Jon, Dany ve Tyrion'un benzerlikleri

Tyrion ı zorla targaryen yapmaya çalışıyonuz .

@Queen Arianne evet. Mehşur Kutsal Baelor’un babası Aegon III. :smiley: Günümüzde sadece Plumm soyu bu adamdan devam ediyor. Babası Aegon III’ün geri kalan bütün soyunu kuruttu bu kutsal kişilik. :smiley:

Tahta el koyan Aegon II. Aslında ilk başta el koymak istemiyor. Ama annesi başladık artık bir kere eğer ablanın tahta geçmesine izin verirsen ilk fırsatta seni ve beni öldürür diyor. Oda mecbur kendini kral ilan ediyor. Ama bana sorarsan Aegon II’nin tahta geçmesi gerekirdi. Çünkü kan hakkı her şeyden önemlidir benim için. Hiç bir şekilde yıkılamaz esnetilemez. Herhangi bir miras yoluyla değiştirilemez. Kan hakkı baki kalır.

Ama illa bir suçlu arıyorsak bu savaşta. Bence esas suçlu oğlu olduğu halde kızını varis olarak göstermeye devam edip ülkesini iç savaşa sürükleyen Viserys I’dir. Onun bu duygusallığı yüzünden hem yıllarca ülkesi iç savaş yaşadı hemde ejderhaların sayısı sadece 2’ye düştü. Biride zannedersem Aegon II’nin ejderhasıydı ve ağır yaralı uçamayan bir ejderhaydı. Rhaenyra’yı yakan da o olması lazım. Demekki neyiş her Targaryen ateşe karşı bağışıklı değilmiş… :slight_smile:

Bu da Jon’un ateşe bağışıklığı olmadığı için Targaryen olamıyacağını söyleyenlere kapak olsun :cool:

@“Kavalalı Prensi”

Tyrion’ı Targaryen yapmaya çalışmışsın ama değil. Şimdi okudum da yazdıklarını.

1. Tywin sürekli oğlunu dışladı çünkü onun gözünde hayatında tek sevdiği kadını öldüren yaratıktı o. Tywin Lannister Joanna’ya çok değer veriyordu sadece onun yanında gülümsüyordu, hatta kahkaha atıyordu. Karısı Tyrion’ı doğururken öldü tamam Tyrion’ın suçu yok ama Cersei falan da hep Tyrion’ı suçladı. Üstelik Joanna’yı öldürüp yerine gelen çocuk bir çocuktan daha çok yaratığa benziyordu.

2. dediğin olayı hatırlamıyorum ama dediğim gibi Tyrion’ı sevmiyor zaten o yüzden öyle demiştir muhtemelen.

3. dediğin o kadar desteksiz ki. Hükümdar kanı varmışmış diye yollamış. Hayır zekasından dolayı yolladı. Tyrion’ı sevmese de zeki olduğunu biliyordu. Kevan’ı yollamadı çünkü Kevan’a orada ihtiyacı vardı. Kevan da iyi bir kumandan sonuçta. Ve o sırada Tywin Robb’la savaşıyordu Jamie esirdi. Tyrion’ın o sırada da belirttiği gibi Tywin Jamie’ye ölü gözüyle bakıyordu. Tek kalan oğlu Tyrion’ı o an için güvenli ve bir işe yarayabileceği tek yer olan Kral Toprakları’na yolladı.

4. Sadece Targaryenlar ejderhaları sever diye bir durum yok. Tyrion ejderhalara ilgi duyuyor olabilir ben olsam ben de duyardım ve bunun tesiriyle rüyasında görmüş olabilir gayet normal bir durum.
    Ejderhaların zarar vermemesi konusunda ise Tyrion orada kendi kendine açıklıyor zaten. Ejderhalar zekiler onun onları çözeceğini anlamışlardı. Gerçi kitapta aynı şeyi yapmaya çalışan Quentyn’i kızartıyorlardı ama bu senaristlerin Quentyn rolünü Tyrion’a vermeleriyle de alakalı. Sonuçta Quentyn daha harcanabilir bir karakterdi Tyrion değil.

5. Tyrion’ın saçları çok açık sarı bu noktada doğrusun ama Targaryenların saçı gibi olsaydı platin sarısı diye belirtilirdi diye düşünüyorum.

