Jon Kar

@kraken04 Bu bir elveda mı

@rhaenyss ban yersek evet

KUZEY , VADİ ve NEHİR KRALI KUZGUN KULLANARAK GÖNDERDİ

Aslında hiçte göründüğü gibi biri olmadığını her fırsatta söylediğim kişi.
Her fırsatta da söylemeye devam edeceğim :smiley:

@Kavalalı Prensi Artık o kadar çok bahsettin ki ben de inanmaya başladım :smiley:

@rhaenyss Güzel doğru yolda ilerliyorum demek ki :smiley:
Normalde benim gibiler gördüğü bu şeyleri insanlarla paylaşmazlar ama laf ağızdan çıktı bi kere… Arkasında durmam lazım.

@“Kavalalı Prensi” Artık şizofren olduğuna inanmaya başlayacağım.

#kullaniciadidegisikligigerigelsin

Dorne çölünün Prensesi Arianne Martell tarafından kuzgunla gönderildi.

@Queen Arianne hiç öyle şeyler düşünme sen. Biz birbirimizi görünce iki dakkada tanırız. O hesap yani :slight_smile:

@rhaenyss kavalalı benden mi bahsediyor anlamadım

KUZEY , VADİ ve NEHİR KRALI KUZGUN KULLANARAK GÖNDERDİ

@kraken04 gerçek Jon Snow’u diyor o

#kullaniciadidegisikligigerigelsin

Dorne çölünün Prensesi Arianne Martell tarafından kuzgunla gönderildi.

@kraken04 Onun çılgın teorileri var ondan bahsediyor.

Kuzey için yaptığı onca şeyden sonra, canını ortaya koymasından sonra bile ancak Lyanna Mormont’un konuşması sayesinde değeri anlaşılabilen caaanım karakter. Jon Sur’da yeminini ettikten sonra bu yemine inandı, canla başla Sur için ve kardeşleri için çalıştı, sonra Kuzey’in de kuzeyine geçti, orda da görev adamı bilinciyle hareket etti, Lord Kumandan’ın sözünden bir an bile çıkmadı hatta bu uğurda Kumandan beni öldür deyince onu öldürdü. Herkesin hayatını aynı anda koruyabilmek için Özgür Halk’la da Gece Nöbetçileri’yle de Kuzey halkıyla da kader ortaklığı yaptı ve hepsini aynı anda korumaya çalıştı.

Ama sonra ne oldu? Kuzey Lordları Jon’dan yarım ağız bir özür dilemeyi bile zor yaptı, ta ki Lyannacık konuşana kadar. Ancak Lyanna konuşmasını yapınca Kuzey lordları Jon’un ne kadar da harika bir insan olduğunu idrak edebildi ve Jon kral ilan edildi. Ben o sahnede Jon’un emeklerinin nasıl heba edildiğini gördüm. Sen kalk bunca yıldır birbirine düşman olmuş tarafları bir araya getir ve onları Kuzey’de tek çatı altında birleştir, üstelik de bu uğurda kendi canını ortaya koy, ama alkış alabilmen için 10 yaş civarındaki bir çocuğun konuşma yapması gereksin? Jon o sahneden çok daha fazlasıdır. Sahneyi ilk izlediğimde iyi hissetmiştim ama sonra bir daha izleyince Jon’un karizmasının Lyanna’nın karizması altında kaldığını fark ettim? Jon’un değerinin anlaşılması için Lyanna’nın konuşma yapmasına gerek var mıydı? Bence yoktu.

Görevine sadik adam. Bu eserde bir stannisi realist oldugu icin takdir ettim. Iki Jon Stark’i yeminine sadakati icin takdir ettim. Digerleri hep cikarlari icin calisiyor.

Stannis, realist???

Diziyi izlemeye Jon Snow kim ki acaba sorusuyla başlamıştım. 2015 yazında özellikle twitter Jon Snow’un ölümüyle ve onunla ilgili teorilerle bir hayli karışmıştı. Bu kadar çok tartışılan bir adamın hikayesini çok merak etmiştim ve game of thronesla tanışınca Jon Snow falan kalmamıştı aklımda. Tam bir karakter deryası olan bu dizide Jon Snow’un misyonunu ancak 3. izleyişimde fark ettim. Sonra yine Jon Snow merakıyla kitaplara başladım. Her şeyin sebebi bende bu karakter.

Jon Snow azor ahai, stark, targaryen olmasından öte isimsiz bir kahramandır. Orduların bilmem kaç yüzüncü sırasında savaşan sıradan bir askerdir. Kendi ismini bulmaya çalışırken isimsizliğe razı gelmiş, fazlasını istememiş sadece üzerine düşeni yapmış bir askerdir. Lyanna ve Rhaegar’ın oğlu olma ihtimali insanın içini hoş tutarken bir yandan olmasa pekala Jon Snow’un değeri değişmez diyebiliyorum.

(Ki diziye göre %100 bu teori doğrulandı ama kitaba göre farklılık olur mu bilemedim.)

Onu daha çok “bastard” kimliğini aşan adam olarak tanıdık. İsmi ve hakları olmayan sıradan bir insanın ne büyük potansiyeli olacağını onun nazarında gördük bu seride.

Grrm’nin serinin genelinde vermek istediği mesajı en iyi şekilde Jon üzerinden aktardığını düşünüyorum. En nihayetinde bir yazar neyi anlatmaktan çok o neyi nasıl anlatmakla mükelleftir ve Jon Snow üzerinden de alt tabakanın aslında alt tabaka olmadığını, insanın ne olduğunun, hangi kimliğe sahip olduğunun aslında kanla değil tamamen kişinin kendisine bağlı olduğunu iletmek istediğini görüyorum.

Yes… Adam duygusuna yenik dusup de anlamsiz kararlar alan biri degil. Janos Slynt’in idamini basiyla onaylamasi real dunyanin aci gercegini bildigini gosterir, Janos gibilerin hakki buydu, bunlar tatli sozden anlamaz. Jon Arryn’in vefatindan sonra Kings Landing’den ayrilmasi da isabetliydi cunku oyunu cerceinin kurallarina gore kazanamayacagini bildi. “Bir suru insanin cani karsiliginda bir bastardin hayati ne ki” sozu gunumuzun “bir topluluga karsi bir kac insan feda edilebilir” anlayisiyla uyusuyor (Hos ben bu anlayisi tasvip etmesem de). Aslinda Melisandreyi de kendi amaclari icin kullaniyordu. Kizil tanriya inanmiuordu.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Kanı Targaryen,içi Stark,dışı Snow.Birini seç evlat.

Westerosun Polat Alemdarı.

Senin şu yorumlarına hastayım be usta. :d @“arminius”

Sansa’ya bir bakışı, bir gülüşü var sanırsın kış ortasında bahar gelmiş, çiçekler açmış dağlarına Winterfell’in.

Sansa? Yapma, en fazla uzun zamandır görmediği kardeşini gördüğü için önce şaşırdı sonra mutlu oldu. Asıl Arya ile karşılaşınca nasıl bir birleşme olacak merak ediyorum, o zaman da aynı şeyi Arya ve Jon için mi diceksin? Sonuçta Arya’yı daha çok sevdiğini herkes biliyor, Robb’dan bile… :smiley:

@YeniAy Ottoman Sen Arya ile shiplersin ben Sansa ile. Peki Sansa’ya aşıksa Jon sen ne söyleyeceksin? O yüzden en iyisi hiç tartışmamak ve olacakları izlemek. :slight_smile: