Jojen Paste Teorisi

Öncelikle teori birçok yerde başlıktaki gibi geçtiği için türkçeye çevirmedim. Bir sonraki kısımda kitabı okumamış olanlar için kısa bir özet geçildi. Okumuş olanlar direk teoriye atlayabilir.

Bran Ejderhaların Dansı’ndaki son povunda -aynı zamanda yayınlanan son povu- Ormanın Çocukları ve Son Yeşilgören Brynden Rivers’tan(Kanlıkuzgun) eğitim alyor. Bir noktadan sonra Kanlıkuzgun Bran’dan varglığın ötesine geçmesini ve bir yeşilgören nasıl olunur öğrenmesini istiyor. Bunun için de ona büvet ağacı özünden yapılmış macun türü bir şey veriyor ve yemesini söylüyor. Bran’ı asıl yeşilgören yapan şey kendi kanı, bu malzeme sadece görüşlerinin açılmasına yardım etmek için.
Macunun tadı ilk başta çok acı olsa da Bran yedikçe daha da güzellşeiyor ve içinden bal, yeni düşmüş kar, biber ve tarçın ve hatta annesinin son öpücüğünün tadını alıyor.

Şimdi gelelim teori kısmına. Birçok forumda Jojen Reed’in Bran’ın yeteneklerine katkıda bulunması için feda edildiği ve bu macunun içine katılarak Bran’a ikram edildiği görüşü hakim. Şimdi bu teoriyi artılarıyla eksileriyle tartışalım.

Teoriyi Güçlendiren Kantlar

[list]
[] Jojen, Bran’a ormanın çocukları öldükten sonra onların bir parçalarının ormanın, ağaçların ve taşların içinde yaşamaya devam ettiğini söyleyince;
Bran ‘‘Beni de mi öldürecekler?’’ diye soruyor.
Meera '‘Hayır, Jojen onu korkutuyorsun.’'
Jojen ‘‘Korkması gereken kişi o değil.’’
diyor.
[/list]
[list]
[
] İlerleyen günlerde Jojen durumuyla ilgili daha karamsar ve depresif olmaya başlıyor. Eve gitmek istiyor. Ablasına yeşil rüyaların yalan söylemediğini bu yüzden çabalamasının boşuna olacağına dair şeyler söylüyor.
Bir gün Jojen tek başına ilerde otururken Meera Bran’a ‘‘Şimdiye kadar tek amacımız seni üç gözlü kuzguna ulaştırmaktı… ama şimdi neden buraya geldik merak ediyorum’’ diyor ve sonra ağlıyor.
[/list]
[list]
[] Ertesi gün Bran, Jojen ve Meera’yı arıyor ama bulamıyor. Sonra da bu macun geliyor zaten.
[/list]
[list]
[
]Bran macunu ilk yediğinde içinden kan tadı geldiğini düşünüyor.
[/list]
[list]
[] ‘‘Hayatın bedelini sadece ölüm ödeyebilir.’’ Seride birçok kez karşımıza çıkan ve GRRM’nin kurgusunda epey bel bağladığı bir söz.
1-Dany, Drogo’yu tekrar hayata döndürebilmek için ölü doğan bebeğini kurban vermişti. Bu Drogo’yu diriltmese de üç taşlaşmış ejderhanın uyanmasını sağlamıştı.
2- Melisandre ve Thoros aracılığıyla bildiğimiz üzere Ateş Tanrısı da kendisine yakarak adak verilmesini istiyor. Jaqen H’ghar da Arya’nın kurtardığı üç can karşılığında ondan üç ölüm talep etmişti.
3- Craster kendi oğullarını adı anılmaması gerken diğer tanrı Ötekiler’e kurban ederek yaratıkların kendisinden uzak durmasını sağlıyor.
4- Boğulmuş Tanrı da kendisine boğmak suretiyle verilen adaklar istiyor.
5- Büvet ağacı macununu yedikten sonra Bran’ın gördüğü vizyonlardan biri de yaşlı bir kadının sakallı bir adamı büvet ağacının önüne götürerek kurban verircesine boğazını bir orakla kesmesi.
[/list]
[list]
[
]Yamyamlık olayı da serinin çok uzak olduğu bir tema değil, özellikle de yine 5.kitap dolayısıyla Leydi Hornwood’un kendi parmaklarını yediğine, Stannis’in ordusunda patlak veren ölü askerleri yeme skandalına, Wyman Manderly’nin Frey Turtaları’na tanık olduk.
[/list]

Karşıt Görüşler

[list]
[]Neden Jojen’e ihtiyaç duyulsun ki? Bran’ın yetenekleri zaten Jojen’inkilerin çok çok üstünde.
[/list]
[list]
[
]Bran’ın büvet ağacı tohumunu yedikten sonra tadı hakkındaki düşüncesi Daenerys’in Ölümsüzler Evi’ne girmeden önce içtiği ‘‘akşam gölgesi’’ hakkındaki düşündüklerine benziyor. İlk tadıldığında çok kötü ama sonra yenmeye devam ettiğinde tadı güzelleşiyor en son yudum ise çok lezzetli olarak tarif ediliyor.Eğer bu iki madde benzer malzemeler kullanılarak yapıldıysa, bu içinde Jojen’in kanı (veya başka organları?) olmasına gerek yok demek.
[/list]
[list]
[]Aylardır o mağaranın içindeler. İçinden kan tadı gelmesi bunun illa Jojen’in kanı olacağı anlamına gelmez. Meera ve Jojen’in daha önce kendilerine verilen yemeğin içindekilerden şüphelendikleri gibi fare, sincap vb. başka bir şey olabilir.
[/list]
[list]
[
]Üstü kapalı ima edilse de Eski Tanrılar’ın insan adağı kabul ettiğiyle ilgili elimizde kesin bir bilgi yok.
[/list]
[list]
[*]Eğer bu teori doğruysa ve Jojen kendini gönüllü bir şekilde feda etmediyse-ki tavırlarından bu anlaşılıyor- bu misafir hakkının ihlali anlamına gelir ve hepimiz Eski Tanrılar’ın bu geleneğe ne kadar önem verdiğini biliyoruz.
[/list]Konu dışı bir teori;

Bu son madde de aslında ortaya çoğumuzun şimdiye kadar hiç aklına gelmeyen başka bir olasılığı da getiriyor.
Ya Brynden Rivers’ın amacı Bran’a yardım etmek değilse?
veya
Ya onu eğitecek ve güçlendirecek ama pek de iyi sayılamayacak amaçlar doğrultusunda kullanacaksa?
Dediğim gibi onun hedefinin dünyayı kurtarmak olduğunu kimse söylemedi. Son Yeşilgören olduğunu, gücünün sınırlarını, heryeri ve herkesi çeşitli kaynaklarla izlediğini biliyoruz. Ama hiçbir zaman kötülüklere engel olduğu veya engel olmak istediğiyle ilgili bir söz geçmiyor.
Şahsi fikrimi soracak olursanız da Bran’ın böyle büyük ve aziz bir adamın yanında eğitilip sonra da tüm evreni kurtarması fikri bana pek GRRMvari gelmiyor. Neyse bu, bu teorinin konusu değil. Sadece söyleyeyim istedim.

Nötr Kanıtlar

TV’de Jojen’in wightlar tarafından öldürülmesini ben artı veya eksi bir yön olarak bağdaştıramadım, belki siz bağdaştırırsınız.
Üç Gözlü Kuzgun’un dizide dediği gibi Jojen’in öleceğini bile bile oraya gitmesi teoriyle bir ortak nokta oluşturabilir. -Tabi bizim teorimizde Jojen’in kurban verilmeyi istemediği çok açık-
Ama tabii ki bizim teorimizin ana hedef noktası Jojen’in ölmesi değil, ölüp macun haline getirilerek Bran’a yemesi için sunulması. Yani bu olayı olumsuz bir argüman olarak saymak daha doğru gibi.

Yine de senaristler, bazen karakterleri kitaptaki yaşanmışlıklarından tamamen bağımsız, sadece daha fazla heyecan amaçlı ve herhangi bir sahne veya sahnelerin kuvvetini arttırmak için öldürebildiklerini kendileri de kabul ettiği için -Grenn ve Pyp gibi- Tv adaptasyonunu tam bir kanıt olarak ele almayı doğru bulmadım.

Evet / Hayır ( GoT versiyonu )

Jojen kendisi oraya gidince olacakları biliyordu. Öleceğini de biliyordu. Hatta kuzeye gittikçe zayıflamıştı. Bu teoriyi destekleyen birkaç nottan biri daha.
Kitabı okurken böyle düşünmemiştim açıkçası. Güzel teori.

Bence teori doğrulandı gibi dizide öldürüldükten sonra.

Hmm güzel bir teori aslında insanın tüyleri ürperiyor bir an :slight_smile:

İnanmak istemiyorum buna ben ya

Bu dede ye küçükken insan eti filan mı yedirmişler.Bu ne yamyamlık

Yalnız son bölümü izlemeden önceki hafta bran’ın bloodraven’i bulduğu povu okumuştum. Kitaptaki tasvirle o kadar ilgimi çekmişti ki dizide nasıl gösterecekler diye merak etmiştim. Dedeyi görünce iyi bir gülesim geldi. Yalnız dede albino muydu?

Teoride sadece Bloodraven’ın niyetinin iyi olmadığı kısmına katılıyorum, gerisi zorlama gibi geldi

Güzel teori beni kısmen inandırdı böyle olsa güzel olur bence bu olay çok yaşa hannibal lecter durumu gibi olurdu

Eski tanrıların tarihinde de insan kurban etme ritüeli varmış ama sonradan İlk insanlar unutmuşlar galiba böyle birşey okumuştum yani bana mantıklı geldi hatta baya baya bi inandım zaten yeni çıkacak kitapta belli olur