Hangi Stark çocuğu Starkları yeniden yükseltecek

Zaten serçe parmak sevilen karakterler arasına girecekse ortada bir sevgi sorunu var demektir ? Serce parmaga asık olan onun zekasıyla yaptıgı haınlıkleri sevmek demek. Tyrion ne kitap ta ne dizide yanlıs bir tavır almadı. Shea ye bile iyi davrandı ondan bile kazık yedi. Her seyi Sansa baslattıgı gibi kendi kurdunu ve Aryanın kurdunun da sebebi Sansa biyoruz. Karakter olarak Theon la yasıt sayılan sansa neden Theon hata yaptı ihanet yaptı sevılmedi? Nefret edildi de .Sansa daha yası kucuktu deyip affedilsin. Yani kızıl dugun olmayacak starklar dagılmayacak Stannis kral olacak ve joffrey gibi bir piç tahta gecmryecekti. Olay sırasına bakarsak kralice olma sevdasına Babasını ve Ailesini satmıs oldu. Sonrası pisman olsada. Theon kisyarını elegecırdikten sonra pisman olması ve uzulmesı kadar dikkate alınabilir. Olaylar bu sekilde gelismis ve grrm bu karaktere bu gorevi vermistir. Bu yuzden sansanın rolu nefret edilmek icindir. Joffrey gibi. Kimse ona asık degil di psikopatlat haricinde.?

@“banagöre”

Baelish’i sevmiyor olabilirsin ama ben gibi seven insanlar da var açıkçası. Ve kimse Baelish’i çocukluğunda Brandon Stark’a meydan okuyarak yaptığı salaklık sevmiyor değil. Asıl neden yaptığı kötülüklerdir. Ben zeki insanları sevdiğim için erkek favori karakterimdir.

Tyrion 13 yaşındayken Tysha adında biriyle evleniyor. 13 yaşında bütün Lannister hanesiyle yıllarca dalga geçilebilecek bir olayı yapıyor ve yıllarca bu kızın yasını tutuyor.

Theon’un yaşını bilmiyorsan bunu söyleyerek yorum yapma lütfen. Seride Theon Robb’dan bile daha büyük 18 yaşında kendisi. Sansa’dan 7 yaş büyük. Ki kendisi gayet farkındaydı ihanet ettiğinin. Onun gibi aptallık değil tercihti. Sansa ise sürekli düşünmemesi için eğitilmişti. Kaldı ki babaları onlara hiçbir açıklama yapmamıştı. Sansa soru sorduğunda “baba kararına karışılmaz” diye cevap aldı. Nereden bilebilirdi ne için kaçtıklarını? O da kendince müdahale etti. Sansa suçsuz demiyorum ama bu olayda onu bu şekilde yetiştiren ve gitme nedenlerini açıklanmayan Ned de en az Sansa kadar suçlu.

Sansa Stark konusunda @Queen Arianne 'e katılıyorum ben o zamanlar hiç bir şeyden haberi olmayan küçük bir kızdı ve bütün taht oyunlarına birebir şahit oldu gördü öğrendi kendisinin iyi bir yerlere geleceğini düşünüyorum ben piyon olarak değil bir oyuncu olarak.

Evet koskoca ned ve cat insanlarin elinde oyuncak olmusken ve petry starklarin cokusunu en ince ayrintisina kadar planlamisken, sansa’nın babam bizi gonderiyor demesi ailenin mahvina sebep olmustur öyle mi? Altin pelerinleri satin alan (ki bu da nedin hatasidir) cersei ve diyarda her bir halttan haberI olan petry napicakti peki, kral elinin kizlari Arya ve sansanin ardindan su dokup, hayirli gitsinler diye dua mi edeceklerdi? Ya da kizlar maiyetindekilerle beraber saraydan cikmak icin hazirlik yaperken uc maymunlari oynayacaklardi? Ned buna inandiysa eger aptaldir. Velev ki sansa agzini acti diye aile mahvoldu. O zaman ailenin gelecegini 11 yasindaki kizin agzindan cikacaklara birakan ned hicap duymali bundan, babasinin verdigi yanlis kararlar yuzunden kinglandingte esir olacak 11 yasindaki sansa degil.

Nedi severim. Oldugunde de aglamistim ama egri oturup dogru konusmali simdi. Tabi benim bu konuda milyonuncu yazisim oldugu icin sert ciktiysam afola.

Ek olarak iki ulu kurdun sebebi sadece sansa degil, bir prense nasil davranilacagini bilmeyip ona durduk yere, sebepsiz
yere diklenen ve saldiran aryadir aynı zamanda. Hatta böyle yaparak kurtlardan birinin olumunu garantilemistir.

