Jaime bu serinin en baba karakteridir

Lady Stoneheart, Martin’in kafa yapısına çok ters bir karakter. Ölmesi lazım. Brienne’in onu öldürmesi de inanılmaz etkileyici olur. Jaime’nin Mad King’i öldürmesi kötü bir haraket değil ki. Yapmasa King’s Landing havaya uçacaktı ve Aerys dahil herkes ölecekti. Bir insanın ölmesi, bazen işlerin düzelmesine yol açabilir. Aynı şekilde Cersei ile yatması da kötü bir haraket olarak adlandırılmamalı. İnsan kimi seveceğini bilemez. Son olarak Bran’i kuleden aşağı atması konusuna gelirsek. Korkutsa bile söylemeyeceği ne malum? Hep bunu düşündüm ben. Mesela çocukken ablam beni dövdüğünde ve anneme söylersem kitaplarımı yırtacağını söylediğinde, ben yine de söylüyordum. Bran bundan çok çok daha büyük bir olayı söylemez miydi sence?

Çok güzel yazmışsın da, Karstarkların ihanet olayı aslında göründüğü gibi değil. Dikkat ederek okursan, Karstarklar Robb’un kaybedeceğini biliyor. Kendi soyu da kurumasın diye kaçmaya çalışıyor zaten. Rickard Karstark öldükten sonra Riverrun’a dehşet salmaya başlıyor. Yani baya baya Tywin’e çalışıyor. Yoksa götünün rahatlığı için Jaime’yi öldürecek değiller. Aynı şekilde Robb Catelyn’in Jaime’yi salmasına kızmıyor çünkü kendisi de istiyor kız kardeşlerini içten içe.

bu dediğine katılmıyorum ne olursa olsun dedesi olacak ve Jon kuzey ahlakı ile büyümüş biri bir yemin bozan tarafından öldürülmüş birininde hakkını savunacaktır
Cregan stark mesela 2. Aegonla düşman olmasına rağmen öldürülme şekline çok kızmıştır.
Tyrion meselesine gelirsek evet onu seviyor ama onun Lannester olarak bile Starklara karşı kinini görmedi ama onada kendi babanı nasıl öldürürsün diye bilir çünkü kuzey bu tip konulara hoş bakmıyor
neyse bunlar cidden tahmin edemeyeceğimiz konular hiç beli olmaz belkide kankayız biz derler :smiley:

Sanmıyorum kötü bakacağına ve hiç sanmıyorum Deli Kral için öyle hesap sormak isteyeceğine… O adam, hesabı sorulacak biri de değil zaten. :smiley:

ben soracağını düşünüyorum Kral o olacak bu artık kesin hepimizce
Jaime yaşarsa hikaye sonunda yada öncesinde hizmetine alması gerekirse konuşur bunu hem torun, hem yeni kral, hemde insan olarak sorar Ned gibi peşin hüküm vermez ama bence kesinlikle soracak. Deli kral ne yapmış nasıl yapmış olursa olsun dedesiydi ben Jondan daha azını beklemiyorum.

Diriltme o kadar zor bir şey değil. Olabilir bence. Bir de şu var, o Cersei kehanetinde ellerini beyaz boynuna sardı diyordu. Neden beyaz? Daha önce grrm ateş tanrısı tarafından diriltilenlerle soğuk tarafından diriltilenler farklı değil demişti. Cersei Night Queen olur, Jamie de alev tarafına geçer. Güzel zıtlaşma. Şimdi dur bir dakika muhtemelen ne alakası var ya olmaz öyle bir şey diyeceksin ama taht mücadelesiyle bu gece savaşını bir şekilde birleştirmeleri lazım. Gece savaşından sonra kim umursar tahtı? Gece savaşı varken kim savaşır taht için? Her iki durumda da 5 kitabın odak noktası önemsizleşecek veya hızlıca sonuca bağlanacak. Gerçi belki de GRRM’nin işlemek istediği şey budur, asıl savaş varken insan içindeki savaşalr önemsiz şeklinde. Ama bilemiyorum bence bunu da düşünmek lazım. Ekşide birisi Winds of Winter Aeorn povlarında kendisinin Euron’u demir tahtta yanında White walker hatun ile otururken gördüğünü okumuştum. Doğruluğunu teyit etmek için üşendim doğrusu ancak Cersei’nin içine girdiği çıkmazı düşününce ve dizide Cersei x Euron yaptıklarını akla getirince neden olmasın?

