Jaime bu serinin en baba karakteridir

Tartışmak luzümsuz değil ben orada arianneyi küçümsemek istemedim ama yazdığımdan o anlaşılmış bunun için özür dilerim kırıcı olmaya çalışmadım senin aksine. Ben ariannenin azimli hırsı savunduğu şey yanlışta olsa yine kendi savunduğu şeyden vazgeçmeyen biri gibisinden bir yorum yapmak istedim. Ayrıca luzümsuz da bulabilirdim burada düşünceleri söylemekte özgürüz benim yazdıklarım da luzümsuz gelebilir. Jamie konusunda da asla düşman değilim aksine sevdiğim yönleride o çok. Jamie’nin Rheagarla karşılaştırılması ve bunların söylenmesi bana alakasız bir tartışma geldi.

Karşımda düzgün bir argüman olsa savunduğum şeyi değiştiririm. @delucia sen ilk baştan beri aynı şeyleri mi savunuyorsun acaba? İlk başta Rhaegar’ı övdüğüm bir dönem olmuş olabilir -ki bunu bilmen oldukça şüpheli forumdaki ilk yılım ve bununla ilgili yorum yazdığımı hatırlamıyorum tabi ki mucizevi bir şekilde o sırada forumda değilsen- vikide Elia’yı çevirdiğimden beri fikirlerim değişti. Rhaegar benim için kötü adamdır bunu açıkladım zaten.

Abi kim çok mantıklı argüman verdi de ben yine de kendi dediğimi savundum ya? Benimle çok tartışan insanlara sorarsak aksini söylerler zaten.

Bunun dışında @jondany Jaime’nin daha tepki vermemiş olması saygı duyduğu anlamına gelmez. Lütfen bir git saygı duymak nedir araştır.

Elia’ya yapılanlar zaten çok yanlıştı. Bunun dışında işte melankolik takılması, kehanetteki kişiyi kendisi sanması dümdüz şeyler bence.

Kendisinin zeki olduğunu nereden biliyoruz? İyi bir insan olduğuna katılmıyorum ama iyi bir kral olacağının garantisi yok sonuçta.

Saygı: Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram

Zekiliği için wikiye bakabilirsiniz ama ben yine de alıntılayım; Rhaegar son derece zeki biriydi ve kafasına koyduğu şeyi yapardı. Yetenekli bir müzisyen ve şövalye olduğu düşünülürdü. Summerhall’un gölgesinden derinden etkilenmişti çünkü Rhaegar keder içinde doğmuştu ve zaman zaman hüzünlü olması buna bağlanırdı.
İyi bir insan değilse peki kötü mü şimdi? Yaptığı tek bir kötülük ile yapmış olduğu iyilikleri silmiş mi oluyor. Kötü bir kral olacağının da garantisi yok ama. :slight_smile:

O bir Martell fanatiği tabii ki de bütün yaptığı iyilikleri silecek.

Harika bir tribute videosudur. Tavsiye ederim.

Rhaegar’ın yaptığı bir iyiliği söyleyebilir misin bize yedi krallığı birbirine katmaktan iyi birşey?

Lyanna ile çocuğunun olması… Uzun gece için diyara yapılan en büyük iyiliktir.

@mumers Dragon
Bu konu tam açıklığa kavuşmadı henüz Rhaegar aklı başında biriydi.Lyanna yı sadece aşık olduğu için kaçırmadı uzun gece için bir oğlu daha olmasını istedi bunuda sağlıksız Elia yerine sevdiği başka biriyle yaptı.Uzun gecede Jon’un rolünün çok büyük olacağını biliyoruz.Rhaegar ejderhanın 3 başının olmasının gerektiğinden bahsederken birisi kendisi(veya kızı) diğeri aegon bir diğeride planladığı Jon.
Burada önemli nokta çok hatırlamıyorum ama gençken okuduğu bir kitap hayatını değiştiriyordu kılıçla kalkanla hiç ilgisi olmayan biri o günden sonra değişip büyük bir savaşçı oluyor.O okuduğu kitapta ne yazıyorduda savaşçı olmaya karar verdi meçhul.

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arianne bilmem gayet normal çünkü foruma bu yıl üye olsamda bir kaç senedir takip ettiğimi söylemiştim daha önceden. Her şeyi çarpıtıyosun ve martell sevdan yüzünden rheagara düşman olduğun ortaya çıktı pekte şaşırmadım zaten. Jamie’nin ki aşktı da rheagarın ki aşk değil miydi ? Robert cercei’yi aldattığı için kimsenin roberte saldırdığını duymadım ama onun ki de hataydı her zaman derim cercei’yi robert bu hale getirdi. Jamie ve cercei’nin yaptıklarıda yanlıştı. Rheagar diye düz dediğin adamın sayesinde bu seriyi okuyorsun martin başka bir ölmüş karakterin üstünde bu kadar durmadı bize aktarmadı. Ayrıca sanatsal yönü yüksek turnuvalar kazanmış döneminin en iyi savaşcılarından bunun yanı sıra farklı bilgilerde araştırmış ve haklı olduğunu şimdi görüyoruz adamın yanıldığı şey kendisinin olduğunu düşünmesiydi ama daha sonra aa’nın kendisi vadedilmiş prensinde oğlu olduğunu düşündü. Robert gibi eliyle adam öldüren birinin karşısına korkusuz ve cesurca çıkmış ve dövüşleri sanılanın aksine direk robertin tek atmasıyla değil uzun süren bir dövüş sonrası bir anlık dalgınlık ya da başka bir şey bilemiyorum robertin çekicine denk gelmesi sonucu ölüyor ama buraya kadar da roberte çok hasar veriyor robertte ağır yaralı halde ayrılıyor ve kralın şehrine bile gidemiyor onun yerine ned gidiyor. Şimdi bu rheagar mı düz düm düz bir adam ? Sırf senin martell dorne hayranlığından dolayı rheagarı düz biri olarak gördün diye rheagar düz biri olmaz. O yüzden istediğini de dediklerinin aslı astarı yok benim için sen hiç bir şeye tarafsız bakamıyorsun dikkat ediyorum yorumların hep taraflı. Ve sana karşı taraflı bir yorum olunca da hep aksini iddiaa ediyorsun bir şeyleri çevirerek.

Ona iyi Hizmet ettin hizmet etmek güvenliyken…

[quote=“Delucia, post:811, topic:9044”]
Arianne bilmem gayet normal çünkü foruma bu yıl üye olsamda bir kaç senedir takip ettiğimi söylemiştim daha önceden. Her şeyi çarpıtıyosun ve martell sevdan yüzünden rheagara düşman olduğun ortaya çıktı pekte şaşırmadım zaten. Jamie’nin ki aşktı da rheagarın ki aşk değil miydi ? Robert cercei’yi aldattığı için kimsenin roberte saldırdığını duymadım ama onun ki de hataydı her zaman derim cercei’yi robert bu hale getirdi. Jamie ve cercei’nin yaptıklarıda yanlıştı. Rheagar diye düz dediğin adamın sayesinde bu seriyi okuyorsun martin başka bir ölmüş karakterin üstünde bu kadar durmadı bize aktarmadı. Ayrıca sanatsal yönü yüksek turnuvalar kazanmış döneminin en iyi savaşcılarından bunun yanı sıra farklı bilgilerde araştırmış ve haklı olduğunu şimdi görüyoruz adamın yanıldığı şey kendisinin olduğunu düşünmesiydi ama daha sonra aa’nın kendisi vadedilmiş prensinde oğlu olduğunu düşündü. Robert gibi eliyle adam öldüren birinin karşısına korkusuz ve cesurca çıkmış ve dövüşleri sanılanın aksine direk robertin tek atmasıyla değil uzun süren bir dövüş sonrası bir anlık dalgınlık ya da başka bir şey bilemiyorum robertin çekicine denk gelmesi sonucu ölüyor ama buraya kadar da roberte çok hasar veriyor robertte ağır yaralı halde ayrılıyor ve kralın şehrine bile gidemiyor onun yerine ned gidiyor. Şimdi bu rheagar mı düz düm düz bir adam ? Sırf senin martell dorne hayranlığından dolayı rheagarı düz biri olarak gördün diye rheagar düz biri olmaz. O yüzden istediğini de dediklerinin aslı astarı yok benim için sen hiç bir şeye tarafsız bakamıyorsun dikkat ediyorum yorumların hep taraflı. Ve sana karşı taraflı bir yorum olunca da hep aksini iddiaa ediyorsun bir şeyleri çevirerek.
[/quote]Şimdi ilk başta kimseyi kandırma. Ben de forumu önceden takip ettim kimsenin ismine falan dikkat etmiyorsun. Uzun uzun resimli imzası olan birkaç arkadaş hatırlıyorum sadece nicki yazdıkları hep aklımdan puuuf. Neyse.

Rhaegar’ı sevmediğimi yaklaşık 83738383 tane yerde söyledim. Bunun sebebinin de Elia’nın ölümü olduğunu da söylemiştim zaten. Martell fanlığından ziyade Elia’yı suçsuz bulmam etkili oldu bunda. Zaten şu konuda bir biri yeterince Martellci değilsin diyor bir biri fanatiksin diyor ben neyim artık bir karar verin.

Jaime ve Cersei’nin aşkı kime zarar verdi? Jaime eğer açık açık Cersei’ye ilanı aşk etseydi kan dökülürdü ama şu anda dökülmedi. Bir Rhaegar aşkına bakıyorum adam bir sevda için kendi çocuklarını tehlikeye attı bunun nasıl bir açıklaması olabilir? Bu arada yaptıklarına alkış tutalım demiyorum ama anlayabiliyorum.

Rhaegar gerçek bir karakter çünkü hatta Martin’in babası bu yüzden seriyi okuyabiliyorum. Serideki olayları başlatan ana etmen olabilir de ne yapayım boynuna madalya mı takayım?

Sanatsal yönü yüksek turnuva nedir açıklasana. Senden ilk defa duydum çünkü. Haklı olduğunu daha gördüğümüz falan da yok. Jon Snow sadece adaylardan biri.

Anlattığın şey Rhaegar’ın dövüşebilmesi üzerine. Bu Rhaegar’a bir derinlik kazandırmaz. Robert’ın tek atmadığını uzun uzun açıklayan da benim zaten. Ve Rhaegar’ın elinde tuttuğu her şey tehlikede bir zahmet korkusuzca çıksın ortaya.

Hala düzgün bir argüman göremedim pardon. Daha önce Jaime argümanlarını kabul ettiğim oldu. Benimle uzun tartışmalar yapan insanlara sorun nasıl tartışıyorum diye. Yeri geldiği zaman Dany savunduğum bile oldu benim. O yüzden argüman sunamadığınızı kabul etmemek için benim tartışma şeklime laf atmayın.[quote=“JonDany, post:805, topic:9044”]

Saygı: Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram

Zekiliği için wikiye bakabilirsiniz ama ben yine de alıntılayım; Rhaegar son derece zeki biriydi ve kafasına koyduğu şeyi yapardı. Yetenekli bir müzisyen ve şövalye olduğu düşünülürdü. Summerhall’un gölgesinden derinden etkilenmişti çünkü Rhaegar keder içinde doğmuştu ve zaman zaman hüzünlü olması buna bağlanırdı.
İyi bir insan değilse peki kötü mü şimdi? Yaptığı tek bir kötülük ile yapmış olduğu iyilikleri silmiş mi oluyor. Kötü bir kral olacağının da garantisi yok ama. :slight_smile:
[/quote]Jaime KL’ye geldiği zaman “Cersei elini ayağını öpeyim ne güzel patlattın” dedi mi? O zaman saygı argümanına güle güle diyoruz.

Ya şu zekilik olayı da şu şekilde. Çok kitap okuduğu doğru, bilgisi de fazla. Ama zeka bilgileri kullanabilme yeteneğidir. Sam de çok fazla kitap okuyor ama en zeki insanlar arasında saymazsın.

Ben açıkçası çocuklarını gözünü kırpmadan tehlikeye atan birine iyi falan diyemem. Rhaegar grinin koyu tonlarında bir karakterdir.

Robertla uzun bir dövüşün sonunda ölmüyor robert rhaegar’a tek atıyor. Ayrıca rhaegar’ın turnuva kazandığıda meçhuldür barristan selmy ona bilerek yenilmiştir sonradan pişman olmuştur keşke yenseydimde rhaegar çiçeği lyannaya vermeseydi demiştir jonda sanılanın aksine rhaegarın çocuğu değildir

[quote=“Mummers_Dragon, post:814, topic:9044”]
Robertla uzun bir dövüşün sonunda ölmüyor robert rhaegar’a tek atıyor. Ayrıca rhaegar’ın turnuva kazandığıda meçhuldür barristan selmy ona bilerek yenilmiştir sonradan pişman olmuştur keşke yenseydimde rhaegar çiçeği lyannaya vermeseydi demiştir jonda sanılanın aksine rhaegarın çocuğu değildir
[/quote]Dizide bunu ima etmişlerdi diye hatırlıyorum. Yanlış mı anlamışım?

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Robert kendini kaptırdı hatta Rhaegar’ı bırakıp kendini yaraladı. Sonra Ned’i KL’ye gönderdi sen de haklısın. (Robert’a tek attığı falan yok uzun bir mücadele sonucunda Robert çekicini Rhaegar’ın göğsüne geçiriyor. Bu mücadele de Robert ağır yaralanıyor.)

