Harflerle Game of Thrones

Piştiiii (sayfa 3). Arkadaş bir bilgileneyim diye geliyorum şu başlığa da iki sayfada bir aynı kelimeleri okuyorum. Hani birazcık özen gösterin lütfen.

Neyse ben de oyunbozan olmayayım
İstidacı Lordlar
Lysa Arryn’nin ölümünün ardından Vadi’nin 6 lordu tarafından Lord Robert’ı ve Vadi’yi savunmak ve Vadi üzerinde haksız emelleri olduğunu düşündükleri kişilerle mücadele etmek amacıyla Yohn Royce öncülüğünde oluşmuş bir topluluk.
Bakın bakalım pişti olmuş muyum :stuck_out_tongue:

Rhaena Targaryen. Aegon III Targaryen’ın kızı. Baelor İ Targaryen tarafından diğer kız kardeşleriyle birlikte Bakire Zindanına kapatıldı.

Arkadaşlar bence oyuna heyecan katalım: tekrara düşen banlansın. Nasıl fikir?

Reek: Theon’un, Ramsay tarafından evcilleştirilmesiyle ortaya çıkan dramatik karakter. Evcil Theon, uşak, köle.

Çok kişinin kellesi gider matmazel

Kahverengi Oyuk’un Brune Hanesi
Taç topraklarında bulunan bir şövalye hanesi.

@anka Ahahahahaha ben sevdim bu kararı.
Rhoynar Göçü. Rhoynar’ın Valyria’ya yenilmesi sonucu halkın Westeros’taki Dorne bölgesine göçmesi. Prenses Nymeria Martell önderliğinde olmuştur. Nymeria geldikten sonra 1000 gemisini de yakmıştır.

Edit: Iskadan ciğerim kurudu.

İyi Kraliçe Alysanne. Jaeherys I’in karısıdır. Sur’a uçan ilk ve tek kraliçedir.

Eksik Çizme
Gece Nöbetçileri’nin adamıdır. Olmayan ayağının yerine ağaçtan bir protez yapılmıştır.

Elaena Targaryen. Ejderha Felaketi Aegon ve kraliçe Daenaera Velaryon’un 3. Ve en küçük kızı.

Klasik Targaryen görünüşüne sahiptir. Küçükken güzel olmadığı düşünülse de yaşı ilerledikçe çok daha güzelleştiği söylenir. 70 yaşındayken 17 yaşındakilere göre çok daha güzel olduğu söylenir. Görünüşünde Targaryen’larda bile görülmeyen şekilde saçlarının ortasında sarı bir şerit vardır.

Daeron ve Baelor adında 2 tane erkek kardeşi, Daena ve Rhaena adında 2 tane kız kardeşi vardır. En sevdiği eşyası kabuğu saçının renklerini taşıyan taşlaşmış ejderha yumurtasıdır.

Erkek kardeşi Baelor I Targaryen tahta geçtiğinde Elaena ve kardeşlerini Kızıl Kale’nin bir kısmına hapsetti. Daha sonraları oraya Bakire Zindanı denilmeye başlandı. Baelor onları masumiyetlerini korumak ve kendisinin ya da saraydakilerin onların görüntüsünden ölümlü zevklere kapılmalarını önlemek için hapsetti. Elaena hapsedilmekten nefret etti. Sürekli ona sağındaki sarı kısım onun güzelliğini taçlandırdığı söylendiği için saçının sarı kısmını kesip Baelor’a yolladı. Bu şekilde güzelliğinden kurtulmuş olacağını ve Baelor’un onun çıkmasına izin vereceğini düşündü. Ama Elaena’yı kimse umursamadı. Baelor ölene kadar zindanda kaldı.

Halktan bazı kişiler Aegon III’ün yaşayan en büyük çocuğu Daena olduğu için onun tahta geçmesi gerektiğini söyledi. Ama Daena yıllarca bakire zindanında kalmıştı ve güçlü dostları yoktu. Aynı zamanda Rhaenyra’nın hatırası daha unutulmamıştı. Bu yüzden amcası Viserys II Targaryen tahta çıktı.

Elaena bütün kardeşlerinden daha uzun yaşadı. Hayatı boyunca 3 tane kocası oldu ama hayatının aşkı kuzeni Alyn Velaryon’du. Alyn’den Jon ve Jeyne Su adında ikiz piç çocukları oldu. Kendisiyle de evlenmek istedi ama Alyn denizde kayboldu. Elaena 1 yıl bekledikten sonra umudu kesti ve başkasıyla evlendi.

