Hangi haneyi neden destekliyorsunuz?

Ezilenlerin yanında olmayı sevdiğim için Starklar diyorum ben.

Targaryen dedim. Sebepleri:

1- Daenerys ve Viserys, bebek yaşta ailesi katledildikten sonra sahipsiz kaldılar ve ölümden zor kurtuldular.
2- Hayatta kalabilmek için yerinden yurdundan olup denizin karşısına kaçtılar, orada zor bir çocukluk geçirdiler.
3- Maslow’un İhtiyaçlar Piramidi’ne göre bir aileye ait olma hissi temel ihtiyaçlarımız arasındadır; aile tarafından sevilmek, korunmak, kendini güvende ve sevgi içinde hissetmek temel ihtiyaçlardır. Daenerys ve Viserys bundan mahrum bırakıldılar. Yani kaçıp hayatta kaldılar ama buna yaşamak denemezdi. Üstelik başlarına gelen bu olaylarla hiçbir ilgileri yoktu, çünkü bir bebek nasıl büyüklerin hatalarından sorumlu tutulabilir ki, bir bebeğe nasıl bedel ödetilebilir ki?
4- Daenerys’ın kölelik ile olan mücadelesi de beni seriye bağlayan bir unsur oldu. Demir Taht’tan çok daha ilgimi çekiyor.

Hanelerden birini destekliyor olmamız diğerlerinin kötü oldukları anlamına gelmez elbet. Tyrion gibi bir adam varken Lannisterlar kötü diyebilir miyiz? Starklara kötü diyebilir miyiz? Baratheon kötü desek minik Shireen’i ne yapacağız? Tyrellar kötü desek Loras’ı da mı kötüleyeceğiz yani? Martell’lere kötü demek için de sebep göremiyorum kendi hesabıma. Başlangıçlarından beri tüm fertleri iyi olan veya tüm fertleri kötü olan hane olabilir mi ki?

@Daeneryon
Dany ve Viserys’i seviyorsun ama Targaryenleri sevmen anlamına gelmez bu. Daha çok onlara olan sevginin nedenlerini yazmışsın. Tamam şu an serideki tek Targaryen Daenerys olabilir ama tamamen aileyi de düşünmen lazım. Mesajı yenileyip Targaryenler ile ilgili genel birkaç şey daha eklersen daha güzel olabilir bence.

Martell. Genel olarak baktığımda unvanların cinsiyete değil yaşa bakılarak verilmesi, piçlere Yedi Krallık’ın geri kalanına göre çok daha iyi davranılması, kadınların savaşçı olmasının garipsenmemesi sevme nedenlerimden. Ama özel olarak ejderhaları yenebilmeleri harika. Sen koskoca ejderhayı arazi şartlarıyla alt edebiliyorsun ve iki yüzyıl boyunca direnip en sonunda evlilik yoluyla bağlanıyorsun. Gerçekten harika. Diğer bütün hanelerden üstün yapar bence bu Dorneluları ve Martelleri. Şimdi bile Daenerys ejderha avantajına sahip olmasına rağmen Dorne’u fethedemeyebilir. Kitaptaki döneme gelirsek o daha da güzel. Oberyn Martell gibi Doran Martell gibi insanlar varken sevmemek mümkün mü? Hele Arienne ve Kum Yılanları’ndan aşırı umutluyum ben. Bir kere düştü mü kalkmayı öğrenecek siyaseti , entrikayı sökecek bu kızlar. Umarım diğer kitaplarda sevindirirler beni.

Targaryenleri elbette Fatih Aegon’dan ötürü de seviyorum, bunu yazmayı unutmuşum. Evet doğru; hayatta kalan son Targaryenler olarak onlar üzerine yoğunlaştırdım sebeplerimi. Ayrıca Valyria kültürü çok ilgi çekici, aynı şekilde Yüksek Valyria Dili ve Emilia Clarke’ın Valyria Dili’ni konuşması aşırı hoşuma gidiyor. Yurtta diziyi daha önce izlememiş bir arkadaşım var; ona geçen sezon Daenerys’ın Lekesizler’le olan konuşmasını dinlettim (izletmedim) savaşa çağırsın giderim demişti :smiley: Sonra durdu dinledi harbiden de savaşa çağırıyor heralde dedi :smiley: Şimdi dizinin müptelası, neredeyse bana yetişecek, ama kitaplara ısındıramadım henüz. (Bir sordun bin yazdım galiba)

Bir lider için -bana göre- her nitelikten önce adalet gelir. Adalet diyince de akla Stannis gelir. Eh Stannis diyince de Baratheon.

Sonuç: Tümevarım yöntemiyle Baratheon.

+1

Baratheon nedenleri de sıralıyım.

