Hodor Starklarla Nasıl Buluştu

Hodorun hikayesini biliyoruz.Aklıma takılan soru şu: Hodor Starklarla nasıl tanıştı dizide gösterdiklerine göre hodorun bi ailesi ve yaşantısı var hodorun başına gelen olaydan sonra nasıl Starklarla tanıştı?

Burası bunun yeri değil ama :slight_smile:

Muhtemelen Kışyarı’nda doğdu ve büyüdü, dışarıdan gelme değil. Yaşlı Dadının torunu diye biliyorum.

Hodor’un (yanılıyorum olabilirim) Uzun Duıncan ın soyundan geldiğine dair bir teori duymuştum
Tartlı Brienne yada Hodor ikisinden biri Uzun Duncan’ın soyundan geliyormuş. Ben Hodor’a daha çok ihtimal veriyorum
6. kitapta Uzun Duncan’ın soyunu öğrenecekmişiz yada görecekmişiz gibi bir şey duymuştum ne derede doğru kitap yayınlanınca görüceğiz
ve evet Hodor Winterfellde doğum büyüdü diye biliyorum bende

Tartlı Brienne için o.

Hodor içinde var Ejderhaların dansı kitabında Bran’in görülerinden biri yürek ağacının önünde çok uzun boylu bir adam uzun boylu kadını öpüyordu buna Hodora yoranlar var
dahası Brienne deki teori onun uzun boyu ve Uzun Duncan ın kalkanını kullanmasından geliyor.

Uzun Duncan’ın Kışyarını ziyaret ettiğini biliniyor. Sanırım öptüğü kadın Yaşlı Dadı. Ama sonrasında çocukları oluyor. Çocuklar savaşlarda öldü diye biliyorum. Hodor yani Walder torununun çocuğu. Yani Hodor hep oradaydı.

İlk kitapta Brann di galiba “yaşlı dadı babamın babası mı dedesinin mi çocukluğundan beri buradaymış ve o zaman bile oldukça yaşlıymış” buna benzer bir cümle kurmuştu ben bu cümleden hareketle Bran in vizyonundaki kadının yaşlı dadı olduğunu yada onun çocuğu olabileceğini sanmıyorum
yanlış hatırlıyor da olabilirim yaşlı dadı kısa boylu diyede aklımda kalmış
bence yaşlı dadı Hodor yada annesini evlat edinmiştir yaşlı dadı

yanlış kalmış aklımda

düzeltme asıl metin

Bran acıyarak. Yaşlı Dadı’nın çok çirkin bir kadın olduğunu düşündü. Çekip küçülmüş
gibiydi. Buruş buruştu. Merdivenleri bile çıkamayacak kadar güçsüzdü. Pembe derili kafasının
üzerinde bir tutam beyaz saç kalmıştı. Kimse gerçekten kaç yaşında olduğunu bilmiyordu.
Daha Bran’ın babasının küçük bir çocuk olduğu zamanlarda bile ona Yaşlı Dadı diyorlardı.
Kışyarı’ndaki en yaşlı insan olduğuna dair şüphe yoktu. Belki de Yedi Krallık’taki en yaşlı
insandı. Yaşlı Dadı, annesi doğum sırasında ölen Brandon Stark’a sütannelik yapmak için
gelmişti kaleye. Brandon. Lord Rickard’ın, yani Bran’ın büyükbabasının büyük erkek
kardeşiydi. Belki de küçük erkek kardeşiydi ya da Lord Rickard’ın babasının kardeşiydi. Yaşlı
Dadı her seferinde farklı anlatıyordu bu kardeşlik bağını ama her anlatışında, küçük çocuk, bir
yaz soğuğu sırasında üç yaşında ölüyordu. Yaşlı Dadı, çocuğun ölümünün ardından kendi
çocuklarıyla birlikte Kışyarı’nda kalmışa. Kral Robert’ın tahtı kazandığı mücadeleler sırasında
her iki oğlu da ölmüştü ve torunlarını Balon Greyjoy isyanında Pyke surlarında kaybetmişti.
Kızları uzun zaman önce evlenmiş, uzaklara gitmiş ve ölmüştü. Kendi kanından kalan tek
akrabası ahırlarda çalışan eksik akıllı dev Hodor’du. Yaşlı Dadı, sanki asırlar boyunca, iğne
oyası işleyerek ve hikâyelerini anlatarak yaşayıp durmuştu.

Bran’in vizyonda gördügü kisiler gerçekten de Uzun Duncan ve yasli dadi olabilir. Tahmini bir zaman hesaplamasi yaptigimizda da bu olay mümkün görünüyor.
Duncan FS 191, 192 ya da 193’de dogmus. Biz 192 diyelim. Eger yasasaydi, ilk kitapta 108 yasinda falan olacakti.
Winterfell’i FS 211’de gerçeklesen ikinci Blackfyre Isyaninin bitmesinin ardindan ziyaret ettigi biliniyor. FS 213 ile FS 215 arasi Winterfell’i ziyaret etti diyelim… 21-23 yasindaydi.
Duncan bu yaslardaysa o zamanlar, Dadi’nin da en az 15, en fazla Uzun Duncan kadar yasi oldugunu varsayabiliriz, ki bence o kadar degildir. 15-20 arasi diyelim o yüzden. Yani Dadi FS 193 ile FS 198 (veya en fazla FS 200) yillari arasinda dogmus.
Bu hesaplamaya göre… Serinin baslangicinda dadi’nin yasi : En az 100, en fazla 107 ya da 108.

Özetle; vision’daki kisiler Uzun Duncan ile Yasli Dadi ise eger, yil/yas hesabi yaptigimizda da bu mümkün görünüyor. Tabi eger ben yanlis bir hesap yapmadiysam… Bu konuda hiç iyi degilimdir :grin:

Kargaların Ziyafetinden
Üstat Aemon Gece Gözcüleri’ne katıldığında kardeşi Aegon’un Sör Duncan’ın onu Kıyıdaki Doğugözcüsü’ne kadar eşlik etmesi konusunda ısrar etmiştir.

ve Gece gözcülerine kardeşinin saltanatına zarar vermemek için katılır Vikiye göre Aegon 33 yaşında tahta çıkar Dung ve Egg in hikayelerinde yanlış hatırlamıyorsam aralarındaki yaş farkı 10 du. Bu durumda 43 44 en erken kuzey ziyareti oluyor.
tabi bu resmi kuzey ziyareti ama Dunk ve Egg hikayelerindede gitmek istiyordu 19 20 yaşında iken bu bu durumda Hodor ise soyundan gelen torunu olur çünkü Dung ve Egg hikayeleri olayların 80 yıl öncesinden başlıyordu.
Belirtmeliyim ki Brann in visyonun da gördüğü kişinin bana yaşlı dadı yada soyundan gelenle alakası yok gibi geliyor. Sanki Dung ve Egg hikayesi başladığında Dornlu uzun boylu bir kız vardı Uzun Duncan ın aklından çıkaramadığı visyondaki kız o mu acaba diyorum ben

Yani?
Üstat Aemon’a Doğugözcüsüne kadar eşlik etmiş olmasının önemi ne bu konuda? Anlamadım.
Doğugözcüsüne gitmesi ile Winterfell’i ziyaret etmesi arasında 20-25 yıl var. Birbirinden çok farklı iki olay bu, o yüzden neden Aemon’a Doğugözcüsüne kadar eşlik ettiğinden bahsettiniz anlayamadım.
Öte yandan kimse “O vision’daki kişiler kesinlikle Uzun Duncan ve Yaşlı Dadı” diye iddia etmiyor zaten, sadece olabilir diyoruz ve ben ek olarak tarih hesaplaması yaptığımızda da bunun mümkün olduğunu söylüyorum.

kuzeyin farklı yerleri de olsa ziyaretlerini dedim
birinde oğul diğerinde torun olur Hodor demek istedim
ihtimalden bahsediliyor evet onaylayacak tek kişi Martin zaten
ben sizin söylediğinize bir şey demedim amacım sizi pekiştirmekti sonrasında da kendi fikrimi içime doğanı söylemek istedim yine yanlış anlaşıldım

O kız doğru hatırlıyorsam Ashford Turnuvasindaydi. Kalkan boyuyordu. O kız Dornelu ve bir daha o kızı görmemiş.

Duncan çok çapkın bir adam aslında. Rohanne Webber de dahil bir çok kadim gönlünü vermiş ona

Dung ve Egg hikayelerinde Duncanın aklı o Dornlu kızda kalmıştı ve henüz hiç bir kızla ilişkisi olmamış öpüşmemiş biriydi. Aklı tabiki öpüşmeye ve ilersine de gidiyordu, yetişkin erkek karakter olduğundan bu tip düşünceleri olması normal demiştim.
Sonradan bu durum değişip çapkınlık tabiki yapabilir kitaplarda bahsedildi mi ben hatırlamıyorum çapkın karakter olduğu izlenimine ben kapılmadım çünkü: Jon dan örnek vereyim kendi piç olduğu için asla piç çocuğum olmayacak diyordu daha ilk kitapta, Duncan da Egg birini piç diye aşağılayınca belki bende piçim annemi babamı hatırlamıyor, ailemi bilmiyorum belki bir piçle yolculuk ediyorsun diye belirtmişti. Uzun lafın kısası illaki kaçırdığım bir şeyler vardır ama ben Duncanın çapkın olduğuna dair bir şey hatırlamıyorum

Hayır yanlış anlaşılmadınız. Sadece neden Doğugözcüsüne gidişinden bahsettiğinizi anlamamıştım, bağlantıyı kuramadım, ama şimdi anladım ne demek istediğinizini.
Benim bildiğim kadarıyla, Duncan Üstat Aemon’a Doğugözcüsüne kadar eşlik ettiğinde, gemiyle gittiler. Bu yüzden Winterfell’e uğramış olması mümkün değil.