Değersiz Aegon’un saltanatı sırasında ilk kocası Ossifer Plumm ile evlendi. Kendisi oldukça yaşlıydı ve düğün gecesinde öldü. Ama Elaena hamile kaldı. Viserys Plumm adında bir oğlan çocuğu doğurdu. Çocuğun babasının kim olduğuna dair değişik dedikodular çıktı.

Elaena 2. Kocası Ronnel Penrose’la Daeron II’nin saltanatı sırasında evlendi. Ronnel hazine başı olarak hizmet etti ama hep karısı onun görevlerini yerine getirdi. Daeron Elaena’ya her zaman birçok görev için güvenmiştir. Elaena, Robin, Laena, Jocelyn ve Joy Penrose adında 4 çocuk dünyaya getirmiştir.

Ronnel’in ölümünden sonra Elaena bir kez daha evlendi. Bu sefer aşk için evlendi. Michael Manwoody adında bir Dorne’luyla evlendi. Michael Braavos’a isleri halletmek için görevlendirildi. O sırada Demir Banka’yla yaptığı yazışmalarda Michael’ın imzası olmasına rağmen Elaena’nın yazısı vardı.

Elaena’nın oğlu Viserys Plumm Dar Deniz’i geçti ve Esmer Ben Plumm’ın atası oldu. Elaena’nın oğlu Jon Su’nun kendi oğlu oldu. Oğlu piç olmadığını belli etmek için soyadını Uzunsu olarak değiştirdi. Torunları Taç Topraklarında hala yaşamaktadır. Kızıl Kale’nin zindancı başı Rennifer Uzunsu soyunun bir Targaryen prensesine dayandığını söylese de kimse ona inanmamaktadır.

Lord Edric Dayne, ayrıca ‘Ned’ olarakta bilinirdi. Kayan Yıldız Lordu ve Dayne Hanesi’nin başıdır. İsmi bilinmeyen babası, Ser Arthur’in en büyük kardeşiydi.

Edmyn Tully, Fatih Aegon’a biat eden ilk Nehir Lordlarından biridir. Savaşın ardından Üç Dişli Mızrak Lordu ilan edilir.

Edit: Bu sayfa sayesinde vikiye katkı istiyoruz arkadaşlar :smiley: Herkes vikide olmayan kısa yada uzun farketmez bir sayfa yazsa bu konu 500 sayfayı geçer :smiley:

@“Ulu_Kurt” ben wikiye katkıda bulunmak istiyorum ama vaktim yok ve Wiki kullanmayı bilmiyorum öğrenmem lazım. Şu YGS yoğunluğum bittiği zaman (1.5 yıl sonra) katkıda bulunmak istiyorum.

Yürekfelaketi. Tarly ailesine ait Valyria kılıcı. İki elle tutulan büyük kılıçtır. 500 yıldır Tarly ailesindedir.

@ Queen Arianne biz her zaman burdayız :slight_smile: bunu yazarken bile çeviri yapmaya devam ediyorum :slight_smile:

İbbenliler, Essosta yaşayan bir halkdır, kuzeyde yaşarlar ve farklı görüntüleri vardır.

@“Ulu_Kurt” jsjsj vaktim yok olsa dükkan senin. Bak buraya yazdığım uzun şeyler genelde çeviri oluyor. Aslında şu an boş vaktim var konu şöyle çevirip sana özelden atayım.

Rhaena Targaryen. Aegon III ve Daenaera Velaryon’un 2. Kızları. Daeron ve Baelor adında 2 abisi, Daena adında bir ablası ve Elaena adında bir kız kardeşi vardır.

Abisi Baelor’un saltanatı sırasında Rhaena ve kız kardeşleri şu anda Bakire Zindanı denilen yere kapatılmıştı. Baelor’a göre bu şekilde onların görüntülerinin kendisini veya başkalarını ölümlü zevklere kapılmalasını önleyecekti. Rhaena iki kız kardeşinin aksine kapatılmasına itiraz etmedi. Rhaena neredeyse abisi Baelor kadar dindardı. En sonunda rahibe oldu.

