Harrenhal Turnuvası Hakkında Bildiklerimiz

Şimdi bu durum buz ve ateşin dünyasında yazıyor. Evet kral sevilmeyen birisi ama aynı zamanda kendisini destekleyenlere karşı bayağı cömert yaklaşan, topraktır unvandır, paradır gocunmadan dağıtan biri. Bu yüzden destekleyeni de çok. Yani Rheagar ben kralım bundan sonra derse herkes arkandayız pirins waz pıromayzıt demeyecek, ciddi bir muhalefetle karşı karşıya kalacak.

Rhaegar belki de destek toplamak için bir araya getirmedi Azam Lordlarini, belki de planladigi degisim hakkinda bilgilendirmek için topladi onlari. Bos adamlar degil sonuçta, koskoca Azam lordlari, önemli kisiler. Yani demek istedigim, Rhaegar Kizil Kale’de Küçük Konseyi toplamadan önce, Büyük Konseyi toplamak ve “Bakin babamin durumu ortada, bu böyle gitmez, degisim sart ve benim bu yönde atacagim adimlar olacak, haberiniz olsun” falan filan diye bilgilendirmek istemis olabilir mi basitçe?

Senin bahsettiğin kişiler küçük lordlar, dal kavuklar… Onların hiçbir etkisi gücü yok, azam lordlarından bahsediyoruz; bu adamlar önlerine üç beş altın atınca kuyruk sallayan köpekler değil. Muhalefet gelirse bunlardan gelir ve sorun yaratır, itlerden değil.

Neden? Buna niye gerek duysun ki? Bu konuşmanın, bilgilendirmenin dışarı sızıp Varys’ın(kralın) kulağına gitmeyeceği ne malum? Bilgilendirme değil de eğer isyan kokusu almadı ise belki de lordları ölçüp tartmak ve kral ve yönetim hakkındaki düşüncelerini öğrenmek için turnuvayı düzenlemiştir?

Evet, benim de ilgimi çeken bilgilerden biri bu. Dayne de tarafını seçmiş zaten bence… Kral Muhafızlarını çoktan kafalamış prens; Hightower gibi bir adamı bile kralın yanında değil de lyanna’nın -doğmamış oğlunun- yanında kalıp korumaya ikna etmiş. Normalde bu adam “kral da kral” diyen biri.

Neden? :smile:
Rhaegar isyanin kokusunu nasil, nereden alsin?
Hadi aldi diyelim; lordlari ölçüp tartmak için, cevaplar bulmak için neden onlari bir araya toplasin? O lordlar açik verecek kadar aptal mi? Rhaegar öyle düsünüyor olabilir mi?
Babasi ve yönetimi hakkinda lordlarin düsüncelerini neden bilmek istesin? Herkes zaten Aerys’in ne mal oldugunu biliyor. Rhaegar da çok iyi biliyor babasini, ve diyarin iyiligi için babasinin o tahttan inmesi gerektigini de biliyor. Diger lordlarin düsünceleri neyi degistirebilir ki? Durum ortada.

Senin soruna gelirsek… “Neden?”… Valla ben aslinda sadece bir ihtimal attim ortaya. Rhaegar’in yerinde bir baskasi olsa, bu ihtimalden hiç söz etmezdim ama Rhaegar’in kisiligini düsününce, böyle bir sey yapmis olmasi gayet mümkün göründü bana.
Rhaegar gibi bir adam Azam Lordlarini bilgilendirmek istemis olabilir. Onlari umursamamazlik edecek bir adam degil mesela Rhaegar, onlarin önemini ve degerini biliyor, onlara saygi duyuyordur, yasanacak degisimden haberdar olmayi hakettiklerini düsünmüs olabilir de, Rhaegar yani!
Dedigim gibi, basitçe Küçük Konsey öncesi, Büyük Konsey’i toplama olayi olabilir bu.

GRRM bu konuya açıklık getirmişti. Kral muhafızlarının iki görevi vardı: Kralı korumak ve kralın ailesini korumak. Rhaegar, ‘‘Hadi beyler siz Neşe Kulesine gidin, ben de savaşa gidiyorum.’’ dediği zaman hiçbirinin ‘‘Olmaz hocam, ben kral muhafızıyım, kralı korumak benim görevim. Ben kralım yanında olacağım’’ deme şanslarının olmadığını söylemişti. Bunun dışında Rhaegar ile Kral Muhafızları arasında olan karşılıklı sadakat ve iyi niyete dayalı ilişki de burada önemli bir parça.

Bir de Rhaegar kimsenin haberi olmadan bir gün kralı tahttan indirmeye kalksa Arthur Dayne de dahil olmak üzere herkes ‘‘Neler oluyor, prensim?’’ deme cesaretini gösterir. Ben böyle düşünüyorum. Rhaegar, bu değişim uzun bir süre planladığında ve diğer lordlara, kral muhafızlarına da bu değişimden bahsettiğinde herkes değişimin neden şart olduğunu idrak edecektir.

Cumhuriyet tarihinin ilk yıllarında uzun bir süre planlanmayan ve henüz zamanı gelmeyen değişimler vaktinden erken baş gösterdiğinde hangi sonuçların ortaya çıktığından bahsetmeme gerek yok.

Buz ve ateşin dünyasında bunların ciddi bir güç oluşturduğu yazıyor. Ayrıca Blackfyre isyanında yek bir Azam lordu bile Blackfyre tarafında değildi.

Efem, şimdi 2 konuyu birbirine karıştırmayalım; elma armut koydum ortaya ayrı ayrı. :slight_smile:

Tywin gibi bir adam elin sümüklü Tully’sinden kız alıp kıymetli oğluna vermez. Hele ki o hanenin 2. kızını… Şimdi Tywin’in kuzen evliliği ile ilgili yazarın söylediği bir şeyi koyam şuraya.

20- Neredeyse her ailenin politik nedenlerden ötürü evlendiğini biliyoruz. Ama Tywin Lannister gibi hırslı ve çıkarcı birinin kuzeniyle evlenmesi garip değil mi? Yoksa bu gerçekten bir aşk evliliği miydi?
– (Uzun bir süre düşündükten sonra) Sadece aşk için olabilir ancak Targaryenlerin yaptığı gibi kanlarını saf tutmak için de evlenmiş olabilirler. Ayrıca hane liderliğini ele geçirmek isteyebilecek üyelerden de kurtulmuş oluyorsun. Eğer 5 kardeşiniz varsa ve her çocuğun 1 çocuğu olursa, birkaç kuşak sonra 30 tane muhtemel varis ortaya çıkar. Bu büyük bir karışıklık yaratır. Tıpkı Güller Savaşı’nda olduğu gibi. Sahip olduğunuz 5 kardeşin çocuklarından biriyle evlenirseniz hem iddianız güçlenir hem de olası taliplerden kurtulursunuz. Bu da Tywin’in evlilik nedeni olabilir. Evliliği Tywin’in yerine babası Tytos’un ayarladığı daha muhtemel ancak büyükbabası da olabilir. Nişanın hangi tarihte yapıldığına bağlı ve şu an tam olarak bilmiyorum.

Bu adam politik hareket edip hane çıkarlarını/geleceğini düşünen biri, bu yüzden ortada fol yok yumurta yok iken yapacağı hamle yukarıdaki gibi olacak iken gidip varisine Tully’lerin 2. kızını sümüklü Lysa’yı almaya niyet etmişse bunu ciddi manada sorgulamak gerekir.

Unutmayalım; bu adam Martellerin evlilik teklifini geri çevirdi; PRENS/PRENSES bu adamlar… Menzil ise dibinde, çok zengin bir hane; kendisinden sonra en zenginleri desek yanlış olmayacak. Haliyle hane dışı bir evlilik için Tyrell’ler de çok faydalı olur ki Joff’u bir Tyrell ile evlendirme sebebi siyasi ve ekonomik fayda idi… ve sonrasında Tommen’ı elbette… Tullyler de dibinde ama öyle çok ahım şahımlı bir prestij ve zenginlikleri yok.

Toparlar isek durum böyle iken Tywin’in tahta sadık olan Tyrelller yerine Tullyler ile evlilik anlaşması yapma arzusu olsa olsa Tywin’in isyan söylentilerinin bir şekilde kulağına gelmesi yüzündendir. Kuzey, Vadi ve Nehirova, üstüne Fırtına Toprakları… Nereden bakarsan bak kazananı belli bir ittifak; Lannisterlar kaybeden tarafta olmak istemez. Lakin malum sebeplerle olmadı.