Barristan Selmy, keşke turnuvayı kazansaydım diyor. O mavi gülden tacı Lyanna’ya vermesini engellerdim ve diyar Robert İsyanı’nı görmezdi diyor.

[quote=“Mummers_Dragon, post:814, topic:9044”]
[/quote]Jonun Rhaegarın çocuğu olmadığına nasıl emin olabiliyorsun. Dizide yüzde 99 öyle olacak. Yazar böyle büyük bir olayın değiştirilmesine izin vermeyeceğine göre kitapta da öyle olacak.

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Diziyle kitap aynı şekilde işlemiyorki jon olayı büyük bir ters köşeden ibaret diziyi izlemediğim için bilemem

Senaristlerle martinin üzerinde durduğu konulardan birisi jon meselesiymiş. Eğer martin büyük hinlik yapmazsa jon hem kitap hem dizi için aynı soy ağacına sahip olur.

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Diziyi izlemiyorsan kitap bölümünden yap yorumlarını,baydınız artık kitap da kitap.

Çoçuklarını emanet ettiği kişi kimdi hatırlıyamadım bak şimdi Savaşa katılmak için ısrar etmesine rağmen Rhaegarın burda kalıp ailemi korumalısın dediği ve geride bıraktığı kişi kimdi sen daha iyi bilirsin diye soruyorum Tywinin Aerys’e zarar vermemesi için bıraktığı birisi hatta Rhaegarın bu kişiye son sözleri ''Savaş bittiğinde konseyi toplamaya niyetliyim. Bir takım değişiklikler yapılacak. Aslında uzun zamandır niyetliydim ama… pekala daha yapılmamış şeylerden bahsetmenin anlamı yok. Dönünce bu konuyu konuşuruz.” Olmuştu. Şimdi burda koruma sözü veripte Elia’yı ve çoçuklarını koruyamıyan bu adamdanda nefret ediyorsundur Neydi ya adı ? Ha evet Kingslayer.Bu arada gri diye bişey yoktur siyah yada beyaz vardır. Her karakterde siyahta bulunur beyazda hangisinin ağır olduğu önemlidir.

Sanatasal yönü yüksek turnuva kazanmış. Virgül koymamışım anlayabilirsin diye düşündüm. Sanatsan yönü yüksek, turnuva kazanmış vs özelliklerini sıraladım sadece. Neyse çok önemli değil.
Sen ne argüman sunabiliyorsunda hala argüman sunamıyorsunuz diyorsun her seferinde aynı şeyleri tekrarlayan ezberlenmiş kalıpları söyleyen bir insansın.
Şimdi geçmişte takip edip bazı isimleri hatırlamaman senin hafıza problemin ben hatırlıyorum.
Jamie’nin aşkı sonucu doğan Joffrey bir çok ölüme sebeb oldu Ned gibi adamı öldürdü ya daha ne olsun. Zaten aşk somut bir şekilde zarar vermez kimseye rheagarın aşkınada kimse bir şey diyemez bir birlerini sevmişler “kime ne” diyebilir misin ? Ama sonuçlarına bakarsak isyan çıktı savaşlar oldu bir sürü insan öldü değil mi ? Şimdi Rheagarın aşkı sonucunda çıkan ölümleri göz önünde bulunduruyorsun da Jamie’nin aşkı sonucu doğan Joffrey kaynaklı ölümleri neden göz önünde bulundurmuyorsun. Üstelik Rheagar insanlığı kurtarabiliceğini düşünerek göze aldı ve bunları yaptı. Jamie ve Cercei’nin böyle bir amaç için yapmadığını hepimiz biliyoruz.
Jon snow adaylardan biri evet ama büyük ihtimalle olması en muhtemel kişi. Her şeyi geçtim kaç sezondur ak gezenlere karşı savaşmaya çalışan bir şeyler yapmaya çalışan tek isim Jon Snow. Adam yabanılları kurtardı kendisine ihanet eden haneleri bile affetti etmesede kimsenin bir şey deme hakkı yoktu. Joffrey aynı pozisyonda olsa neler yapardı acaba :slight_smile:
Ayrıca aşkından dolayı suçlu bulduğun Rheagarın oğlunun yaptıkları ve desteklediğin Jamie’nin oğlunun yaptıklarını düşün bir derim. Gerçekten ironik o zaman belki bazı başları oturtursun kafanda.