Stark hanesinin geldiği durumu Sansa’nın üzerine yıkmak doğru değil. Zincirleme kaza gibi oldu her şey. Ned ve Catelyn’in yanlış kişiye, Petyr’e güvenmeleri. Catelyn’in Tyrion’u esir alması. Ned’in inadı, entrikalarla dönen bir düzende onurlu olma çabası. Yolunun üstündeki köyleri yağmalayan Gregor Clegane’ın ölüm emrini vermesi bile gerginliği artıran bir olaydı. Robert Baratheon’un vasiyet mektubu bile sebepler arasında sayılabilir.
Sansa’nın yaptığı yanlıştı ama kötü niyet yoktu her şeyden önce, bile bile ihanet etmek değildi onun yaptığı. 11-12 yaşında bir kız, en büyük hayali prens ile evlenmek ama babası onu Kışyarı’na gönderme kararı alıyor, ve Sansa gittiği taktirde bütün hayalleri yıkılacak. Bunun olmasına engel olmaya çalışıyor işte. 11-12 yaşında bir kızdan o durumda bir şeyleri anlamasını veya çok akıllıca bir plan yapmasını bekleyemezdik, yaşının getirdiği saflık için de suçlayamayız.

@"banagöre"
Theon ve Sansa arasında 7 yaş var. Pek yaşıt sayılmazlar yani.

Ek olarak, sansa Cersei’ye biz gidiyoruz demeseydi ned olmeyecek miydi? Olecekti, hatta belki jofri psikopati sag olsun yanarak Olecekti.

Sansa soylemeseydi, en iyi ihtimalle, kizlar sehirden kacabilecekti belki ama ben buna da ihtimal bile vermiyorum. Saraydaki herseyden haberI olan cersei ve kuzeyde biri hapsursa guneyden cok yasa diyebilen petry buna izin vermez, kizlar daha sehirden cikamadan olaya mudahil olurlardi.

@"M.artoloji"
Aynen. Sansa “ispiyonlanmasa” her şey farklı mı olacaktı sanki değil mi? Stark’ların çöküşü çoktan hazırlanmıştı.

Kesinlikle ustteki mesajda dedigin gibi nedin guneye gelmesi hatta daha oncesinden robertin kuzeye gitmesiyle her sey basladi. Ama masadaki seker, un ve suyu pisiren sey nedin cersiyle konusmasi oldu.

Grrm. Kitabında ve dizide nasıl anlatıyor? Biraz oraları paylaşın bakalım kim masalcı davranıyor. Ayrıca seriyi takip eden psikopat takipçilerin varlığını ilk defa kabul edebileceğim yazılar görüyorum. Hakaret olarak falan degıl yani bu yanlıs anlamayın . Kitap da Stannis e mektubu yollayan Ned Stark, cersei ye casterly rock a git babana koş diyor. Kral naibi olarak kendisi bizzat vasiyet almıs. Kralice oz kardeşinden cocuk peydahlamıs. Krala ihanet icinde. Aynı kralice erkek cocugu bran ı sakat bırakan olayın icinde. Bunlar olurken dizide aryanın rüyaları yerıne , sansanın rüyalarını izleyip okuduk. Cidden bu olayın gerçekleşmesine Sansanın ispiyonunun sebep olmadığına inananlar. Nymeria nın ve Leydi nin basına gelenleri tekrar okuması lazım. Sansa bildigin kurdunu "prenscılık oynamak ıcın " ve aryadan nefret ettiği ve tiksindiği icin oynuyor. Bal gibide Sansa yaptıklarıyla herseyin farkında oldugunu gosteriyor. Hırsızı masum gosteremezsınız. Askerde olsanız, operasyonda komutanınız düşmana goz dağı vermek ıcın konusma yapmasına şahit olursunuz ki direnci dağılsın . Sonra askerlerden birisi gidip operasyon bilgisini karsı tarafa "sansanın yaptıgı Kraliçe olacakya " satmasıdır bu. Bunun adı mis gibi de hainliktir. Kitapda grrm mal mı ben oyle bir sey gormedim. Niye arya salak salak davranıp ailesine ihanet islerine girmiyor o cocuk degilmi. Sansa basiretsiz ve oldukca salak bir karakter dizide milletin koynuna girmesini saglayan kararları hep kendisi aldı. Serçe parmakla kuzeye giderken brien le olan karşılaşmasını hatırlayın. Arya ailesi icin toprak bile yerde sansa anca birilerine meze yapar kendini. Cersei ne demisti Blackwater savası sırasında Sansaya? Bir kadının en büyük silahı goz yaşlarımı sandın Küçüğüm. En buyuk silagın bacaklarının arasındakidir. Aynen bu lafı soyluyor Cersie. Ki kendisinden nefret ederim hem cinsel sapkın hemde fitne fesat bir kişidir. Bu söylediklerim şuana kadar olanlardır. Bundan sonra Lyanna mormontun dediği gıbı ortada stark kalmadıktan sonra berk’i stark sayılacak sansanın başlattığı reaksiyondur. Fikrimi değiştiremezsiniz. Çünkü kitapda ne okuduğumu gayet iyi biliyorum. Sansa povlarını en bastan okuyun.

Sansa kendı kararı olmadan dokunmayacagına yemin eden Tyrion konuşmasına tekrar bakın. Onunla bir seyler yasaya bilirdi. Yaşamadı. Kitapda varis hanry icin kendını satan sansa kuzeye giderken de bolton icin kendini sattı. Kralın şehrine giderkende jofrey icin kendini sattı. Bunu nasıl görmeyip sansa masum dersiniz.

Once bir ne yazdigini anlayabilsem cevap yazicam ama bence sen de ne yazdigini bilmediginden kendimde seni anlama takatini bulamiyorum.

11 yaşında bir kız bu, 11. Onbir.
Ben o yaşta annem bana istediğim şeyi almadığı için iki gün surat asardım, babamdan azar işittiğimde ondan nefret ettiğimi düşünürdüm. Hepimiz yaşadık böyle şeyleri, saçma sapan hareketler yaptık. O yaşta olgun, düşünceli olmak imkansız. Büyükleri anlamak daha da imkansız.
Sansa’nın yaptıkları hatadır, kimse aksini söylemiyor. Ama biraz empati kurun karakterle, yani kendi gözünüzden değil, Sansa’nın gözünden bakın olaylara. Yaşını da aklınızdan çıkarmadan.
Empati kurmakta hiç iyi değiliz gerçekten.
“Şu karakterden nefret ediyorum!”
“Niye?”
“Yaptıklarına, söylediklerine bak”
“Ama onun açısından düşün, anlarsın neden böyle yaptığını, hak verirsin”
“Bana ne sevmiyorum! Salak işte, gereksiz”

Özetle buyuz, harbiden :smiley:

Neyse yaa, niye uğraşıyorum? Evet @“banagöre”, haklısınız, en iyi siz anladınız kitapları. Biz bir şey bilmiyoruz.

:smiley:

İlk önce at gözlüklerini bir kenara bırakmanı öneriyorum. Ben seriyi iki kez okudum inan bana ilk okuduğumda ben de Sansa’dan nefret etmiştim. Sonra 2. Okumamla birlikte Sansa’yla empati kurdum ve kendisinin masum olduğuna karar verdim.

O mektup Stannis’in eline geçseydi eğer Stannis’e ne gibi bir artısı olurdu? Ned bu mektubu gemi aracılığıyla yolluyordu. Ve kendisi kral topraklarında kalıyordu. Sansa ve Arya Winterfell’e gidiyordu. Stannis’in eline böyle bir mektup geçtiğinde muhtemelen Ned Stark ölmüş olurdu yine. Çünkü Robert elbet ölecekti bunun sonucunda da yine idam edilirdi. Geminin ejderha kayasına gitmesi de belli bir zaman alacaktı. Yani mektubu Stannis okuduğunda Ned Stark hain diye yaftalanmış ve ölmüş olacaktı. Zamanlamadan tam emin olmadığım için Stannis mektubu okuduğunda Ned Stark yaşıyor bile olsa Stannis mektubu duyurana kadar ya da duyurduğu gibi aynı şekilde Ned ölecekti. Ned’in hain olarak ölmesi ilk başta cahil halk önündeki değerinin düşmesine neden oluyor. Aynı zamanda birçok lordun da mektubun doğruluğuna inanması zora giriyor. Üstelik bu mektubun doğruluğu da şüpheli olarak adlandırılacaktı keza Ned Stark ölmüş olduğu için çıkıp bu mektubu ben yazdım diyemezdi. Belki bu sırada ordu toplamış Robb Stannis’in safına geçebilirdi. Ama ben bunun olacağını da sanmıyorum çünkü Stannis sevilmeyen bir insan. Ve sonra Robb’un davasının aldığı şekil o zaman da ortaya çıkabilirdi ve Stannis o zaman da bi olaya karşıydı. Yani Sansa söylemeseydi kesin olarak olacak tek şey Sansa ve Arya’nın güvenli bir yere ulaşmasıydı. Stark hanesinin yıkım planları çoktan yapılmıştı. Bütün piyonlar hamlelerini oynamışken Sansa’nın yaptığı küçük bir hareket Baelish’in yenilmesini sağlamazdı yani.

Nymeria ve Lady’nin başına gelenleri cok iyi biliyorum. Burada Arya da suçlu. Kurdunun Joffrey’e saldırmaması gerekiyordu. Saldırdı ve Sansa yalan ifade verdi. Robert Ned’e ne demişti “oğlumun yalan söylediğini biliyorum” yani Robert zaten gerçeği biliyordu. Ama Cersei asla o kurtların yaşamasına izin vermeyecekti zaten. Bu olayda en büyük zararı da yine kendisine yaptı Sansa. Nymeria kaçtı kurtuldu ve kendisine bir sürü kurdu Freyleri avlıyor.

Arya’nın Winterfell’e giderken tuzu kuru çünkü Syrio Forel de onlarla birlikte geliyor. Ama Sansa’ya hayal etmesi zorlanan hayallerde sadece prenseslik vardı ve bu şans sonsuza kadar elinden alınıyor. Bunun dışında her çocuk aynı davranacak diye bir şey yok. Arya öyle bir çocukluk yapmamıştır belki ama Sansa yaptı ve bu hata gayet mazur görülebilecek bir şey.

Sansa başkasının koynuna girecek kararları ne? Tyrion’la evlenmeyi kendisi mi seçti? Bolton’la evlendirilirken Serçe Parmak tarafından gerekli bilgiler verilmedi. Varis Harry’le ise tamamen entrika için evleniyor. Bir kadın olarak cinselliğini silah olarak kullanarak bir şeyler başarmaya çalışıyor. Bolton konusunda ise bu böyle değildi. Bir tutmayalım lütfen.

Yani bir ben miyim anlamayan bu mesaji! Cidden anlamadim, tabletin dibine kadar girdim, tane tane okudum kelimeleri ama yine de anladigim tek sey anlayamayacagim oldu.

Konu oraya nasil geldi bilmiyorum ama sana hak verip kendi gorusumu de suraya sıkıstırmak istiyorum. Sansa ben birsey gormedim demeseydi bile o kurtlardan biri mutlaka olecekti. Hatta bu sefer prensi yalancilikla sucladigi için stark ailesi iki kat suclu olacaktı. Bu konudakI en mantikli cevap dizide nedden geldi ve aryaya sen orada sansanin bir prensi yalancilikla suclamasini istedin dedi. Ve dogruydu oradaki herkes prensin yalan soyledigini bilmiyorum. Ama kimse kralin kendisi dahi prensi suclamaktan cekindi.

Burada suclanacak tek ve ilk kisi sansa degil, prensle kavga edip bir de ustunel kurdunu salan arya.

Yani bir ben miyim anlamayan bu mesaji! Cidden anlamadim, tabletin dibine kadar girdim, tane tane okudum kelimeleri ama yine de anladigim tek sey anlayamayacagim oldu.

Konu oraya nasil geldi bilmiyorum ama sana hak verip kendi gorusumu de suraya sıkıstırmak istiyorum. Sansa ben birsey gormedim demeseydi bile o kurtlardan biri mutlaka olecekti. Hatta bu sefer prensi yalancilikla sucladigi için stark ailesi iki kat suclu olacaktı. Bu konudakI en mantikli cevap dizide nedden geldi ve aryaya sen orada sansanin bir prensi yalancilikla suclamasini istedin dedi. Ve dogruydu oradaki herkes prensin yalan soyledigini biliyordu. Ama herkes kralin kendisi dahi prensi suclamaktan cekindi.

Burada suclanacak tek ve ilk kisi sansa degil, prensle kavga edip bir de ustune kurdunu salanin arya oldugu unutulmamali.

Olanlardan dolayı Ned’i suçlayamayan, suçlamak istemeyen insanlar nedense günah keçisi olarak Sansa’yı seçiyorlar hep.
Bu arada bence Starkları da bazılarının burun kıvırdığı, narin ve tam bir leydi olduğu için o Stark değil bir kere Tully dedikleri Sansa yükseltecek

Rickon için hala kitaptan umutluyum. Çocukların karakterlerini almış gibi kurtlar. Bu durumda Rickon’un geri dönüşünün daha iyi olacağı görüşündeyim.

Hatalar zincirini kimin baslattigini Varys iyi anlatti. “Robert’i olduren Ned’in merhametiydi.” Cercei’ye ve cocuklarina acidi, gercegi Cerce’ye acikladi ve kendi kafasindan oldu.

Dizide ne yazık ki stark soyu tükendi. Bran sakat kuş ötmüyor, Sansa ve Arya kadın yani evlenseler bile çocuk kocalarının hanesinde olacak, Rickon desen öldü. Aslında dizide R+L=J doğrulandığı için Jon’la devam edebilir Stark soyu ama o da Targaryen oluyor babasının hanesini aldığı için. Kitapdaysa Rickon gelirse Stark’lar devam eder öbür türlü kazansalar bile kaybetmeye mahkumlar.

Stark soyu zaten Bugune kadar kızdan devam etti zaten. Jondan veya sansadan devam ederse bu ilk olmayacak. Mavi gul hikayesine bir bakin derim.

Kitapta Robb’un oğlu var diye biliyorum, karısı ölmemiş, hamileydi. Dizide Jon’dan yürür bence. Çocukalrdan birini stark olarak kışyarına oturtur.