bu konuya devam etmek istemiyordum. en son 2 yıl önce yazdım sanırım emin değilim. ama yeter. hala devam ediyor. bu savaşı jaime çıkardı. anladınız? jaime. kim çıkarmış? jaime. kız kardeşini becermek istiyorsa kral ile evlenmemesini sağlayacaktı. hadi evlendi. kraldan çocuk yapacaktı o zaman. jaime’de kız kardeşini becerdikten sonra ay çayı içmesini sağlayacaktı. jaime yüzünden westeros yandı. nehir topraklarında hala düzen sağlanamadı. affc’de brienne povlarına bakın ve halkın halini görün. peki kimin suçu? kız kardeşini beceren ve piçini tahta oturtanın suçu. onun yüzünden beş kralın savaşı başladı, onun yüzünden insanlar öldü. onun yüzünden kuzey bu halde. onun yüzünden savaş daha yıllar boyu devam edecek. onun yüzünden şuan duvara hiç yardım gelmiyor. sorun ensest değil şunu kafanıza sokun artık. jaime bu serinin sonunda yaptıklarının bedelini ödeyecek. arya’nın onu öldürmesini bekliyorum. onun yüzünden annesi, babası, abisi öldü. o ve cersei westeros’ta sonsuza kadar iğrençlikleriyle hatırlanacaklar.

Savaş Jaime yüzünden değil, Littlefinger yüzünden çıktı. Jon Arryn’ı o zehirledi. Stark ve Lannister haneleri arasında ki düşmanlığı o başlattı. Ve böylece 5 kralın savaşı başlamış oldu. Stannis’in tahtı almasıyla bu savaş bitmiş olacaktı ama Littlefinger Tyrell ve Lannister aileleri arasında ittifak kurarak hem bunu engelledi, hemde Menzil’i savaşa sokarak orayı da kaosa itti. Joffrey Baratheon’ı zehirledi ve Sansa Stark’ı kaçırarak Vadi’ye gitti. Lysa Arryn’la evlendi ve onu Ay Kapısı’ndan aşağı atarak Vadi’nin kontrolünü ele geçirdi. Son olarak Tyrell ve Lannister aileleri arasında düşmanlık başlattı. Tyrell-Hightower iç savaşının tohumlarını da ekti. Üstelik 6.kitapta Frey iç savaşı başlatıp Riverrun’u da alacak. Baelish tüm bunları yapmışken Jaime’yi günah keçisi ilan etmek nedir? Ha ben severim Baelish’i. Favori karakterlerimden biri. Keçi sakalını yediğim.

ne anlatmaya çalıyorsun? savaşın sebebi tahtta bir piç olması. piç kimin? jaime’nin. jon arryn zehirlendiğinde birşey değişmedi. stannis zaten çocuğun piç olduğunu biliyordu. tekrar ediyorum bütün bu savaşın sebebi tahtta piç olması. stannis önünde sonunda gerçeği ortaya çıkaracaktı. tywin’de reddedecek iddiaları. sonra savaş başlayacaktı. baelish’in tek yaptığı savaş sebebinden kendine pay çıkarmaktı başka birşey değil. baelish savaş sebebini yaratmadı. bunu yapan jaime. bunun bedelini de ödeyecek.

Jon Arryn olmasa bu savaş başlamayacaktı. Çünkü Ned Stark King’s Landing’e gitmeyecekti. Baelish Catelyn’e hançerin Tyrion’a ait olduğunu söylemese savaş başlamayacaktı. Aynı şekilde Ned’in Winterfell’e gitmesine engel olmasa savaş başlamayacaktı. Ned’e ihanet etmese savaş başlamadan bitecekti zaten. Aynı şekilde Tyrell-Lannister ittifakını kurmasa savaş başlamadan bitecekti. Senin derdin Stannis’in ensesti bilmesi. Zaten Jon Arryn’ı zehirleyerek bu fırsatta gitti. Sen hala Jon Arryn’in ölmesinin önemsiz olduğunu söylüyorsun. Aynı şekilde Baelish’in sadece savaşlardan pay çıkaran biri. Hayır. Baelish hem savaşları başlatıyor, hem sonucundan pay çıkarıyor. O olmasaydı Westeros çok farklı bir yerdi.

bu nasıl bir mantık savaş için gerekli durumu oluşturun, sonra bardağı taşan insan yada gizliyi yalanı ortaya çıkaran çıkarmak isteye insan savaş çıkardı deyin bu nasıl bir kafa yapısı sebep neydi Jon Arryn sebep mi uydurdu da savaş çıkardı var olan yalanı ortaya çıkaracaktı ama çıkaramadan öldürüldü nasıl çıkardı savaşı birde onu sorayım
Jaime konusuna girmek istemiyorum ama çok gel gitleri olan karakter ailesinden ayrılsa sıyrıla bilse doğru yolu bulur ama o da zor artık
Bir çocuğu sebep ne olursa olsun camda atabilen biri baba karakterde değildir

