Jaime'nin Cersei'i Öldürecek Olmasına Farklı Bir Bakış

Şimdi arkadaşlar, çoğunluk Jaime’nin bir yerde Cersei’yi öldüreceğini ve bunu bizimkilerin tarafına geçerek yapacağını düşünüyor. Özellikle son kitaplarda yaşadığı değişimler bunu bağırıyor.

Ancak, Martin tahmin edilebilir kurgudan nefret eden bir insan. Tabi kitaplarda bizim olmasına kesin gözüyle baktığımız pek çok olay var, Jon’un ailesini öğrenmesi, Jon ile Dany’nin buluşması falan gibi. Ama bunlar çok daha geniş kapsamlı şeyler. Jaime olayı ise çok daha spesifik. Cersei bizimkileri zor duruma sokacak ve Jaime ağlatarak Cersei’yi öldürecek. Beş kitapta hangi olay bu kadar net tahmin edilebilir oldu?

Şimdi, hikayenin ilk versiyonunda son Lannister kötüsü Jaime oluyordu. Taht sırasındaki herkesi öldürerek tahta geçiyordu. Şuan herkes bu payenin Cersei’ye verildiğini düşünüyor ama Cersei zeki bir karakter değil. İleride bir yerde Jaime Cersei’yi öldürüp tahta oturabilir mi? Ciddi bir kötü olarak karşımıza çıkabilir mi? Adam çok daha fazla yetenekli. Lannister başganlığını taşıyabilecek yegane insan. Diğerleri sarışın mal ergen modunda daha çok.

Ama Jaime öyle bir karakterde değil kiieee diyecek olan arkadaşlar, lütfen Jaime’nin şuan psikopatların yanına tuzağa çekildiğini ve ölüp dirilmek gibi insanın karakterini tamamen değiştirebilecek şeylerin olduğunu lütfen hatırlayın.

bu kısımda şunu diyeceğim bende
dediğin doğru ama diziden önce kaç kişi biliyordu yada okurken bu volangar Jaime mi acaba diyorlardı yoksa Tyrion mı ? büyük çoğunluk Tyrion diyecek diye beklemiştir fakat diziden sonra özellikle sanal sohbet ortamlarında konuşulup tartışılınca Jaime adı öne çıktı.
aynı R+L= J teorisi gibi
bu nedenle ben Jaime olması olasılığına sıcağım ama Jon olma olasılığı da görüyorum
Volangar Valeria dilinde bir kelime şimdi Aegon da geldi büyük kardeş güneyde, küçük Volangar kuzeyde savaş verecek halk Jon a Volangar diyebilir bence
zaten gelecek güzel kraliçeden de, volangar hikayesi de oturuyor orada. Ama Jon un Cersie yi öldürmesine ben sıcak bakamıyorum. Savunmasız kadını öldürmeyecektir şövalye ruhundan :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Cersei’den önce taht sırasında Myrcella var. Ayrıca Cersei’yi tahta kolay kokay geçirmezler diye düşünüyorum. Geçirseler bile bunu biriyle evlendirerek yaparlar ki. Jaime’nin de zeki olduğunu düşünmüyorum ben.

kesinlikle çok zeki bir karakter ama çokta duygusal
Duygusallığı zekasına çok zaman baskın geldiğinden, o aptalca diyeceğimiz şeyleri yaptı yapıyor

ben cersei’yi öldürecek kişinin arya olacağını düşünüyorum.kız kaç kitaptır saydığı isimlerden bir iki önemsiz dışında kimseyi öldüremedi.şöyle olabilir eğer genç güzel kraliçe sansa’ysa valonqar cersei’nin kardeşlerinden biri değil sansa’nın kardeşi arya olabilir.zaten valonqar ı kraliçeden hemen sonra söylüyor.kraliçe sansa olmasa bile arya cersei’nin katili olacak yine de bence.jaime bence, biraz dizideki gibi jon’un yanına gidecek rhaegar’a karşı mahcubiyet duyuyor zaten jon’un en sadık adamlarından olabilir herkes ondan ihanet beklerken. cersei’yle işi bitti gibi sanki.king’s landing’ten son ayrılışıydı bir daha son kitapta döner geri.zaten bu saatten sonra ötekilerin safına geçmediği müddetçe kötü bir karakter olmaz.ölümün bir insanı taşkalp gibi yapması için ağır bir travma gerekiyor bence,beric gayet iyi niyetli normaldi sadece birşeyleri unutmaya başladığını söylüyordu.

volangar küçük erkek kardeş demek olduğundan Arya ihtimaline pek sıcak değilim ben

valyria’da farklı olabilir belki prens-prenses meselesindeki gibi

bilmiyorum direk olarak çevirisi erkek kardeş dediler sonra Tyrion ve Jaime nin küçük olduğu
da vurgulandı hep ama evet o da mümkün

cersei’nin erkek kardeşleri var o öyle yordu o yüzden ama sadece erkekte olabilir.zaten şu ölüm anında merhamet olayı var yanlış hatırlamıyorsam o kafamı karıştırıyor.

merhamet olayı mı ? anlamadım hangi olay
Cersie volangarı araştırıyor küçük erkek kardeş demek olduğunu öğreniyor
evet Cersie biraz salak mümkün yanlış çeviri yada tek anlamı alması

şimdi baktımda gözyaşların seni boğduğunda valonqar seni öldürecek diyormuş ben buradan merhameti çıkarmış olabilirim.ya da reddit te filan benzer bir şey okumuşsam aklımda kalmış olabilir.

ben o gözyaşlarını gözyaşı zehri vardı hatırla Joffrey in zehri ona gönderme diye yorumlayan okumuştum burdaydı galiba
neyse kehanet çok karışık kitap gelse artık
Cersei ve merhamet pek akla yatmıyor cersei merhametli değil ki ona merhamet edecek biri çıksın en yakın Jaime Tyrion acır ona acırsa yine

cersei herşeyini kaybetmişken merhamet hediyesi olarak öldürülecek diye hatırlıyordum ama yanlış hatırlamışım.:unamused::unamused:

belki orada da vardır birşey
mesela dizide Olenna Tyrell aynen öyle öldü zehir içerek
yapımcıların serinin finalini bilirken bunu Olenna Tyrell üstünden anlattılarsa

İlk tasarlanan Jaime söylediğin gibi ‘kötü adam’ şeklindeydi ama besbelli ki yazar, bu payeyi ikizine vermeyi tercih etmiş. Starkların elinden kurtulduktan sonra Jaime’nin karakterinde ciddi bir değişim, düzelme var ve aynı şekilde Cersei’den uzaklaşmasına neden olan da bir çok olay yaşıyor… Misal ona ‘fahişelerin kraliçesi’ demesi ve yardım isteyen mektubu aldığı halde yardıma gitmemesi gibi… Yani duygusal olarak baya uzaklaşmış durumda. Şahsen şu saatten sonra Jaime’nin uzun süre KL’ye; Cersei’ye döneceğini sanmam… Onun hikayesi artık Nehirova-Kuzey arasında geçecek kanımca.

Peki, kehanette bahsi geçen kişi Jaime mi? Ben tüm kehanetin ortak dilde cümleler ile anlatılıp ‘erkek kardeş’ kelimesinin Valirya dili ile söylenmesini hep dikkat çekici bulmuşumdur. Yazar açısından böyle yapılması sebebi açık tahminler yapılmanın önüne geçilmesi ve kafa karıştırmak için olduğuna inanıyorum. Cersei açısından o kelime Tyrion’ı işaret ediyor; neden o olduğuna inanmış bunca zaman, bilemiyorum. Annesini öldürerek doğduğu için mi? Yahut valonqar kelimesinin “SENİN ERKEK KARDEŞİN” olarak mı algıladı da Jaime asla olamaz, diyerek Tyrion’u imledi?

Jaime olur ise ironik olurdu; bilhassa herkesin tahmin ettiği gibi 2. çılgın ateş vakası yüzünden olursa… Bu şekilde olmasa da olurdu ama başka türlü neden Cersei’yi öldürmek istesin ki?

Tyrion ise senin de söylediğin gibi zaten parmakla işaret edilen birinin gerçekte o kişi olması pek olası değil, bu seride… Aynen ‘kraliçe’ olarak Marg’ı işaret ettiği ve aslında yüksek olasılıkla o kraliçenin ‘Dany’ çıkacak olması gibi… Yine de Tyrion ise Cersei’yi öldürmek için çok fazla nedeni olduğu aşikar ve bunu da açık seçik dile getirdi. Jaime’den daha fazla nedeni var yani öldürmek için…

Üçüncü bir kişi olabilir mi? Ben her daim ejderha kanı taşıyan bir 'erkek kardeş’in bu kişi olabileceğini düşünmüştüm. Bu olasılığı göz ardı etmiyorum. Qyburn bir keresinde Cersei’ye bir tiyatrodan bahsediyordu; bir yumurtadan ejderha çıkıyor ve tüm aslanları yiyor, yok ediyor… diye.

“Bir şey daha. Küçük bir mesele.” Qyburn özür diler gibi gülümsedi ve şehrin sıradan insanlarının arasında popüler hale gelen bir kukla gösterisinden bahsetti; hikâye, kibirli aslanların saltanatıyla yönetilen bir hayvan krallığından bahsediyordu. “Bu hainlik dolu hikâye ilerledikçe, kukla aslanlar daha açgözlü ve daha kibirli oluyorlar, sonunda kendi kullarını yemeye başlıyorlar. Soylu geyik buna itiraz ettiğinde, aslanlar onu da yiyorlar ve hayvanların en kudretlisi olarak bunu hak ettiklerini söylüyorlar.”

“Hikâye böyle mi bitiyor?” diye sordu Cersei neşeyle. Doğru ışıkta bakarsan, bu faydalı bir ders bile olabilirdi.

“Hayır Majesteleri. Hikâyenin sonunda bir yumurtadan ejderha çıkıyor ve bütün aslanları yok ediyor.”

Bence Jaime’ye bakış açını sorgulaman gerekir. Bu adam LF gibi bir adama güvenecek kadar entrikadan anlıyor, insanları tanıyordu… Jaime sadece savaşmaktan anlayan, bu konuda yetenekli biri…

İşte benim takıldığım noktalardan önemli olanı da bu. Cersei nasıl bir rakip olabilir sıkıntı tam burada başlıyor. Euron kralın şehrini ele geçirir ve Cersei’yi karışı yaparsa belki. Ancak başka bir çözüm yolu göremiyorum ben.

Evet duygusal olarak uzaklaştığıiçin öldürecek kişi o olabilir.

Bak işte ben bunu hiç düşünmemiştim. Ama aklıma gelen şey şu, şimdi Arya bir yüzsüz adam olma yolunda ilerliyor. Biliyorsun onlar da Valyria dilini kullanıyorlar. Acaba Volonqar o örgütte alt mertebeyi gösteren bir şey olabilir mi?

Yalnız Petyr konusunda genel bir yanlış anlaşılma var, Petyr deyince insanların aklına genelde dizideki Petyr geliyor. Yani güvenilmez. Ancak daha önce Martin’in de belirttiği üzere kitapta Petyr Varys’in aksine güvenilmez yaftası yemiş bir insan değil. Genel olarak dost canlısı ve yardımsever gözüküyor ve bu yüzden genel bir güvene sahip. Petyr gibi bir adama Harrenhal lordluğu ve nehir azam lordluğunun Tywin’in gözetimi doğrultusunda verildiğini ve üstelik Lysa ile evlenmesinin de gene bu karar doğrultusunda olduğunu hatırlayalım. Petyr’ın asıl yüzünü gören sadece Tyrion Lannister var. Belki Tywin tam olarak güvenmemekle birlikte kontrol altında tutabileceğini düşünüyordu bilemiyoruz. Vadi lordları sayılmaz bu adam neticede düşmanlarıyla sıkı fıkıydı ama onları bile alt etmeyi başardı. Kısacası Petyr’a güvenmek zeki olmamanın göstergesi değil. Eğer göstergesi olacaksa diyarın yarısından fazlasını zeki değil kategorisine koymak gerekir.

Alın size farklı bir bakış. Bu gün de büyük oyunu çözdük.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.
Dünyayı yok olmaktan kurtarmak için!
Tüm insanlığı ulusumuzla birleştirmek için!
Gerçeğin ve sevginin kötülüklerini açığa vurmak için!
Amacımız yıldızlara ulaşıncaya kadar!
Jessie!
James!
Roket takımı her zaman ışık hızıyla hareket eder!
Ya teslim olun, ya da savaşmaya hazır olun!

images%20(2)

Cersei halihazırda zaten tehlikeli bir kadın. Onu küçümseme, tamam bir dizidekinden daha farklı ama hırs ve entrika becerisi aynı. Kendisinin de söylediği gibi; Jon Arryn, Ned Stark ve Robert Barth. öldü gitti… Hatta Tywin ve oğlu dahi öldü ama kendisi hala kraliçe olarak ayakta ve yönetme sırası kendine geldi ve yönetiyor da… Arada bir İnanç konusunda yaptığı salaklık aksamaya neden oldu o kadar, şimdi başına açtığı belayı temizleme derdine düşecek… :stuck_out_tongue: Yani Jaime savaşmakta iyi ama misal o bile Cersei’nin entrikaları ile başa çıkamaz.