Baelor’un ölümünden sonra Daena taht için kısaca düşünüldüyse de Ejderhaların Dansı ve Rhaenyra Targaryen’ın anısı kraliçeler hakkında ön yargılar bıraktığı için Rhaena ve kardeşlerinin iddiaları bir kenara bırakıldı. Viserys II Targaryen tahta çıktı.

Norvos’lu Mellerio, Doran Martell’in eşi, Arianne, Quentyn ve Tyristane’nın annesi. Norvos’da yaşamakta.

Edit: Targaryen Hanesi bitiyor zaten :smiley: Targaryen’leri veriyosun sürekli @ Queen Arianne

Oakheart Hanesi
Menzilde bulunan güçlü bi hane. Dorne’lularla araları pek iyi değildir.

@“Ulu_Kurt” çünkü 1 kralı çevirince ilişkisi olan 5-6 kişi de çıkıyor. Kelime yazarken oradan kopya çekiyorum. Yoksa onlara özel değil.

Ossifer Plumm. Lord Ossifer Plumm, Plumm hanesinin zengin bir lordudur. Aegon IV’ün saltanatı sırasında Prenses Elaena Targaryen’la evlendi.

176 AC’de Elaena Targaryen’la evlendiğinde yaşlı bir adamdı. Evliliğin gerekliliklerini yaparken karısını ilk kez çıplak görünce öldüğü söylenir. Elaena hamile kaldı ve Viserys Plumm adında bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Ossifer’ın öldükten sonra çocuğun babası olması gerekiyordu. O sıradaki dedikodular çocuğun babasının Ossifer değil, Elaena’nın kuzeni Aegon IV olduğunu söylemiştir.

Bu vikide yok mesela. 2. Paragraf “History” kısmı direkt koyabilirsin. Kitaptaki alıntıları çevirmedim. Çok fazla uygunsuz cümle vardı.

Elaena Targaryen sayfasında Sonraki Yaşamına bakabilirsin :slight_smile: @Queen Arianne

Medgar Cerwyn Beş Kralın Savaşı sırasında Cerywn Kalesi Lordu. Harrenhal’da yaralarından dolayı öldü. Kendisinden sonra oğlu Cley lord olur ancak öldürülür ve şuan yeni leydi kızı Jonella’dır

Midye Deresi
Menzil’de bulunan büyük bir deredir. Çevresinde çok sayıda Mardinli yaşar.

Maege Mormont
Mormont Hanesi’nin başı. Ayı Adası leydisi. Jorah Mormont sürgüne gittiğinden beri hanenin başında. Lord Kumandan Jeor Mormont’un kız kardeşi olur. Beş Kralın Savaşı’nda Robb Stark’ın çağrısına karşılık vermiştir.

@“Ulu_Kurt” çevirisini mi istiyorsun? Kaba taslak çevirisini buraya yapmıştım detaylı çevirisini özelden atarım.

Nymeria Kum. Takma adı Lady Nym’dir. Oberyn Martell ve Volantis’li bir asil kadının kızıdır. Kum yıllarının 2. En büyüğüdür.

Nymeria babasının ölümünü duyduğunda Fowler ikizleri Jeyne ve Jennelyn ile yataktaydı. Babasının kardeşi Doran Martell’e adalet isteğiyle gitti. Nym Tywin Lannister’ı, çocukları Cersei ve Jamie Lannister’ı ve torunu Tommen Baratheon’u öldürmeyi teklif etti. Nym’in kalan kardeşlerinin ziyaretleri sonrasında Doran onları Güneş Mızrağı zindanlarına attırdı.

Nymeria ve kardeşleri salındı. Balon Swann’ın gelmesi ve Gregor Clegane’in kafasını getirmesi uğruna verilen ziyafette kardeşleriyle birlikte yer aldı. Ricasso kral Tommen Baratheon uğruna kadeh kaldırırken kadeh kaldırmayı reddetti. Doran Martell Nym’i küçük konseydeki boş Dorne koltuğunu almak için Kral Topraklarına yolladı.

Edit: Veeee ıska.

Mor Düğün. Margaery ve Joffrey’nin düğünü. Joffrey düğün sırasında Petyr Baelish ve Olenna Tyrell tarafından öldürülmüş ama Tyrion suçlanmıştır.

Meria Martell
Fetih Savaşı sırasında Dorne prensesiydi. Aegon’ın karşısında durmuştur.