Janis Joplin - Greatest Hits

1960’ların en güçlü rock’n roll sanatçılarından ve gelmiş geçmiş en iyi kadın blues vokali kabul edilen Janis Joplin’in, 1973’te en iyi parçaları toparlanarak Greatest Hits albümü yayınlandı. Janis Lyn Joplin, 1970’te 27 yaşında, yeniden ilham bulmak için eroine başvurdu ve ne yazık ki bir türlü sevemediği yaşama veda etti. Sıradışı olması ve sanatçı kişiliğine rağmen… Albümlerinde, Big Brother and the Holding Company dönemlerinde çok daha başarılıdır ve Jim Morrison ve Jimi Hendrix’le çalışmalar yaptığı söylenir. O dönemler üç sanatçı, isimlerinden ötürü 3J olarak anılmıştı. Her ne kadar o dönemleri bizler yaşamayıp şanssız olsak da, benim en iyi beş etkileşimimden birisidir… Önceki albümlerden anlaşılacağı üzere, albümde; hard, blues, psychedelic ve acid rock türlerinde parçalar var ve gitar, piyano, perküsyon, armonika gibi çalgılar kullanıldı. Albüm, Janis Joplin’le tanışmak için iyi bir fırsat, en iyilerini bir arada barındırdığı içinde punalama: 10/10. Toplama albüm olduğu için hemen bir kaç şarkıya geçelim:

Piece of My Heart, blues, psychedelic ve acid rock’ı tam karşılayan ve Janis’le Big Brother and the Holding Company ile kaydedilen bir parça. Klasikleşti.
Summertime, aslında orjinali bir amerikan ninnisidir, “Babacığın zengin anacığın güzel öyleyse sus bebecik ağlama”. Bir sürü coverı var, Tülay German da söyledi bunu. Yaz bitmeden Summertime ile tanışın derim.
Cry Baby, favorilerimden blues rock bir parça. Yedekte bekletilen eski sevgili temalı bir parça.
Me and Bobby Mcgee, büyülü bir parçadır, bir erkeğe seslenilir. Dinleyin, Janis’in son parçasaydı bu. Feeling good was good enough for me…
Bye Bye Baby, bir diğer favorim. İç acıtıcı. You left me here to face it all alone…
Mercedes Benz, sonradan eklenen ilginç bir parça, Bu parçalanan sesi seviyorum. “Oh tanrım alma bana bir mersedes, alma renkli bir televizyon…”

1. Piece of My Heart
  2. Summertime
  3. Try
  4. Cry Baby
  5. Me and Bobby McGee
  6. Down on Me
  7. Get It While You Can
  8. Bye Bye Baby
  9. Move Over
  10. Ball and Chain
  11. Maybe
  12. Mercedes Benz