Jaime Lannister yerine başka kral muhafızı kralın şehrinde kalsaydı

Deli Kralın Lannister askerleri şehri yağmalamaya başladığı zaman şehrin altına koydurttuğu çılgın ateşi patlatması için simyacısı Rossart’a emir verdiğni fakat Jaime Lannister’ın önce rossartı sonra ise Aerys Targaryen’i öldürerek bu planı bozduğnu ve binlerce insanın hayatını kurtardığnı biliyoruz.
Buraya kadar hepsi bildiğimiz şeyler fakat eğer orda Jaime’nin olmadığnı mesela üç dişli mızrak savaşında olduğnu veya Rhaegar’ın onu neşe kulesine gönderdiğni kısacası Kralın Şehrinde son kalan kral muhafızının jaime değilde başka birisi olduğnu düşünelim mesela Arthur Dayne veya Gerold Hightower veya Oswell Whent yada Lewyn Martell,Barristan Selmy bu adamların hepsinin onurlu ve son derece cesur ,ölümden dahi korkmayan adamlar ve görevlerine bağlı oldukarınıda biliyoruz fakat eğer bunlardan biri Deli Kralın planından haberdar olsaydı rossart ve onu öldürme şansları olsaydı onurlarını ve görevlerini hiçe sayarak belkide jaime gibi bir ömürboyu 'kralkatili’yaftasını yiyeceklerini bile bile doğru olan şeyi yapabilirler miydi? Yoksa sırf onurları için binlerce insanın yanmasına izin mi verirlerdi? sizin fikirleriniz neler?

Zor bir soru aslında; Hightower olsa idi asla el sürmezdi krala, öyle bir herif o. Karısına tecavüz etti deli kral, adam kapıda durup bekledi Jaimie ile ve kralın ailesini krala karşı koruyamayız falan dedi(o dedi diye kalmış aklımda; belki başka bir muhafız da olabilir bu kişi, ertesi gün kraliçe ejderha kayasına gönderildiğine göre, o olmayabilir, çünkü o sırada joy kulesinde idi kendisi); Starkları yakarken de keza aynı şekilde “kralı korumakla vazifeliyiz, onu yargılamakla değil.” demişti. Muhafızların ekseriyeti bu mantıkta aslında.

Yani plandan haberleri olsa o ateş kehanetçisi olan el’i öldürürler belki ama krala el sürmezler.

Jaime daha 15 yaşında kral muhafızı olmuştu. Deli kralı öldürdüğünde taş çatlasa o 17 yaşındaydı. Kitapta yaşı söylendiyse de ben hatırlamıyorum. Diğer Muhafızlar Selmy başta yaşça ondan çok çok daha büyüktü. Yaş büyüdükçe onur, yemin, söz gibi kavramları kişi daha iyi kavrar, daha iyi anlar bu bir gerçek! İyisiyle kötüsüyle. Diğer muhafızlar ne yapardı bilemiyorum! Jaime yaşından dolayı ettiği yeminin diğerlerinden daha az farkındaydı. Diğerleri yine insanları kurtarmayı seçse bile kralın ölmesine de müsaade etmezdi bence. Belki Starklar öldürülürken ki gibi hiç bir şey yapmamayı da seçebilirlerdi.

Yaş kısmı doğru, 17 yaşındaydı. Düşüncene de katılıyorum.

Deli Kral ölür müydü ? Hayır ölmezdi. Jaime savaşta ölseydi Tywin ihanet eder miydi? Hayır etmezdi.

Jaime savaşta esir düşeydi? :smiley: O zaman gene ihanet ederdi. :smiley:

Lannesterlar savaşı kazanan belli olana kadar tarafsız kaldı.Sonra kazanan kimse onun cephesinde yer aldı.
Yani bence Jaime nin nerede olduğu ne yaptığının önemi yoktu

Daha çok deli kral akıbeti açısından bakıyoruz olaya; ölür müydü ölmez miydi? Şehri ateşe verir miydi vermez miydi? Yani Jaimie’nin KL’deki varlığı iki olaya sebep oldu;

1- Şehri çılgın ateş ile yanmasına engel oldu; 500 bin insanın hayatını kurtardı.
2- Deli Kral öldü.

Jaimie orada olmasaydı, muhtemelen diğer muhafızlar da şehri kurtarırdı ama Deli Kral’ı öldürmezlerdi, diye sonuç çıkardım.

aynı sonucu bende çıkarıyorum

Şehri kurtarmak bence kralın bir şekilde durdurulmasına bağlı sonuçta şehri yanmaktan kurtarmak demek kralın emrini yoksaymayı gerektiriyor ve zaten bu da bir ihanettir ayrıca rossart öldürülsede kral başka bir simyacıya emir vermek isteyecektir yani aslında şehri kurtarıcaksak bir şekilde kralı emir veremez duruma getirmek gerekiyor buda ya kralı derdest Edip bir yerde gözetim altında tutmak gerekiyor ki bu pek mümkün değil(buda darbe demektir) sonuçta kızıl kalede illakı krala bağlı adamlar vardır. Yani kralı öldürmek bir nevi zorunluluk gibi şehir için

El’i öldürdükten sonra kralı öldürmeden, esir tutabilir. Babası zaten şehre girmiş, kısa bir süre sonra saraya girip prensin karısını ve çocuklarını öldürüyorlar zaten.

Benim fikrim orada Aerys’in yanında Jaime’nin yerinde Lewyn Martell, Jonothor Darry, Barristan Selmy, Oswell Whent, Arthur Dayne veya Gerald Hightower olsaydı hepsi de aynısını yapardı çünkü Rhaegar muhafızları çoktan kendine sadık hale getirmişti isyan çıkmasa kendisi babasını devirecekti zaten. Ancak hiçbir muhafız kesinlikle aynı muameleyi görmez ve Kralkatili lakabını almazdı. Jaime "Lannister "olduğu ve babası, kendisi kralı öldürürken şehri yağmaladığı için Kralkatili oldu.

Gerald Hightower gibi bir adamın kralı öldüreceğinden ciddi şüphe duyarım, zira vazifesine aşırı bağlı bir adam. “Bizim işimiz kralı korumak, onu yargılamak değil.” demişti, Jaimie’ye. Bu sözü eden biri kralı öldürmez ama elbette ki tüm şehri havaya uçurmasına da izin vermez.

Senin bahsettiğin prens+isyan meselesi sadece Varys’in krala ektiği bir şüphe tohumu; ne kadar gerçek muamma. Böyle bir olayı varsa tüm muhafızları tarafına çekti demek de ciddi bir iddia ve kanıtlanamaz; Whent ve Dayne -belki Jaimie- dışındaki tüm muhafızları tarafına çektiğine şüphe ile yaklaşırım.

Lakin savaşa gitmeden önce Jaimie’ye söylediği “konseyi toplama” ve “bazı kararlar alma” meselesinin babasını tahttan indirme düşüncesi olduğuna dair bir kanaatim var. Lakin buna isyan gibi bir şey diyemeyiz; madem bu işi konsey ile yapıyor, tabir-i caiz ise kitabına uygun bir şekilde yapıyor demektir; adam deli, Starkları öldürerek isyanın fitilini ateşledi, yönetmeye uygun değil gibi gibi gibi… Zaten konseyin -bilhassa Selmy, Dayne ve Whent gibi muhafızlar arkasındayken- isteğine karşı çıkma şansı yoktur herhalde. :stuck_out_tongue:

Evet, Jaimie’nin mevcut durumu biraz da babası ve Lannister ismi yüzünden.

Bence bu soru Jaime o olaylar sırasında şuandaki yaşında olsa yada diğer kral muhafızları Jaime nin yaşında ve yerinde olsa ne yaparlardı olmalıydı
ben Pek çoğunun onun gibi 17 yaşında toy delikanlı olduğunda böyle bir olayla karşılaşsa aynı tepkiyi vereceğine eminim. Hepsi değil tabiki çoğunluğu

Varys demişken o da bu olaylar esnasında kralın şehrindeydi acaba bu çılgın ateş işinden haberdar mıydı? Sonuçta adam "fısıltıları efendisi"
Varys eddard’a diyara hizmet ettiğini söylüyor eğer haberdarsa insanların hayatını kurtarmak diyara bir hizmet olurdu ayrıca varys krala “yapanı belli olmayan” bir suikast düzenliyemez miydi?

