Harrenhall’un Tükenmiş Haneleri

Nükleer yakıt mı :smiley: nasıl bir yazı çok merak ettim :smiley:
Sebep aramanın da çok anlamı yok, Harren’den sonra hep güçsüz hanelerin mekanı oldu bura.

http://asoiaf.westeros.org/index.php/topic/71667-adwd-spoilers-harrenhals-curse/

İyi okumalar.

petyr ın oraya ayak basışını ve düşüşünü görmek isterim sahsen neden bi hane daha eklenmesın

Ben de okudum o konuyu :slight_smile:
Ejderha ateşinin nükleer olabileceği veya Martin’in laneti tasarlarken uranyumun yan etkilerini kullandığını söylüyor o konu. Kalede yaşayanların çoğunda kısırlık var (Pia, Whent kadınları) ve kalede en uzun yaşayan kişi demirci, demir koruyor. Lanetin sebebi ejderha ateşi veya uranyum demiyor konuyu açan kişi, laneti tasarlarken ondan esinlenmiş olabilir diyor.

Demin çok saçma geliyordu ama yazıyı okuyup da altındaki yorumları görünce bazı noktalar mantıklı gibi. Yazıda ve bazı yorumlarda ejderha ateşinin radyoaktif temelli olduğunu söylüyor. Bu mümkün çünkü radyoaktif ışınlar çok yüksek enerjilidir. Ve bildiğim kadarıyla Westeros’ta Ejderha ateşinden daha fazla enerjili başka bir kaynak yok. Bunun yanısıra bu kadar yüksek enerji ortamdaki kurşun dahil olmak üzere birçok radyoaktif elementin tepkimelerini başlatır. Ve herbir reaksiyonda belli miktarda enerji salınımı ortaya çıkar ki bu da mutasyona sebep olabilir.

Bi de bizim tam olarak sebebini bilmediğimiz Valyria Kıyametine de bu yüksek miktardaki radyoaktif patlama sebep olmuş olabilir. Hatırladığım kadarıyla o bölgeye giden dönemiyor ve o taraflarda hala yaşam belirtisi yok. Bu bana Hiroşima ve Çernobili hatırlattı. Ayrıca Targaryen gibi valyria ırklarının saçları gümüşi. Bir çeşit albino yani. Ve albinoluğun temel sebebi mutasyona bağlı stres ortamı. Diğer bir deyişle radyasyon.

Demekki neymiş @“nudu”, dalga geçmeden önce bi araştıracakmışın :smiley: (kimyacılığın gözü kör olsun direk kimyaya bağladım radyoaktiviteyi görünce :slight_smile:

@“Genç Kurt” Hatta, Valyria’nın çevresinde Mantarys diye bir şehir var. Canavarlar şehri deniyor, Mantarysli iki kafalı bir kadın gördük. Çernobil ?! :smiley:

Yorumlarda o da vardı :smiley: Şaka bi yana ilk defa duydum ama ejderha ateşinin radyoaktif olabileceğini ama çok mantıklı geldi. Bu arada @“Willas” diğer gümüş saçlılar nereliydi?

kıyamettekı patlama bana sorarsan metan gazıydı yeterlı mıkatarda olduğunda cok can yakabılecek bı sey ayrıca mutasyon ıcın ılla radyasyon gerekmıyor gunes altında dursan bıle genlerınde deısen bı gen sonrakı nesıllere aktarılıyor bana sorarsan daha farklı bı kımyasal var ejderha atesınde sonucta ejderha ağzından cıkarıyo yanı hava ıle yanma tepkımesı verebılecek bı madde. @Willas a bır karsı tez olusturmak ıcınde ates tarlası savasımı ne vardı bu 5 bın kusur kısı yı yakıyodu ejderhalar ve sanırsam menzıldeydı ee menzılde hala en berektlı topraklar olduğuna göre.

@“Genç Kurt” Lys, Volantis. Muhtemelen Elyria ve Tolos. Mantarys (?).

@rickard olabilir :open_mouth:
Valla fizikle kimyayla aram yok. Bildiklerim sınırlı. Dediklerin mantıklı :smiley:

Reach’in tamamını yakmıyor. Sadece field of fire diye anılan bölgeyi yakıyor. Şu an orada ot bittiğini zannetmiyorum. Kitaplarda hiçbir bahsi geçmiyor ama.

yok bende sadece o bolgeyı yaktığını bılıyorum ama kıtaplarde menzılde corak bı bolge olduğu hıc soylenmedı ondan dıyorum

Dediğin yerlerin tamamı Valyria’nın komşusu :smiley: Ben kimyacıyım güven sen bana :smiley: @“richard” Ateş tarlasını haritada bile göremiyorum. Ama Menzil kocaman yer, elbet verimsiz kısımları da vardır ve Ateş Tarlası bunlardan biri olabilir

Baelish de tükenir umarım :smiley:

Ya Bealish eğlenceli bir karakter :frowning:

Bir o kadar da şerefsiz. :smiley:

Bir Targaryen laneti bize yanlış yapan ayağını denk alsın ulennn :slight_smile:

I Love You “Fire and Blood” :slight_smile:

Tamam da ilk beşini Targeryanlar koymuş oraya :smiley:

yapmışlardır bir şeyler :slight_smile:

Bu Harrenhall’da bişi var.

Bealish ölürse taht şavaşı biter :cool: .