Mektuptaki Jaime nasıldı? Herkesi öldürüp suçu Tyrion’a atıp tahta oturan biri… Cersei nasıl? Robert dışında kimseyi öldürmedi hatta onu da tam o öldürdü denemez; “Yardım etti.” demek daha doğru, kendi kelimeleri ile… Yine de cinayet işletmekten geri durmayan biri… Jon’u bile öldürmek için Sur’a adam gönderecekti ama planlar alt üst oldu. Kısacası Cersei öyle veyahut böyle 7 krallığı yöneten kişi haline geldi… Belki ilk tasarlanan Jaime kadar kötü değil ama ona yakın. Çocukları ölmeye devam ettiği sürece dizide olduğu gibi acımasızlığı artacak diye düşünüyorum.

Braavos dili Valirya dili değil; bu adamlar onlardan nefret ediyor, unutma. Onların dili ne, onu da bilmiyorum gerçi, hiç duymadık diye biliyorum; Braavosça deyip geçiyorsun. Arya bu dili öğrendiğinde Nazik Adam ona birkaç dil daha sayıyordu öğrenmesini istediği ve bunlar içinde Valirya dili de vardı. Ayrıca bu adamlar arasında rütbe düzeni var denemez; Aday- Çırak- Rahip var, o kadar. Bunlar kimliksiz, isimsiz, cinsiyetsiz, yüzsüz adamlar…

Arya çıkacağını sanmıyorum, Jaime’yi öldüreceğini sanmıyorum. Jaime’nin hikayede önemli bir rolü var kanımca… Ölümü asilce olur, bu şekilde değil.

LF güvenilmez yaftası almamış olabilir… Lakin bu, Jaime’nin onun gerçek yüzünü görmesine engel olması gereken bir şey değil; Varys biliyor, çünkü o da LF gibi bir adam. Tywin de ne mal olduğunu iyi kötü görmüştür diye tahmin ediyorum ama en fazla “Hırsları olan ve güvenilmez bir adam daha.” diye düşünmüştür, biz bile daha adam ne istiyor tam bilmez iken onların bilmesini bekleyemeyiz zaten. Yani bunu görebilecek gözden yoksun Jaime… Zaten kendisi de savaşmak dışında bir şeyle ilgilenmeyen bir portre çizdi 5 kitap boyunca. Ha bir de Cersei… Lakin o da yavaş yavaş kayboluyor.

Ve evet, diyarın en az yarısı gerzek, daha önce söylemiştim bir yerlerde bunu. :joy:

@argos süpriz yumurta gibisin ha. :smiley:

Ama sadece sonuca odaklanacak olursak hataya düşeriz. Cersei bunu dahice komplolarla, büyük mücadelelerle kazanmadı. Bu şekilde olmasının sebebi babasının ayarladığı evlilikti. Ona kalsa küçük kızlar gibi Rheaaagaaaar ühü ühü diye ağlayacaktı.

Sadece inanç konusunda yaptığı aptallık değil bu kadının yaptığı

Borçlar ödemeyi reddetti(Jon bile mal mı bunlar bilmiyorlar mı nasıl ödemezler diye söylenmişti)
Saçmasapan hareketlerle Tyrell Lannister dengesini bozdu.
Güçsüz ve zayıf olduğu için etrafını hiçbir şeyden anlamayan yalakalarla doldurdu.
Babalarının Peterla iş yapmasından anlıyoruz ki muhtemelen sadakat için bacaklarını açtığı Karakazan kardeşler Peter tarafından Cersei’in başına sarıldı.

Yani daha saysam onlarca çıkar. Bu kadın her şey iyiyjen hepsini mahvetti. Son geldiği durumda Kevan bile bir daha asla kraliçeleri olamaz diye düşünüyordu. Şimdi Cersei’yi destekleyen sadece batı varken, üstelik yol gösterecek önemli bir Lannister da kalmamışken bir daha nasıl daha güçlü olacak?

Gelelim Jaime’ye, evet bu karakteri başlığa tamamen ters. Ancsk Evren’de ölüp dirilme ve dirildikten sonra karakter değişme opsiyonu var. Şuan Jaime de bunun olabileceği yegane yere gidiyor.

Hayır Braavos dili Valyria dili. Evet o köleler Valyria’dan kaçtılar, ama onlarca Farklı milletten adam olduğu için ortak dil olarak Valyria dilini kullanmaya devam ettiler. Gerçi diğer özgür şehirlerde olduğu gibi dil yavaştan farklılaşmaya ve Farklı dil olma yoluna girdi ama ana dil Valyria dili. Yani Volonqar gibi kelimeler sabit kalmış olabilir. O Valar Morgulis falan hep Valyriaca.

Ben zaten Cersei’yi Arya öldürebilir dedim Jaime’den bahseden olmadı .d. Ama Azor reyiz kılıcı bir aslanın kalbinde soğutuyordu :slight_smile:

O gerzeklersen çıkıyor ama iyi komutanlar, savaşçılar.