6. Tywin savaşa hangi tarafta katılacağına 3 Dişli Mızrak’tan sonra karar verdi. Kimin kazanacağına emin olunca yani.
    Shae’le yatması bence Tywin’in de bir insan olduğunu göstermek için yapıldı. Ya da karısını öldürdüğü için oğlundan intikam alıyordur bilemiyeceğim.

7. Dünyada en sevdiğim kadını elimden alan biri benim oğlum olamaz kafasında söylüyordu onu. Aynı zamanda Tyrion başlı başına Lannister hanesine bir hakaret diğer lordların onlarla dalga geçebilmesi için bir kaynak. Tywin zayıflığı asla sevmedi ondan dolayı.

Altın tahtın sahibi kraliçe Arianne tarafından kuzgunla gönderildi.

@“Kavalalı Prensi” Kızını varis olarak göstermesi niye sıkıntılı ki? Kan hakkı en baştan yanlış. En büyük çocuk Rhaenyra. Eğer varis de o seçilmişse taht direkt ona geçer.

@Queen Arianne Tyrion ile ilgili yaptığın açıklamaların hepsinin öyle olabileceğini belirttim ben zaten. Ama dikkat edersen benim dediğim gibi de olabilir. Açıkça GRRM bu durumu belli etmez zaten. Böyle ipuçlarıyla göstermek isteyecektir. Ama bu ipuçlarından en önemlileri şunlar aslında:
Tyrion’un saçlarının yarısı beyaza çalan sarı. Targaryen sarısı yani.
Tyrion ejderha rüyaları görüyor. Ejderha sürdüğünü görüyor ve küçükken ejderhaların artık olmadığını duyunca ağlamış. Tamam dediğin gibi olabilir ama Targanyenler gibi ejderha sürdüğünü görmesi ayrı bir durum.
Tywin oğlunun sevgilisi Shae ile yattı. Bu bildiğin intikam durumu. Bence karısını doğum sırasında öldürmesiyle ilgili olması yerine benim söylediğim gibi olması daha mantıklı. Yani kim karısını doğum sırasında öldürdü diye oğlunun sevgilisiyle yatar ki?

Kızını varis olarak göstermesi şuradan sıkıntılı. Şimdi yerleşmiş bir kural var değil mi? Tahta önce erkekler sonra kızlar geçer diye. Viserys I bu kuralı hiçe sayıp kızını varis gösterince iki meşru taht talibi çıkardı ortaya. Bu da savaş bugün çıkmazsa eninde sonunda çıkacak demektir.

Misal Doran Martell oğlu Trystene’i kızı Arianne varken varis olarak gösterirse. Arianne ile Trystene birbirine girmez mi? Onlar girmezse çocukları girer. Savaş bugün çıkmazsa en geç yüz yıl içinde çıkar. Ama eninde sonunda çıkar.

Kan hakkının tek geçerli olmadığı yol akıl sağlığının yerinde olmamasından geçer. Yada devletin kabul ettiği resmi bir din varsa ve taht talibi bu dinden başka bir din inanıyorsa öyle olur. Misal bugün Jacobite diye bir soy var. Aslında kan hakkı olarak onların İngiltere Hükümdarı olması gerek. Ama adamlar Katolik olduğundan ve İngiltere Hükümdarı aynı zamanda Anglikan Klisesininde başı olduğundan onların taht talibliği sayılmıyor. Bundan sonrada tahta geçeceklerini zannetmem zaten.

@“Kavalalı Prensi”

Kılıçların Fırtınası 2. Kısım sayfa 375’ten bir alıntı
Joffrey’nin ölümünden sonra Tyrion suçlanmış Tywin de Kevan aracılığıyla itiraf et ve siyahları giy teklifini getiriyor

“Eğer onun ve Joanna’nın kanını taşımasaydın senin siyahları giymene izin verir miydi sanıyorsun? Tywin sana sert bir adam gibi görünüyor biliyorum, fakat şartların gerektirdiğinden daha sert bir adam değil. Bizim babamız nazik ve cana yakın biriydi ama o kadar zayıftı ki, kendi sancak beyleri içki masalarında onunla dalga geçerdi. Bazıları ona açık açık meydan okumaktan çekinmezdi. Diğer lordlar altınlarımızı borç olarak alır ve geri ödemeye zahmet etmezdi. Mecliste dişsiz aslanlar hakkında şakalar yapılırdı. Metresleri bile ondan bir şeyler çalardı. Fahişelikten en fazla bir basamak yüksekten olan bir kadın, annemizin mücevherlerini aşırmıştı! Lannister Hanedanı’nı ait olduğu yere geri koymak Tywin’e düştü. Tıpkı, daha yirmi yaşına gelmeden bu diyarı yönetmenin ona düştüğü gibi. Bu ağır yükü yirmi yıl boyunca taşıdı ve bütün kazancı deli bir kralın kıskançlığı oldu. Hak ettiği saygıyı görmek yerine, sayısız hakarete maruz kaldı. Buna rağmen Yedi Krallık’a huzur, bolluk ve adalet verdi. O adil bir adamdır. Ona güvenirsen akıllılık etmiş olursun”

