Jaime bu serinin en baba karakteridir

Ya Arianne ben sana Jamie’nin yaptıkları yanlıştır diyiyorum sen gelmiş bana tarihte ki başka yanlışlıkları örnek gösteriyorsun. Bir sürü yanlışı birleştirerek doğru elde edilemez. Boş argümanlar sunup duruyosun.

Ser Arthur Dayne benim desteklediğim bir hane yok karakter destekliyorum ben. Doğru serinin en baba karakteri olabilir ama olsa olsa şam babası olur. Bu kadar iğrençliklerle doğru bir karakter görmedim ben buyrunuz nüfusunuzada baba adı olarak Jaime yazdırın hiç sorun değil size göre baba bana göre beş para etmez.

Gri olarak kabul etsem bile çok koyu bir gri oda sizin güzel hatırınıza :smiley:

Jaime Lannister efendiye iğrenç ve beş para etmez diyenler seriyi anlamamışlar besbelli.3. ve 4. kitaplardan Jaime bölümlerini okuyun.Ne derece muhteşem bir karakter olduğunu görürsünüz.Ne Tyrion ne Jon Snow serinin en klas karakteridir Kral Katili.

Malum hanenin destekçileri Jaime reyize kara propagandaya girişmişler.Bu adamı sevmeyip gidip Tyrion , Jon veya D*ny sevenler bu seriyi anlamamıştır.

[quote=“arminius, post:704, topic:9044”]

Jaime Lannister efendiye iğrenç ve beş para etmez diyenler seriyi anlamışlar besbelli.3. ve 4. kitaplardan Jaime bölümlerini okuyun.Ne derece muhteşem bir karakter olduğunu görürsünüz.Ne Tyrion ne Jon Snow serinin en klas karakteridir Kral Katili.
[/quote]Kitapları okumadığım için bir kaç soru sorucam.

1. Bu karakter kitaplarda da ensest değil mi?

2. Bu karakter kitaplarda da kardeşiyle aşk yaşayıp hem de öyle büyük bir aşk yaşayıp bu sevgilisini kuzeni dahil başkalarının koynuna girmesine ve başka biriyle evli olmasına izin vermiyor mu? Bu bir aşk mı cinsel sapkınlık mı ?

3. Bu karakter kitaplarda da kendi ensest sapkınlığını gizlemek için savunmasız bir çocuğu kendinden onlarca küçük bir çocuğu misafir olduğu yerde öldürmeye çalışmadı mı? Hem de zevkle.

4. Kralın şehrini kurtarırken kahraman olan Jaime, korumakla yükümlü olduğu prensin ailesinin ve çocuklarının başına gelenlere neden tepki göstermedi. sorumlularının karşısına neden çıkamadı. Oberyn ve Arthur Dayne saydığım nedenlerle canlarını verdi. Jaime naptı ?

5. Sevgilisi şehri yaktıkyçtan sonra neden Deli krala yaptığını yapmadı?

6. Sevgilsine dizide çocuğunun cenazesinin önünde tecavüz ederken hangi onur ve insanlığı taşıyordu.

7. Bu karakter neden desteklenmeiş hak ediyor? İyi bir komutan ve savaşçı olduğu için mi? Zengin bir haneyi siz destekliyorsunuz ve hala o hanede haneyi ayağa kaldırabilecek tek insan kaldığı için mi?

8. Her iyi komutan büyü bir insan olmak zorunda mı? İnsanlık tarihi yağmacı tecavüzcü komutanlarla ve Jaime gibi sapkınlarla dolu değil mi ?

Cevap vermek istiyorsanız bunların cevabını verin ben de Jaime gibi bir karakteri destekleyeyim. Ancak başka hanelerden ve Jaimenin yaptığı iyi şeylerden bahsetmeyin. O durumda ben cevap vermicem. Çünkü bir karakter yukarıdaki saydıklarımı yaptıktab sonra iyi bir karakter olamaz. Mümkün değil.