Varys Diyara hizmet ettiğini söylese de asıl niyeti kaostu. Haberi var yok bilemem büyük ihtimal vardı ama kaos ve Targeryan hanedanlığının sonu için hiç birşey yapmamış olması mümkün

İşte bu sebeple Varys’in aslında Blackfyre olduğu söyleniyor. Genç Griff’in de Blackfyre olduğunu düşünüyorum.

Varys, o dönemler genç bir adam; aşağı yukarı prens yaşlarındaydı sanırsam. Diyara da nispeten yeni gelmişti, diyebiliriz. Buna rağmen sarayda olan bitenden bihaber olmadığını iddia etmek adama hakaret olur, elbette. Lakin neden bir şey yapmadı? sorusunu sorabilirim, veyahut yapma fırsatı bulamadan işi Jaimie mi halletti? O sırada Lannisterlar da şehri yağmalıyor, prensin çocuklarını ve karısını öldürüyordu; o sırada Varys nerede ne yapıyor, muamma… En başta kralı ikna edip, Tywin’e güvenmemesi konusunda uyaranlardan biriydi… Belki şehirden kaçmaya çalışıyordu? Yani ateş meselesi yüzünden. Bir şey olmayınca dönmüştür vs. Onun deyişine göre Aegon’ı kurtarıyordu. Lakin o çocuğun gerçek Aegon olduğundan da ciddi şüphelerim var.

@fecr Kaos, LF’nin işi… Varys ise daha çok planladığı şey doğrultusunda gereken ortamı oluşturma çabasında; savaş ise savaş, gerginlik ise gerginlik… İlk başta LF’den farkı yokmuş gibi geliyor yaptığı şeyin aslında ama yine de ikisi arasında ince bir çizgi var. Açıklıyamıyorum şimdi. :stuck_out_tongue:

@Ulu_Kurt İzlediğim bir kuramda Varys’in daha çok bir Targ piçi olduğu yönünde deliller vardı, Blackfyre olduğu yönünde ne gibi işaretler sunulmuş? Yargıcın deyişine göre tüm erkek soyu tükendi çünkü; yalan söylemiş olabilir diye düşünebiliriz ama bir çok konuda Tyrion’a dürüstçe-eksik de olsa- cevap vermişken bu konuda yalan söyleme sebebi görmüyorum.

Varys için ejderhanın siyah mı kırmızı olduğunun pek önemi yok bence. Düşüncem/tahminim şu yönde; tahta bir ejderha soyunu oturtma derdinde. Genç Griff ise Yargıcın Sara mıydı Serra mıydı ne, ondan olma oğlu ve kadın bir Blackfyre. Çocuğun bir süre Yargıcın evinde kaldığından eminiz, çocuk kıyafetleri vardı ve oğlana sevgi beslediğini görebiliriz aslında. Şimdi Targ kardeşler var iken neden GG? Tahminim o ki kendi elleri ile şekillendirdikleri bir kral, kaçak hayatı sürmüş ve deli kral’ın kanı olan (deliliği de beraberinde getiriyor malum) kardeşlerden daha teminat verici bir olay, ayrıca Varys’in en yakın dostunun oğlu olması da var. Zaten Varys bir ejderha soyu ise GG ile de kuzen ilişkisi vs. var, akrabası.

bu dediğine Kevin Lannesterı öldürmesi ardındaki niyet olmasa katılırdım

Ben Varys barış istiyor gibi bir şey söylemedim ki elbette onlar da ortalığı karıştırıyor vs. Benim anlatamadığım Varys, ortalığı Aegon için karıştırıyor ve ona engel olacak insanları tek tek yolundan çekiyor ama LF, kaosun kendisinden beslenen, kaos için yaşayan bir adam. Aralarındaki fark bu.