Harrenhal Turnuvası Hakkında Bildiklerimiz

Kafadan niye bu başlığı açtığımı yazayım; kabul edelim ki kilit olaylardan biri; isyan, Lyanna/Rhaegar ve daha nice olay bu kale ile bir şekilde bağlantılı.
İngilizce aslı burada Sadece neler olmuş maddeler halinde yazılmış. Arada unutulan şeyler varsa söylersiniz ekleriz ve tartışmaya başlarız.

Harrenhal Turnuvası Öncesi Yaşanmış Bazı Olaylar

• Deli Kral, bir yıllık esareti sonrasında git gide aşırı şüphe ve delilik emareleri göstermeye başladı.

• Fırtına Lordu Steffon’un ölümü, kralın paranoyasını arttırdı ve Lys’de doğma Varys’in becerilerini duyarak onu saraya davet etti. Böylece Varys, Fısıltıların Efendisi olarak konseyde yer aldı.

• Brandon Stark, Cat Tully ile nişanlandırıldı. (Brandon ölünde İsyan sırasında ‘kılıç’ için Ned Stark evlendi.)

• Robert Barth. Lyanna Stark ile nişanlandırıldı.

• Jaime Lanister’ın Lysa Tully ile nişanlanması gündeme geldi. (Fakat Cersei’nin araya girip, Jaime’nin Kral Muhafızı olması konusunda cesaretlendirince bu iş bozuldu. Lysa daha sonra İsyan sırasında Jon Arryn ile evlendirildi.)

• Bu nişanlanmaların mimarı annesi bir Hightower ve babası Hisar’ın aliüstatlarından biri olan; Rickard Stark’a üstat olarak gönderilen Walys Çiçek.

Harrenhal Turnuvası

• Veliaht Prens Rhaegar Targaryen’in en yakın dostlarından ve Kral Muhafızı olan Oswell Whent, ağabeyi; Harrenhal Lordu’nu ziyaret ettikten kısa bir süre sonra Harrenhal Lordu, turnuvayı duyurur.

• Turnuva dönemin en büyüğüdür ve Harrenhal Lordu ödüller konusunda çok cömert davranmıştır. Selmy’e göre kendisi cömert ve zengindi ama kimi kişi Whent Hanesinin bu turnuvayı karşılayacak maddi imkandan yoksun olduğunu ve gizli bir bağışçısının olduğunu konuşmuştur.(Bu kişinin veliaht prens olduğu söylenir.)

• Lord Whent kızını Aşk ve Güzellik kraliçesi olarak duyurdu ve ağabeyleri ve amcası Oswell, onun unvanını korumak için yarışsa da kaybettiler.

• Turnuva 10 gün sürdü.

• Beş gün boyunca atlı mızrak dövüşü, okçuluk, yedi taraflı meydan kavgası, balta atma yarışması, at yarışı, şarkıcılar yarışması ve son olarak da maskara gösterileri vardı.

Turnuvaya Katılanlar(Bildiklerimiz)

-King Aerys II, High Lords Robert Baratheon (Fırtına Lordu), Mace Tyrell (Gül Lord) and Jon Arryn; Rhaegar Targaryen, Elia Martell, Prince Oberyn Martell (Kızıl Yılan), Lewyn Martell, Gerold Hightower, Arthur Dayne, Ashara Dayne (Gülen Mor Gözler), Barriston Selmy, Jonothor Darry, Oswell Whent, Jaime Lannister, Lord Jon Connington (Lord of the Griffins), Lord Yohn Royce, Ser Richard Lonmouth (Kafatası ve Öpücükler), Lord Eon Hunter, Brandon Stark, Eddard Stark, Benjen Stark, Lyanna Stark, Howland Reed; Bazı Dustinler (Barrowton), Hornwoods (Geyik/Elk), Mormontlar (Ayı) and Manderlys (Denizkızı), Freys (İkiz Kuleler), Blounts (Kirpi) ve Haighs (Dirgen)

[Kral Eli, Tywin Lannister katılmadı, King Aerys ve Tywin arasında ciddi sürtüme ve hoşnutsuzluklar söz konusuydu.)