Varys de isyan söylentilerini duyuyor ve krala söylüyor…

Şimdi 2 kişi isyan söylentilerini bir şekilde duyuyorsa Rhaegar gibi bir adamın duymama etmeme imkanı olamaz, sadece orada burada arp çalıp dolanan saftirik bir adamdan bahsetmiyoruz; zekasına vurgu yapılmış bir adamdan bahsediyoruz. Büyük olasılıkla Ötekiler tehlikesinin farkında olan yegane kişiden bahsediyoruz.

Hal böyle olunca sen olsan bu isyanda kimler var ve nasıl planlar yapmışlar, öğrenmek istemez misin? Peki bunu nasıl yapacaksın? Tüm hanelere casus mu sokacaksın? Olabilir ama Varys için pek işe yaramamış, şüphe ve fısıltı duyuyor ama kesin kanıt vs. hiçbir şey bulamıyor. O zaman en iyisi tüm büyük lordların bir araya gelmesini sağlamak gerekir. Bir turnuva muazzam bir fırsattır, herkes bir araya gelir, sohbet eder, birbirinin çadırlarını ziyaret eder, güler, eğlenir, birlikte zaman geçirir ve kimse de bu yüzden şüphelenmez. Bir isyan tertibini konuşmak vs. için güzel bir yer yani. Nitekim Varys de bu konuda uyardığı için kral turnuvaya katılıyor. Yani lordlar bu yüzden gelmiş… Rhaegar bu isyanı düzenleyen kişi değilse ama turnuvayı düzenleyen ise o zaman bu isyanın ayrıntısını öğrenmek istemiştir, Lord Whent’i aralarına sokup bir şeyler öğrenmeye çalışmış olabilir yahut başka şekillerde.

He, değil mi? Bence de aslında, ben en son olasılığı o değil bu değilse bu olabilir belki diyerek yazdım ama bu bile mantıklı değiil, çünkü söylediğin gibi; tüm diyar Aerys ne mal biliyor, tiksinilen bir adam olduğunu oğlu da biliyor… Doğal olarak ne lordları bilgilendirmek ister, ne nabızlarını ölçmek ne de onların desteğini alıp isyan çıkarmak ister… Çünkü bu üçü de çok gereksiz bir şey.

Adam veliaht prens, mevcut kraldan sonra tahtta çıkmaya hak sahibi kişi; tüm diyar deli kraldan rahatsız ve onu istemiyor… Hiç kimseye “ben tahta çıkacam, babamı indircem, tamam mı?” demesine gerek yok; konseyi toplar, yüce rahibi oturtur önüne der ki hepsine “adam deli, isyanın çıkmasını sağlayan fitili ateşledi, dengesiz, yarın öbür gün sizi beni de yakmaya kalkar… yönetme kabiliyetini yitirdi, inmesi gerek.” Onlar da embesil değil, hay hay der tacı prense verirler. Ha itiraz eden mi olur? Yanında 7 muhafızın 4’ü var… Martell, Whent, Lannister ve Dayne… Bu dördü bile yeter… hatta büyük olasılık Selmy bile prensin tarafını tutar… diğer ikisi için kesin bir şey diyemem… Sonuç, taç prenste…

Deli Kral, karısına tecavüz ederken Jaime müdahale etmek istemişti ama yanındaki kral muhafızı engel olmuştu.

“Biz kral muhafızıyız, kralın ailesini de korumamız gerekir.”
“Evet ama krala karşı değil.”

Kral Muhafızlarının 1. vazifesi kralın kendisini korumak, 2. vazifesi ailesini korumak ki bu bir çeşit gelenek haline gelmiş sanırım, yani aslında mecbur da değiller, kral sadece ailesinin de onlar tarafından korunmasını istemiş ve bu her nesilde böyle olmuş. Adı üstünde zaten Kral Muhafızı, Kraliyet Muhafızı değil. Söz konusu kral ve onun güvenliği ise Kral Muhafızının Başı olan adamın kral yerine hamile Lyanna’yı korumak için beklemesi ister istemez düşündürücü oluyor. Sanırım en sonunda bu adam da deli kraldan vazgeçip, prensi tahtta görmek istedi. Hepsi ölünce de doğal olarak yegane varis Jon oluyor, onu korumak için orada kalmaya devam ediyorlar.

Neden? Adam deli… aklı melakesini yitirmiş bir adam yönetebilir mi? Hiçbir çağda ve hiçbir kültürde bu kabul edilemez. Ayrıca şu söyleşiye bak, ben olsan Arthur konusunda o kadar emin olmazdım. :slight_smile:

12- Arthur Dayne büyük olasılıkla gelmiş geçmiş en iyi şövalyeydi Jaime bile bunları kaldıramazken neden Aerys’in yaptıklarına göz yumdu?
– Okumaya devam edin.

Cumhuriyet tarihindeki şartlar ile deli bir adamın yönettiği çağdaki şartları bir tutamazsın. İlkinde tepeden inme, zorlama değişimler gerçekleştirildi; ikincisinde delirmiş bir kralın değişimi söz konusu… Aynı şey mi? Değil.

O kadar da büyük bir güç oluşturmuyor, küçük lordlar o kadar değersiz ki Hisar bunlara üstat bile gönderme zahmetine girmiyor. Daemon bazı küçük lordları kendi etrafında toplayınca elbette kendi çaplarında sarsıcı bir etki oluşmuştur ama işlerine yaradı mı? Hayır, Daemon öldü ve davası da kendisiyle beraber öldü, sonrasında da Acıçelik ve yeğenleri sürdürmeye kalktı ama başaramadılar ve sonuç olarak bütün o minnak lordlar sürüldü. Küçük lordlar küçümseme ama gözünde de büyütme.

HERKESE SORU: Şimdi bugün aklıma geldi, bana bir deyin. Tywin’in turnuvaya kral ile olan husumeti yüzünden katılmadığını biliyoruz, Reedler öyle demişti. LAKİNNNN kral yıllardır saraydan dışarı adım atmayan bir kişi, kimse de onun turnuvaya katılacağını bilmiyordu. Hal böyle iken Tywin nereden bildi de katılmadı turnuvaya? Kevan turnuvada olsa gerek çünkü Lyanna’yı bir kere gördüğünden bahsediyordu.

Dunk ve Egg serisinde diyarın yarısının kara Ejder tarafında çarpıştığı söyleniyor. Yarısı. Yani şuan bu söylediğim şeyler benim fikirlerim değil resmi kaynaklarda yazan şeyler.

Aynı zamanda kitapta Rheagar’ın çok sevildiğini ancak Aerys’in bonkörlüğünden ötürü onu destekleyecek olanca lord olduğundan bahsedilmişti.

Yani düşün, sence isyan bayrağı çekip bakam kim tarafımda olacak diye bekleyip işi şansa bırakmak mı daha mantıklı yoksa paravan bir turnuva düzenleyip lordları çevrede toplayıp desteklerini çekmeye çalışmak mı?

Yarısı ama zayıf bir kuvvet, aksi halde kazanan onlar olurdu.

Aerys öyle yahut böyle ölecek olan yaşlı bir kral… prens ise gelecek… Babası cömert ise oğlu cimri mi olacaktır? Sanmam. İş üç beş altın almak olamaz sadece. Ayrıca küçük lordlardan ziyade büyük lordlar ağırlıkta orada idi, yani odaklanılan kısım buydu anlatılanlarda… kuramlarda… küçük lordları tarafa çekmek için böyle uğraşmaya bile gerek yok, madem dertleri altın o zaman altın vaat edersin; tahta geçersin ve o minnak lordlara altın serpersin, oldu bitti.

İsyan diyorsun hala ben ise isyan etmeyecekti diyorum, isyana gerek yok diyorum. Konseyle bu işi halledebilir, her türlü imkanı vardı ve niyeti de zaten buydu çünkü savaş sonrası döneceğinden çok emin ve Jaime’ye söylediği şeyden konseyi toplayıp değişikliklerden bahsediyor, ne olabilir ki bu? kral değişimi elbette…

Tywin turnuvaya geldi ancak Aerys ilk gün Jaime’yi kral muhafızı ilan edince terk etti Harrenhall’u.

Yemin ediyorum forumun en inatçı üyesi derlerken abartmıyorlarmış :joy::joy::joy::joy:

Yarısı ama zayıf bir kuvvet derken? Daemon’un safında savaşanlar daha mı çirozmuş? Evet kaybettiler ama bu oldukça zorlu bir galibiyetti Dunk ve Egg kitabında savaşla ilgili pek çok eğerin olduğu biri bile gerçek olsa şuanda kara ejderin oturacağı söyleniyordu.

