Hüseyin Nihal Atsız

“Yedi yüzlü, yedi dilli İtalyanlar’ın…”

Game of Thrones göndermesi var burada.

Hazır bahsi geçmişken “Geri Dönen Mektup” şiirini de atalım, Atsız’ın Ruh Adam isimli romanından alıntıdır:

Geri Dönen Mektup
Hüseyin Nihal Atsız

Rûhun mu ateş, yoksa o gözler mi alevden;
Bilmem, bu yanardağ ne biçim korla tutuştu?

Pervâne olan, kendini gizler mi alevden?
Sen istedin, ondan bu gönül zorla tutuştu…

Gün, senden ışık alsa da bir renge bürünse;
Ay, secde edip çehrene, yerlerde sürünse;

Herşey silinip kayboluyorken nazarımdan,
Yalnız o yeşil gözlerinin nûru görünse…

Ey sen ki, kul ettin beni onmaz yakışınla,
Ey sen ki, gönüller tutuşur her bakışınla!

Hançer gibi keskin ve çiçekler gibi ince
Çehren bana uğrunda ölüm hazzı verince

Gönlümdeki azgın devi rüzgarlara attım;
Gözlerle günah işlemenin zevkini tattım.

Gözler ki, birer parçasıdır senden ilâh’ın,
Gözler ki, senin en katı zulmün ve silâhın,

Vur şanlı silahınla, gönül mülkü düzelsin;
Sen öldürüyorken de, vururken de güzelsin!

Bir başka füsun fışkırıyor sanki yüzünden,
Bir yüz ki,yapılmış dişi kaplanla hüzünden…

Hasret sana, ey yirmi yılın tâze bahârı,
Vaslınla da dinmez yine bu bağrımdaki ağrı.

Dinmez! Gönülün, tapmanın, aşkın sesidir bu!
Dinmez! Ebedi özleyişin bestesidir bu!

Hasret çekerek uğruna ölmek kolaydı,
Görmek seni ukbâdan eğer mümkün olaydı…

Dünyâyı boğup mahşere döndürse denizler,
Tek bendeki volkanları söndürse denizler!

Hâlâ yaşıyor gizlenerek ruhûma “Kâbil”,
İmkânı bulunsaydı, bütün ömre mukâbil

Sırretmeye elden seni, bir perde olurdum.
Toprak gibi her çiğnediğin yerde olurdum.

Mehtaplı yüzün, Tanrı’yı kıskandırıyordur,
En hisli şiirden de örülmez bu güzellik.

Yaklaşması güç, senden uzaklaşması zordur;
Kalbin işidir, gözle görülmez bu güzellik…

BU TURANCILARIN DA AMA BİZ FAŞİST DİYİLİZ BİZ TURANCIYIZ TÜRKCÜYÜZ DEMELERİNE İFRİT OLUYORUM

ideolojik fikri ne olursa olsun türk edebiyatına katmış olduğu şeyler çok değerlidir. hali hazırda kitaplarını okumaya çalışıyorum. özellikle bozkurtların ölümü ve bozkurtlar diriliyor kitapları çok güzeldir. hele de o son sahnede aşıklar uçurumu.

atsızın çoğu kez faşist olup olmadığı tartışılıyor her zaman. bu kişinin hangi ideolojiyi benimseyip atsızı ve eserlerini ne kadar anladığıyla, ayrıca dönemin siyasi, kültür vs. şartlarınıda bilmek gerekir ki tenkit edebilesin. sırf ideolojileri ters düşüyor diye karalama yapanlar bile var. o yüzden bu konu uzar da gider.

ideolojisi bir kenera bırakıldığında eserleri ve kişiliği ile saygı duyduğum bir şahıstır.

Edebiyatçı olarak önemli yazarlarımızdandır.Atsız ve Sabahattin Ali birbirlerini tanıyan ve önemseyen kişilerdir.Atsız Kürtşat’ı anlatmıştır Ali’ye ve Ali onu bir tiyatro oyunu olarak yazmıştır (Esirler isimli oyun).Oyunu yetersiz bulan Atsız ise gitmiş Bozkurtların Ölümü kitabını yazmıştır.Gördüğünüz üzere iki farklı düşünce adamı edebiyat için bir araya geliyor ve yeniliklere vesile oluyor.Gördüğünüz gibi 2 zıt insan bir amaç uğruna bir araya gelebiliyor ama siz onların düşündüğü siyasi fikirlere odaklanmışsınız.

Yine aşirı dolu ve anlamlı yorumlarına devam ediyorsun . Mükemmel bir tartısma üslubu . Konuşmaların kitleleri çabukca etki altına alıyor . Tebrik ediyorum.

Sen kimsin ayol :open_mouth:
Beni mi takip ediyosun :confused:

Hiç bi eserini okumadım bu Atsız’ın… Ama bu turancılar öve öve bitiremediği için okuyasım gelmiyor açıkçası! Ozanları şairleri canlı canlı yaktığnızı kitapları ateşe verdiğinizi kimse unutmadı!

Okumamış olmana şaşırmadım zaten :smiley: Milletimizin hastalıği bu . Okumadıgi insanlar hakkinda agzini gere gere konuşur . Üstune hakli oldugunu zanneder .

İlberin bir lafı vardı: Kanuniyi sevmek için Atatürke düşman olmak gerekmez diye.Aynısı burada da geçerli Atsızın fikirleri bazı noktalarda bana uç gelir ama edebiyatımıza kazandırdıkları inkar edilemez.Bakın yukarıda yazdım isteyen Esirler isimli oyunu arasın Ali normal şartlarda öyle bir oyunu kaleme almazdı.Siyasi olarak eleştiririm ama sağladığı katkılar konusundada teşekkür ederim.

:oh: :oh:
Ben yazar hakkında bir şey demedim ki LOL
Konuyu açanlara faşist demek istemiştim. Çünkü Sizin Yazdıklarınız gibi bir yeede böyle konunun olması ne alaka? Yine geldiler boş boş aslında o faşist değil türkçü turancı demeye başladılar.

Dokunmayın Samoşuma pis atsızcılar

Kendi yaşadığı donemde Faşist kavrami global bir anlam kazanmadigi icin olabilir . Atsiz Bey bu konunun üzerinde fazlaca durmuştur. Belki bu yüzden öyle demeye başlamişlardir .

Yahu Atsızı Bahçeliye benzeten tek benmiyim biri bana cevap versin.

Sabahattin Ali ile isminin aynı cümle içinde geçirilmesine ayrıca ayar oldum. Bu adam sizin yüzünden gurbet ellerde öldü! Hapislerde geçti hayatı. Dünyayı zindan ettiler resmen! Şimdi de gelmiş “siyisi girişliri iyni diyildi imi idibiyit siyisindi bir iriyi gildilir” diyorlar. ÇOK SİNİR BOZUCU

Nihal Atsız’ın Sabahattin Ali hakkında yazdığı hakaret dolu yazıyı UNUTTUNUZ TABİİ. Lütfen daha fazla bu adam faşist deildi demeyin burada! Boşa entry kasmayın

ya ilk başta ben de ciddiye alıp fikirlerini okumuştum ama sonra oğluna yazdığı mektupta düşman listesine Portekiz’i de katınca kolpaçinodaki polisin verdiği tepkiyi vermiştim

Sen nerenle okuyorsun ciddi merak ediyorum.Ben Esirlerin ve Bozkurtların Ölümü’nün yazılış sürecinden bahsettim.Birbirlerini sevmediğini herkes biliyordu.O dönemde Türkiye’de neler olduğunu biliyor musun 40’larda ne oldu.Savaşa girmemek için verdiğimiz çabaları,sefaleti,müttefik edinebilmek için tuhaf suçlamalarla belli kesimleri tasfiye ettiğimizi.O dönem kaç edebiyatçımızın bu siyasi çıkarlardan dolayı mağdur olduğunu yazsana.Atsız hapis yattı,Ali ülkeden kaçarken öldürüldü,Nazım Moskovaya kaçmak zorunda kaldı en bilinenler bunlar ve daha fazlası var şahsi fikrime göre.Ayrıca ırkçı olduğunu söyleyebilirim Atsızın kendi fikirleride bunu gösteriyor.
Pertev Naili Boratavda var bunların içinde ayrıca komünist olduğu için devlet tarafından kürsüsü kapatılmış bir profesördür kendisi herkes mağdur oldu o dönem.Bunların araştırmasını yapmadan insanı suçlama.

Hanımefendi ortalığı lütfen germeyin. Sizin tahriklerinizden 3dayz yedim. Gerçekten sizin gibi düşünmeyenler hatalı yanlış cahil, sizin gibiler elit bilgili. Forumun trollüsün anladık da biri şunu raporlasın mobilde yapamadım nedir bu tahrik ya? Heryerden laf atmalar fikrin uyuşmaz anlarım da yargılaması sana mı kaldı?

Benim cevabımı da alıntılama lütfen laf dalaşına girmeyeceğim

Doğru bir yaklaşım olmuş . Eleştiri her üyenin temel hakkı… Fakat boş yazınca tartişma agiz dalasina dönüyor.

Ne hanımefendisi bee erkeğin hası o hası…

Cahil ile girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya, yada yazık olur adabına…