[Kraliçe Rhaella and bebek Viserys turnuvaya katılmadı]

[Rickard Stark turnuvada değildi_( Başlığı açan arkadaş neden böyle yazmış emin değilim, sanırım Reedlerin anlattığı hikayede vs. Rickard’ın adının hiç geçmemesi yüzünden böyle bir kanaat edinmiş ama şahsen katılmama imkanını biraz düşük buluyorum; çocukları katılırken Kuzey Lordunun katılmaması biraz abes kaçar. Her şeyden önce gözden kaçacak bir ayrıntı değil, Tywin’in katılmadığı ve neden katılmadığı da anlatılmışken bir de) _]

Açılış Günü / Mızraklı Dövüş Müsabakasının Arefesi

• Deli Kral, turnuva gecesi boy gösterdi(kimse kralın gelmesini beklemiyordu, çünkü yıllardır Kızıl Kaleden dışarı adımını atmamıştı.), çünkü Varys; Prensin, onu tahtan devirmek için bazı büyük lordlar ile görüşmek için bu turnuvayı paravan olarak kullanacağından şüphelendiğine dair uyardı.

• Jaime Lannister bir Kral Muhafızı olarak ilan edildi ama kral onu KL’ye gönderdi, turnuvanın tamamına katılmadı.

• Howland Reed, Yüzler Adasında geçirdiği zamandan sonra turnuvayı görünce katıldı ve Frey, Blount ve Haigh yaverleri tarafından pataklandı, dayak yedi. Lyanna Stark tarafından kurtarıldı ve diğer Stark kardeşler ile tanıştı.

• Gece boyunca Lyanna, prensin şarkısını dinledi ve ağladı; Benjen bu yüzden dalga geçince Lyanna kardeşinin başından aşağı şarap döktü.

• Bir Gece Nöbeti üyesi Sur’a adam katmak için insanları iknaya çalışıyordu.

• Robert Barth. Ser Richard Lonmouth ile birlikte içki yarışı yapıyordu.

• Ashara Dayne bir Kral Muhafızı ile dans etti(Selmy sanırım); ayrıca Oberyn Martell, Jon Conn. ve Brandon’un araya girmesi ile Ned Stark ile de dans etti. (O gece Ned ve Ashara arasında bir aşk başladığı biliniyor. Selmy dahi daha sonraları bunu dillendirmiştir.)

Mızrak Dövüşü

• Turnuvanın ilk günlerinde Reed’i döven yaverlerin hizmet ettikleri şövalyeler şampiyonlar arasındaydı. Reed bundan hoşnut olmamıştı. Benjen ona turnuvaya katılması için teşvik etse de at sürmek ve mızrak tutmak üzere eğitilmediğini söyleyerek reddetmiştir ama o gece ilahlarına dua etmiştir.
  • İkinci günün sonlarında gizemli bir şövalye ortaya çıktı ve üç şövalyeye meydan okudu(Frey Knight, Blount Knight and Haigh Knight.). Şövalye kısa boylu, ince yapılı ve derme çatma parçalardan oluşan zırh ve miğferi vardı. Tahta kalkanı üstünde gülen bir Büvet Ağacının resmi çiziliydi. O yüzden ona Gülen Ağaç Şövalyesi dendi.
  • Gülen Ağaç Şövalyesi bu üç şövalyeyi de yendi. Zırh ve atlarını geri verme karşılığında yaverlerini cezalandırmalarını ve onlara şerefli olmayı öğretmelerini söyledi. (Bran, bu şövalyenin Reed olduğunu düşünmüştür ama çoğu kişi Lyanna olduğu fikrindedir. Çünkü Jaime’ye göre mızrak dövüşlerinde en önemli şey at sürme becerisidir ve Lyanna çok iyi bir at sürücüsü olarak bilinir. Reed ise daha önce at sürmüşlüğü olan biri değildir.)
  • Robert Barth. ve Ser Richard Lonmouth bu gizemli şövalyenin maskesini düşüreceklerini söylemişlerdir; Deli Kral bir sebeple şövalyeden şüphelenir ve düşman olabileceğini düşünür. (Muhtemelen Robert ve Richard’ın parmağı vardır.)
  • Turnuvanın 3. gününde gizemli şövalye ortadan kaybolur, kral buna öfkelenir ve prensi onu bulması için gönderir.
  • Prens sadece ağaca bırakılmış gülen ağaç kalkanını bulur. (Prensin, şövalyenin Lyanna olduğunu öğrendiği ve ona karşı ilgisinin başladığı okuyucular arasında konuşulan bir şey.)
  • Prens Rhaegar, mızrak dövüşü sonunda Yohn Royce, Brandon Stark, Arthur Dayne ve Barriston Selmy’i yenerek şampiyon olur. _( Rhaegar genelde turnuvalar mecbur kalmadıkça katılmadığı gibi daha önce bir turnuva da kazanmamıştır; Dayne ve Selmy ise oldukça iyi ve güçlü şövalyeler olarak bilinmektedir zaten. )
  • Şampiyon olarak Aşk ve Güzellik Kraliçesini seçme hakkını kazanır ve Kış Güllerinden yapılma tacı(Lyanna’nın en sevdiği çiçektir) karısı Elia’ya vermek yerine doğruca Lyanna Stark’a verir. (Elbette bu herkeste şok etkisi aratır ve Robert da bu duruma çok öfkelenir.)