Bunu Kevan Lannister söylüyor Tyrion’a. Burası zaten Tywin’i çok güzel özetliyor. Kevan özellikle onun ve Joanna’nın kanını taşımasan diyor.

Rhaenyra konusunda varis kim seçilmişse odur. Kralın sözü kanundur o Rhaenyra demişse Rhaenyra olmalıdır.

@Queen Arianne Tmm Kevan öyle demiş olabilir ama kesin haklı anlamına gelmez bu. Sadece bir kanıdır. Ben de diyorum ki Joanna’nın oğlu olması bir “Lannister” olması yani Tywin’in, Tyrion’u direk öldürmek istememesi için yeterli.

Rhaenyra konusunda da benim demek istediğim senin söylediğin gibi söyleyenlerin yanında tam zıddını erkeğin tahta geçmesi gerektiğini söyleyenler de olacaktır ve iç savaş çıkacaktır. Ben bunu demek istedim. Nitekim daha Viserys I ölmeden iç savaşın sinyalleri başlamış. Savaştan sonrada 18 olan ejderhaların sayısı biri uçamayan sakat 2 ejderhaya düşmüş. Onbinlerce insan yanarak yada katledilerek ölmüş. Bunun da tek nedeni iç savaşı öngöremeyip önlem almayan Viserys I.
Yani illa kızını tahta geçirmek istiyorsa oğullarını bizimkilerin yaptığı gibi boğarak öldürebilirdi yani. En azından birkaç çocuk ölür ve boş yere iç savaş çıkmazdı. Bu arada ejderhalarda hala duruyor olurdu.

Masum bir Dünya’da yaşamıyoruz sonuçta Arianne. Mesela Hightower Üstatlarının ejderhaları yok etmek için iç savaşı desteklediğine yada KL’de halkın saldırmasına neden olduklarına dair teoriler var. Eğer sen bir lidersen bu tarz şeyleri hesaplayıp önceden önlemini almalı. Nifak tohumlarının önüne geçmelisin.

Ben de Rhaenyrayı haklı buluyorum Dans döneminde. :smiley:
Neyse konuya dönersek Tyrion’un Targaryen özelliği taşıdığı doğrudur. Çılgınateş şovu, küçükken ejderha rüyaları görmesi ve ejderha merakı buna örnek olabilir.
Ama Genna’nın dediği şeyler nedense bana Tyrion’un Tywin’in oğlu olduğunu düşündürüyor şiddetle. Zaten ilgi alanları farklı olsa da zeka olarak dehşet derecede zeki ikisi de. Bence bütün çocuklar Tywin’den ama illa Aerys’den olma kişiler olacaksa bunlar Jaime ve Cersei’dir bence. Zaten Cersei Aerys’in memeli hali çok net biçimde, Jaime’de de Targlara has kendini beğenmişlik olduğunu görüyoruz. :smiley: Jaime POV’larında Aerys-Cersei benzerliği inanılmaz şekilde göze batıyor okurken, Jaime’nin de Aerys’i en iyi tanıyanlardan olduğunu düşünürsek bence Jaime ve Cersei’nin Aerys’ten olma olasılığı Tyrion’a göre çok fazla. Böylece Jaime de Tyrion da kendi babalarını öldürmüş oluyor. :smiley:

Tyrion’un bozuk olması felan bence Aerys konusunda savunulacak bir delil değil kesinlikle belki de sadece tanrıların Tywin Lannister’la alay etmek için yaptığı bir şey Oberyn’in dediği gibi. :slight_smile:
Zaten bildiğim kadarıyla Aerys’in Joanna’ya sarkıntılık ettiği dönemler Tyrion’un doğumundan önceki dönemler ikizlerin doğumuna daha yakın zamanlar olmalı. :slight_smile:

@skbMoony Tyrion’un babası olabileceği zamanlarda da sarkıntılık yapıyor. Yani doğumdan 9 ay yada 1 yıl önce felan. Görüştüğü biliniyor yani o zamanlarda.