1. Fırtına Tanrısına kadar uzanan soyları, dolayısıyla Durran ve Elenei’nin aşkı
  2. Orys Baratheon’ın hanedanın geçmisini kabul etmesi,
  3. Demir Taht’a her zaman sadık kalmış olmaları fakat damarlarına basıldığı zaman bütün gemileri yakıp haksızlık karşısında durmaları
  4. En önemli sebep tutkulu büyük savaşcılardan oluşan ve gazap sahibi hane üyelerinden oluşmasıdır. Bknz: Büyük savaşcılar Orys Baratheon, Lyonel Baratheon, Robert Baratheon, Stannis Baratheon aile üyeleri bile metallerle sınıflandırılıyor, Robert:Çelik, Stannis:Demir, Renly:Bakır

Ejderha Kayası Aegon’dan önce bile Targaryenlerin olan bir mekandı. Robert orada isyan çıkma olasılığına karşın en büyük komutanlarından biri Stannis’i oraya gönderdi. Eğer sevmeseydi Stannis’i Gemilerin Efendisi yapıp Jon Arryn’la yıllarca diyarı yönetmesine izin vermezdi Robert.

Martell hanesi.Doran ve Oberyn Martell adlı iki muhteşem karakteri yetiştirmiş bir hane.

O kadar ayrıntısını bilmiyordum ama savaştan sonraydı heralde Stannis’in burnu istediğini okumuştum sanki ve Robert Stannis’i sevmesede güçlü bir savaşçı olduğu için onu kullanmış olabilir

Greyjoy…
Bunun nedeni isimdende belli olduğu gibi Victorian Greyjoy’dur.Bu adamda ilginç bir yapı var.Kötülükle iyilik bir vucutta birleşmiş gibi…

Hightower;
Çünkü çok asil bir hane ve inanılmaz sempati duyuyorum onlara. Zenginler, asiller ve barışçıllar. Sevmek için yeterli sebepler.

Tully;
Pek az insan sevse de ben Tully hanesini seviyorum. Onlarda saf, çok güzel bir coğrafyada yaşıyorlar ve Catelyn ablamız bu haneden.

Stark;
Kitaba başladığımda favori hanem -çoğu insan gibi- Starklardı. Hala da çok seviyorum ama sanki ikinci planda kaldılar biraz. Yinede çok asiller ve çok adaletliler.

Martell;
Oberyn sevgim ve onların Westeros’taki diğer hanelere benzememeleri ayrıca özgür bir yapıya sahip olmaları ister istemez Martell destekçisi olmamı sağlıyor.

Ayrıca, Boltonlardan nefret ederim. Aynı şekilde Freylerdende. Lannister hanesinin kendisini sevmesemde Tyrion’a Jamie’ye ve Kevan’a bayılıyorum.
Tyrell hanesine nötrüm ama Willas’ı çok severim. Greyjoy’u da pek sevmiyorum.

Ama sadece birini seçmek zorundaysam eğer, Stark.

Doğru biliyorsun. Stannis Fırtına Burnu’nu istiyor ve Fırtına Burnu onun hakkı ama Robert’ın çevresinde dediğim gibi Topraksız, iyi bir komutan var ve Targaryenlerin mekanı burası. Çocuk yaştaki Renly yapmayacak tabi oranın lordunu. Tabi bu kararı almasında pay olarak Dany ve Viserys’in kaçmasıda var.

Peki, bilmiyordum teşekkür ederim :slight_smile:

Baratheon çünkü

Sur’a yardım eden Stannis’di.

Greyjoy;İskandinav mitolojisini severim,İskandinavları da çok seviyorum. Özellikle Vikingler ve Anglo-Saksonlar bana çok ilgi çekici geliyor ve onları araştırmayı seviyorum. Vikings dizisinden sonra daha da çok sevdim.
Greyjoylarda,adeta Vikinglere benzedikleri için seviyorum bu hanedanı.

Harlaw;Rodrik Harlaw yani ‘‘Okuyucu’’ yu kendime çok benzetiyorum ve seviyorum ayrıca bu hanedan bana göre Demiradaların en güçlü hanedanıdır. On Kule’de Demiradaların kuşkusuz en iyi kalesidir.

Martell;Westeros’daki diğer tüm hanedanlardan daha iyi ve hoşgörülü bir hanedan. Meşru olmayanlara karşı olan yaklaşımları,intikam tutkuları,soğukkanlılıkları,içtenlikleri ve dürüstlükleri yüzünden sevdiğim bir hanedan. Diğer bir nedeni ise Oberyn,Doran ve Arianne’dir.

En çok sevilen Stark gibi duruyor. Kitabın zalimliği Stark’a olan sempatiyi azaltamadı … :slight_smile:

Daha çok bizi onlara bağladı daha fazla sevmemizi sağladı.

Aynen. Herkes intikam istiyor ama Starklar’ın çekmediği kalmadı be :’(

Ama bence birde işin saflık durumu var. Starklar biraz saf, her şeyin adaletli olduğunu sanarlar ama öyle değil. Herkesi sadık sandılar ama öyle değil. Sonucunda yok olma tehlikesindeler. Ben bu yüzden Stark’ı değil, Baratheon’u daha çok seviyorum …

O senin tercihin :slight_smile: