Hangi Stark çocuğu Starkları yeniden yükseltecek

İki kere gayet net bir şekilde anlattım ama daha da anlamadın ise sonuç olarak 3. denemeye giremem. Varsa bir babayiğit çıkıp denesin anlatmaya sana. :smiley:

Bende cidden anlamadın varis varken nasıl jon başa geçecek zaten davos rickonu bulmaya gitti ve aradan uzun bir zaman geçti belki davos çocuğu bulmuştur geliyordur. Jon u diriltmek için daha büyü yapacaklar jon dirilecek ve yabanıl ordusuyla kisyarina gelecek bu zamana kadar rickon zaten kuzeye gelir artık jonda yabanıl ordusuyla gelirse artık kuzeyliler sen yabanillar niye geçirdin diye jonu tekrar mi öldürürler. Veya nöbette ihanet ettiği için mi öldürürler ( ciddi ciddi ölmeden önce gidiyordu bu nöbete ihanettir.) Bilemem. bana bir varis varken zor kullanmadan lord veya kral olmuş bir tane meşrulaştırılmış piç söyleyin

Senin anlamadığın nokta bu zaten; Jon şu an MEŞRU BİR STARK! Robb’un ve bazı kuzey lordlarının mührüyle Stark ve Robb’un varisi ilan edildi. Artık bir piç değil! Meşru doğumlu bir Stark! Kaç çeşit şekilde söylemem gerek? Rickon ve Bran yaşıyor diye, belge geçersiz olmuyor! Bunlar yaşıyor diye Jon’un meşruluğu iptal olmuyor! Sadece tek bir sorun var; mührü imzalayan lordlar ya ölü ya da esir. Bir tek Lady Mormont var ama kadın kayıplarda, Reed Hanesine gidiyordu galiba, tahminen onların yanına sığında Kızıl Düğün yüzünden.

“Hayır,” diye onayladı Catelyn. “Jeyne sana bir oğul verene dek bir veliaht ilan etmelisin.”…
“Anne.” Robb’un ses tonu keskindi. “Unutuyorsun. Benim babamın dört oğlu var.”
Catelyn unutmamıştı; bu gerçeği görmek istemiyordu ama gerçek oradaydı işte. “Bir Kar, bir Stark değildir.”
“Jon, Kışyarı’nı bir kez bile görmemiş küçük bir Vadi lordundan daha fazla Stark’tır.”
“Jon, Gece Nöbetçileri’nin kardeşi. Evlenmeyeceğine ve mülk edinmeyeceğine dair yemin etti. Siyahları kuşananlar ömür boyu hizmet ederler.”
“Kral Muhafızlarının şövalyeleri de öyle. Fakat Lannisterlar’ı durdurmadı bu, Sör Barristan Selmy ve Sör Boros Blount’la işleri bittiğinde onların beyaz pelerinlerini çıkarmaktan çekinmediler. Eğer Sur’a Jon yerine yüz adam gönderirsem, bahse girerim ki onu verdiği yeminlerden azat etmenin bir yolunu bulurlar.”
Bu konuda kararını vermiş. Oğlunun ne kadar inatçı olabileceğini biliyordu Catelyn. “Bir piç miras alamaz.”
“Bir kraliyet fermanıyla meşru kılınmadığı takdirde,” dedi Robb. “Bir piçi meşru kılmanın, bir Yeminli Kardeşi yemininden azat etmekten daha çok emsali vardır.” …
Bir evlada sahip olamadan ölürsem, Jon’un benden sonraki Kuzey Kralı olmasını istiyorum. Seçimimi destekleyeceğini ummuştum.”…

Robb bir yaprak parşömen aldı. “Bir mesele daha var. Umuyoruz ki, Lord Balon arkasında bir karmaşa bıraktı. Ben aynı şeyi yapmayacağım. Henüz çocuğum yok, kardeşlerim Bran ve Rickon öldü, kız kardeşim bir Lannister’la evli. Benim ardımdan kimin geleceğini uzun uzun ve çok fazla düşündüm. Şimdi, gerçek ve sadık lordlarım olarak sizlere, kararımın şahitleri sıfatıyla bu belgeyi mühürlemenizi emrediyorum.”