Sanırım Aerys’in 10.taç giyme töreninde Joanna KL’ye gidiyor. Burda da Aerys Joanna’nın göğüslerine laf ediyor. İşte Tywin istifasını veriyor sonra Aerys kabul etmiyor felan. Aerys Joanna’nın göğüslerine laf ettikten sonra Tywin’in Joanna’yı gözünün önünden ayıracağını sanmıyorum. Zaten Tywin-Joanna düğününde ve birkaç KL ziyaretinde daha sarkıntılık yapıyor. Hatta Aerys’in Rhaella ile düğününün olduğu günde Joanna’nın bekaretini aldığı bile söyleniyor.
Bekareti alıp almadığını bilemeyiz alsa da almasa da Tywin bu kadar dedikodu varken Aerys böyle bir laf attıktan sonra gözünün önünden ayırmaz Joanna’yı. Ben o sıra bir birliktelik yaşayacaklarını sanmıyorum, zaten Joanna Aerys’ten hoşlanmıyor, Joanna’nın gizlice Tywin’in yanından ayrılması sonra Aerys ile buluşması felan söz konusu değil. :biggrin:

@skbMoony Tywin’in kısır olduğu söylentileri vardı kitapta diye hatırlıyorum eğer o gerçekse zaten tüm çocukları Targaryen’dir. Ayrıca bilemeyiz belki de Tywin’in haberi bile yoktu birlikte olduklarından böyle bir şey mümkün yani. Tabi bunu yazar açıklamadıkça teoriden öteye geçemez.

Asılsız iddaalardan öte göremiyorum. Jaime muhafız oldu çünkü Aerys, Tywin’in istediği Jaime’i CR lordu yapma planlarını bozmak istedi. Ayrıca bir Targaryen’ın gümüş saçlı, menekşe gözlü olmadığı sadece Jon’da görülmüştür. Ayrıca Cersei ve Jamie’yi geçtim, Tyrion kadar Tywin’e benzeyen adam yok. Jaime, savaşçıdır ama babası değildir. Cersei sinsi ve umursamazdır ama Tywin değildir. Tyrion ise barışçıl, kendini düşünen ve akılldır. Tıpkı Tywin gibidir.

Kimse de demiyorki danynin babası viserys değil.
Ve jonun annesi öldü mü bilmiyoruz. Lizard queen hakkında fazla şey yok.
Öte yandan tyrionu da targaryen yaptınız ya bir cümleden.
Mesela benim annem gençken brad pitti seviyormuş. O zaman benim babam brad pitt.
Yok efendim jamie ile cersei ensest o zaman targaryen.
E joanna ile tyeonde ensest.
Te allam yav

