Jon Kar

Dizinin de serinin de en önemli, en baba karakteridir BANA GÖRE. Rhaegar Targaryen gibi bir adamın oğlu olması bile ona hayran olunması için yeterli bir sebeptir. Kendisi asla aile kavramının, bir soyismin altında güvenle yaşamanın tadına bakamamış doğuştan mazlum bir bireydir. Fakat tüm bunlar onu güçsüz biri olmaya iterken o güçlü olmayı seçmiştir.

Ned Stark gibi birinin yanında yetişmesi sebebiyle yönetim konusunda oldukça adil biridir. Dayısına nazaran daha zekidir. Damarında kan yerine onur ve şeref akmaktadır.

Her şey aslında Yaşlı Ayı tarafından kahya seçilmesiyle başlar. Samwell’in de onayladığı gibi o aslında gelecekte Jeor Mormont’un yerine geçmesi için yetiştiriliyordu. Nitekim bu iş için tartışmasız en uygun aday da oydu. Kılıç konusunda becerikli, yönetim konusunda iyi eğitimli biriydi. Tecrübe konusunda eksikti belki ama en azından Allisr Thorne gibi kindar, kıskanç biri değildi. Othll Yarwyck gibi itaatsiz ve hadsiz değildi.

Görevi için aşkından vazgeçen, görevi için asla ait olmadığı insanların arasında barınan, dertli gönüllere giren, Zeki Müren’den hallice bir karakterdir o. Adı anılırken saygı duruşuna geçilmelidir.

Sur’un ötesinde verdiği çetin savaşlar göz önüne alındığında white walker’larla bu kadar yakın temasta olan başka bir karakter daha var mıdır bilemiyorum. White walker’ların bu denli büyük tehlike arz ettiğini ısrarla dile getiren başka bir karakter daha var mıdır onu da bilmiyorum. Güney’in yetenekli kılıç adamları bu tehlikenin farkında değil bunu çok net biliyorum ama. Onlar taht kargaşasına düşmüşken tüm insanlık için endişelenen isim JON SNOW’DUR. Tüm bunlar O’nun Azor Ahai oluşuna delalettir bence. Umarım GRRM ters köşe yapma ayağına bu yigit delikanlımızı harcamaz.

Kitapta öldü. GRRM ters köşenin kralını yapacak size.

size yaparsa hadi biz herşeye hazırız zaten :smiley:

Aslında sevdiğim bir karakterdir. Seride insanların sürekli diriltilmesinden nefret ettiğim için ya inşallah ölür ya da ölmeden tıp yardımıyla hayata döner.

Bir de bu adamın öldürülmesiyle ilgili bir teorim vardı benim. Yine tek başına savunduğum bir teori. Bence o kitabın başında anlatılan varg tarafından öldürüldü Jon. O bölümü okuyanlar anımsayacaktır adamlar darbe vururken ağlıyorlardı bir tanesi “bunu az önce ben mi yaptım” der gibi bakıyordu. O varg ya da başka bir Vargın insan vargladığını düşünüyorum. Baştaki varg zaten Jon Snow’dan ne kadar çok nefret ettiğini açıklıyordu sürekli.

Bende kitapta öldüğünü düşünüyorum şu ana kadar olay örgüsünde boş yer kalmasın diye dolduruldu bence 6. Kitapta değişik karakterlerin povlarını görebiliriz

Redditte yaşlı dadının anlattığı son kahramanın jon olduğunu yazmışlar.Teoriye göre son kahraman orman çocuklarını bulmak için bir kılıç, bir köpek, bir at ve bir düzine arkadaşıyla surun ötesine gidiyor, herkes ölüyor en son bu kahraman kalıyor kılıcı falan parçalanıyor. 2.fragmanda jonun etrafında benjenle birlikte 12 kişi, 1 at, uzunpençe, yüksek ihtimal hayalette yanında var. Fragman sonunda jon atla beraber kaçıyor birde kargaların ziyafetinde samle jon arasında bahsi geçiyor. Büyük ihtimal o grupta tek jon kurtulacak

Ölmüştür. Bu saatten sonra Azor Ahai olma ihtimalim benim bile daha çok

Tazıyı Surun ötesinde ölsün diye mi diriltiler? Pek mantıklı değil.

Rüyamda gördüm azor ahai eurondu :slight_smile:

Ben rüya görmüyorum ama ben de görsem Euron olarak görürdüm. Bence de Azor Ahai Euron
Ama yine de benim Azor Ahai olma ihtimalimi yabana atmayalım

Bence great otherında yeryüzünde bi temsilcisi var o da euron

Azor ahai ceymi lenistır. Lütfen artık bu konuyu kapatalım.

R’hllor takipçilerini trollemek için Azor Ahai’nin Great Other tarafından çıkması

hahahsaffddgdf

Azor Ahai falan gelmiyicek. Hepsi GRRM nin trolü.

Dizide Son kahraman Azor Ahai ve Vaadedilen prensi birleştirecekler o zaman ama kitapta 3’ü farklı kişiler olacak.
Jon Vaadedilen prens, Jaime Azor Ahai ve Bran Son kahraman olacak diye düşünüyorum.

Dostum azor ahai her bölgede farklı bir isim mesela asshai de azor ahai diyorlar, westerosta vadedilmiş prens ama son kahraman bunlara uymuyor o farklı olur belki

Olabilir ama ben Jaime’nin bir şekilde bu kehanetin içinde olacağını düşünüyorum. Vaadedilen prens kehanetine göre bu Jaime olamaz belki de Jaime ışık getirendir Azor Ahai değildir.

-Kitabın başında anlatılan Varamyr’di. Onun da bir nevi son hakkı vardı. Bir insanı varglamayı denedi olmadı ve kurdun içine girdi. Hatta o kurt Bran’ın ulukurdunun sürüsüne dahil oldu.
-Tormund ile beraber bir tane daha varg geliyor ismi Borroq. Beraberinde devasa bir domuz var. Hayalet hiç de hazzetmiyor bunlardan. Belki o saldıranlardan birini kontrol etmiştir.
-Tahminimce Bran’ın kuleden düştüğü sırada olduğu gibi kurt onu hayatta tutacak ya da ölecek ve kurdun içine girecek. Ardından yine insan formuna girecek. Nasıl olacağını biz de göreceğiz. Melisandre’nin görüsünde sık sık gözüküyor: “… önce insan, sonra kurt ve şimdi yine insan…”. Bu döngü yaşanacak kitapta sanırım.

Onun öldürülmesinden sorumlu kişi olarak Gece Kralı da gösterilebilir, belki… İnsan varglamak her baba yiğidin harcı değildir, çok güçlü olmak zorundasın; Bran gibi. 13. Komutan olan Gece Kralı da insanları büyü ile hizmete zorluyordu, yani var özelliği olduğu kesin, tarif bunu gösteriyor. Aynı kişi ise onun işi diye düşünüyorum. Elbet büyü ile sınır çizilmiş buzu aşabilir mi? Onu bilmiyorum. Belki bu adamları dışarıda iken vargladı sonra duvara girdiklerinde işini hallettirdi…