Şu sözlerle robbun jonu neden varis ilan ettiğini anlatmışsın zaten KARDEŞLERİM ÖLDÜ VE VARİSİM KALMADI ve bu şeyleri lordlarada söylemiş zaten kardeşlerim oldu diye ilan ediyorum. ben rickon bulunursa jon lord olamaz diyorum rickon bulunursa jon stark olamaz demiyorum
Edit: ve o belge şuan mormontun elinde birde onun kuzeye gelip belgeyi göstermesi lazım

Starkları Jonun yardımıyla Rickon Yükselticek

hoş bulduk ağır bir grip geçirdim kafam hala duman teşekkürler
öncelikle ben hep evlilik iptali dedim olmayan birşeyi iptal edemezsin
Stanis 2 dk de iptal eder dedim, 2 dk lafın gelişiydi tabiki o yapmayacak ama şuan LF işine gelmediğinden ve onu ortaya çıkarmak istemediğinden iptal etmiyor, ettirmiyor. Fakat Stanis öyle olmayacak anında artık nereye ise oraya iptal için kuşu yada adamını yollar
Sansanın Joffrey i öldürmesi siyasi olarak işine geldi ayrıntıları soracaktır tabiki haberi olmadığı Lf ve Tyrell oyununa geldiğini öğrenmesi de
Hem sonra Stanis kuzeyi istiyorsa Starkların hiçbirine dokunamaz zatende kuzeyde yerler onu ama Stanis bu yapar mı yapar gayet iyi tanıdım onu emin ol
işte benim dediğim Lannester bağını koparacaklar ki
bu bağ kim olursa olsun birileri tarafından koparılacak
kitapta kopabileceğine dair alıntılartı atmıştık, Tyrion önceden evli iken, ikiside bu evliliği istememişken, birbirlerini yada ailelerini istemiyorken, kimsede onları beraber istemiyorken bu evliliği kim korur ki
şuan ki adının Lannester olması ufacık önemsiz bir ayrıntı sadece

valla yazardan herşey beklediğimden bu olabilir diyorum ama o zamanda ilk karısının ölümü yada ondan boşanması yeniden Sansa ile evlenmesdi gerecek çünkü şu hali ile Sanasa ile evliliğide meşru değil kanunlar önünde olabilir ama gerçekte… bu ihtimalde zor bence ama yazar yapar mı yapar
@Muratkocak varis varken değil Robb bilmese bile Jon u varis ettiğinde onlar yine vardı. Ama o Stark ilan edildiği an yaşı nedeniyle öne geçti. Kim yönetimden habersiz bir çocuk yerine yetişkini tercih etmezki
neyse ben bu varis olayına çok takılmıyorum çünkü o Targ ve targ olarak dirilecek bence bundan sonra Kuzey sadece dayısı kuzenlerinin hakları olarak değerli olacak bence onun için Targ iken Stark olmak istemeyecektir ve Tark olarakta zaten kızlarında gerisine düşecek miras için
Not: son yorumunu okumamışım şimdi okudum
gerekleri sözle söyledi ve yazılı bir belge daima sözün önüne geçer ama dediğim gibi o Targ olduğundan belgenin önemi kalmayacak bence

Geçmiş olsun, dikkat et kendine.

Tamam ama sen ve bir kişi daha vardı, sürekli olarak kızın Lannister olmadığına ve sanki evli kabul edilmeyeceğine dair bir sürü itirazınız olmuştu, hatırlar isen. Evlilik iptali üzerinde de bir şeyler söylemiştiniz. Ben de zaten o başlıkta, senin dediğini demiştim; iptal etmek için evli olmak gerek, bu durumda nasıl evli değil, lannister değil diye itiraz ediyorsunuz? demiştim. Sonra o kişi de “çarptırıyon, işine geldiğin gibi algılıyon” mavalları okudu her zamanki gibi ben de yazmadım bir daha.

Sen de burada “Lannister etmekten vazgeç şu kızı” diyorsun. Nasıl edeyim? Kız bir Lannister ile evli ve doğal olarak o bir Lannister; Stannis bile Lady Lannister demiş, gördün. Ve asla Kışyarı’nı ona vermeye niyetli değil. Sorarım sana zaten Stannis bir evlilik iptal edebilecek konumda olsaydı; Sansa’nın evliliğini iptal edip, lordlarından biri ile evlendirmeyi düşünmez miydi? Aynı Arya için planladığı gibi? Düşünürdü. Lakin bunu yapamayacağı için böyle bir düşünceye dahi kapılmıyor. Bir mektup yazar, halleder. Nasıl? Kime yazacak? Yüce Rahip’e… Peki, Stannis 7 İnancına sahip bir adam mı? Hayır. Kuzey inancına sahip mi? Hayır. Bu durumda hangi yetki ve otorite ile bunu talep edecek? Hiçbir yetki ve otoritesi yok. Arya meselesinde Ramsey’i öldürmeye niyetli olduğundan yahut (belki) kuzey inancındaki evliliklerin iptalinin daha kolay olduğundan (doğrusu bu konuda hiçbir şey bilmiyoruz, bunlar rahip olmadan evleniyor çünkü malum) Arya meselesi için böyle bir plan yaptı. Neyse. Sonuç olarak Sansa bir Lannister ve Stannis’in onun evliliğini iptal ettirme yetkisi, imkanı yok. Zaten mevcut Yüce Rahip de pek bir radikal biliyorsun.

LF’nin işine gelen Sansa’nın bekar kalması ama kimliğini açık ettirmeden bu iş zor; en azından yerini açık ettirmeden bu iş zor. Ortam oluşana kadar Sansa evli kalmaya devam edecek. Doğrusu işte bu Tyrion ile evliliğinin devam ettirmek ister ise yazar, diye düşünüyorum; bu ihtimal azımsanacak bir oranda olmadığından kestirmekte çok zorlanıyorum bu kızın evlilik ve koca meselelerini. Yani içimden bir ses böyle evli kalarak seriyi sonlandıracakmış gibi geliyor ya hayırlısı bakalım.

Yalnız MEŞRU değil lafı çok yanlış bir şey. Meşru olmayan evlilik mi olur? Yasal evlilik meşruluktur zaten. Sadece gerdeğe girmediler, bu da bir evliliğin iptali için çok iyi bir bahane, işi çok kolaylaştırıyor ama elbet Yüce Rahip’i ikna etmek gerekiyor.

(Bu arada Joff’un ölümü Stannis için bir şey ifade etmiyor fazla, sebep? Tommen geçti onun yerine, o da ölseydi belki…)

@Muratkocak Fecr de söylemiş zaten; Jon, MEŞRU bir Stark olarak YAŞI dolayısı ile Bran ve Rickon’un ÖNÜNE GEÇİYOR. YASAL-MEŞRU olmanın getirdiği üstünlük budur! :wink: Son sözüm inşallah. Daha da nasıl anlatılır, bilemiyorum.

iptal edilmeye müsait ve tamamlanmamış evlilik formalitedir bence
adı evlilik ama kağıt üstünde bunu kast etmişimdir
ayrıldığımız yada birbirimizi yanlış anladığımız yer burası işte benim için kağıt üstündeki evlilik evlilik değildir
Stanis kışyarını Lannester olduğu sürece vermeye niyetli değil evlilik iptal edildiği yada iptal edilmeye müsait olduğunu anladığı an verir ki ben Sansanın zaten Kışyarının başına geçeceğini düşünmüyorum daha doğrusu geçebileceğini

kitabın bir bölümünde duvara haberlerin ne kadar geç geldiğinden bahsediliyordu
evliliğin tamamlanmadığı gibi bir haberi (dedikodu ) duvarda kimse biranda öğrenemezdi ki Stanisinde casusları yok, zaten sonradan bütün olaylardan sonra öğrendiler mi o bile meçhul şuan için

Sansa Arya elinde olmadan nasıl yapabilir ki evlilik iptalini kendi yapar düşmanın işine yararsa
inanç meselesine gelirse eski tanrıyı bırakalım hakikaten bilmiyoruz
Hisarda evlilik kayıtlarına yada din kayıtlarına iptali için baş vurur herşekilde bir yolu bulunur
ben yine diyorum Sansanın evliliği iptali şu bu Stanisin dışiında gelişecek yada ölmüş olacak Stanis yada müdahale edemeyecek konumda olacak

LF kısmına katılıyorum ama evli kalamayacak
Serinin başından beri paylaşılamayan 3 gelin adayından biri (Dany Margery ve Sansa)

diyorum ya kafam dumanlı :smiley:

Stanis kışyarını sansaya vermem diyemez jeyne in kimliği açığa çıkarsa ve rickon bulunamazsa hak sansaya geçecek stanis in gücü zaten kuzeyliler eğer sansa kendini ortaya çıkarırsa istediği gibi kalesini alır ve sansa harry ile evlendiğinde 40 bin civarı bir askeri olacak bailsh’in sozlerini unutmayalim " vadideki herkes senin doğum hakkini almak için savaşacak " dedi ve şuan triyonun yaşayıp yaşamadığı bilinmiyor ve evlilikte tamamlanmadı ve triyon bir hain olarak görülüyor. Yanı o evliliğin geçerliliği onlar için önemli değil zaten bu adamlar büyük bir oyun oynuyor öyle yok efendim bunlar yüce rahip iptal etmeden evlilik olmaz anlayışı yok bunlarda ve sansa kuzeyli ve kuzeyli bir düğün buvet ağacı olmadan olmuyor yani sansa bunu bile bahane edip onunla evlilik geçersiz der bu adamlar o kadar din fanatiği değiller.

Ben jonu varis demenizi hala anlamıyorum robb zaten kendi demiş lordlarina varisim kalmadığı için jonu varis ilan ediyorum diye lordlar varis kalmadığı için imzaladılar o belgeyi belge şuan nerde bilmiyoruz. Ayrıca jon dirilip gelecek belgede kuzeye gelecek ve jon lord/kral olacak zaten o aralıkta rickon gelir. Ve targlarda bir kral vardı kendi oğlunu piç ilan edip piçini geçirmek istiyordu ama bunu yapamadı yani krallar varislerini kafasına göre ilan edemiyorlar. (robbun durumu farklı onun varisi yoktu) ve siz hala jon gececek diyorsunuz dizi bu gayr-ı meşru çocuk durumunu gayet iyi açıkladı ramsey şişman waldanin çocuğunu öldürdü kendisine bir tehdit olarak gördü bu örnekleri görmezden gelip o varis yaşı büyük durumuyla bunu görmezden geliyorsunuz bu bildiğin fanboyluktur. Fanboyluk kötü birşey demiyorum bense stanis ve euron u tutarım onların fanıyım ama onları kendi kafamdaki yerlere oturtmak için serideki gerçekleri görmezden gelemem.

öncelikle bize fanboy diyorsun ama sende de yoğun olarak jon a karşı antifanboyluk görüyorum
sevmeye bilirsin ama hakkını yeme
diziyi kitap için örnek olarakta verme çoğu konu hemen kapansın bu karakter gitsin yada o karakterin iyiliğini kötülüğünü belirtmek için bazı sahneler kondu
piç olması kardeş olmaması meşru ilan edilmişse varis olmasına diğer kardeşlerin önüne geçmesine engel değil
kral fermanı herşeyin önünde olur o anki sebepler öyleydi ama bu (Targ değil Stark olması nedin oğlu olmnası durumu için konuşuyorum ) şuanki durumda eğer Rickonn yaşarsa jonda meşru ise isterse alır kuzeyi winterfeli oda doğum hakkına sahip olacak çünkü
neysde dediğim gibi bu varis konusunda boşa konuşuyoruz Stark olan jon öldü gelsin Targ olan jon

Ben antifanboyluk yapmıyorum olan durumda rickonun hakki ve o geçmesi gerekiyor. Siz aşırı bir fanboyluk yapıp gerçekleri görmezden gelip jonu o makama yakistiriyorsunuz. Ben olaya olağan olarak bakıyorum rickon ölürse jon sansa gelmezse geçer. Ama robb bile varis yok diye jonu meşru ilan ediyor. Serideki görüşlerime gelirsek Dany’i sevmem ama danynin yunkai, astopar, ve meeren kuşatmalarına inanılmaz akıllı hamleler yaptı kezâ jonda diyarın geleceği için çok doğru hamlelerde bulundu ve karakter olarakta jon zeki bir adam ileri görüşlü ama jonu bu özelliklerinden dolayı sevip onu şuan için onun olmayan bir makama oturtmak aşırıya kaçmaktır

Ve ayrıca dizideki bazı saçmalıkları alıp her duruma bu kitapta böyle olmaz mantığıylada ilerlemeyelim dizideki ramsey durumu genel olarak bir gayrı meşru durumu anlatti

sen piç olduğu için kızların bile gerisinde diyorsun kuzen olarak gerisinde evet ama piç olarak değşil yetişkin reşit bir Stark kuzeyi yönetmeye uygun özellikleri varken kimse bir kıza küçücük bir çocuğa senin hakkın otuır demez meşru olduktan sonra onu meşru eden o çocuğun öz kardeşi iken kimse bunu yapmaz o da meşru olduğu an doğum hakkına sahip oldu. Kuzey bunu demez ama Rickkon (sorunlar haolduğunu varsayalım ) güçlü bir dayısı ve kuzeni varken onların desteği ile jon u devirebilir onlarda Rickon üsdtünde hak sahibi vasi olabilirler
işte dizideki Ramsey bu yüzden üvey annesini öldürdü Freylerin desteği ile beni devirir diye ama bunları yok sayarsak hak her şekilde jon un

Verasette, Karstarklar bile meşrulaştırılmamış bir Stark piçinin önünde meşrulaştırılırsa bir piç küçük kardeşlerinden önde olur.

Şimdi bu kısım başka, elbette ki o evlilik formaliteye dönüşmüş oluyor, bu şekilde. Lakin yasal olduğu için de meşru bir evlilik ve doğal olarak Sansa hala evli bir kadın ve Tyrion’un hanesine üye kabul ediliyor, evliliğin tamamlanmadığını bilse bile tüm diyar; bu bir fark yaratmayacaktır insanların düşüncesinde(zaten Tywin dışında kimse bilmiyordu sanırım. Adam herkese anlatmıyor böyle bir şeyi sonuçta.). Bunu da Kutsal Bealor muydu neydi, böyle bir Targ kralı vardı; kardeşi ile evlendi ama birlikte olmadı o da bunu belirtmek için sürekli beyaz giydi; senin dediğin gibi formaliteden bir evlilik olmuş oluyor ama insanlar bunu bilse de o kadın o adamın karısı idi, öyle kabul ediliyordu. Benim anlatmak istediğim kısım bu, yoksa ciddi bir karı koca ilişkisi yok aralarında zaten. Lakin yasal tüm haklar geçerli yine.

Sahte Arya şu an Stannis’in elinde… Yalnız ne var, biliyor musun? Asha nasıl evlendirildi? Sorusunu sorar isek kadın, kocasını kabul etmek için orada bile değildi; Euron, evlendirdi kocası ile Asha’yı… Yani bilirsin, bizde de temsili yolla evlendirilir ya dini nikah kıyılırken; onun gibi oldu. Şimdi biraz düşününce Arya da bir nevi benzer bir şekilde evlenmiş olmuyor mu? :smiley: Kız sahte, Boltonlar da bunu biliyor… Ne bilem Jeyne üzerinden temsili gibi evlendirilmiş mi oldu acep? Gerçi bu durumda herkes herkesi bu şekilde evlendirir, suyu çıkar işin. Yine de Asha evli bir kadın kabul ediliyor, acep bu çeşit bir evlilik Demir Doğumlulara özel mi? Karışık işler. :smiley:

@Muratkocak kelimelerin seçerken biraz daha dikkatli olmanı rica edeceğim. 30 yaşında bir bayanım, yaşın kaç bilmem ama ifadelerin fanboy vb. şekilde olmaz ise sevinirim. Senin için kötü ya da iyi olabilir, ifade ama ben, hoşlanmıyorum.

Bunun x karakterini çok sevmek ile alakası yok. Daha önce başka arkadaşlarla tartışırken de söylemiştim; bir karakter hakkında bir konu üzerinden tartışıyor iseniz “Böyle söylüyorsun çünkü onu seviyorsun” yahut “çünkü onu sevmiyorsun.” tarzı bir argüman ile tartışmaya çalışmak manasızdır ve tartışma adabına uymaz. Onu da geçtim karşı taraf da size aynı yahut benzer bir şekilde karışık verir, ne anladım tartışmadan? Hiçbir şey.

1- Meşrulaştırılmış bir piç asla tekrar piç ilan edilemez.(Cat bunu Robb’a söylüyordu.)
2- Meşru olan bir aile üyesi, ailenin tüm yasal haklarından faydalanma hakkını elinde bulundurur.
3- Ailenin (sırasıyla) en büyük erkek oğlu, lord yahut kral olur; erkek kalmaz(ya da erkeğin evlatları yok ise) ise hak kız evlada geçer.
4- Robb’un VARİSİ dediği şey de KENDİ EVLADI idi. Yani Robb şunu söyledi; “Çocuğum yok, erkek kardeşlerim de öldü. Eğer çocuğum olmadan ölür isem hak Sansa’ya geçiyor. Bu durumda Lannister’lara. Bunu engellemek için piç kardeşim Jon Snow’u meşrulaştırıp, varisim ilan ediyorum. Eğer ben öldüğümde bir çocuk sahibi değil isem benden sonraki kral, Jon’dur.”

Senin mantığın ile olaya yaklaşır isek Robb, istediği kadar Jon’u meşrulaştırmış olsun; Kuzey tacı Sansa’ya geçer idi ama bu, onu engellemek için Jon’u meşrulaştırdı ve varisi ile etti. Robb-bildiğimiz kadarıyla- çocuğu olmadan öldü ve şu an yasal olarak bir Stark (kendisi bilmiyor elbet) ve kuzeyin kralı. Yani resmen sana GoT evreninde hukukun nasıl işlediğini anlattım, yani şu senin serideki gerçeklik dediğin şey; daha ötesini nasıl anlatırım inan ben de bilmiyorum. Bir de hep son diyorum ama bir sebeple yine de anlatmaya çalışmaya devam ediyorum.

Efendim onur kırıcı birşey söylediysenm özür dilerim ( lütfen özürümü kabul ediniz )
lakin benim bu konudaki düşüncem robb kardeşleri öldüğü nü sandığı ve sansanında evli olduğu nu sandığı için jonu varis ilan etti arya eğer robb a gelseydi muhtemelen varisi olarak jonu görmezdi ve

bunu robb kendi söylemiş
Çocuğum yok, erkek kardeşlerim de öldü. Eğer çocuğum olmadan ölür isem hak Sansa’ya geçiyor. Bu durumda Lannister’lara. Bunu engellemek için piç kardeşim Jon Snow’u meşrulaştırıp, varisim ilan ediyorum. Eğer ben öldüğümde bir çocuk sahibi değil isem benden sonraki kral, Jon’dur.”
Orada kardeşlerinin öldüğü nü sandığı ve eğer çocuğu olmaz ise jon geçsin diyor ve ve şuan kardeşleri ölmedi hepsi yaşıyor bu yüzden jon geçmez diyorum ben jonun geçmesi için robbun söylediği şartların gerçekleşmesi lazım umarım anlatabilmisimdir. Ben böyle düşünüyorum ama siz büyük olduğu için geçer diyorsanız bu sizin görüşünüzdür.

doğrudur ama iptal edilmeye müsait olduğunu iptal edileceğini anlatmak istedim bende
dedim ya kağıt üstünde evlilik kral örneğini vermişsin iki taraftan biri istemedikçe evlilik iptal edimez kralın evliliğinide iptal etmeye yürek ister ve hatırladığım kadarı ile o kral içe sadece beyaz giymemiş kendisini içini gösteren beyaz kıyafetler giymişti
sonradan 3 kızkardeş kuleye kapatılıyor ve nasıl nasıl oluyorsa o kızkardeşlerden birinin piçide oluyordu

onu işte Sansayı aradan çıkarmak için yaptı Sansa varken Arya varis olamazdı en uygun aday Jon du. Jon dışında bir varis olursa Sansanın hak talebi devam ederdi
ben sana bu varis konusunda yazacağımı yazdım uzatmıyorum anlamak istediğin gibi anlıyorsun inş yeni kitapta biraz olsun bu konuya değinilirde sende bizde anlarız neymiş ne değilmiş

Büyük olduğu için geçer, argümanı benim şahsi görüşüm değildir; GoT evreninde yasa bu şekilde işlediği için söylüyorum.

Güzel demişsin; Robb, kardeşleri öldüğünü sandığı(Sansa’yı evli sanmıyor, o zaten evli.) için Jon’u meşrulaştırıyor. Yani eğer ölmüş olmadıklarını bilse hak Bran’a geçecekti, böylece Robb da bir vasiyet yazma gereği duymayacaktı. Mesele bu. Lakin ölü sandığı için, vasiyet yazarak Jon’u meşrulaştırdı ve hakkı ona geçirmiş oldu; çünkü meşru bir erkek olarak yaşça Bran ve Rickon’dan önce geliyor. İnşallah bu sefer anlatabildim bu evrende işleyen düzeni.

Aslında bizim evrenimizde de olan bir düzen bu; Vesayet Düzeni deniyor buna. Osmanlı’da böyle bir şey yoktu geç dönemlere kadar ama Fatih Sultan’ın kadın tarafından akrabalarından biri Sırp hanedanından geliyormuş(üvey annelerinden biri olabilir); vesayet düzeni gereği dönemin Sırp yöneticisinde hakkını talep ediyor; adam da oyalıyor. Neyse sonuç olarak söke söke -malum- alıyor o toprakları ve kendine katıyor. Geç dönemde de böyle bir vesayet düzeni işlemeye başlıyor Osmanlı’da ama bu batılılardan biraz farklı olarak Ekber ve Erşet Düzeni şeklinde işliyor, yani ailenin yaşça en büyüğü/olgunu tahta geçiyor; bu amca olabilir, kardeş olabilir yahut yeğen/evlat olabilir. Örneğin; 2. Abdülhamid’in babasından sonra tahta amcası geçti, sonra abisi ve sonra da kendisi.

Ben sadece beyaz diye hatırlıyorum, iç gösterme ile ilgili bir şey hatırlamıyorum. Neyse önemli de değil zaten. Piçi olan işte adamın karısı olan kardeşi; Daemon Blackfyre’ın anacuğu :smiley:

Daenna Targaryendi adı sanırım eleanne de olabilir

Hatırlamıyorum, yalan olmasın ama dediğin gibi deanne olabilir.

Yıldırım beyazıt’ın eşinden mi bahsediyorsun sırp kralının kardeşi idi sanırım