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Allah aşkına kimin yeminine güvenilir bu seride? Senin dediğine göre herkes hain, yeminbozan. Ve o sırada Jaime ne yapsaydı hiçbir yemini bozmuyordu söyler misin? Deli Kral’ı öldürmese şövalye olurken ettiği masumları koruma yemini, kral muhafızı olurken ettiği kralliyet ve ailesini koruma yeminini çiğneyecekti. Kralı öldürdü bu sefer de kralı koruma yeminini çiğnedi. Esir alsaydı dersin ee bu sefer de krala itaat etme yemini gitti. Bu adam ne yapsa bir yeminini çiğniyordu. Adam ne yapsaydı hadi söyle de öğrenelim.

Bran mevzusu Allah’ım şu konudaki 102 mesajımın 102’sinde de bunu anlatmış olabilirim. Orada Bran’ı itmesi fevri bir hareketti ama itmeseydi de kendi 3 çocuğu ve Cersei ölecekti hatta kendi hanesinin yıkımına kadar gidecekti. Burada tahminen basit bir mantık kurdu. Kendi 3 çocuğum+Cersei+hanedanım mı yoksa küçük bir çocuk mu? Bu konuda Jaime gibi hareket etmeyecek kaç kişi var cidden? Kimse kendini kandırmasın. “Empati yapın be empati”.

Bu arada konuyla ilgili küçük bir özet yapmıştım onu da bırakayım.

[quote=“Queen_Arianne, post:493, topic:9044”]

[quote=“Queen_Arianne, post:707, topic:9044”]

Allah aşkına kimin yeminine güvenilir bu seride? Senin dediğine göre herkes hain, yeminbozan. Ve o sırada Jaime ne yapsaydı hiçbir yemini bozmuyordu söyler misin? Deli Kral’ı öldürmese şövalye olurken ettiği masumları koruma yemini, kral muhafızı olurken ettiği kralliyet ve ailesini koruma yeminini çiğneyecekti. Kralı öldürdü bu sefer de kralı koruma yeminini çiğnedi. Esir alsaydı dersin ee bu sefer de krala itaat etme yemini gitti. Bu adam ne yapsa bir yeminini çiğniyordu. Adam ne yapsaydı hadi söyle de öğrenelim.

Bran mevzusu Allah’ım şu konudaki 102 mesajımın 102’sinde de bunu anlatmış olabilirim. Orada Bran’ı itmesi fevri bir hareketti ama itmeseydi de kendi 3 çocuğu ve Cersei ölecekti hatta kendi hanesinin yıkımına kadar gidecekti. Burada tahminen basit bir mantık kurdu. Kendi 3 çocuğum+Cersei+hanedanım mı yoksa küçük bir çocuk mu? Bu konuda Jaime gibi hareket etmeyecek kaç kişi var cidden? Kimse kendini kandırmasın. “Empati yapın be empati”.
[/quote]Doğru diyorsun kendisi ve çocukları için yaptığı çıkarlarına uygun ancak doğrulukla uzaktan yakından alakası yok. Ben de defalarca kere dedim kendi zevkinin neden olduğu pislik ailesini yıkıma götüreceği aşikardı zaten. Ailesini düşünmeye suçu ortaya çıkınca düşğnmeye başlıyor ve savunmasız bir çocuğun hayatına kastediyor serinin en onurlu şovalyesi. Jaime serinin en kara karakteridir.

Deli Kral’ı öldürüp şehirde yaşayan milyonları kurtardığı için heykeli dikilip aziz ilan edilmesi gerekirken yıllarca kral katili yemin bozan onursuz diye arkasından konuşulup hor görülen kaç tane karakter var bu seride?

