Jaime'nin Cersei'i Öldürecek Olmasına Farklı Bir Bakış

Konuya daliyorum birden…
@Symmachus hakli, Braavos’da Valyrian dili konusuluyor. Bastard Valyrian diyorlar ama, farkli bir lehçe. Özgür Sehirlerde, hatta köle sehirlerinde de (Astapor, Yunkai, Meereen) bu Bastard Valyrian dedikleri dil konusuluyor. Her biri farkli bir lehçeye sahip, hatta her lehçenin kendine özel bir kelime dagarci da varmis; her biri kendine has bir aksana da sahip.
Köle sehirlerindeki Valyrian mesela, Eski Ghis dilinden izler tasiyan bir Yüksek Valyrian dilidir. Astapor’da Daenerys tüm konusulanlari anliyordu ama yani nasil desem? Yanlis hatirlamiyorsam, o aksan kulagina hiç hos gelmiyordu. Kaba mi bulmustu, neydi artik tam hatirlamiyorum ama High Valyrian dedikleri dil çok hos, akici, siir gibi, ve Bastard Valyrian ise daha bir kaba, böyle vurgulu galiba. Falan filan… :slight_smile:

Dany astapora gittiğinde eski ghis dilinden kalma sert aksanla konuştukları valeria dilini biraz garipsemiş ti sanırım

Ya aslında biliyor musun; cidden bu kadar saçmalık yapıp da nasıl oluyor da hala hayatta ve tepe konumda kalmayı başarabiliyor, ben de düşünüyorum… Yani bu açıdan bakarsak bile kadın yetenekli yani. Sen ben olsak daha ilk salaklıkta geberdi idik. :smiley: Robb öldü yani… Renly de… Joff bile ama bu karı hala yerinde, sağ ve nispeten iyi…

Jaime ölüp dirilmeyecek… Böyle bir şeyi unutun. Suyunu çıkartmış olur bu ölüp dirilme işinde :smiley:

Jaime zaten karakter değişimini yaşadı, yaşamaya devam ediyor denebilir; kötü adamdan iyi adama evriliyor… Bir daha mı kötü adama dönecek? İlk kitabı okurken gıcık kaptığımız adama şimdi sempati hatta sevgi besler olduk…

Hayır, değil. İddia etme işte. Daha birkaç saat önce Braavos dili diye bir pasaj gördüm kitapta ve sana söylediğim Arya-Nazik Adam konuşmasında Valirya dilini öğrenmesini istiyor Arya’dan… Braavos dilini öğrendi bile Arya…

O bahsettiğin söz büyük olasılıkla İlk Yüzsüz Adamlardan kalmadır… O zamanlar hepsi Valirya dili konuşuyordu sonuçta…

Veni, vidi, vici gibi bir söz olmuş evrensel Essosta…

Arya, Jaime’yi öldürmez dedim… Zaten listesinde bile değil… AA reis ilk önce suda soğuttu sonra aslanda soğuttu ama ikisi de işe yaramadı ve en son karısının kanıyla soğuttu ve işe yaradı.

Şimdi kalan yarısından çıkıyor işte iyi bir şeyler :smiley: Lakin zeka da çeşit çeşittir, unutmayalım… Savaşa çalışan akıl entrikaya çalışmaz; entrikaya çalışan akıl savaşa çalışmaz…

Dediğim gibi sonuca odaklanmamak gerekiyor. Yani bana de ki ya Sici, tamam iyidir hoştur ama şurada öyle zekice bir hareket yaptı ki hayatta kaldı de tamam deyim. Ama yok abi işte öyle bir hareket. Şansa bala çevresindeki zeki adamların ittirmesiyle hayatta kaldı. Tyrion’dan gelsin

Babamın dikkatlice kurduğu bir ittifak sistemi tarafından korunuyor ama onu da mahvetmek üzere

Ben şuanda kesin oalrak olan bir şeyi söylüyorum.

Hepsi başlarda Valyria dili konuşuyordu.
Ancak bu diller sonradan farklılaştı ve farklı diller haline geldi. Ama gene de bazı şeyler ortak kalmış olabilir.

Tıpkı Türkçe ve diğer Orta Asya dilleri gibi. Tüm Türki dillerde ortak olan bazı kelimeler var mesela.

Bilmiyorum aslında haksız sayılmazsın ama dengeler değişebilir, Robb da çok entrikacı değildi.