Jon Kar

-Gece Kralı da seçenekler arasında elbet ama kendiniz de belirttiniz : Arada sur var. Bir de Jon kitapta dizide olduğu kadar
haşır neşir olmadı ak gezenlerle. Hatta hiç görmedi sanırım. (Belki Craster evinde bebeği alırken göz ucuyla) Dolayısıyla Gece Kralı’nın gazabını henüz çekmemeli üzerine. Belki Borroq’u Sur’un ötesindeyken etkileyip kendine sadık kıldı. Bilemiyoruz şu an.

-Bir kişi daha var bu kadar kudretli olan hem de surda. Melisandre. Gölge doğuran bir kadın olarak belki insan zihnini de geçici olarak kontrol ediyordur. Hele ki teorilerdeki gibi Bloodraven ile Shiera Seastar’ın kızıysa bunu yapabilecek güce de sahiptir. Ama neden öldürsün? Jon zaten Winterfell’e yürüyeceğini ilan etmişti.

Arkadaşlar kusura bakmayın ama bu teorinin tutma imkanı yok. Ağlayarak darbe indiren adam Jonu sevdiği için ağlıyordu. Dizideki çocuk gibi oda Jonu seviyor ama ihanet etdiğini düşündüğü için bu komploya katılıyor.

Ağlamaları garip bir etken. Sanki zorla yapılıyormuş gibi ben de öyle düşünmüştüm. Ama bunu yaptıran kişi kitabın ilk vargı değildir. O kişi tek bir insana bile girince kötü şeyler oluyordu. Bence Melisandre’nin bu işte parmağı olma olasılığı da mevcut. Belki Ramsay mektuptan sonra işi sağlama alabilmek için içerideki adamıyla örgütlemiş olabilir. Bilemeyiz. Martin kitabı yazmadıkça basit bir isyan gibi duracak.

Kitap çıkmadıkça o suikast halen üstü kapalı bir halde tartışmanın dönmesi normaldir. Ama ilk bıçaklayan çocuğun Jon’un bakış açısıyla “Ben değildim.” ifadesine bürünmesi bizi bu kadar tartıştırıyor. Gözyaşlarının olması normaldir. Çünkü üst üste iki Komutan kendi kardeşlerince öldürülüyor.

Ya beni de asıl çeken o kişinin ben yapmadım der gibi hançeri yere atmasıdır. Ve kitabın başında özellikle insan varglama sahnesi var. Niye vardı o zaman bu sahne? Ben kitabı okur okumaz böyle düşünmüştüm sonra forumda bir baktım ki bir kişi bile böyle dememiş. Şok olmuştum o dönem.

Jon’un Stark adını almasını baya baya istiyordum 6 sezon boyunca bu istek devam etti, hatta kitapta diğerleriden sonra kendisine ait yavru kurdu, bulmasını, babasına uzun uzun bakıp ardından Teon’a bu benim demesini, dizinin sonlarında ‘‘Stark’’ ismi alacağına yormuştum. Şimdi tekrar izledim 6. sezonu ve Jon’da Starklık pek fazla yok gibi. Var ama ismi alacak kadar yok. Çünkü şu saaten sonra Stark ismi alması için çok büyük bir isteğinin olması lazım.

Ben, Starkların yaptıkları işlerden gelecek karı ve zararı önceden kestirebielecek zekaya sahip olduklarını düşünüyorum ama Starklar bir iş yaparken asla karına ve zararına bakmazlar. Sadece adil olmasına bakarlar Jon, Kızıl kadını öldürmeyip gönderdiğinde aslında Ned ve Robb’tan baya baya farklı olduğunu gösterdi.

Stark hanesinin Jon tarafından kurtarılacağını zaten biraz önce bahsettiğim yavru kurtların hikayesinden çıkarabiliriz ama en son kurt bulma olayını artık Jon’un Stark olacağına değil Targaryen olacağına bağlıyorum.

Şu starkları sevmem ama bu jonun ayrı bir yeri var. Özellikle kitapta stark soyadını çok istiyor ve piçliğinden utanıyor. Ziyafette stark çocuklarının yanında oturamıyor nedeni piç olması, robbla joffrey talim yaparken jon izliyor nedeni piç olması, catelyn zaten kötü davranıyor, kızıda aynı şekilde abi yerine koymuyor. Tyrionla konuşurken tyrion ona kardeşlerinden daha fazla kuzeyliye benziyorsun dediğinde çok gururlanmış ama belli etmemişti.

Yukarıdaki arkadaşta bahsetmiş starklar kar zarar hesabı yapmıyorlar doğru, adil yargılamak istiyorlar ama çarpık bir adalet sistemleri var. Jon yerinde mantıklı karar verebiliyor özellikle yabanılların eline düştüğünde onur onur diye sayıklamayıp, casus gibi bilgileri topladı. Yabanıllar konusunda mantıklı karar verip stannisle anlaşmalarını sağlamaya çalıştı.

Robb kuzey kralı olduğu için ve varisi de olmadığı için ölmeden önce jonu stark ilan etmişti hatta cat karşı falan çıkmıştı

Bence kendisi Stark’tan çok Stark’a benziyor seride bütün Stark çocukları Tully fenotipine sahipken kendisi adeta küçük Eddard Stark hatta Catelyn’de bundan yakınıyordu.

Aynen.Catelyn cadısının asla sahip olamadığı bir Stark çocuğu.

Oğlan dayıya çeker dayısına çekmiş kereta

[color=#66ffff]Eddard da biraz Tuly soyunu anımsatıyor :smiley: Jon ondan bile daha çok stark. Benjen dayısına çekmiş.

Jon Snow kendisine söylenen ve bir nevi mottoyu “Kill the boy” - (içindeki) çocuğu öldür- gerçekleştirdiğini izliyoruz.
Tam bir Lord, bir Kral’a dönüşümünü izliyoruz.

Böyle uzun serilerde karakter gelişimleri güzeldir ve okuyucuyu bağlar, yakalar. Dizide hızlı geçse bile gelecek kitaplard Jon’un ölümden döndükten sonraki değişimi oldukça keyifli olacaktır.

Hele ki GRRM Ramsey-Theon povlarında yazdığı gibi döktürür şov yaparsa tadından yenmez.

Jon Snow ve Dany’nin diyalogları da ilginç olacak. Dany Jon’un diz çökmesini istedi ama Jon çökmeyecek gibi duruyor.

Dah önce Dorne evlilik yolu ile 7 krallığa katılmıştı, bu sefer Kuzey katılır mı bakalım.

Dany ve Jon evlensin sonra pembe dizi bitsin :smiley: Ne farkı kalır bizim dizilerden

:slight_smile: Bence gidişat o yönde. kanka olmalarını beklemyoruz. Evlilik dışında her ihtimalde savaşmaları gerekir. Dany Jon’ ok sen kuzeyde yaşa deneyecektir. Jon diz çökmeyecektir.

Aslında Jon’un döz çökme ihtimali var. Jon Kuzey Lordlarına Dany, ejderhaları ve ejderha camı olmazsa zaten hepimiz ölüyoruz, onunla anlaşma yapıcam. Tüm ordusu, ejderhaları ve erderha camından silahları ile gelsin Gece kralına karşı savaşalım, bize yardım et. Biz de diz çökelim diyebilir. ve Kuzey’i ikna edebilir.

Bu seçenek dışında evlilik dışında anlaşmalarının yolu olmadığını düşünüyorum.

dizinin 7. sezon 5. bölümü itibari ile babası Rhaegar Targaryen’in meşru eşi Elia Martell’den boşanarak Dorne’da annesi Lyanna Stark ile gizlice evlendiğini öğrenmiş olduk.
Bu durumda Jon aslında Stark soyunun piçi olarak değil Targaryen soyunun meşru varisidir.

Doğrusu ben hala Jon’nun Ned’in Piçi olduğunu düşünüyorum. :slight_smile: Bunun için birden fazla neden sayılabilir…
En basiti bir defa adam Herkesten fazla Stark’ları andırıyor…
Ha şöyle bir olay olursa bu başka birşey olur… Hikaye’de zaman kavramı çok farklı . Mesela “Hodor” da olduğu gibi… Kim bilir belki de Stark Soyunu başlatan isimin kendisidir Jon Snow…
Zira Stark’ları tarif ederken saydıkları özelliklerin hepsi Jon Snow’da fazlasıyla mevcut… Kilit olay bence Hikayedeki zaman kavramı.
Jon ilk defa Sur’un ötesine göreve gittiği zaman o sapık herif bunu görür görmez Mormot’a bu Stark’ı nereden buldun diye soruyordu… v.s

doğdu büyüdü o kadar şey yaşadı, şimdi de dany’nin köpeği olacak… üzülüyorum

Jon için Bittersteel’den esinlenerek yapılan kişisel arma düzenlemesi. Umarım beğenirsiniz :slight_smile:

[quote=“LordBlackfyre, post:278, topic:3021”]

Jon için Bittersteel’den esinlenerek yapılan kişisel arma düzenlemesi. Umarım beğenirsiniz :slight_smile:
[/quote]emegine saglik ama olmamis.

HTC_M10h cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aslında safkan soy daha baskın çıkarmış melez evliliklerinde(misal bir siyahi erkek ile evlenen kadının çocukları da büyük olasılıkla siyah olacaktır gibi ama tersi de olabiliyor; uzak asyalı bir kadının 2 çocuğu da anasına çekmiş, babası batılı.) ama 2 safkan soyda ne olur? Asıl zar burada atılıyor işte; %50 şans var iki taraftan birine çekmesine. Aile içi evlilik bir noktadan sonra(sadece ensest demiyorum, akraba evliliği de) soyu zayıflatmaya başlar; bundan dolayı Jon, anasına benziyor aslında, ona çekmiş. Tamamen de Stark gibi değil aslen; tarif edilirken vücut yapısının Starklar gibi olmadığını görebiliriz, biraz baba tarafına çekmiş o kısmı. Yüzü konusunda yapılan bir yorumda da ‘güzellik’ kavramını gene babasından aldığını düşünebiliriz. Tormund ve bir devin konuşmasında dev, Jon için “O yanındaki pembe yanaklı senin kızın mı?” diyordu takılmak için. Burada Jon’un kızlar kadar güzel bir yüzü olduğunu çıkartabiliriz ki dizide de vurgulandı.

Zamanda yolculuk vs. meselesi bu seri için bile fazla fantastik kaçar görüşündeyim, ayrıca suyu çıkar. Sanmam öyle Stark soyunu başlatan kişi falan. Bu soyun başlangıcı Brandon Stark’a dayanıyor hem.