlü değiller İngiltere’nin orta kısımları olur savaşlar burada oluyor hep. İngiltere’de ki düşük seviyeli hanelerin toplamı bazısı Lannisterları bazısı Starkları destekliyor kendi başlarına hükmedecek güçte değiller.