Bence bu evlilik olayından öncede krallıkta bir bloklasma vardı ricard stark kızını fırtına toprakları lorduna vermiş, oğlu nehirovadan biriyle evlenecek, diğer oğlunu jon arryn in himayesine vermiş. Burada ciddi bir şekilde 4’lü ittifak var. Bir anda 3 tane azam lordları birbirine kız alip veriyor bu normal birsey degil. Tywin de salak degil hem aeryse olan nefreti hemde belki kişisel çıkarları için bu ittifaka girmek istemiş olabilir. Bu neden elia ile evlendirmedi sorusuna cevap olur sanırım orada 4’lü bloklasma var dorn bu blok’a girmemiş tywinde buraya girmek için uğraşıyor.

Kayanın büyük aslanı, kralla tartıştığı için turnuvadan uzak durmuştu ama buna karşın aslanın pek çok sancak beyi ve şövalyesi turnuvaya iştirak etmişti.

Bu kısmı okuyunca ben önceki tartışmalar yüzünden uzak durduğunu sanıyordum, gelip gitmiş gibi algılamadım, o yüzden. Zaten KM olacağı biliniyordu Jaime’nin ya, ondan.

İvitt, öyleyim. Şikayetim de yok. :smiley:

Tamam işte, Ejderhaların Dansı olayında da Aegon’un tahta geçmesine karşı çıkan konsey üyeleri vardı, asıl veliahdı destekliyorlardı, itiraz edince de KM’nin başı adamı öldürdü, diğerleri de itiraz edemedi ve kabul etmek zorunda kaldılar. Yani konseyi ikna etmeye bakıyor tüm iş. Prens konseyi ikna etse idi iş tamamdı ki bunu düşünmüş olacak ki Jaime’ye de o sözleri söylemiş, değil mi?

Olaylar zaten hep EĞERLER ile kazanılır ve kaybedilir, hayatta zafer ve kayo bu EĞERLER ile çizilmiş çizgi arasındadır ama EĞER diyerek KEŞKE diyerek de olmuyor bir şey. Ne dedim, küçümsenemezler ama gözde de büyütülemez küçük lordlar. Tek başlarına minik bir kuvvet de olsalar bir araya gelince kendi çaplarında ses getiren bir güce dönüşecekleri kesin, dedim zaten ama yetmiyor… Ve biz bir isyan çıkarmaktan da bahsetmiyoruz, hak sahibi bir prensin deli olanı indirip yerine geçmesinden bahsediyoruz. Para için dalkavuk olanlara para serperek de susmaları sağlanır yahut istiyorlar ise ayaklansınlar, o tahta oturdu mu gerisi tamamdır, nitekim adam Lyanna aracılığı ile kuzeyi bir kere kendine bağlamış oldu kafadan; Tywin asla karşı hareket edecek biri olmazdı zaten böyle bir tabloda; Dorne zaten Elia ve çocuklar için desteğe devam; Menzil zaten taht destekçisi…

Tamam işte, normal olmadığını ve bir şeyler döndüğünü anlıyor… Yalnız bu dorne ile evlilik meselesi olurken daha bu nişan vs. ortalıkta yoktu.

Yalnız şuanda bu sözcükleri ağzından çıkaran kişi şahsım olsa da bu sözcükler bana ait değil GRRM’ye ait. Yani sen benle değil GRRM’yle tartışıyorsun.
Adam kitapta Rheagar’ın işi kolay değil, ciddi bir muhalefetle karşılaşırdı diyor sen de yok öyle değil diyorsun adam evrenini bir zahmet senden benden daha iyi bilsin değil mi?:smile:

Konseyi ikna etmek işin sadece bir yönü. Asıl olay lordları ikna etmek çünkü kolluk kuvvetleri tamamen lordlara ait. Sürekli ejderhaların dansından söz ediyorsun ama ben olayı bilmesem Aegon başkenti ele geçirince tüm diyarı biat ettirdi sadece üç beş çapulcu bunlara isyan etti sanacağım. Yahu diyarın yarısı Kraliçe Rheanyra’ya tabi olmuşken konsey onu destekledi ve kral oldu Rheagar da aynısını yapardı demek ne kadar doğru? Yani birisi sadece boşluktan yararlanıp Kralın şehrini ele geçirse ve tüm lordlar karşı çıksa ona krallığı ele geçirdi mi diyeceğiz? Yani konseyin desteğini alarak Rheagar babasını ani bir güçle darbe yaparak indirebilirdi ama adam başka bir yere kaçabilirdi ne bileyim ve işler oraya gelinceya kadar daha bir sürü şeyle karşılaşmak zorunda kalırdı.

Oyundan bir kare sdfsad. Blackfyre isyanı ve 7 krallıktan farklı renkte gözükenler Blackfyre yandaşları. Mesela Menzil bölgesine bak Blackfyre lordlarının toplamı neredeyse Menzil ile denk. Lannister bölgesi zaten hepten uçmuş. Dorne’un en güçlü vassalı olan Yronwoodlar Blackfyre tarafında. Yani küçük lordları küçümsemeyelim :smiley:. O isyan başarıya ulaşma şansı çok yüksek bir isyandı. Bu arada bunlar gerçekten Blackfyre tarafında savaşmış olanlar wiki’den kontrol edebilirsin.

ehehehe öyle değil işte… Kitap Üstat Yandell tarafından yazılmış, onunla tartışıyorum. :rofl: Yani o kitap üstadın gözüyle yazılmış, anlatabildim? :wink:

Yalnız ortada iki sağlıklı hükümdar adayı ve daha kral ölmeden önce taraflara bölünmeye başlamış gruplardan bahsediyorsun. Ayrıca Aegon tahta çıkınca kız kardeşi doğal olarak “Taht benim hakkım! Valiaht benim!” diyor ve önce ‘Kuzgunlar Savaşı’ dedikleri olay oluyor; tüm diyar taraftar topluyor… Ondan sonra savaş çıkıyor.

Prens deli babasını YASAL yollarla indirip, tahta geçtiği zaman kim çıkıp da “Taht benim hakkım!” diye bağıracak ve taraftar toplayıp isyan edecek? Blackfyre’ların hayaletleri mi?

Konseyin desteğini alması için yapacağı şey basit; KL’ye gidicek(ki bir ayağı orada zaten), onları toplayacak; kral muhafızlarını yanına alacak ve durumu anlatıp onaylatacak ve sonra kralı yaka paça odasına mı nereye ise kapatıp, tahta oturacak. Basit ve temiz bir iş. Sanki prens konseyi bilmem nerede toplayacak da şehre gelene kadar kral kaçacak gibi konuşuyorsun; adamlar kl şehrinde yaşıyor, ne diye bilmem nerede toplasın? Zaten prens gelince konseyi toplayacağım ve bazı kararlar alınacak gibi laflar etmedi mi? Etti, eee neyini tartışıyoruz ki bunun? :slight_smile:

Maester Yandel mi daha iyi bilecek sen mi?:joy:

Babasının bizzat kendisi. Viserys’i veliaht ilan eder. Oldu bitti. Ayrıca Rheagar nasıl ele geçirecek kralın şehrini? Bunun için kolluk kuvvetinin desteği lazım. Ama Varys gibi birisi varken bu faaliyeti kesinlikle duyulur. Duyulur ve hain ilan edilirse Civil War begins.

Öte yandan bu tarz şeyler olabiliyor misal bizim tarihte dolu örneği var en bilindiği şehzade Mustafa olayı. Yavuz da benzeri şekilde tahta geçiyor.

Yalnız orada ne kanuni deli ne de 2. Beyazıt kötü örnek vermişsin aerys akıl sağlığı iyi değil arada çok fark var

Adam deli olabilir. Ancak bunun göründüğü kadar önemli olmadığı, bir sürü destekçisi olduğu söyleniyor. Yani bu benim iddiam da değil :joy:. Neden bu kadar inatlaşıldı anlamıyorum.

Bu konuda ben Symmachusun haklı olduğunu düşünüyorum. Varys eğer erkenden krala haberleri uçursaydı Ned’e kurulan tuzak gibi Rhaegar’a da tuzak kurulabilirdi. Aynı zamanda Büyük Lordları Büyük Yapan Küçük Lordlardır.

Aynen kardeşim bunu anlatamadım iki saattir.

Mesela bununla ilgili ufak bir örnek daha vereyim, Daerion Dorne’u fethettiği zaman büyük ailelerin çocuklarından 17 kişiyi rehine olarak alıyor. Büyük aileler by sayede arıza çıkarmıyor ama küçükler isyan ediyor sonuçta Daerion öldürülüyor. Yani diyelim Tyrellar Rheagar’a destek oldu, Hightower, Tarly, Oakhearth, Florent gibi aileler Kralı desteklerse pek anlamı kalmıyor aslında.