Harrenhal Turnuvası Sonrasında Olanlar

• Tywin Lannister, varisi Jaime’nin kral muhafızı ilan edilmesi yüzünden krala öfkelendi ve Kral Eli vazifesinden istifa ederek Kaya’ya temelli olarak geri döndü, yerine Owen Merryweatherer Kral Eli oldu.
  • Nehirova’da LF, Brandon Stark’a Cat için meydan okudu ve kaybetti.
  • Ashara Dayne bir sebepten dolayı Elia’nın nedimesi vazifesinden ayrılıp Dorne’a evine geri döndü.
  • Prensin 2. çocuğu Aegon Targaryen doğdu. Doğum sonrası Elia neredeyse bir yıl boyunca hasta kaldı. Üstatlar 3. bir çocuğun ölümüne neden olacağını söyledi. Rhaegar ejderhanın 3 başı olduğunu ve bir 3. çocuğa daha ihtiyaç olduğunu söyledi.
  • Turnuvadan bir sene sonra Brandon ve Cat’in düğün arefesinde Lyanna Stark, Rhaegar Targaryen tarafından kaçırılıp(yahut birlikte kaçıp) Dorne’da götürüldü ve orada gizlendi. Yanında en güvendiği iki dostu ve kral muhafızı Arthur Dayne(onun topraklarında gizlendi.) ve Oswell Whent vardı.
  • Brandon düğün için yolda iken haberi alır almaz KL’ye gitti ve çok geçmeden babası ve bazı lord çocukları ile birlikte öldürüldü.
  • Kral, Ned ve Robert’ın da başını istedi ama Arryn reddederek isyan bayrağını açarak Robert’ın İsyanı olayı meydana geldi. (Gerçi isyanı başlatan Arryn ama neyse :smiley: )

Evet, sorulara gelelim.

1- Prens, gerçekten de babasını tahttan indirmek için lordlar ile görüşmek niyetinde miydi?
2- Turnuvanın gizli ev sahibi var mıydı ve varsa bu prens miydi?
3- Rhaegar ve Lyanna aşkı burada mı başladı(öncesinde tanışmış olabilirler mi) yoksa prensin tek taraflı bir ilgisi miydi?
4- Prens dahil olmasa bile büyük lordlar bu turnuvayı isyan planlamak için paravan olarak kullanmak istemiş olabilirler mi? Haliyle isyan çok önceden planlanmış olabilir mi?
5- Tywin neden oğlunu Lysa ile evlendirmeyi planladı?
6- Gizemli Şövalye Lyanna Stark mıydı?
7- Prens isyan planlamasa bile bu turnuvayı düzenlemiş ise sebebi ne olabilir? İsyanın kokusunu almış ve planları öğrenmek için bu turnuvayı kullanmak istemiş olabilir mi?

İlk akla gelen sorular bunlar, siz de kendi sorularını sorup cevaplayabilirsiniz. :slight_smile:

Sorularının bazılarını cevaplayabilirim.

Öncelikle Lysa Üç Dişli Mızrak Azam Lordu’nun kızı. Tywin için hem büyük bir çeyiz hem de büyük bir ittifak sağlardı.

Ve evet Rhaegar turnuvayı finanse etti. Babasını tahttan indirmek için.

Son olarak Lyanna ve Rhaegar turnuvada tanıştıklar. Büyük ihtimalle aşık oldular

Kitap serisi sonunda Harrenhall Turnuvası’ ndaki bütün gizemlerin açığa çıkacağını Martin kendi söylemişti. Diyarın son 20 yılında yaşananların şifresi bu turnuvada, saksılar çalışsın bence de :stuck_out_tongue:

Benim kafamda şekillenen bi kaç konu var turnuvayla ilgili. Karakterlerin kafamdaki etkisi ile kafamda bir turnuva olayları kurgusu oluşmuştu uzun zaman önce.

-Turnuva amacı Rhaegar’ ın tahta çıkarılması ve Aerys’ e el çektirilmesi.
-Turnuvayı organize eden Rhaegar ve ona destek olacağını taahhüt eden Lordlar.
-Başlayan R+L’ aşkından Eddard Stark’ ın haberi var.
-Ashara Dayne Eddard Stark dansı Lyanna ile Rhaegar aşkını Eddard’ a açıklamak amaçlı.
-Eddard’ ın Rhaegar’ a karşı sempatisi var, babası ve ağabeyi öldürülene kadar Rhaegar destekçisi lordlar ile aynı fikirde.
-Diyar lordları arasında 3 ya da daha fazla ittifak var. Bir taraf Rhaegar’ ı destekliyor, bir taraf Aerys’ e yağ çeken avantacılar, diğer taraf amacını bilemediğim kaos ortamı oluşmasını bekleyen lordlar.
-Robert’ ın turnuva sürecinde aklından isyanla ilgili bir şey geçmiyor. Hatta politika ve taht’a karşı en ufak ilgisi yok.

İlk aklıma gelenler bunlar, altını kanıtlarla dolduramıyorum. Bunları sadece GRRM yazım tarzı ve karakter kişiliklerinin bende bıraktığı etkiyle yazıyorum. Daha sonra editleyebilirim.

Bence Harrenhal turnuvası sadece birtakım entrikalardan ibaret değil. Yeşil adamları bulmak için oraya giden bir bataklık adamının hikayenin başını oluşturması, serinin ana temasının ne olduğunu düşündüğümüzde göz ardı edilemeyecek bir şey. Ayrıca Jon’un gerçek kimliği muhtemelen Howland sayesinde ortaya çıkacak. Jon’un meşruluğunu sağlayan mektubun önce Howland’a gitmesi tesadüf olamaz. Yani o bataklık bölgesinden çıkacak bazı şeyler kesinlikle.

Ama benim en çok aklımı karıştıran, neden Lysa ile evlendirmek istedi Jaime’yi? Tamam itibarlı bir aile ama Martelların Tully’lerden aşağı kalır yanı yok. Hatta daha prestijli bir aile. 7 krallık içinden diz çökmeyen sadece bu abiler var.

Burası Güneyli Komplosu teorisine çıkıyor. Tamam da madem öyle bunun amacı neydi? Çünkü Tywin aynı zamanda kızını Rheagar ile evlendirmek istemişti. Eğer bu komplonun amacı Targaryenlere karşıysa neden Tywin hem bu komplonun içinde yer alıp hem de kraliyet ailesinin içine girmeye çalışsın? Hadi komplo direkt Targaryenlere karşı değilse amacı ne o zaman? Ben çok önceden lordların amacı kralın haklarını kısmak diye düşünmüştüm Magna Carta misali ama şuan biliyorum ki lordlara karşı aslında arada savaş olduğunda asker göndermek falan hariç öyle ciddi bir otorite yok. Olay Dorne etkisini kırmaksa bu sefer de bu ittifak fazla abartılı olmuyor mu?

Benim anlamadığım şeyler bunlar.

Dönem çakallar dönemi. Hoster Tully, Jon Arryn, Tywin Lannister, Rickard Stark olgunluk ve tecrübeleri ile öne çıkan lordlar. Diğer lordlar ve şövalyeler daha gençlik dönemindeler.

Sadece lordlar çakal değil, kral muhafızları kadrosu da Allstar gibi.

Ashara’nın ölen çocuğunun babası kim ağa? Beni en çok meraklandıran konu nedense.

Benjen Stark olabilir mi ? mesela onun gece nobetcilerine katilmasi da bir muamma.

Aslında ölmedi, o kız Daenerys, Ned Stark’ın kızı.

Şakaydı sadece. Bence Ned stark’ın kızı başka kim olabilir? Zaten bu çok açık. Ama bence Lyanna Rheagar olayı ve Ned Ashara ilişkisi arasında domino taşına benzer bir ilişki var.

Çünküsünü de yazalım, gerek şuanki Dayne başganının isminin Ned olması, gerek Ned’in umarım Leydi karım beni affeder demesi gerek Daenerys’in geçmişindeki tutarsızlıklar bu kapıya çıkıyor.

Lannister Hanesi genel olarak kibirli bir hane olarak bilinir, adamlar deli gibi altın zengini ve siyasi olarak oldukça güçlü. Şöyle söyleyeyim; Targ Hanesinden sonra en güçlü hane Lannister Hanesi. Adam üstüne Kral’ın Eli. Ne yapsın Lysa Tully’i? Menzil ile evlilik tertip ederdi, olur biterdi. Onlar daha zengin ve diplerinde duruyorlar; siyasi güvenlik de sağlardı. Bu adam kızını prense layık görmüş biri… Prens ismini taşımalarına rağmen Marteller’e bile hareket çekti, evlilik ayarlamak istemedi.

Bence yok. Neden? Olsa idi en başta kız kardeşini destekler ve babası ile abisinin saçma sapan hareketlerde bulunmasının önüne geçerdi. Dans, bunu söylemek için idi ise o zaman Brandon da biliyordu çünkü dansı o ayarladı ama o zaman niye KL’ye gitti? Gerçi biliyor da olabilir ama sandığın şekilde ve nedenlerle değil… Ayrıca Ashara ne ara öğrendi de anlatıyor ona? Lyanna anlatsa daha mantıklı değil mi?

Lyanna, Robert’ın çapkınlığından şikayet etmişti ama Ned, onu avutarak “seninle iken yapmaz öyle şeyler” diyerek, nişanı desteklediğini üstü kapalı söyledi. Böyle bir abiye gidip “Ben prensi seviyorum, onunla kaçacağım.” der misin? Demezsin. Çünkü destek olmayacağını aksine köstek olacağını düşünürsün.

Ned’in isyan planlarından haberi olduğuna da ihtimal vermiyorum çünkü o, tabiri caizse, abisini izlemek için yetiştirilmiş, yönetmek için değil. Brandon’ın bir kısmını da olsa bildiğinden şüpheleniyorum çünkü Leydi Dustin’e bir şeyler anlatmış ve o da Theon’a bir şeyler anlattı üstü kapalı… Keza aynı şekilde Robert de isyan falan derdinde değil, adamın babası zaten kralın yakın arkadaşıydı ve araları hep iyiydi, dahası onlarla akrabalar. Lyanna meselesi ile başlayan süreç onu tahta göz dikmeye itti.

Harrenhal ve Yüzler Adası hikayesinin birebir bağlantılı olduğunu sanmıyorum; Reedler de zaten “O ayrı bir hikaye” falan diyerek turnuvayı anlatmaya başlamıştı, yanlış hatırlamıyorsam. Fakat o ada da çok önemli ve bence Şafak Savaşı orada cereyan edecek.

Reed’in her şeyi bildiği aşikar zaten ve Leydi Mormont’un şu an onunla olduğunu düşünüyorum, vasiyetle birlikte. Jon Kışyarı’na döndüğü zaman Reed de dönecektir ama hemen her şeyi anlatmaz bence, anlatmak ister mi ondan bile emin değilim. Malum bunlar bir yemin etti mi sonuna kadar götürüyor, mecbur kalana kadar sırrı saklamak ister gibi. Yalnız Reed Kardeşler bir şeyler biliyor gibi sanki ama ne biliyor ve ne kadar biliyor, emin değilim. Turnuva hikayesini Bran’a anlattıklarında “Daha önce duymadığına emin misin?” gibisinden şeyler söylemişti, bakışmışlardı tuhaf bir şekilde ve birkaç kez üstelediler bilip bilmediği konusunda. Babaları da sadece 1 kez anlatmış, bir daha bahsini açmamış bu turnuvanın zaten. Diğer yandan Dayne Hanesi de kesin biliyor Jon’un aile geçmişini.

Zaten Elia’nın annesi ile Joanna Lannister bir evlilik planlamışlardı ama kadın ölünce Tywin “haberim yok, istiyorsanız Tyrion ile evlendirelim.” demişti, yani reddetti onları. Prens ile evlendirmek istedi ama kral reddedince Jaime ile Lysa meselesi ortaya çıktı muhtemelen… Kral ile bağları iyice gerilmiş olsa gerek… Fakat neden Tully? Ben Tywin’in isyan kokusunu aldığını ve kendine yer edinmek istediğini düşünüyorum, bu yüzden. Menzil Targ destekçisi olduğu için onlarla evlilik olmazdı, Dorne da ki zaten en başta reddetmişti. Fırtına Toprakları zaten Kuzey ile nişanlı. Vadi’de adam yok gibi bir şey… Nehirova daha uygun görünmüştür ittifak için. Hem onlarla evlenmek dolaylı yoldan Stark Hanesi/kuzey ile de hısım olmaya sebep oluyor; doğacak çocuklar kuzen olacaktı.

Olayın Dorne etkisi kırmasıyla ilgisi yok, kaile alındığı da yok Dorne’un; askeri ve siyasi olarak çok güçlü değiller, sadece prestijleri var, o kadar. Lannisterlar maddi ve manevi onlardan daha güçlüler.

Ashara’nın hamile olduğu kesin değil, böyle bir olay söylenti gibi bir şey.

Diğer yandan gelelim benim şahsi görüşlerimin toparlanmış haline. Pektabi olarak yazacaklarım %100 kesin olmadığı gibi olan biten şeyler arasında mantık kurularak çıkarım yapılmış şeylerden ibaret. :slight_smile:

Tywin’in isyanın kokusunu alarak oğlunu kullanarak ittifaka dahil olmayı amaçladığını düşünüyorum ama Jaime’nin KM’ye katılması işi bozdu. Aynı şekilde prensin de bu kokuyu aldığını düşünüyorum. Bu yüzden en yakın dostunu abisinin yanına göndererek bu turnuvayı düzenledi ve finansal olarak destekledi. Selmy’e göre Whent’ler cömert ve zengin bir aile ve turnuva bunu gösteriyor ama kabul edelim ki Selmy ne biliyor ki? Ona sorsak Jon’un anasın Ashara olduğunu söyler. Niye? Ned ve Ashara aşkı yüzünden… Neyse. Prens’in Whent aracılığı ile isyancı lordların bir araya gelip planlarını öğrendiğini farz edebiliriz. Çünkü kabul edelim ki turnuva bunun için muazzam bir fırsat, başka türlü iletişim kurmaları çok zor ve şüphe çekici olur. Elbette bu sırada da Lyanna ve Rhaegar arasında beklenmedik bir aşk filizlendi(belki bir ihtimal öncesinde karşılaşmış dahi olabilirler. Lyanna’nın şarkı sırasında ağlamasından bu izlenimi edinmiş olsam da prensin şarkılarının genelde böyle etkisi olduğu da biliniyor aslında.). Turnuva sonrası prens ve lyanna bir şekilde iletişimde kalmaya devam ettiler… Aegon doğdu, kehanet takıntısı depreşti, Brandon sonrası Lyanna’nın düğünü olacağı öğrenildi ve doğal olarak “ya şimdi ya hiç” diyerek kaptı kızı kaçtı. Prens, Dorne’da nikah kıyıp evliliklerini duyurarak hem isyanın önüne geçmeyi hem de sevdiğine kavuşma planı yapmış olabilir(isyan meselesini ve içinde bulunan kişileri babasına haber etse adam kan ile işi çözmeye çalışır ve sonuç olarak isyan gene çıkardı da aynen bu şekilde oldu.) ama babasının deliliğini; brandon ve rickard’ın salaklığını hesap edemedi… Yavaş kaldı. Neden 1 sene boyunca Dorne’dan adım atmadı ve isyan sırasında ne yaptı, merak konusu aslında… Prens turnuva öncesi yahut sonrasında babasını tahttan indirmeyi kafasına koyduğunu Jaime ile son görüşmesinde yaptığı konuşmadan çıkartıyorum. Bu adamın isyan etmesine vs. gerek yok; konseyi ikna etse yeterli ki tüm lordlar zaten kralın deli olduğunu vs. biliyor; onların bir itirazı da olmazdı, tüm diyar prensi seviyor, bunu Cersei’nin anısından bile anlayabiliyoruz… Gülen Ağaç Şövalyesinin de Lyanna olduğundan eminim diyebilirim ki sebebini aslında parantez içinde maddenin yanına yazmıştım, dahası ikilinin aşkı bu şekilde de başlamış olabilir.

Şimdilik bu kadar, teşekkür ederim. :stuck_out_tongue:

Ya itiraf ediyorum, bu Dany Ned’ in kızı muhabbetini video çeken ergenin aklına ben soktum muhtemelen. Ama GRRM ‘‘limon ağacı’’ yazım hatası dediği için fikrimden vazgeçmiştim. Kafamda halen bi acaba var bu konuda ama kız ‘‘Konsantre Targaryen’’, bu nasıl bir twist olabilir ki ?

O zaman ne olabilir? Yüzler adası çünkü öyle sıradan bir yer değil ve bir şeylerle alakalı olması gerekiyor.

Tam olarak hatırlamıyorum ama o ayrı hikaye derken sanırsam Lyanna Rheagar aşkı hakkında olandı.

Ama Martelların bu planı sadece spesifik olarak Oberyn ile Cersei’yi evermek üzerine değildi. Cersei ile Oberyn veya Elia ile Jaime. Belki ikisi birden. Yani Cersei prensle evlenecek ama isterseniz Jaime ile Elia evlenebilir diyebilirdi ve konu kapanırdı. Ancak Tywin aşağılayacı bir şekilde reddediyor. Yani Lysa meselesi yıllar sonra ortaya çıkmış olabilir. Ama Elia’nın Lysa’dana aşağı kalır yanı yok neden bu derece aşağılayarak başlarıdan savdı? Hadi o zamanlar böyle bir dış ittifaka ihtiyaç duymuyordui diyelim sonradan duydu. İyide Jaime’yi en baştan kimle evlendirmeyi planlıyordu? Yani Elia’dan iyisi prensesle falan evlendirecek o yani.

bence de yok sadece az da olsa aklıma gelen tüm olasılıkları söyledim.

Yüzler Adası ve Ötekiler ile ilgili bağlantı var muhtemelen; güç vs… nedir bilemem ama.

Onu da söyledi bunun için de söyledi.
“Yeşil adamlarla karşılaştı mı?”

“Evet,” dedi Meera, “ama o başka bir hikâye ve anlatması bana düşmez. Prensim, şövalye öyküsü istedi.”

Prens ile nişan meselesini Tywin ve Cersei dışında kimse bilmiyordu, Jaime bile. Gizli bir mesele idi ama kral kabul etmedi.

Tywin gibi biri muhtemelen oğlunu kendi hanesinden biri ile evlendirmek istemiştir, bir sürü insan var hanede; kendisi de kuzeni ile evlenmişti sonuçta.

Meera aşk hikayesi hakkında da farklı hikayeler demişti. Ama gene de bağlantılı. Zaten ötekiler, Azor Ahai, Rheagar’ın Adnan Oktar tripleri falan hepsinin bir bağlantısı var muhtemelen.

Birde arkadaş şu Westeros halkı genel olarak çok tembel. Yani orada yüzler adası gibi gizemli bir yer var. Gitmesi zor değil yanıbaşında. E bir araştır sor soruştur. Tamam tehlikeli olabilir ama ne bileyim bir ordu topla gir biz dostuz sadece sizi merak ediyoruz gençler falan de. Yani hiç mi merak eden olmaz anlamıyorum ki.

1- Görüşme niyetindeydi ve görüştü de… Buna en güzel kanıt olarak Rhaegar’ın Kızıl Kale’den ayrılmadan Jaime ile aralarında geçen diyaloğu gösterebiliriz.

Jaime, onunla birlikte savaş alanında isyancılara karşı savaşmak için Rhaegar’a yalvarmıştı. Rhaegar ise bu öneriyi reddedip Jaime’nin Aerys’in yanına kalmasını istemişti. Rhaegar, savaştan döndükten sonra bazı yönetimde bazı değişiklikler yapılacağına dair Jaime söz vermiş ve Jaime’den eşi Elia’yı ve iki çocuğunu korumasını istemişti. Tabii Jaime en iyi bildiği şeyi yapıp Rhaegar’a bir zamanda iki kez ihanet etmiş ve ona verdiği sözleri tutmamıştır. Bu konuşmadan anlaşılacağı üzere Rhaegar savaştan döndükten sonra Aerys yerine tahta oturacaktı. Jon’a göre Rhaegar da Aerys’in deli olduğunu biliyordu. Bu sebeple turnuva sırasında büyük lordlar ile görüşme niyetindeydi ve görüştü de…

2- Turnuvanın gizli ev sahibinin veliaht prens olduğunu düşünüyorum. Bunun sebebi de belli; Aerys’in yerine tahta çıkmak için burada büyük lordlar ile görüşmek ve onların desteğini almak. Oswent’in ziyaretinden hemen sonra bir turnuvanın düzenlenmesi fazlasıyla şüphe uyandırıcı.

