Jon Kar dirilirken

@“MANnderly”

Martin bu fikirden vazgeçtiği için Jon ateş, Arya buz olamaz. Jon-Arya birlikteliği de zor görünüyor. Martin hikayenin bu kısmını değiştirince devamını da buna uydurdu. Dany-Jon birlikteliği için çoğunluk senaristlerin fikri olduğunu söylüyor ama esasında bu ikilinin birlikteliği konusunda kitap serisinde de ipucu var.

Dany’nin bir daha hamile kalamayacağı o kadar da kesin değil.
Mirri Maz Duur’un o kehanetinin bir açıklaması var, daha önce yazmıştım foruma, kopyala yapıştır yapacağım :

Kehanet şöyle :

Güneş batıdan doğup, doğudan battığı zaman. Denizler kuruduğu, dağlar rüzgârda yaprak gibi sallandığı zaman. Rahminiz uyanıp canlı bir çocuk taşıdığı zaman. O zaman eskisi gibi olacak işte. Daha önce değil.

Açıklaması:
- Batıdan (Westeros) doğuya (Meereen) yolculuk yapmış, hatta batıda doğmuş ve doğuda ölmüş Güneş armalı Quentyn Martell.

• Sonbahar geldiğinde kuruyan Dothraki Denizi.
    - Ejderha kanatlarının oluşturduğu rüzgarla titreyen Meereen piramitleri b[/b]

(Tamamen metaforik, simgesel. Kehanetler bu şekilde yorumlanır)

[b]+

[/b]Ejderhaların Dansı - Son Dany POV’u :

[i][…] Dany kanıyordu ama bu sadece âdet kanıydı. Ama ay hâlâ hilal. Bu nasıl olabilir? Son kanamasını hatırlamaya çalıştı. Geçen dolunayda mıydı? Ondan öncekinde mi? Daha öncekinde mi? Hayır, o kadar zaman geçmiş olamaz. […]

[/i]Bence Dany Hizdahr’dan hamileydi. Ama dövüş çukurundaki hengame + Drogon’la yaptığı uzun yolculuk sonrası içinde bulunduğu zor durum, açlık, susuzluk falan derken, düşük yaptı. O kanamanın sebebi bu bence, bir erken düşük, ay kanı (regl) değil.

Bu kehanetten daha çok “imkansızlık” sonucunu çıkardık ama aslında bir o kadar da mucize ve zamanla da ilişkili gibi. Dany eğer Drogo’yu öldürmeseydi, adam belki de zamanla düzelecekti, ama Dany de kehanetin imkansızlığı ifade ettiğini düşündü ve Drogo gibi bir adamın o halde yaşamasına dayanamadı.

[hr]

Aegon’a gelirsek, onun Rhaegar’ın oğlu Aegon olmadığına dair sağlam argümanlar var.

Deny nin hamile kalacağına bende ikna oldum hem miri maz dur deny nin moralini bozacak şey tabi söyle onu umutlandıracak şey niye söylesin nefret ediyordu

jon arya kardeş ben sanmıyorum o ikisini o derece yakınlık enset olsa patlardı bir yerde

jon sansa olur bence çünkü aralarındaki mesafe işte o enset ilişki yüzünden olursa o da

AA konusuna girmiyorum
viseris kötü olsa bile tek akraba tek ailesiydi öyle ölümünü seyretmesine ben anlam veremiyorum viseriese en büyük kötülük öldürmek değildi hayallerini umutlarını almaktı deny kocasının ardına sığındı onu öldürmesini bekledi

stanisin ben bile isteye kardeşini öldürdüğüne dair bir şey okuduğumu hatırlamıyorum melisandre yaptı kesin ama stanisin istediğini sanmıyorum görmezden geldi mi olaydan sonra kesinlikle ama bile isteye ölüm emri vermedi kardeşine ben öyle hatırlıyorum

Fırtına Burnundaki adamı öldürmesi için Davos’u görevlendirip, yolladı… Kadının böyle bir şey yaptığını bildiğine şüphe yok. Gördüğü rüyayı anlattığı kısım bence daha çok, “Ben uyuyordum, doğrudan bir emir vermedim. Elim temiz.” diyerek vicdanını rahatlatma konuşması olabilir diye düşünüyorum. Daha çok kendini ikna etme derdinde gibi yani…

görmezden geldi derken işte onu kast ettim bende

@"starseh"
Hala “Viserys tek akrabası, tek ailesiydi” diyorsun, yazdıklarımı okudun mu gerçekten? Yoksa sadece göz mü gezdirdin?
Vaes Dothrak’da silah çekmek yasaktır, bunun cezası ölümdür zaten. Dany bu cezanın uygulanmasına izin verdi, izin vermesini anlaşılır kılacak bir sürü de sebep var. Abisiymiş, tek ailesiymiş falan filan, bunları geç, dediğim gibi, aile olmak kan bağıyla olmuyor sadece. Kocasının arkasına sığındı?? Ne alakası var?

