Jaime bu serinin en baba karakteridir

Jamie eli kesildikten sonra büyük bir değişim yaşadı ama bence onu en çok etkileyen şey Triyon’un Cersi hakkındaki söyledikleri idi artık Cersi’ye aşık bir adam olarak bakmayı bıraktı ve şuan hanesi içinde gayet iyi işler yaptı. Nehirova’yı aldı Tytos Blacwood’u düzene soktu ve problemleride gayet akıllı davranarak çözdü ve artık üstünde o umursamazlık yok halkada gayet iyi davranıyor. Belki seri sonunda halkın Jamie’yi sevdiğini görmeyeceğiz ama yazarın bize onu sevdireceğini düşünüyorum.

Jaime hiç bir zaman toplumun dayatdığı doğrulara uymadı. Kendi doğrularını seçti her zaman. Ensest ya da değil sevdi ve sevgisinin peşinden gitti. Tabuları yıktı. Jaimenin ensest ilişkisi yüzünden savaş çıkmadı. Savaşı savaş isteyen insanların bahaneleri çıkardı. Şavaşı Joffey çıkardı, Catelyn, Eddard çıkardı, Renly, Tywin, Stannis çıkardı, Baelish ve Lysa çıkardı ama kesinlikle Jaime çıkarmadı.

Ooo, 2. Hesaplar görüyorum hmm.
Jamie 1 porsyon babadır, yarım porsyon annedir
Mantık basit
Baba ile anne içinde analık ve babalık da barındırırler, bu eşlerini kaybetmeleri durumunda soyu daha iyi koruyabilmek için gelişir. O yüzden her cinste karşı cins ebeveynliği yarım bulunsun.
Amca babanın yarısı, haka ise çeyreğidir. Bu durumda dayı da çeyrek anne(hem ikiz hem de dayı), yani yüzde 0.125 babadır. Kendisi ayrıca baba olduğundan bu sonuç 1.125 e çıkar.
Seride bulunan en yükseklerinden olmasına rağmen zireve crasterdadır.
Eşine babalık, torununa babalık, torununa eşlik, kızına babalık, kızına eşlik gibi varyasyonları ile crasterın babalığı 8.815 idir. Bu da zirveyi oynar.

Hocam getirdiğin mükemmel argümanlar sonucu idiamdan vazgeçiyorum.

Eddard iki kızıyla düşmanların ortasındayken neden savaş çıkartmak istesin. Ya da catelyn neden kocası ve kızları düşmanın dibindeyken savaş çıkarmak istesin. Tek üstedikleri Bran’in suikastçisini kimin tuttuğunu öğrenmek ve adelete teslim etmekti. Ayrıca Jon Arryn’in katilini bulmak. Jaime savaş henüz ona ulaşmamışken Eddard’a saldırıp kaçtı. Bu savaş çıkartmamak için değildir de nedir?

‘’ Ortada korkacak bir şey yokken, bir korkak da herhangi bir adam kadar cesur olabilir ve ortada ödenecek bedel yokken bizler vazifemizin başında dururuz. Böyle olunca onur denen yolda yürümek ne kadar kolaydır. Ama er ya da geç her adamın hayatına zorlu günler gelir. O yolda yürümenin kolay olmadığı günler. Seçim yapmak zorunda olduğun günler. ‘’

Bu serinin en Baba adamlarından Üstat Aemon’ un onur kavramına yaklaşımıdır.

Kardesinin (Tyrion) esir alinmasina karsin yapilmis bir hareket, bir karsilik?

Catelyn Stark, bir Lannister’i esir aldi; Lannisterlar gibi kendini herkesten üstün gören, asiri gururlu bir hane buna elbette karsilik verecekti.
Fitili atesleyen Catelyn’dir esasinda. O da tabi Bran’a yapilanlar için adalet pesinde ama Tyrion’u esir alarak, kendi basina hareket ederek hayatinin hatasini yapti. Starklarin basina gelen seylerin temelinde Catelyn’in Tyrion Lannister’i esir almasi var.

Tabi olay basitçe bu sekilde, genel tablo bu. Yoksa detayli bir sekilde inceledigimizde karsimiza tek bir isim çikiyor : Petyr Baelish.
Fitili atesleyen Catelyn ise, o fitili özenle oraya yerlestiren Baelish’dir.

Jaime konusunda da bir iki sey söylemek istiyorum.
Jaime’nin serinin baslangicindaki kisiliginin altinda basta Ned Stark olmak üzere, ona “Kral Katili”, “Yemin bozan” diyenlerin imzasi var.
Korumaya yemin ettigi ama koca bir sehri ve binlerce insani havaya uçurmak isteyen Kralini öldürdü. Gençti o zamanlar, eminim yaptiginin kahramanlik olarak görülecegini düsünüyordu ama ona tiksinerek bakan suratlarla karsilasti. Bu duruma büyük ihtimalle öfkelenmistir, hayal kirikligina da ugramistir tabi. Hesap vermek istememistir, yaptigini açiklamak bile istememistir; hem kendisi de diyor ya, “Bir kurt ne hakla bir aslani yargilar?”, bu kafada bir adamin Ned’e açiklama yapmasi beklenmez zaten, gurur yapar.
Ne yapti peki Jaime? “Bana onursuz mu diyorlar? Yemin bozan mi diyorlar? Peki o halde, ben de öyle olurum. Bana tiksinerek mi bakiyorlar? Daha fazla tiksinmelerini saglarim”.

Bence durum bu. Jaime o kadar da onursuz bir karakter degil, kötü biri de degil. Zaten düsününce, simdiye kadar yaptigi en kötü sey Bran’i pencereden itmesiydi. Bunun disinda pek bir kötülügü, acimasizligi yok. Ukala, bencil, bazen çok kaba (Brienne’e davranislari) biri, orasi kesin. Ama gerçekten bahsedildigi kadar onursuz veya kötü de degil. Bunlar daha çok yansittigi imaj, oynadigi oyun gibi.
Tabi ayni zamanda serinin en baba karakteri de degil, hemde hiç!
Jaime tam ortada bir karakter, serinin en gri karakteri. Okumayi en çok sevdigim Pov’lardan da biridir ayrica.

Ben şahsen inatlaşmadan daha ziyade bir umursamazlık durumu görüyorum. Westerostaki çarpık değer yargılarından çekmiş ve en sonunda gerçekten sevdiği kardeşi dışında hiçbir şeyi umursamayan bir adam. Gelebilecek tehlikelere Karşı da her zaman biraz da kibirle kendine güvendi savaşır ölürüm Ne olacak kafasına girdi biraz. Ancsk çarpık düzenden nasibini almış başka bir karakter olan Brienne ile geçirdiği zamanlar ve kılıç elinin kesilmesiyle artık ciddi bir tehdit olmadığını anlaması gözünün önündeki bulutun dağılmasına sebep oldu. Zaten Cersei’nin taktığı boynuzlar da son aşamaydı.

Şöyle yaşanmış şeylere bakıyorum da bütün haltı yiyen bu kadın aslında. Yani bu karı olmasaydı Ned ve diğerleri yaşıyor olurdu, savaş da çıkmazdı.(Gerçi çıkardı da o savaş Stark-Lannister savaşı olmazdı) Hemen şöyle bir geçmişe dönüş…

1- Ned’in Kral Eli olması için verdi gazı, verdi gazı; sözleri laftan ve bahaneden başka bir şey değildi; resmen Kral Eli’nin karısı olmak istedi, büyük prestij sonuçta; Diyar’da kraldan sonra gelen kişi. Kızlarına da böylece güzel kocalar bulmak istedi, zaten prens ile evlendirmek Sansa’yı doğruca kraliçe olması demekti. Yani hırsla hareket etti burada… Jon Arryn’nin ölümü arkasında Lannister parmağı olduğu yalanını atan kardeşinden aldığı mektup da istediğini alması için etkili oldu; yoksa Cat ne umursar Jon’u? Hayatında kaç kere görmüş? Bir kere dahi gördü ise şaşarım. Lakin Ned için değerli olduğunu bildiğinden onun ölümünü kullandı. (Dizide ise sanki tam tersi yapmışlar, Ned istiyor da Cat istemiyor… Senin gönderdiğin senaryoda da kitaba uygundu, ne diye saçma sapan değişiklikler yaptılar ise anlamadım.)

2- Tyrion’u esir alması… Kafana göre ne hareket ediyorsun be kadın? Ned’i de zor duruma düşürdün!

3- Jaime’yi serbest bırakması; Robb’un Karstark Desteğini kaybetmesini tetikleyen bir dizi olaya sebep oldu. Sonrasında da zaten gelsin Kızıl Düğün. Düşünsene anan arkandan iş çeviriyor, seni tebaanın önünde küçük düşürüyor; kim takar o kralı? Nitekim Karstark da takmadı!

Kadın aklıma gelen 3 hareket ile Stark Hanesinin kökünü kuruttu neredeyse.

Aslinda su klibin sonundaki Catelyn sözleri de baska bir açidan bunu güzel özetliyor :

@Symmachus
Senin yorum arada kaynadı, şimdi aklıma geldi, çok özür dilerim.

O da var tabi, ama ben daha çok o umursamazlığın içinde inatlaşma görüyorum. Jaime’deki umursamazlık bir kişilik özelliğinden ziyade, bir tavır gibi görünüyor. Bu tavrın, tepkinin kaynağını da biliyoruz. Dolayısıyla bir şeye tepki olarak sergilenen umursamazlık aslında temelde bir inatlaşma, meydan okumadır.

Ondan pek emin değilim. Çünkü inatlaşma için gene bir savaş gerekir. Jamie savaşçıydı ancak bu yüzden pek iyi şeyler olmadı. İçine girdiği durumun daha çok “ulan yemişim Lannister’ını da Westeros’unu da halkını da, benim bundan sonra tek ilgilendiğim şey Cersei” tarzı bir kafaya girdi gibime geliyor. Çünkü kendisinin özellikle kötü ve ters şeyler yaptığını görmedik. İyi şeyler yapmak için çaba sarf ettiğini de. Misal gece güçsüz bir adamı yolda yürürken gördü muhtemelen ölecek. Acaba ne kadar dayanabilir diye kendi içinde bahse girer ve umursamaz ama yanı başında olursa yardım da eder öyle bir tip.

Bu da dogru, elbette. Ama öte yandan Ned’e karsi da bir tavri var, unutamadigi, sindiremedigi bir durum var. Bundan yola çikarsak, Jaime’nin umursamazliginda ben bir meydan okuma, inatlasma da görüyorum.
Ama dedigim gibi, senin yorumlaman da dogru. Bir davranisin her zaman tek bir sebebi olmayabilir.

Ned’e karşı olan durum bence genel bir durumun özele yansımasından daha çok özel bir durum. Asıl sinir olduğu nokta şu, adam meşru krala karşı isyan etmiş, ihanetse kendisi de bunu yapmış. Jamie son ana kadar sadık kalmış sadece şehri bizzat yakacağı anda caymış. Buna rağmen Ned Stark’ın ben çok onurluyum kafasında kendisini yargılaması onu sinir etmiş olabilir. Bir de Starklar hiç umurumda değil demişti Catelyn’e ama bu pek doğru olmayabilir. Hani olur ya bazen karar anında bir anda aklına bir şey gelir ve karar verirsiniz, işte bence Jamie’nin de aklına gelen haksız yere yakılan Starklar. Ne yapsam diye düşünürken onların aklına gelmesiyle bir anda böyle bir tavır koyması ama buna rağmen Ned tarafından azarlanması… Gıcık olması için normal bir durum olabilir.

Bir de ben en çok Jon’un gerçek kimliğini öğrenirse ne tepki verir onu çok merak ediyorum. Jamie Rheagar’a bayağı hayrandı. Sanırım bana sorsalar Jon hakkında gerçeğin duyulmasını bir karakter açısından okuyacaksın kim bu derseler Jamie derim.

Ben olsam baya söverdim Ned’e… Zaten onun da mantığını hep saçma bulmuşumdur, Jaime kesinlikle Ned konusunda çok haklı.

Onu ben de düşündüm. Acaba “geçmişte adam gibi beceremedim, şimdi telafi edeyim.” deyip, onu korumaya çalışır mı? diye sorguladım. Şimdiki Jaime’den bunu bekleyebilirim.

Jamie bu serinin Zukosu olabilir gibi geliyor bana da. Ama nasıl olur soru burada. Şöyle bir sahne hayal ediyorum Jamie Sansa’yı yakalıyormuş sonra söz verdim seni krala götüreceğim diyormuş, arkasından orduyu toplayıp kuzeye gidiyormuş, Sansa Tyrion’un yaşadığı gibi bir ters köşe yaşıyormuş en son Jon’a savaşı kazanmasında(artık Boltonlar mı olur başka bir şey miİ) yardım edip Sansa’yı verip diz çöküyormuş falan.

Ha bu üstteki şeyin hiçbiryerinin gerçekleşmesine ihtimal vermediğim gibi böyle sulugözlü bir şeyi Jamie’nin karakter gelişimine yakıştıramıyorum. Ama hayal etmesi zevkli. Gene de bir taraf değiştirme bence kesinlikle olacak.

Bence de o şekilde olması vs. olası değil. :smiley:

Ben de Stark tarafına geçmesini umuyorum; daha doğrusu Jon tarafına. Bu adam Starklar arasında zaman geçirdikten sonra karakteri düzeliyor, terapi gibi geliyor buna. :stuck_out_tongue: Bence Cersei ve Tywin bu oğlan üzerinde kötü etki sahibi.

Ancak taraf değiştirdikten sonrası da önemli. Starkların bu elemanı kabullenmesi hiç kolay olmayacak. Tabi şu sancaksız kardeşlik tarafından yargılanıp öldürülüp diriltilmesi ihtimali de var. Bu sayede kardeşlik tarafına geçer belki.

Ölüp dirilme? Ne alaka? Öldürülse bile diriltmek için hususi uğraşmaz Thoros. :smiley: Dany, Tyrion’u kabullenir ise onlar da Jaime’yi kabullenir, merak etme. Onlar dediğimiz de şimdilik Jon zati, bir araya gelene kadar hayatta kalsın yeter. :slight_smile:

Jon Jaime yi kabul etmez bence Dedesinin katili yemin bozan Starkların düşmanı bir haneden
Jon un Jaime yi kabul etmesi de zor bence
Bence Jaime nöbete falan katılır sonra bunların yanına gelir şuan ki hali ile ben ihtimal vermiyorum ne jon un, ne Starkların Jaimeyi kabul edeceğine

Jon, Deli Kral’ı kaile almaz, ona ne hissedebilir ki? Bir diğer dedesini ve amcasını öldüren ve muhtemelen de kendisini asla sevmeyecek bir adam için?

Tyrion’u seviyor Jon… Seri sonunda nöbet kalmaz zaten, öncesinde de olağan şartlar Cat onu öldürecek ama nasıl yırtacak bu işten meraktayım.