Bunu defalarca söyledim yine söylüyorum. Atmasaydı hanesi biterdi.

evli kardeşi ile 3 çocuk yaparken hanesi bitmiyordu, o çocukları başka bir adamın nüfusunda bırakırken bitmiyordu küçük çocuk öğrendi ölsün, jon arryn öğrenecek ölsün, ned stark öğrendi ölsün.
bumu sen yap et öğrenen ölsün mızrağı çuvalda gizlemeye uğraş
şimdi nasıl oldu hanesi bitmedi mi eninde sonunda olacak olaydı bir tereddüt etmeliydi o çocuğun düşüşünden rahatsız olmalı vicdan yamalıydı yaptı mı ??

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)

Uzun zamandan sonra cevaplamak istiyorum yazını. Diyar’da savaş başlamasının sebebinin Jaime’yle ne alakası var? Sen Littlefinger’ın savaşı başlatmadığını, sadece pay çıkardığını iddia ediyorsun gördüğüm kadarıyla. Yani ne bileyim… Seri de yaşanan olayları kavramamak olarak buluyorum ben bunu. Ha savaşı Baelish başlatmadı diye düşünürsek Starklar ve yavaş zihinleri başlatmış olur. Yada biraz uçarsak Aemon Targaryen’ın tacı reddedişi. Günümüze geri dönersek, Jaime’yi en çokta Cersei ile ensest olduğunda suçluyorsunuz gördüğüm kadarıyla. Size ne? Herif istediği kişiyle birlikte olur. Ned Stark Ashara Dayne ile başka biriyle evli olmasına rağmen ilişkiye girerken, piç doğururken, üstüne üstlük tüm bunlardan sonra abisini öldürürken veya Targaryenlar ensest ile ürerken ağızınız gram açılmıyordu ama? Sözlük’te bir entry okumuştum. Serinin en asıl suratlı adamları olan Sandor Clegane ve Stannis Baratheon’ın bile arkadaşları var. Lakin Jaime’nin Cersei dışında bir tane bile arkadaşı yok. Aşık olması çok normal yani. Asıl konuya gelirsek, Baelish ensesti savaş başlatmak için sadece bir maşa olarak kullandı. Senin dediğin gibi Jaime tüm Diyar’ı kaosa sürüklemedi yani. Zaten savaşın başlamasını Jaime’de hiç istemezdi.

“Bir el kaybettim, bir baba, bir oğul, bir kız kardeş, bir sevgili ve çok yakında bir erkek kardeş kaybedeceğim. Ve bana hala Lannister hanedanının bu savaşı kazandığını söylüyorlar.”

ned’in piçinin olmasıyla Jaime ve Cersei’nin piçlerini kral yapmaya çalışması arasındaki bağı nasıl kurdun? kardeşim saçmaladığının farkında mısın? çocuk kral robert’ın değildi! tabii ki savaş çıkacak. kimi suçlayayım? sorun burada ensest ilişki veya piç yapmaları değil! o piçi tahta oturtmaları. baelish olmasaydı ne olacaktı? stannis’in savaşıyla baelish’in ne alakası var? tahtta piç var ve piç jaime’nin. neresini anlamadın da hala saçma sapan şeyler yazıyorsun anlamıyorum. baelish olmasaydı ned stark yine de joffrey’i tahttan indirmeye çalışacaktı. neden? çünkü çocuk jaime’nin piçi, kral robert’ın oğlu değil! diyarı savaşa jaime soktu! ve bunun bedelini de ödeyecek.

Jaime, bir serseriden farksız. Bir serseri olmak istemedi ama onun isteği dışında gelişen olaylar onu bir serseriye çevirdi. Kendisi dahi bir serseri olduğunu kabul ediyor; her ne kadar bir serseri olmayı istememiş olsa da…

Yok ya, Jaime bilerek serseri gibi davranıyor. İnsanlar ona “Kingslayer” deyince o durumu düzeltmeye çalışmak yerine piç gibi davranmayı tercih etmiş. Yani gerçekten serseri olduğundan değil.

@Seytan_Karaates sanırım konuşmamamız en iyisi. Çünkü ikimizde birbirlerimizin söylediklerinin saçmalık oldupunu düşünüyoruz. Ne dersek diyelim bir ortak yola varamayacağız yani.

Ya bişey geldi aklıma, son bölümde Jaime King’ s Landing’ den at üstünde ayrılırken sırtında ‘‘Siyah Pelerin’’ vardı, acaba Gece Nöbetçilerine katılacağına bir işaret mi bu ?

Değişeceği metaforu. Oyuncu da diyordu zaten 8.sezonda Jaime büyük bir değişim geçirecek.