Jaime bu serinin en baba karakteridir

Arianne cidden bazı söylediklerine cevap bile verilmez o derece saçma ve yanlış.

Destina senin dediklerinin bir çoğuna katılıyorum ben zaten. Jaime serinin en çok gelişim gösteren karakterlerindendir benim açımdan sadece en baba olayına katılmıyorum.

[quote=“Delucia, post:743, topic:9044”]
Arianne cidden bazı söylediklerine cevap bile verilmez o derece saçma ve yanlış.

Destina senin dediklerinin bir çoğuna katılıyorum ben zaten. Jaime serinin en çok gelişim gösteren karakterlerindendir benim açımdan sadece en baba olayına katılmıyorum.
[/quote]Hangi dediğim saçma mesela? Sana cevap veremiyorum mantıklı konuşuyorsun ama geri basamam desen daha mantıklı. Çok merak ediyorum. Ensest harika bir şey demiyorum ama yapıyorlarsa da bize ne? Bu şey gibi yabancılara kokoreç yemek çok iğrenç geliyor ama biz seviyoruz taşlasınlar mı bizi?

Ahaha çok güldürdün beni hiç bir mantık olmadığı için cevap vermiyorum veremiyorum değil. Senin verdiğin örnekler bile saçma kokoreç olsun ya da başka yemekler olsun bunlar bir genel kültürdür esnsestin bir kültür olduğu ve dünya genelinde normal karşılandığı hiç bir yer yoktur. Şimdi diğer dediğin saçmalığa geliyorum ensestler bize ne bize ne zararı var diyorsun. Bu dediğinin kim kimi öldürürse öldürsün banane bana zararı yok demenden hiç bir farklı yok ya da öldürmeyi geçtim her hangi ahlaki yönden ters bir şey düşün bana zararı yok diye tepkisiz kalamazsın. Bu düşünce yapını değiştir gerçekten bir çocuğun düşünceleri gibi konuşuyorsun yaşın kaç bilmiyorum belki küçüksündür ama dediklerin realist açıdan çok saçma. Dizi açısından da daha önce açıklamıştım neden yanlış olduğunu tekrar yazmayayım şimdi.

[quote=“Delucia, post:745, topic:9044”]
Ahaha çok güldürdün beni hiç bir mantık olmadığı için cevap vermiyorum veremiyorum değil. Senin verdiğin örnekler bile saçma kokoreç olsun ya da başka yemekler olsun bunlar bir genel kültürdür esnsestin bir kültür olduğu ve dünya genelinde normal karşılandığı hiç bir yer yoktur. Şimdi diğer dediğin saçmalığa geliyorum ensestler bize ne bize ne zararı var diyorsun. Bu dediğinin kim kimi öldürürse öldürsün banane bana zararı yok demenden hiç bir farklı yok ya da öldürmeyi geçtim her hangi ahlaki yönden ters bir şey düşün bana zararı yok diye tepkisiz kalamazsın. Bu düşünce yapını değiştir gerçekten bir çocuğun düşünceleri gibi konuşuyorsun yaşın kaç bilmiyorum belki küçüksündür ama dediklerin realist açıdan çok saçma. Dizi açısından da daha önce açıklamıştım neden yanlış olduğunu tekrar yazmayayım şimdi.
[/quote]Antik Mısır,Zerdüşt İran var.Kitapta koca bir Valyria örneği var.Bu kültürlerde yaşaydın muhtemelen normalleştirecektin.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yazdığın sana göre doğru.Ama (çok klişe bir laf olacak özür dilerim) insanların seçimlerini yargılamak bize düşmez.Saygılar

[quote=“Delucia, post:745, topic:9044”]
[/quote]Şaka mısın? Jaime Cersei’ye zarar verdi mi? Ben bunu sordum. Birine zarar verildi mi yani? Hayır o zaman bize ne? Çünkü kimseye zarar vermeden her insan istediğini yapabilir.

Valyria kültürü var mesela. Hiçbir yerde olmaması saçmalığını nasıl arttırır mesela? Kokoreç nasıl genel kültür ya. Kültür işte ne diyon?

Delucia:
Bu forum zaten görüş alışverişi yapmak için var. Herkesin görüşü kendinedir ve istediği gibi paylaşabilir. Tartışmalar olur, herkes kendi görüşünü kabul ettirmeye çalışır fakat tüm bunlar yapapılırken karşı tarafın görüşüne saçma denmesi sırf kendi görüşüne ters düştüğü için karşı tarafın alaya alınması bir miktar yanlış. Aynı şeyi daha önceki yorumlarında bana da yaptın ve görüyorum ki hala yapıyorsun bu yüzden böyle bir yorum yazma gereği duyuyorum.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asıl şaka olan sensin arianne. Zarar dediğin sadece fiziksel olmaz. Joffrey deliydi. Çocukları baba sevgisi olmadan büyüdüğü kos koca krallık ne hale geldi hhala gelmiş diyorsun ki kime ne zararı oldu şaka mısın sorusunu sana yöneltiyorum.

Nymeria mantıklıca savunduğunuz şeylere asla öyle yorum getirmem destinayı destekledim mesela körü körüne desteklemeye karşıyım ben. Kendi taraftarı olduğum karakterleride körü körüne savunmam kırdıysam da çok özür dilerim.

[quote=“Delucia, post:750, topic:9044”]
Asıl şaka olan sensin arianne. Zarar dediğin sadece fiziksel olmaz. Joffrey deliydi. Çocukları baba sevgisi olmadan büyüdüğü kos koca krallık ne hale geldi hhala gelmiş diyorsun ki kime ne zararı oldu şaka mısın sorusunu sana yöneltiyorum.

Nymeria mantıklıca savunduğunuz şeylere asla öyle yorum getirmem destinayı destekledim mesela körü körüne desteklemeye karşıyım ben. Kendi taraftarı olduğum karakterleride körü körüne savunmam kırdıysam da çok özür dilerim.
[/quote]Çocuklara Jaime mi baba sevgisi vermedi Robert mı? Robert kendi çocuğu sanıyordu ve baba sevgisi vermedi. Jaime azıcık baba sevgisi gösterseydi yaşar mıydı sanıyorsun.

Sanki ben körü körüne savunuyorum ya. Her şeyi doğru demiyorum ama ensest konusundaki argümanlarınız çok boş.

Kitapta Jamie aşıksa bu konuda uyarırım ama müdahale etmem ne kadar doğru bilmiyorum. Bunu söylemek aşırı yanlış bir şey değil.Yaptıkları biyolojik açıdan bir felaket ve düz anlamda yanlış ama tepkiyi abartmıyor muyuz?

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dediğine tamamen katılıyorum yalnız şu husus var ki jamie Mad King’in en yakınında duran adamdı. Ensest’in nasıl sonuçlar doğuracağını iyi bilmesi gerekirdi ki joffreydede gördük 5 kralın savaşını başlattı ülkeyi şu haline soktu. Suçlu bu konuda sen targayenlerin çoçuklarının nasıl deli çıktığını gör sonra git enseste devam et olmaz öyle şey ülkenin iyiliğini değil kendi iyiliğini düşündü Westeros’un iyiliğini düşünemedi. En azında robert tarafından öğrenilse bil Lannisterla bir savaş çıkacaktı çünkü robert ne Jamie ne Cercei bırakırdı. Yine yıkım masum insanların ölümü demek uçkuruna sahip çıkamadı diye niye Westeros halkı zulüm çekiyor ki. Aşk ile alakası yok bu işlerin Tyrion’a baksana adam gibi boğdu öldürdü o sevmiyormuydu sanki. Eğer sen her krala ihanet edersen sende bir bozukluk var demektir Eğer sen halkını düşünmeden hareket edersen değil baba karakter bir şovalye bile olamazsın. Arthur Dayne son damlasına kadar prensinin emrini tuttu şimdi bu adamla Jamie’yi bir düşün. Mad King şehiri yakacaktı o durdurdu olayınada gelirsek Arthur Dayne yada Rhagear olsada aynı şey olurdu. Yani onca yiğit varki Jamieye daha ister bakalım Cercei delirirde onu öldürürse o zaman adını Baba karakterler içine yazdırır. Starklarda çok fazla onur vardı belki ama öldüklerinde ise sevgiyle anılırlar Kuzeyin gerçek lordları onları unutmazlar ki zaten kuzeyin ilk insanlardan beri hükmü ondandır Starklarda. Peki Jamie ölünce nasıl anılacak. Gerçek komutan onurlu insan büyük muhafız tarzında mı yoksa farklı bir şekilde mi. Eğer gözünün önünde duran hatalardan ders çıkaramıyorsa bu aşk değil eşekliktir. Aşk herşeyi yaptırıyorsa zamanında robertla cercei evlenmeden önce babasına karşı çıkmalıydı yok babası tywindi yok acımasızdı bunlar hikaye eğer ki aşk küçücük bir çoçugu gözünü kırpmadan kuleden aşagıya attırabiliyorsa babasınada karşı getirirdi essosa Braavosa onlarının kaçmasını zorlardı hatta ve hatta babasını öldürmesini bile sağlardı aşk aşak eee bunalrı niye yapmıyor cesaret etsin yapsın tabi küçücük çoçuk aştan felç kalınca ama bu aşk babasına karşı çıkamayınca ee ama değil mi yapmayın allah aşkına ya. Umarım bu ensest argumanı sana bir ışık gösteririr.

Eddark duygularıma vesile olmuşsun imzamı atıyorum yorumunun altına.

[quote=“Eddark, post:753, topic:9044”]

Dediğine tamamen katılıyorum yalnız şu husus var ki jamie Mad King’in en yakınında duran adamdı. Ensest’in nasıl sonuçlar doğuracağını iyi bilmesi gerekirdi ki joffreydede gördük 5 kralın savaşını başlattı ülkeyi şu haline soktu. Suçlu bu konuda sen targayenlerin çoçuklarının nasıl deli çıktığını gör sonra git enseste devam et olmaz öyle şey ülkenin iyiliğini değil kendi iyiliğini düşündü Westeros’un iyiliğini düşünemedi. En azında robert tarafından öğrenilse bil Lannisterla bir savaş çıkacaktı çünkü robert ne Jamie ne Cercei bırakırdı. Yine yıkım masum insanların ölümü demek uçkuruna sahip çıkamadı diye niye Westeros halkı zulüm çekiyor ki. Aşk ile alakası yok bu işlerin Tyrion’a baksana adam gibi boğdu öldürdü o sevmiyormuydu sanki. Eğer sen her krala ihanet edersen sende bir bozukluk var demektir Eğer sen halkını düşünmeden hareket edersen değil baba karakter bir şovalye bile olamazsın. Arthur Dayne son damlasına kadar prensinin emrini tuttu şimdi bu adamla Jamie’yi bir düşün. Mad King şehiri yakacaktı o durdurdu olayınada gelirsek Arthur Dayne yada Rhagear olsada aynı şey olurdu. Yani onca yiğit varki Jamieye daha ister bakalım Cercei delirirde onu öldürürse o zaman adını Baba karakterler içine yazdırır. Starklarda çok fazla onur vardı belki ama öldüklerinde ise sevgiyle anılırlar Kuzeyin gerçek lordları onları unutmazlar ki zaten kuzeyin ilk insanlardan beri hükmü ondandır Starklarda. Peki Jamie ölünce nasıl anılacak. Gerçek komutan onurlu insan büyük muhafız tarzında mı yoksa farklı bir şekilde mi. Eğer gözünün önünde duran hatalardan ders çıkaramıyorsa bu aşk değil eşekliktir. Aşk herşeyi yaptırıyorsa zamanında robertla cercei evlenmeden önce babasına karşı çıkmalıydı yok babası tywindi yok acımasızdı bunlar hikaye eğer ki aşk küçücük bir çoçugu gözünü kırpmadan kuleden aşagıya attırabiliyorsa babasınada karşı getirirdi essosa Braavosa onlarının kaçmasını zorlardı hatta ve hatta babasını öldürmesini bile sağlardı aşk aşak eee bunalrı niye yapmıyor cesaret etsin yapsın tabi küçücük çoçuk aştan felç kalınca ama bu aşk babasına karşı çıkamayınca ee ama değil mi yapmayın allah aşkına ya. Umarım bu ensest argumanı sana bir ışık gösteririr.
[/quote]Ensest mevzusuyla başlamak istiyorum. Bu ensest olayı nasıl başladı? Cersei ve Jaime Küçüklükten beri çok yakınlardı. Hatta anneleri bunların odalarını ayırmıştı. Sonra zaman geçiyor bu ikisi büyüyorlar. Cersei ve Jaime arasında hala bir yakınlık var ama asla ilişkiye girmemişler. Cersei ve Robert evleniyor. Evlendikleri zaman Cersei Robert’a deli gibi aşık. Ama Robert tam bir ayı olduğu için ilk geceleri sırasında Cersei’ye Lyanna diyor. Ondan sonra daha yeni evlilerken bile Cersei’nin gözü önünde Cersei’yi aldatıyor. Cersei en sonunda buna dayanamıyor ve Jaime’yi odasına çağırıyor. İntikam almak istediğinden falan bahsediyor ve ilişkileri bu şekilde başlamış oluyor. Bu ilişkiye başladıklarında ikisi de dur lan ya deli çocuğumuz olursa diye düşünerek başlamadı. Hatta tahminen çocuklarla ilgili hiçbir şey düşünmediler. Evet bu konu bir yere kadar argüman olarak adlandırılabilir. Ama aşk denilen bir şey var olayın içinde. Bir anlık tutkuyla böyle bir şey olmuş olabilir ve bence bunu düşünmemeleri gayet normal. Ama bir hata olarak adlandırılabilir. Bu arada ben Jaime için “baba” terimini kullanmıyorum hatta en has karakter olduğunu da düşünmüyorum. Bence gıpgri bir karakter ve bu yüzden seviyorum. Sevdiğim için de savunuyorum. Bu ilk yaklaşımını sevdim. Diğer herkesten çok daha mantıklı yaklaşmışsın altına imza atan arkadaş da niye daha önce böyle yaklaşmadı merak ettim doğrusu.

Tyrion örneği vermen. Tyrion Shae’e aşık değildi. Seviyor bile diyemeyiz bence daha çok bir hoşlanmaydı. Onun dışında Tyrion orada ihanete uğramıştı. Shae hem kendisi aleyhinde ifade vermiş hem de babasıyla yatmıştı. Zaten 3. Kitabın sonlarında Jaime de Cersei’nin kendisini aldattığını öğrenince büyük bir soğuma yaşıyordu. Cersei kendisini çağırdığı zaman mektubu ateşte yakmıştı bir karşılık bile vermemişti.

Halkı düşünmeden hareket eden biri “Kral katili” diye anılmak pahasına insanları kurtarır mı? Arthur Dayne Brandon ve Rickard ölürken en ufak bir rahatsızlık gösterdi mi? Jaime gösterdi. Arthur Dayne Jaime Rhaella tecavüze uğrarken bir şeyler yapmamız gerekmez mi derken güldü mü güldü. Hayır canım Arthur olsaydı gıkını bile çıkarmazdı ve koskoca şehir kül olurdu. Rhaegar desen diyarı düşünecek bir adam olsa Lyanna’yı kaçırmazdı. Neyse ona olan nefretim başka bir konuda anlatılmalı kısacık yerde geçmiyim.

Starklarla ilgili noktayı söylemişsin öldüklerinde. Zaten yaşamları kısa oluyor kendilerinin. Robb Kızıl Düğün’de tamamen kendi hatası yüzünden öldü keza Ned de öyle. Tywin de birçok kötü şey yaptı ama hala saygıyla anılıyor. Başkalarının seni nasıl hatırladığından çok senin neler yaptığın önemli bence. Jaime eğer iyi anılmak isteseydi deli kralın herkesi öldüreceğini söylerdi.

Küçük bir çocuğu kuleden aşağı itmesinin sebebi kendisini ve sevdiklerini hayatta tutma dürtüsü. Eğer Tywin’le yüzleşseydi Jaime asla sevdiklerini elinde tutamayacaktı ki. Üstelik herkes Lannister hanesine gülecekti. O da bunu engellemek için yapmadı. Yani bambaşka iki statükodan bahsediyorsun.

Dediğim gibi bu konuya az da olsa farklı bir bakış açısı getirdiğin için teşekkürler. Keşke herkes senin gibi farklı açılardan bakabilse de bozuk plak gibi aynı şeyi söylemese.

Hayretle 20-30 sayfa geriye gidip okudum; insanlar bir kurgu dünyasındaki olaylar üzerinden bir birlerine neler demiş öyle?

Evet dizide eşcinsellik ve ensest var. Ama fantastik kurgu olan bu seride ensest ve eşcinsellik aslında hayatın gerçekleri, ejderler hayal ürünü.

Eşcinsellik zaten utanılacak, hakaret argümanı olarak kullanıcak bir kavram değil. Bu yönelim, diğer yönelimler gibi saygıyı haketmektedir. Bu kimlikle yaşayan, iş yerinde hakarete maruz kalan, işinden olan, toplumdan dışlanmaya zorlanan binlerce insan var. Bu kurgu üzerinden en azından “eşcinselliği özendiriyor” gibi bir saptama ile hareket etmeyelim, modern dünya bambaşka bir yöne gidiyor.

Ensest ise çok büyük bir konu. Kanı kutsallaştıran ve böylece hanedan devletleri kuran antik insan kültürlerinde, “kanın bozulmaması” adına ensest evlilikler yaşanmıştır. Mezopotamya bu hikayeler ile dolup taşar. Bunu zaten google ile detaylandırmak mümkün. Ama benim dikkat çekmek istediğim başka bir konu var; özellikle taşra devlet hastanelerinde acil nöbetleri tutan doktorlar hemşieler ile konuşun, bu işi araştıran yazarları okuyun, malesef çocuk istismarı, akraba evliliği, çekirdek aile içi tacizde sicilimiz berbattır. Bu topraklarda amca/baba/ağabey tecavüzüne uğtayan binlerce kadın hikayesi vardır. Bunlardan şanslıları köyün delisiyle (çünkü “bozuk” kızla ancak deliler evlenir) evlendirilenlerdir. Şanssız olanları töre cinayetine kurban giderler, hamiliyse bile öldürülür. Bu topraklar sandığınızdan çok daha yaygındır. Dizi insanları “enseste özendiriyor” argümanı da bence boş çünkü benim şahit olduğum bazı ensest vakaları sırasında GOT diye birşey yoktu. Devlet gerçek hikayeleri zaten gizliyor. ama bunları da “anadoluda ensest” diye aratın, Jaimie yi mumla ararsınız.

Diziye dönecek olursak, Jaimie kardeşine olan aşkını övünerek anlatmıyor. Bu onun laneti aslında. Ve ne yapıyorsa Cercei için yapıyor. Temiz kalpli mi? Yani kralın en yakın koruma grubunun liderinde bence aranacak 3 özellikten biri kesinlikle “temiz kalp” değil. Ama bir çok olayda tutumu gösterdi ki pür sapık/kötü bir karakter değil.

Kralı öldürmesinde de garip bir etik anlayışı var ama dizi mantığı ile yorumlayınca Jon ile kıyaslamak istedim. Babası öldürüldüğünde Jon gece nöbetinden kaçıyordu. Ama döndü. ailesi ne katliamlara maruz kaldı ama o onurunu korudu. Jon onurunu korumasaydı ve kaçsaydı, RObb ile savaşa katılsaydı ve robb ölmeseydi bu sefer de jon için “ne onursuz” mu diyecektik? Jaime babasını ve muhtemelen bir çok insanı korumak istedi. onurundan vazgeçti ama emiri o yerine getirmeseydi pekala başka biri yerine getirecekti. Zor bir karar; ama kurgunun güzelliği bu.

Ensest konusunda dediklerin doğru ülkemizde malesef böyle sapkınlıklar istismarlar tecavüzler var. Dizi ensesti özendirmiyor zaten aksine yanlış olduğunu gösterdiği yerler var. Zaten genetiksel olarak yapmak büyük bir kötülükken bunu aşk ile uçkurlukla açıklamanın anlamı yok bana göre.
Senin dediğine gelirsek Jamie zaten akıllı bir insan olsaydı gözünüzde büyüttüğünüz kadar en başından olacakları görür deli krala şahit olmuş bir kişi ensestten uzak durması gerektiğini bilir sağlam bir irade gösterir ve uzak dururdu Jamie zayıflık gösterdi ve ensest ilişkisinden doğan Joffrey neler yaptı hemiz gördük bir çok masum insan öldü yaşasaydı deli kraldan bir farkı olmazdı.
Asıl sorun şu seninde dediğin gibi kurgu olan bir karakterin bu kadar yanlışlarını görmeyip bir kaç merhametli davranışıyla kafanızdan bunları silmesi ve kafanızda onu burada ne pahasına olursa olsun yaptıklarını görmeden savunmanız bence iç dünyanızı sorgulamanızı gerektiren bir konu. ben seride ki hiç bir karakteri kafamda böyle bir yere oturtmadım. Kaldı ki mezepotamya da antik uygarlıklarda yapılmış diyorsun saf kan kalsın diye bu ideolojik bir şey Jamie ve cercei’nin yaptıgında bir amaç ya da ideolojide yok.
günümüzde yaşanılan ensest ve eşcinsellik konusuna burada değinmeye gerek yok gerçekten üzerine tez yazılır o yüzden hiç girmeyeyim o konuya.

Mad King’in oğlu Rheagar, Robert hariç tüm Westeros’un sempatisini kazanmış, Jaime’nin de özlemle andığı bir prens. Hani diyorsun ya “Jaime gözlemlemeliydi onlarda ensestin sonucunu” diye; Viserys zararsız küçük bir çocuk, Dany ise daha doğmamış. Şimdi cevap ver Starkfanboy, Jaime neyi, nasıl gözlemlemeliydi? Ve de bir kişi ensest ilişki sonu doğduysa kesin zalimdir gibi hiç bir akla ve mantığa yatkın, bilimsel dayanağı olmayan sonuca nasıl ulaşıyorsunuz?

Herkese fan boy demeye çok meraklısınız ama ne hikmetse jamie için yanıp tutuşuyorsunuz Mad King yetmez miydi ensestin sonuçlarının kötü olacağına tüm targaryenler ensest sahibi değildir bu arada Mad Kingin dedesi Aegon V ensest yapmamıştır ve Jaehaerys II gayet iyi bir kraldır. Hatta ensesti kaldıran Aegon V dir ama gel gelelim oğlu buna uymamıştır. Ve Mad King çıkmıştır bir çok Targaryen zaten ensestten dolayı çoçukken ölüyor yada tuhaf bir gelişme kaydediyor. Kitap okuyun biraz Koca lannisterların veliahtı bunu mu bilmeyecek. Jaime yalakalık yapmayı bırakın artık tamam karakter değişimi geçiriyor ama Şu adamın ismini Rhaegar ile Arthur dayne ile Stark hanesi ile ağzınıza almayın herif küçücük çoçugu aşagıya attıyor diyorsunuz ki aşk Dizi mantığından çıkalım biraz senin oğlun var ve oğlunu biri aşk için aşagıya atıyor eminim burdaki gibi konuşursun attı evet ama aşk için attı aa ne kadar güzel.

Reisi özledik be

Rhaegar asla öyle bir şeye izin vermezdi ve Lyannayı kaçırdığından herkes nasıl bu kadar emin Lyannanında gönlü olmamasından filan. Rhaegarında yaptığı doğru demiyorum sonuçta isyanın başlamasına sebeb oldu ama Lyannayı kaçırdığına innamıyorum. Ekstra olarak Rhaegar sevdiği için savaştı ve öldü hemde Robert’e karşı Jamie sevdiği için babasına karşı savaşamaz diyorsunuz bunu anlamıyorum. İstese her türlü tutardı Jaime gibi birisi ama yapmadı korktu babasından o da ayrı bir konu. Ned ve robb’un ölümleri dediğin gibi kendi hatalarındandı ikiside babalarını örnek alamadı tabi bu konuda Lannisterların şeref yoksunu savaş stratejileri ve Starkalrın herkesi kendileri gibi onurlu savaşacak zannetmesinden kaynaklı. Herşeyi geçtim Tywine karşı çıkamadı tamam Küçük bir çoçugun gözünü korkutamaz mıydı konuşarak ama o aşağı itmeyi seçti sonucuda kendi evlatlarının hazin sonuyla bitti her biri ölürken gayet zevkle izledim. Adalet deniliyor olsa gerek buna. Robert ahmakça davranmış olabilir ama sizin açınızdan bakalım dur bi dakika o da aşk için ahmakça davrandı. Jamie gerçekten halkı için sevdiği insandan vazgeçmediği sürece benim gözümde bir adım ileriye gidemez. Çılgın ateş kullanacak diye Mad Kingi öldüren Jamie Çılgın ateş ile Septi havaya uçuran Cercei ye bir çift laf bile etmiyor tamam inanç grubu çok kötü bir grubtu ama sonuçta orda sadece inanç grubu yoktu halkta vardı ve en azından Sept bu halkın inanç yeri Sırf El Kaide var diye biz Camilere saldırıyor muyuz hayır

Ek olarak
Arthur Dayne ve Rhaella ile olan olayı kitapta yada dizide gördüğümü hatırlamıyorum eger kitabın ismi ve sayfasını söylersen inceliyeceğim ikinci olarak Brandon Stark Ve babası Hoster Tullyinde dediği gibi aptal yiğitlerdir. Onurlu bir şekilde gitmiş ve ölmüşlerdir Arthur Dayne bunun üstüne daha ne desin ek olarak jaime onlar öldüğünde gidip Mad Kinge atar yapmıştır fakat Gerold Hightower iki laf söyleyince susmuştur. Bu söyleyeceğim sana değil Prens Aemon Daemon Blackfrye ryam redwyne Barristan Selmy Arthur Dayne gibi karakterler varken bu seride Ned bile kendine zor yer bulur degil ki jamie bulsun. Şimdi Starkları savunuyorsun diyenler olacaktır tabi savunacak olsam Golden Company’yi savunurum onlar favorimdir hem zaten starklar yaptıkları ile kendilerini savunuyorlar Mimar Brandon zamanında onca şey yapmış daha ben ne diyim

Ensest konusunda dediklerin doğru ülkemizde malesef böyle sapkınlıklar istismarlar tecavüzler var. Dizi ensesti özendirmiyor zaten aksine yanlış olduğunu gösterdiği yerler var. Zaten genetiksel olarak yapmak büyük bir kötülükken bunu aşk ile uçkurlukla açıklamanın anlamı yok bana göre.
Senin dediğine gelirsek Jamie zaten akıllı bir insan olsaydı gözünüzde büyüttüğünüz kadar en başından olacakları görür deli krala şahit olmuş bir kişi ensestten uzak durması gerektiğini bilir sağlam bir irade gösterir ve uzak dururdu Jamie zayıflık gösterdi ve ensest ilişkisinden doğan Joffrey neler yaptı hemiz gördük bir çok masum insan öldü yaşasaydı deli kraldan bir farkı olmazdı.
Asıl sorun şu seninde dediğin gibi kurgu olan bir karakterin bu kadar yanlışlarını görmeyip bir kaç merhametli davranışıyla kafanızdan bunları silmesi ve kafanızda onu burada ne pahasına olursa olsun yaptıklarını görmeden savunmanız bence iç dünyanızı sorgulamanızı gerektiren bir konu. ben seride ki hiç bir karakteri kafamda böyle bir yere oturtmadım. Kaldı ki mezepotamya da antik uygarlıklarda yapılmış diyorsun saf kan kalsın diye bu ideolojik bir şey Jamie ve cercei’nin yaptıgında bir amaç ya da ideolojide yok.
günümüzde yaşanılan ensest ve eşcinsellik konusuna burada değinmeye gerek yok gerçekten üzerine tez yazılır o yüzden hiç girmeyeyim o konuya.

Arianne altına imzamı attığım şeyi ben daha önce söyledim ama sen körü körüne okuduğun için anlamıyorsun hala saçma sapan analizler yapıyorsun. Sev sevme banane. Bir daha bu konuya yorum yapmayacağım saçma bir hal aldı. Stark fanı ya da dany fanlarına laf etmeyin hepsini 5 e katlamışsınız. Bir arada dorne konusunda böyleydin. Sen starkları ve targeryanları sevmediğinden diğer rakiplerine hayran oluyosun iyisiyle kötüysüyle. Starklara ve targeryanlara tehammülün yok belki bir kaç karakter dışında o yüzden böylesin diye düşünüyorum.