@ichigo Kim dedi Dany’nin babası Viserys diye? gtıhbjmtyokhmneoglmrthnr

Tamam tamam dany için abiini koydum yazılmış. Skadjksdjsk

Joanna;
-259’da Rhaella’nın hizmetinde çalışmaya başlıyor ve KL’ye yerleşiyor. Sonra da ilginç bir şekilde Joanna’nın düğün gecesi bekaretini Aerys’e verdiğine dair dedikodular çıkıyor. Aerys bildiğiniz gibi çapkın biriydi. Rhaella kendisi söylemiş “Aerys’in hizmetimdeki leydileri birer fahişeye çevirmesinden mutlu değilim.” diye. Ama Rhaella, Aerys’in bu durumuna fazla ses çıkarmamaya devam etmiş.
-263’e kadar Joanna, KL’de kalmaya devam ediyor. Sonrada Tywin ile KL’de evleniyor. Kısa süre sonrada Rhaella tarafından hizmetinden kovuluyor ve Joanna, Kaya’ya geri dönüyor.
-266’da Cersei ve Jaime doğuyor. Esas Cersei ve Jaime’nin bir Targaryen olması durumunda bir sorun var bence bu yüzden. Ha o üç yılda arada Aerys ile görüştüyse bilemem. Ama Tywin’in buna izin vereceğini zannetmem. Çünkü o sırada Joanna Kaya’da; Aerys ve Tywin KL’de. Ama bu çocukların doğduğunu duyunca tek çocuğa sahip olan Aerys “Yanlış kadınla evlenmişim.” diyor. Belli ki Joanna’ya gerçekten aşıktı.
-267’de Aerys fırsatını bulunca Tywin ile birlikte Kaya’ya gidiyor. Çünkü o sırada Tywin, Kaya Lordu olmuş. Eli’ni bırakmak istemiyor kral yani. Aynı zamanda da fırsatını bulduğu için (Joanna ile vakit geçirme fırsatı yani) bu durumu değerlendiriyor.,
-268’de Aerys Kaya’dan KL’ye geri dönüyor. Aerys tam bir yıl Kaya’da Joanna ile vakit geçiriyor yani. Dönünce de ne olduysa ondan sonra olmaya başlamış. Aerys her fırsatta Tywin’i küçük düşürmek için elinden geleni yapmış. Tywin ne derse zıddını yapmaya başlamış. İstese başka birini eli ilan edip bu anlamsız münakaşayı sonlandırabilecekken Tywin’i görevinde tutmuş. Üstelik Tywin kendisi istifasını sunduğu halde onu görevden almamış. Yani Tywin’i yanında tutup Joanna’ya gidiş kapısını her zaman açık tutmak istemiş.
-272’de Joanna KL’ye bir turnuva için gelmiş. Aerys, Cersei ve Jaime’yi görünce Joanna’ya “Çocukları emzirmek o görkemli göğüslerini mahvetti mi?” diye sormuş. Yani sizi bilmem ama ben bu sözlerden o göğüsleri gördüğü sonucunu çıkarıyorum.
-273’de Tyrion doğmuş. Yani Tyrion’un Aerys’den olma ihtimali daha mantıklı. Cersei ve Jaime’de 3 yıl ara varken Tyrion’da 1 yıl ara var. Sene olarak tabi. Düz hesap yani. Ay olarak bilemem.

Ayrıca prenses Rhaenyra Targaryen’in bir Strong Kral Muhafızından 3 tane çocuğu var ve hepside benim bildiğim kahverengi saçlı kahverengi gözlü.
Ayrıca yine aynı prenses yani kraliçe olmadan önceki zamanlarında ejderha tohumları diye Targaryen piçlerini toplatıyor. Sayıları çok fazla ve çoğuda Targ görünümüne sahip değil. Hatta biri zenci bir kız.
Ayrıca Prens Daeron Targaryen’di galiba. Adam siyah saçlı. Aegon Rivers siyah saçlı. Bir Blackfyre vardı. Haeron muydu Aeron muydu çocuk siyah saçlı.
Listeyi böyle uzatmak mümkün. Yani Targ özellikleri çekinik kalıyor. Aynı bizim dünyamızdaki gibi baskın değil adamların genleri.

Bu yüzden bir Targaryen’in illa Targ görünümüne sahip olacağı diye bir durum yok. Alışın artık buna Targ genleri çekinik. Aynı bizim dünyamızdaki gibi…

Rheanerya targaryenin çocukları kimden bilinmiyor. Anne tarafının genleri kahverengi. Ordan gelmkş olabilir.
Ve targsryen genleri baskın yav. Cidden baskın.

@ichigo hayır değil. Baratheon-Targaryen evliliklerinde Baratheon baskın
Stark-Targaryen
Jon tam bir Stark görünüşünde
Martell-Targaryen
Rhaenys tam bir Martell

Jon konusunda hala bizzat dizide denmedikce inanmayacağım.
Aegon mesela tam bir targaryen. Diğer evliliklerde öyle.
Martellerin 7 krallığa katılması evlilikle oldu.
Onlarda normal targaryen doğdu.
Zaten yamulmuyorsam rheagarın soyu rheagara gelene kadar 3 yabancı evlilik yaptı.
Biri martell kesin onu hatırlıyorum.
En kötü aegon ve rhaenys 2 martell evliliğinin ürünü.

@ichigo Aegon’un gerçek olduğu belli değil ki. Ve ensestlerle yeniden Targaryen görünümüne ulaşıyorlar zaten.

Jonunda targaryen olduğu belli değil(ye.inle bu r+l=j den o kadar bıktım ki kabul etmiyorum. Bana bunlarla gelmeyin kapı gibi n+l=j teorimi salarım üstünüze dişsiz jona dönersiniz.)