3- Burada başladığını düşünüyorum. Daha önce karşılaştıklarına dair hiçbir yazı yok. Çift taraflı olduğunu düşünüyorum.

4- Prens olmadan buna cesaret edemeyeceklerini düşünüyorum.

5- Westeros’da sahip olduğu otoriteyi arttırmak. Aerys’in Tywin’e olan tavrı son derece açık. Tywin, Aerys’e karşı bir gerçek bir tehdit oluşturmak istiyor olabilir. Bir insan vardır ve tüm kararları sizin çıkarlarınıza karşıdır ve sizi zarara uğratır. Bu insan Aerys, zarara uğrayan da Tywin. Bu kitaplarda çok açık ve net belirtiliyor. Aerys, fazlasıyla kıskanç ve açıkça Tywin’den hem korkuyor hem de ondan hiç hoşlanmıyor.

6- Evet.

7 Krallık Tarihinde, bir veliaht prensin, azam lordlarının desteğini almak için uğraşıp, eski kralı tahtan indirip yerine geçtiğine dair bir olay söz konusu mu? Ben hatırlamıyorum böyle bir şey, bir tek sabık piç Daemon’un isyanı için lordların desteği gerekmişti.

Lakin Ejderhaların Dansı olayında Büyük Konsey’de veliaht sıralamasının-vasiyete rağmen- konsey lordları ve kral muhafızlarının başı tarafından değiştirilip, Aegon’un tahta geçirildiğini gördük, azam lordlarının hiçbir desteği vs. aranmadı burada. Aynı şeyi Rhaegar gibi, halk tarafından sevilen bir VELİAHT prens de yapamaz mı? Deli olduğu herkesçe bilinen ve hiç sevilmeyen bir adamın tahtan indirilip, yerine oğlunun geçmesine hangi lord karşı çıkar? Tywin mi? Doran mı? Tully mi? Tyrell mi? Stark mı? Robert mı? Hatta Hisar mı? Yüce Rahip mi? Adam deli, milleti durduk yere yakıyor… Böyle biri için isyan veya azam lordu desteğine gerek yok; kral muhafızlarını yanına çek, büyük konseyi ikna et, yeterli ki bence o işi çoktan halletmişti, en azından kral muhafızları meselesini. 7’de 4’ünün Rhaegar’ı destekleyeceğine şüphem yok(Martell, Dayne, Whent ve Lannister.).

Neden?

Ama hocam burada başkent kontrolü önemli. O sırada Rheanyrea Ejderkayasındayken diğer çocuklar başkentteydi ve kral ölür ölmez çocuk kral ilan edildi. Özellikle ortaçağ feodal sistem mantığında merkezin kontrolü önemli.

Biz İsyan sırasında olanlardan bahsetmiyoruz, öncesinde prens isyan planladı ise… sorusunu sorup, sorguluyoruz.

İşte Ejderhaların dansı örneğinde bir isyan yok, boşluktan yararlanma var. Yani mevcut kralı indirmiyorsun, kral ölüyor ve sabah erken kalkıp kral oluyorsun. Ancak Rheagar meşru krala karşı bir hareketin içinde o yüzden ejderhaların dansı olayı pek uygun bir örnek olmadı sanki.

Ona yakın bir örnek oldu ama… Sonuçta her olay kendine özel şartlar barındırır ama genelinde ortak bazı özelliklerinden dolayı örnek alınabilir. Biz sağlıklı bir kraldan bahsetmiyoruz, delirdiği herkesçe bilinen bir kraldan bahsediliyoruz; sevilmeyen, varlığından hoşnut olunmayan bir kraldan… Yüce Rahip “Bu kral deli, yönetmeye uygun değil.” diye fetva çaksa, konsey de buna uyarak onaylasa, bitti işi. Evrensel bir uygulama zaten böyle şeyler.

İşte GRRM’ e sormuşlar, Arthur Dayne gibi delikanlı, dürüst, yiğit adam bu Deli Aerys’ e niye katlandı da ses etmedi, GRRM ‘‘keep reading’’ demiş. Yani işin içinde iş var, bilinmesi de hikayenin gidişatını büyük ihtimalle açık ediyor. Büyük düğümlerden biri bu Harrenhal Tourney ve Deli Aerys dönemi.