Stannis her şeyin gayet farkındaydı hatırladığım kadarıyla. Hadi değildi diyelim, Melissandre’ın ne iş çevirdiğini öğrenince niye onu öldürmedi? Cezalandırmadı? Hesap sormadı?

Bu iki olayın arasında çok fark var.

benim aile kavramım ve sizinki çatışıyor ben ne olursa olsun hoş bulmuyorum aile ölümünü ve o altın eriyene kadar deny nin öyle bekleyebilmesini siz anlayabiliyorsanız bravo diyorum biranda olup biten bişey değil suçluluk duymaz ona yaptıklarından ama o anda öldürülmesini bekleyebilmesi ben hiçbir koşulda anlayamıyorum

stanise gelince evet görmezden geldi o kısımda katılıyorum

@"starseh"
Her fırsatta kız kardeşini aşağılayan, döven, taciz eden bir ağabey size göre ne olursa olsun o kız kardeş tarafından kurtarılmayı hakediyorsa, evet, aile kavramı ikimiz için çok farklı anlamlar taşıyor.

ben kurtarsın demiyorum onu çölün ortasında bırakırdı dım dızlak yaşarsa tanrılar bilir ölürsede onun suçu olmazdı onu diyorum
hayallerini almak onun için ölümdü zaten

@"starseh"
Çölün ortasında bırakmak veya buna benzer herhangi bir hüküm vermek daha acımasızca. Bu tür bir şeyin yanında Viserys’in ölümü hediye gibi duruyor. Çok acı çekerek öldü ama birkaç saniyede oldu bitti, dımdızlak kaderine terk edilseydi daha uzun süre acı çekerek ölürdü.
Dany Viserys’in hayallerini almadı, Viserys’in kurduğu hayallerin gerçekleşmesi zaten imkansızdı, Dany’nin buna engel olmasına bile gerek yoktu ki.

Zaman zaman; Viserys iyi bir abi ve insan olsaydı da ölmeseydi, ne olurdu? diye düşünüyorum. Bugün ikisi birlikte Westeros’a dönmüş olsaydı falan… Daha ilginç ve hoş olabilirdi.

Viserys’in ‘babasının oğlu’ şeklinde ifade edildiğini unutmayalım, oğlan ‘deli’ idi. Dany, ejderhaları olmasaydı, kendisinin de delireceğinden çok emindi. Yine de minicik bir sevgisi varmış ki ejderhalardan birine onun ismini verdi.

@“YeniAy Ottoman” Aslında Dany abisini seviyordu ancak abisinin ona yaptığı muameleler çok kötüydü. Aslında hak etmediği bir sevgi besliyordu ona Dany.

O kitaba gelmedim ama alıntıları gördüm… “Bir zamanlar seni seviyordum.” diyor, Dany. RÜyasında görmüş herhalde. Bundan yola çıkarak o sevginin, o kötü muamele gördüğü dönemlerde sona erdiğini; çocuğunu öldürmeye yeltendiğinde tamamen bittiğini düşünüyorum. Zira o zamana kadar abisi için bir şeyler yapmaya, Dothrakilerin onu hor görmemesi ve içine karışabilmesi için hediyeler vs. hazırlıyordu ama elbet Viserys baya bir ters algıladı ve kibir yaptı.

Biz Viserys’in en deli zamanlarını gördük her zaman böyle değildi. Dany küçükken abisinin ona yedi krallıkla ilgili hikayeler anlattığını hatırlıyordu. Viserys açısından düşününce de onun yaşadıkları da oldukça zor şeyler. Yaptıklarını haklı çıkarmaz tabi bunlar ama düşünün ki prens olarak yetiştiriliyorsunuz ve bir anda elinizden her şey alınıyor. Annenizi, babanızı, abinizi kaybediyorsunuz. Elinizde sadece bir şövalye ve küçük kız kardeşiniz kalıyor. Daha sonrasında şövalye ölüyor ve küçük kız kardeşinize bakma görevi de size düşüyor. Herhalde kimsenin akıl sağlığı tam olarak yerinde olmazdı. Bir de üstüne aileden bir yatkınlık olunca da iyice çıldırdı Viserys. Dany onun küçüklük haline sevgi besliyordu. Büyüyüp iğrenç bir adama dönüşse bile onu koruyup kollayan tek kişi o olmuştu. Bu yüzden Dany ona karşı bir sevgi besledi. Ama en sonunda onun da canına tak etti ve Viserys’ten kurtuldu. İyi ki de hikayeden çıktı Viserys kendisini hiç sevmezdim. Viserys’in ölümü ise Dany için bir dönüm noktası oldu. Dany artık o çocukluğundan sıyrılmaya başladı.