Arianne bak tartışamıyorum bile seninle çünkü her şeyi kendince çarpıtıyorsun. Kendinin de dediğine göre eğer Bran’ı itmeseydi ailesi ve çocukları ölecekti. Şimdi burdan iki çıkarım yapabiliriz dimi mantıklı insanlar olarak. Öz kardeşiyle yaşadığı ensest ilişki yanlış hadi II. Aerys’e olan ihanetini yok öyle böyle geçiştirebiliyorsunuz ee Robert’e ihaneti daha büyük ? İkinci çıkarımda zatan ilk çıkarımda olduğu gibi büyük bir yanlışı başka bir yanlışla ört bas etmeye çalışarak yine bir yanlışa düşerek kapatmaya çalışması. Şimdi gelelim sizin baba karakter ooov vav çok iyi dediğiniz özelliklere gelelim Tyrion’a olan sevgisi ve ailesine sadakati takdire şayan ama iyi de bu her insanda olması gereken bir özellik ailesini sevmesi sadık olması bunun için baba karakterse dünyada ailesini sevip kötülük yapan herkes baba karakter. 2 krala ihanet etmiş bir çocuğu sakat bırakmış ensest bir ilişki yaşayan çocuklarını öyle ya da böyle bir şekilde koruyamayan Jaime bravo ya çok baba karakter. Doğru düzgün savaş stratejisi bile yok hayattaysa Bronn’a dua etsin bugüne kadar. Tek iyi yapabildiği şey çok iyi kılıç kullanması bu konuda gerçekten saygım var gerçi bu tek elle ne yapabilir şuan onuda bilemiyorum. Her neyse daha çok sayabilirim ama sıkıldım. Cevaplarınız belli çünkü sabit. Sonuç olarak " Jaime sirinin in bibi kiritiri timim mi .s" yazılarınızı zevkle okumaya devam edeceğim.

[quote=“xxsalcaxx, post:708, topic:9044”]

[/quote]Doğru diyorsun kendisi ve çocukları için yaptığı çıkarlarına uygun ancak doğrulukla uzaktan yakından alakası yok. Ben de defalarca kere dedim kendi zevkinin neden olduğu pislik ailesini yıkıma götüreceği aşikardı zaten. Ailesini düşünmeye suçu ortaya çıkınca düşğnmeye başlıyor ve savunmasız bir çocuğun hayatına kastediyor serinin en onurlu şovalyesi. Jaime serinin en kara karakteridir.

[/quote]Yahu onurdan bahseden kim? Onur bu kadar önemli bir şey mi seride? Ben Jaime’yi bu haliyle seviyorum. Afedersiniz N*d gibi onur da onur diye mi tuttursaydı? Bu mu daha doğruydu Onur bey?

Çıkarlarına uygun? Böyle adlandırma yapmaya başlarsanız iş şu hale döner. Şu ana kadar sevdiğiniz her insana karşı yaptığınız her koruma dürtüsü “çıkarınıza” uyduğu için yapmışsınızdır. Bunu da kabul ediyor musunuz?

Benim anlamadığım neden Cersei ile Jaime’nin Robert’a ihanet etmesi bu kadar öfkeyle karşılanıyor da Robert’ın Cersei’ye yaptıklarını kimse ayıplamıyor? İhanet, şiddet, hor görme hepsi var. Cersei ile evliliklerinin ilk zamanlarında Cersei’nin Robert’a aşık olduğunu herkes biliyor. Belki o zamanlar Robert Cersei’ye bir nebze ilgi gösterse olaylar bu halini almazdı. Bu olayda bütün suç tek tarafa yükleniyor. Biraz da suçu işleyeni o suça iten nedenleri irdelemek ve ona göre eleştirmek lazım.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

[quote=“Queen_Arianne, post:711, topic:9044”]

[quote=“xxsalcaxx, post:708, topic:9044”]

[/quote]Yahu onurdan bahseden kim? Onur bu kadar önemli bir şey mi seride? Ben Jaime’yi bu haliyle seviyorum. Afedersiniz N*d gibi onur da onur diye mi tuttursaydı? Bu mu daha doğruydu Onur bey?

Çıkarlarına uygun? Böyle adlandırma yapmaya başlarsanız iş şu hale döner. Şu ana kadar sevdiğiniz her insana karşı yaptığınız her koruma dürtüsü “çıkarınıza” uyduğu için yapmışsınızdır. Bunu da kabul ediyor musunuz?
[/quote]Aynen öyle kabul ediyorum. Benim hayat görüşüm o zaten. Ancak kendisinin neden olduğu durumu yine başka bir ahlaksızlıkla kapatıyor. Yapması gerekenin o olması yaptığı şeyin savunulması gerektiği anlamına gelmiyor. Bazen çok kötü şeyler yapılması gerekebilir ama yapılanın meşrulaştırılması gerekmez.

Sürekli Jaimenin onurlu bir insan olduğunu savunmadığını söylüyorsun ama yaptıklarına kulp arıyorsun. Bence yaşadıpın canettinin dediği gibi bir zihinsel çelişki. Yaptıklarının yanlış olduğunu biliyorsun ama hayranlığını enhelleyemiyorsun. Ayrıca adımın bu adamla yanyana olmasından bile tiksiniyorum.

Bu arada sevmediğiniz haneleri isimleri sansürlemeniz komik.

Nymeria Robertin yaptığıda tabiki bir ihanetti iyi bir savaşçı olduğu kadar iyi bir koca olsaydı en sevdiğim karakter olurdu. İşte sizin yaptığınız olay bu yanlış bir şeyi görürken aa zaten oda yanlış yapmıştı içler dışlar çarpımı bir birini götürüre getiriyorsunuz lütfen yapmayınız.

[quote=“Nymeria-Frv, post:712, topic:9044”]
Benim anlamadığım neden Cersei ile Jaime’nin Robert’a ihanet etmesi bu kadar öfkeyle karşılanıyor da Robert’ın Cersei’ye yaptıklarını kimse ayıplamıyor? İhanet, şiddet, hor görme hepsi var. Cersei ile evliliklerinin ilk zamanlarında Cersei’nin Robert’a aşık olduğunu herkes biliyor. Belki o zamanlar Robert Cersei’ye bir nebze ilgi gösterse olaylar bu halini almazdı. Bu olayda bütün suç tek tarafa yükleniyor. Biraz da suçu işleyeni o suça iten nedenleri irdelemek ve ona göre eleştirmek lazım.

[/quote]Daha önce benim de uyarıldığım konu gibi konumuz Jaime’ymiş başka şeylerden konuşmamamız gerekiyormuş. Dediğin konuda hak veriyorum ancak dediklerin kardeşinin ve kuzeninin koynuna girmesini gerektirmez. Başka yollardan intikam alabilir ya da en son yaptığı gibi ölüm yolunu deneyebilirdi.

Jaime’ye laf edeni Rhollor çarpar, Yedi cehennemin en dibine yollanır, Boğulmuş tanrının salonlarına da kabul edilmez.

Cersei Jaime ilişkisi başladıgında ikisi de çocuktu çocukluktan başlayan ilişkiler zamanla alışkanlığa dönüşür birbirlerinden ayrı duramaz hale gelirler. Annelerinin erken ölümü ve babalarının ilgisiz oluşu yetişirlerken çok başıboş kalmalarına sebep oldu ve düzgün bir ahlak anlayışıyla yetişmediler.
Bunun sonucu olarak aralarında ensest ilişki başladı.

Cersei Robert’la evlendiğinde Jaime ile ilişkisini kesmişti ama Robert’ın ilgisiz tavırları ve ihanetleri sonucu Cersei eski alışkanlıgına aşkına degil alışkanlığına geri döndü. Jaime’de karşı cıkacak durumda degil zaten. 3 tane nur topu gibi çocukları oldu biri psikopat biri salak birini daha çözemedim. Kışyarında bu durum Bran tarafından farkedilince Jaime’nin 2 seçeneği vardı ya Bran’i atacak ya kardeşini ve çocuklarını ölüme terkedecek kendisi de büyük ihtimalle ölecekti. Bran’i aşagı atmayı seçti yerinde kim olsa aynısını yapardı kimse boşuna konuşmasın. Bu onu kötü biri mi yapar hayır yapmaz Starklar açısınsan kötü biri olur ama kendi ailesi için değil. Siz de ne starksınız ne lannister seriyi okuyan ya da diziyi izleyen insanlarsınız sadece. Ned Stark kızlarının esir olduğunu duyunca 2 dakika da tüm onurunu sattı hatırlarsanız. Kimse ailesini hesaba katınca onurunu düşünmez. Jaime’nin Ned’den ne eksiği ne fazlası vardır onur konusunda.

Son olarak Jaime tanrıdır diyor ve gidiyorum.

Sevilen insanları koruma için yapılan her şey kişinin şahsi çıkarlarına uygundur evet, bu kötü bir anlama gelmiyor. Çıkara uygun davranışlar da kötü veya iyi olabilir. Mesela Jaime çocuklarını korumak için okun önüne fırlarsa bu iyi bir davranıştır, ama gider 10 yaşındaki çocuğu tüm kemikleri kırılsın diye kuleden atarsa bu kötü bir davranıştır. Yaptığı eylemin Jaime için mantıklı olması eylemin iğrençliğini azaltmaz.

[quote=“Delucia, post:714, topic:9044”]
Nymeria Robertin yaptığıda tabiki bir ihanetti iyi bir savaşçı olduğu kadar iyi bir koca olsaydı en sevdiğim karakter olurdu. İşte sizin yaptığınız olay bu yanlış bir şeyi görürken aa zaten oda yanlış yapmıştı içler dışlar çarpımı bir birini götürüre getiriyorsunuz lütfen yapmayınız.
[/quote]Ben Robert’ın yanlışı Cersei’ninkini götürür demedim dikkat ederseniz. Yalnızca yanlışın altındaki nedenleri irdeleyelim dedim. Siz de benim yorumumu irdelediniz ve içler dışlar çarpımından yanlışları götürdüğüme karar verdiniz saptırmayalım lütfen.

[quote=“TurkJedi, post:717, topic:9044”]

Sevilen insanları koruma için yapılan her şey kişinin şahsi çıkarlarına uygundur evet, bu kötü bir anlama gelmiyor. Çıkara uygun davranışlar da kötü veya iyi olabilir. Mesela Jaime çocuklarını korumak için okun önüne fırlarsa bu iyi bir davranıştır, ama gider 10 yaşındaki çocuğu tüm kemikleri kırılsın diye kuleden atarsa bu kötü bir davranıştır. Yaptığı eylemin Jaime için mantıklı olması eylemin iğrençliğini azaltmaz.
[/quote]Yanlış anlaşılma olmasın ben kişisel olarak insanın bencil olduğunu savunan biriyim. Yani kendi dediğim cümleye katılıyorum. Ama oradaki amacım arkadaşın o şekilde kabul edip kabul etmediğini sormaktı. Bunu Jaime’yi suçlamak için kullandığında kendisi için de kullanacak mı diye merak ettim.

Buradaki hiç kimse Jaime melektir demiyor neden bunu savunuyormuşuz gibi cevap veriyor. Ben neden sevdiğimi açıkladım ve biraz anlamanız için uğraşıyorum. Her yaptığı tabi ki de doğru değildi. Ama gidip de kötü biri olduğu için yapmadı bunları. Şu seride en vicdanlı karakterlerden biri olabilir.

[quote=“catto, post:716, topic:9044”]
Jaime’ye laf edeni Rhollor çarpar, Yedi cehennemin en dibine yollanır, Boğulmuş tanrının salonlarına da kabul edilmez.

Cersei Jaime ilişkisi başladıgında ikisi de çocuktu çocukluktan başlayan ilişkiler zamanla alışkanlığa dönüşür birbirlerinden ayrı duramaz hale gelirler. Annelerinin erken ölümü ve babalarının ilgisiz oluşu yetişirlerken çok başıboş kalmalarına sebep oldu ve düzgün bir ahlak anlayışıyla yetişmediler.
Bunun sonucu olarak aralarında ensest ilişki başladı.

Cersei Robert’la evlendiğinde Jaime ile ilişkisini kesmişti ama Robert’ın ilgisiz tavırları ve ihanetleri sonucu Cersei eski alışkanlıgına aşkına degil alışkanlığına geri döndü. Jaime’de karşı cıkacak durumda degil zaten. 3 tane nur topu gibi çocukları oldu biri psikopat biri salak birini daha çözemedim. Kışyarında bu durum Bran tarafından farkedilince Jaime’nin 2 seçeneği vardı ya Bran’i atacak ya kardeşini ve çocuklarını ölüme terkedecek kendisi de büyük ihtimalle ölecekti. Bran’i aşagı atmayı seçti yerinde kim olsa aynısını yapardı kimse boşuna konuşmasın. Bu onu kötü biri mi yapar hayır yapmaz Starklar açısınsan kötü biri olur ama kendi ailesi için değil. Siz de ne starksınız ne lannister seriyi okuyan ya da diziyi izleyen insanlarsınız sadece. Ned Stark kızlarının esir olduğunu duyunca 2 dakika da tüm onurunu sattı hatırlarsanız. Kimse ailesini hesaba katınca onurunu düşünmez. Jaime’nin Ned’den ne eksiği ne fazlası vardır onur konusunda.

Son olarak Jaime tanrıdır diyor ve gidiyorum.
[/quote]Okuduğum en saçma yorumlardan. Ned’in yaptıkları ile Jaime’nin yaptıklarını bir tutmuşsun. İkisi de onurunu gözardı etmiş olabilirler ama Jaime’nin ailesi içi yaptığı ile Ned’in yaptığının ne alakası var. Neşe kulesindeki olayı örnek versen daha mantıklı olurdu. İşin temelini hala anlamıyorsunuz. İşin kaynağı ensestlik. Babalarının hanelerinin kabul etmeyeceği bir durum. Ve sen bunun önlenmesi için yapılan şeyin sadece starklar için kötü olacağını savunuyorsun. Pisliği örtmek için savunmasız bir çocuğun hayatına kastetmek sadece cersie jaime ve gayrimeşru çocukları için iyidir. Geriye kalan heryerde hayali evren ya da bizim gerçek dünyamızda kötüdür. Onu gerçekleştiren insan da kötüdür. Nasıl Cersie’nin kızının öldürülmesi kötüyse o da kötüdür. Bunun o taraf bu tarafla alakası yok.

Bu konunun hala tartışılıyor olması çok gereksiz. Jaime’yi sevmeyen her şeye St*rk zihniyetiyle yaklaşan kişilerdir. Tabi ki melek değil ama sevilmemesi en azından saygı duyulmaması için bir neden göremiyorum.

Onur çok mu önemli filan deniliyor ne hale geldik insan olarak Onurumuzdan başka neyimiz var bu dünyada Jaime onursuz bir insan vicdanlıda değildir. Vicdan yanından geçmez Eğer Vicdanlı olsa Bran’ı aşağı atmadan önce onunla konuşmayı denerdi. Mad King’e Robert’e ve iki tane kralın eline ihanet etmiş adam. Alışkanlık haline gelen burda Cercei değil ihanettir. Jamieden olsa olsa Şam babası olur. Bu serinin en Baba isimleri Arthur Dayne’dir Rhaegar’dır Blackfish’tir. Jeor Mormont’tur. Brandon Starktır. Onurlarıyla isimleri yaşatmış adamlardır bunlar. Jaime belki içinde iyilik vardır ama bu seride baba karakter filan olamaz ona gelene kadar neleri var onun Koca Barristan Selmy bile baba karakter olamıyorsa Jaime ancak Cerceinin evcil hayvanı olur.